Καλησπέρα σας! Νέα στην πόλη!

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.
Καλησπέρα σας.
Είμαι καινούργια εδώ. Ήρθα γιατί θέλω να ξεφύγω από την ταχύτητα του κόσμου που ζούμε. Γεννημένη το ‘92 και άκρος μπερδεμένη και χαμένη ανάμεσα στην τεχνολογία και στα «παλιά χρόνια». Από μικρή θεωρούσα την τεχνολογία φανταστική και πως αυτή θα μας έκανε καλύτερους ανθρώπους. Αν με ρωτούσατε τότε θα σας έλεγα ότι ήθελα να γεννηθώ εκατό χρόνια αργότερα για να μπορέσω να είμαι στα καλύτερα χρόνια της τεχνολογίας. Όμως με τον καιρό κατάλαβα ότι δεν το θέλω αυτό. Οι άνθρωποι απομακρύνονται, δεν υπάρχει αγάπη, ρομαντισμός. Το να κοιτάει κάποιος πραγματικά το μέσα του θεωρείτε κακογουστιά. Θέλω να συνδεθώ με αρμονία, με την γαλήνη, με την σκέψη, να φτιάξω εμένα για να μπορώ να αγαπήσω και τους άλλους. Και αυτό κατάλαβα ότι γίνετε (σε εμένα τουλάχιστον) μέσα από τα βιβλία. Όταν έπιασα στα χέρια μου τον Καζαντζακη και συγκεκριμένα την Ασκητική. Το μέσα μου ένιωθε για πρώτη φορά γεμάτο και ευτυχισμένο. Ότι γεμίζει, νιώθει! Και ουσιαστικά ήρθα εδώ γιατί θέλω την βοήθεια σας. Θέλω να μου προτείνετε βιβλία. Δεν έχω κανέναν που θα μπορούσε να με βοηθήσει. Δεν ξέρω καν αν έχετε γράψει κάποια ενότητα για αυτό. Ισως η σκέψη μου να ήταν μπερδεμένη και να μην υπάρχει καμία δομή στο κείμενο. Εύχομαι να έγινα κατανοητή.

Καλή χρόνια να έχουμε με υγεία εύχομαι. Να περνάτε όλοι καλά!
 
Η διαχείριση της Λέσχης βασίζεται στην ελπίδα πως όσοι θίγονται από τέτοιες χρονολογίες πιθανότατα είναι α) γκαβοί λόγω πρεσβυωπίας και δεν θα μπορέσουν να πολυδιαβάσουν όσα γράφτηκαν, β) ψιλοξεμωραμένοι λόγω γεροντικής άνοιας, και γ) αμφότερα, οπότε αφήνει τη λύση του θέματος στη μοίρα του.

Καλώς ήρθες, Θαυμαστόν Τέρας. Βρίσκω πολύ συγκινητικά όσα γράφεις, και εξίσου θαρραλέα - ο κόσμος νομίζω πλέον δύσκολα ανοίγεται να μιλήσει για παρόμοιους "συναισθηματισμούς". Εν πάση περιπτώσει, εγώ προσωπικά θα ήθελα να σου συστήσω αυτό: Το βιβλίο της χαράς.


Νομίζω ότι θα σου δώσει τη θετική ενέργεια που λαχταράς ενδόμυχα. Περιηγήσου και σε άλλες συζητήσεις της Λέσχης, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα νήματα, όπως πχ αυτό ή αυτό ή αυτό ή (ένα τελευταίο για σήμερα) αυτό.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Καλωσόρισες στην :λέσχη:

Πιστεύω πως για να μας προτείνει κάποιος βιβλίο ή π.χ. ταινία, θα πρέπει να ξέρει το γούστο μας.

Ενίοτε μου λέει κάποιος "Καταπλητική ταινία! να την δεις!" κι αν τύχει και την δω, λέω μέσα μου: τι πατάτα ήταν αυτή πάλι;

Η Λέσχη μας εδώ έχει άπειρα νήματα για να πάρει κανείς ιδέες. Όσο σε γνωρίζουμε, θα μπορούμε να σου προτείνουμε καλύτερα βιβλία που μπορεί να σου ταιριάξουν.

