Search results

  1. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα το Αρχαίο Μυστήριο του C. Barker.
  2. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Το eroica του Κ. Πολίτη. Καλησπέρα μετά απο πολύ καιρο
  3. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξαναδιαβάζω το Early Christianity and Greek paideia του Werner Jaeger.
  4. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα τη Σκλάβα της Πέρλ Μπάκ.
  5. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα ενα μικρό βιβλιαράκι με δυό δοκίμια του Κ. Αξελού, το Γιατί σκεφτόμαστε & το Τι να πράξουμε;
  6. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Εξαίρετο έργο Μακρυγιάννη. Το θέμα αυτό είναι πολύ συναρπαστικό, μάλιστα οι εκδόσεις Θύραθεν κυκλοφόρησαν το Περί Αλυπίας του Γαληνού, έργο με συγγενή θεματολογία. Αν σου αρέσει, ρίξε ενα βλέμμα και στον Jackie Pigeaud που μας άφησε πριν λίγες μέρες: https://fr.wikipedia.org/wiki/Jackie_Pigeaud...
  7. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα τον Κωνσταντινο Παλαιολόγο του Κ. Κυριαζή, από τις εκδόσεις Εστία.
  8. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Οι Έλληνες και το παράλογο, του E. R. Dodds.
  9. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Το τρίτο στεφάνι του Ταχτσή.
  10. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Gerard Walter, Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο.
  11. Β

    Άλεν Καρ (Allen Carr): "Ο Εύκολος Τρόπος να Κόψετε το Κάπνισμα"

    Καλημέρα φόρουμ! Ωραίο νήμα, ωραίο φαίνεται και το βιβλίο. Μακάρι να βοηθήσει όσους θέλουν να το κόψουν. Καπνίζω από τα 15, τα τελευταία 4 χρόνια όχι τσιγάρο (φυσικό ή ηλεκτρονικό). Πλέον το μυρίζω και :ααργκ::ααργκ: Και διαπίστωσα οτι μου χαλούσε πολύ τη ψυχολογία...
  12. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα τον Καπετάν Μιχάλη του Καζαντζάκη
  13. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα το 'Η μαγεία ως κοινωνικό φαινόμενο στο πρωιμο Βυζάντιο' της Αν. Βακαλούδη.
  14. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Μετά το παντελώς αδιάφορο "σημειωματάριο" του Αντονιόνι ξεκίνησα το L'art gothique των R. Suckdale, M. Weniger & M. Wundram.
  15. Β

    Αναζήτηση βιβλίων του Martin-Cruz Smith

    Επαυξάνω! Επειδή συλλέγω βιβλία (γαλλο-γερμανοφωνα και λίγα αγγλόφωνα, κυρίως φιλοσοφικά-θεολογικά-ιστορικά, εκδόσεις του 19ου ως τα μισά του 20ου, επιστημονικά ξεπερασμένα ως επι το πολύ) η υπομονή σ'αυτες τις περιπτώσεις είναι αρετή. Τυχαίνει να'χω δίπλα μου ενα βιβλιαράκι που με στοίχειωνε...
  16. Β

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα το ''Μπόουλινγκ πάνω στον Τίβερη'' του Μ. Αντονιόνι
  17. Β

    Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

    Ευχαριστώ Σαωρη. Το έψαχνα καιρό αυτό το βιβλιαράκι.
  18. Β

    Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

    Αμφότεροι είστε φανταστικοί! Χίλια ευχαριστώ. Απλά ζω στο εξωτερικό και δεν έχω πρόσβαση σε παλαιοβιβλιοπωλεία (και δεν το είχα υπ' οψιν αυτό που μου προτείνατε. Να'στε πάντα καλά! Ευχαριστώ!
  19. Β

    Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

    Αναζητώ την Στοιχείωσις θεολογική του Πρόκλου (εισαγωγή-σχόλια E. R. Dodds, μετάφραση Ιγνάτιος Σακκαλής). Αθήνα: Πολύτυπο, 1982 Αν το δει κάποιος παρακαλώ θερμά να επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ.
  20. Β

    Από πού το παρωνύμιό σου;

    Το πλήρες όνομά μου είναι Βιργίνιος Μπόμπ (sic). Βιργίνιος από το αγαπημένο μου φυτό, την Βιργινία (virginia). To Mπόμπ προέρχεται από τον αγαπημένο μου καπνό.
Top