Κριτικές βιβλίων

Κριτικές βιβλίων μπορούμε ν' ανεβάζουμε; Δε βρήκα σχετικό χώρο και γι' αυτό ρωτάω εδώ. Αν τελικά γίνουν δεκτές θα πρέπει να είναι το αυτούσιο κείμενο ή μπορώ να δίνω link προς τη στήλη μου στο λογοτεχνικό portal όπου γράφω; Επίσης, κάθε μία θα γίνεται καινούριο thread με τον τίτλο του βιβλίου ή θα μαζεύονται όλες σε ένα; Η πρώτη εκδοχή διευκολύνει και προάγει και τη συζήτηση βέβαια που είναι και το ζητούμενο. Ευχαριστώ.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
@Τρομαγμένο πιόνι καλωσόρισες! Κριτικές βιβλίων ανεβάζουμε στο φόρουμ Βιβλίο και Λογοτεχνία, στο οποίο έχει μέσα υποφόρουμ με κατηγορίες των βιβλίων.

Η κριτική που την ανεβάζουμε ως παρουσίαση βιβλίου έχει μια συγκεκριμένη μορφή, πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ. Δεν βάζουμε λινκ αν το κείμενό μας το ανεβάσουμε και κάπου αλλού (πχ goodreads, κάποιο blog κτλ).
Κάθε παρουσίαση είναι καινούργιο νήμα, γιατί αυτό κάνει την αναζήτηση, αλλά και την συζήτηση πιο εύκολα. Εδώ μερικά τυχαία παραδείγματα παρουσιάσεων, αλλά μπορείς να βρεις στην αναζήτηση πολλά ακόμα νήματα: 1, 2, 3.

Στην διάθεσή σου για ό,τι άλλο.
 
@Τρομαγμένο πιόνι καλωσόρισες! Κριτικές βιβλίων ανεβάζουμε στο φόρουμ Βιβλίο και Λογοτεχνία, στο οποίο έχει μέσα υποφόρουμ με κατηγορίες των βιβλίων.

Η κριτική που την ανεβάζουμε ως παρουσίαση βιβλίου έχει μια συγκεκριμένη μορφή, πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ. Δεν βάζουμε λινκ αν το κείμενό μας το ανεβάσουμε και κάπου αλλού (πχ goodreads, κάποιο blog κτλ).
Κάθε παρουσίαση είναι καινούργιο νήμα, γιατί αυτό κάνει την αναζήτηση, αλλά και την συζήτηση πιο εύκολα. Εδώ μερικά τυχαία παραδείγματα παρουσιάσεων, αλλά μπορείς να βρεις στην αναζήτηση πολλά ακόμα νήματα: 1, 2, 3.

Στην διάθεσή σου για ό,τι άλλο.
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Μια τελευταία ερώτηση, αν έχει προηγουμένως δημοσιευθεί μια ακριτική μπορεί τουλάχιστον ν' αναφερθεί που έγινε η πρώτη δημοσίευση; Άλλωστε και μία από τις 3 που μου υποδείξατε την έχω δει αυτούσια να κυκλοφορεί κι αλλού. Δεν έχω κανένα άγχος ή λόγο να διαφημίσω κάποιον απλά νομίζω ότι είναι υποχρέωσή μας ν΄αναφέρουμε την πρώτη δημοσίευση (νομίζω). Μιλάω πάντα για κείμενα των οποίων κατέχω τα διακιώματα (όχι κλεμμένα copy/paste).
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Σύμφωνα με τον κανονισμό της λέσχης (8. 1θ) δεν βάζουμε γενικώς λινκ για τις περιπτώσεις που αναφέρονται εκεί. Όσον αφορά την πρώτη δημοσίευση, θα προτιμούσαμε να είναι εδώ, ειδάλλως το κείμενό μας να έχει την μορφή που χρειάζεται το φόρουμ μας.
Εξάλλου, όπως το είπες, μια μια αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορούμε να βρούμε ότι ψάχνουμε.

(με την ευκαιρία, μπορείς να δεις εδώ σχετικά με τις παραθέσεις, σε ευχαριστώ.)
 
Top