Με την Ασκητική μόνο μπούσουλα, δύσκολο να προτείνει κανείς κάτι, αλλά από παρόρμηση θα πρότεινα τον "Σιντάρτα" του Έρμαν Έσσε.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Καλωσηρθες. Ετσι στην τυχη, χωρις να ξερω κατι, σου προτεινω να διαβασεις Χαρυ Ποτερ, μιας και ηταν χριστουγεννα :Ρ
 
Η διαχείριση της Λέσχης βασίζεται στην ελπίδα πως όσοι θίγονται από τέτοιες χρονολογίες πιθανότατα είναι α) γκαβοί λόγω πρεσβυωπίας και δεν θα μπορέσουν να πολυδιαβάσουν όσα γράφτηκαν, β) ψιλοξεμωραμένοι λόγω γεροντικής άνοιας, και γ) αμφότερα, οπότε αφήνει τη λύση του θέματος στη μοίρα του.

Καλώς ήρθες, Θαυμαστόν Τέρας. Βρίσκω πολύ συγκινητικά όσα γράφεις, και εξίσου θαρραλέα - ο κόσμος νομίζω πλέον δύσκολα ανοίγεται να μιλήσει για παρόμοιους "συναισθηματισμούς". Εν πάση περιπτώσει, εγώ προσωπικά θα ήθελα να σου συστήσω αυτό: Το βιβλίο της χαράς.


Νομίζω ότι θα σου δώσει τη θετική ενέργεια που λαχταράς ενδόμυχα. Περιηγήσου και σε άλλες συζητήσεις της Λέσχης, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα νήματα, όπως πχ αυτό ή αυτό ή αυτό ή (ένα τελευταίο για σήμερα) αυτό.
Ευχαριστω πολύ. Θα ξεκινήσω από αυτό. Χτες είχα την ευκαιρία να επεξεργαστώ λίγο την σελίδα και όντως έχει πολλά πράγματα και νιώθω ότι δεν μου φτάνει ο χρόνος. Όμως θα πάρω βαθιά ανάσα και θα το πάρω σιγά σιγά. Καλή συνέχεια!
 
Καλωσόρισες στην :λέσχη:

Πιστεύω πως για να μας προτείνει κάποιος βιβλίο ή π.χ. ταινία, θα πρέπει να ξέρει το γούστο μας.

Ενίοτε μου λέει κάποιος "Καταπλητική ταινία! να την δεις!" κι αν τύχει και την δω, λέω μέσα μου: τι πατάτα ήταν αυτή πάλι;

Η Λέσχη μας εδώ έχει άπειρα νήματα για να πάρει κανείς ιδέες. Όσο σε γνωρίζουμε, θα μπορούμε να σου προτείνουμε καλύτερα βιβλία που μπορεί να σου ταιριάξουν.

Με την Ασκητική μόνο μπούσουλα, δύσκολο να προτείνει κανείς κάτι, αλλά από παρόρμηση θα πρότεινα τον "Σιντάρτα" του Έρμαν Έσσε.
Έχετε απόλυτο δίκιο και να πω την αλήθεια το σκέφτηκα αλλά δεν ήθελα να μπουν περιορισμοί στο τι θα διαβάσω. Για παράδειγμα δεν μου αρέσουν τα μυθιστορήματα αγάπης και γενικά ιστορίες που δεν βασίζονται σε αληθινά γεγονότα ή σε κάποιο συμβάν αληθινό του συγγραφέα. Αλλά μπορεί και να μου προτείνατε κάτι τέτοιο και να το διαβαζα και να έλεγα ότι άξιζε τον κόπο. Τώρα νομίζω υπάρχει καλύτερος μπούσουλας. 😁
 
Καλωσηρθες. Ετσι στην τυχη, χωρις να ξερω κατι, σου προτεινω να διαβασεις Χαρυ Ποτερ, μιας και ηταν χριστουγεννα :Ρ
Από τα λίγα βιβλία που διάβασα μικρή. Ή έστω προσπάθησα. Ευχαριστώ πολύ για όντως είναι ότι πεις για τα Χριστούγεννα.
 
Για παράδειγμα δεν μου αρέσουν τα μυθιστορήματα αγάπης και γενικά ιστορίες που δεν βασίζονται σε αληθινά γεγονότα ή σε κάποιο συμβάν αληθινό του συγγραφέα.
Ίσως τότε η μυθιστορηματική πεζογραφία να είναι η λάθος κατηγορία που ψάχνεις. Έχεις διαβάσει από την κατηγορία αυτοβιογραφίες, απομνημονεύματα, δοκίμια κ.λπ.
Υπάρχουν μικρές ιστορίες βιωματικού χαρακτήρα.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά θα προτείνω δύο, εκ των οποίων το ένα το διαβάζω ακόμα.

-the odd woman and the city της Vivian Gornick
Και το άλλο
-the little virtues της Natalia Ginsburg
 
Status
Κλειστό για αναρτήσεις.
Top