Μεταφορά στην οθόνη.. με ανακρίβειες;

Πως εμείς ξέραμε, που ήταν το λάθος, και τα κοριτσάκια, περίμεναν από την "Τροία" και τους αμερικανούς, να μάθουν ιστορία;
Καλά, όχι και ιστορία... μυθολογία είναι... :μαναι: Η παραποίηση των "γεγονότων" πάντως δεν με εμπόδισε να απολαύσω την ταινία σαν θέαμα. ΟΚ, δεν είναι κανένα αριστούργημα, ούτε και περιμένω από μία ταινία να είναι οπωσδήποτε πιστή ιστορικά: δεν είναι ντοκιμαντέρ, αλλά κινηματογράφος - άρα η μυθοπλασία μπορεί να έχει πάντα θέση σε μια ταινία.
Για παράδειγμα, η ταινία Δράκουλας (Bram Stoker's Dracula) του Φράνσις Φορντ Κόππολα (Francis Ford Coppola) παρουσιάζει τη σχέση της Μίνας και του Δράκουλα εντελώς διαφορετική από το πώς μας την αφηγείται ο Στόουκερ. Αυτό για μένα δεν εμποδίζει την ταινία να είναι από τις αγαπημένες μου: θεωρώ ότι έχει εκπληκτική σκηνοθεσία, και μου προσφέρει υψηλή οπτικοακουστική απόλαυση.
Το ίδιο και με το Αμαντέους (Amadeus) του Μίλος Φόρμαν (Miloš Forman). Ο Μότσαρτ δεν πέρασε τις τελευταίες μέρες του όπως μας δείχνει η ταινία, ούτε υπαγόρευε το Ρέκβιέμ του στον "αντίπαλό" του, τον Σαλιέρι. Η ταινία βασίζεται στον μύθο με τον οποίο είχε τραφεί ο 19ος αιώνας για τη ζωή και τον θάνατο του Μότσαρτ. Και είναι αριστουργηματική, χωρίς να είναι ιστορικά ακριβής (αν και έχει πάμπολλες σκηνές απόλυτα αληθινές).
Μεγάλη συζήτηση πάντως η σχέση κινηματογραφικών σεναρίων και βιβλίων. Κανένα νέο νημάτιο μήπως; :)
 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μεγάλη συζήτηση πάντως η σχέση κινηματογραφικών σεναρίων και βιβλίων. Κανένα νέο νημάτιο μήπως; :)
Ναι.. ναι.. Καλύτερα νέο νημάτιο! Μεταφέρω την συζήτηση που ξεκίνησε αλλού, εδώ πέρα! :)))

Πως εμείς ξέραμε, που ήταν το λάθος, και τα κοριτσάκια, περίμεναν από την "Τροία" και τους αμερικανούς, να μάθουν ιστορία;
Καλά, όχι και ιστορία... μυθολογία είναι... :μαναι: Η παραποίηση των "γεγονότων" πάντως δεν με εμπόδισε να απολαύσω την ταινία σαν θέαμα. ΟΚ, δεν είναι κανένα αριστούργημα, ούτε και περιμένω από μία ταινία να είναι οπωσδήποτε πιστή ιστορικά: δεν είναι ντοκιμαντέρ, αλλά κινηματογράφος - άρα η μυθοπλασία μπορεί να έχει πάντα θέση σε μια ταινία.
Συμφωνώ μαζί σου, φίλε Γλωσσολάγνε. Κι εμένα μού έκανε εξαρχής εντύπωση αυτή η επιμονή πολύ κόσμου πως η ταινία αποκλείει από το ομηρικό έπος όταν το ίδιο το έπος παρουσιάζει αντίστοιχη απόκλιση από τα ιστορικά γεγονότα τα οποία διηγείται εκτός πια κι αν οι αρχαίοι θεοί όντως εμφανίζονταν τότε κάπως συχνότερα :ρ

Τα έπη τού Ομήρου είναι μάλλον έργα λογοτεχνικά παρά ιστορικά και γι' αυτό άλλωστε παραδεχόμαστε τον μεταγενέστερο Ηρόδοτο ως τον πατέρα της ιστορίας και όχι αυτόν, τον επικό ποιητή.

Η ταινία βασίζεται στα έπη μα από εκεί και πέρα ο σκηνοθέτης είναι ευτυχώς ελεύθερος να δώσει το δικό του όραμα κι έτσι έχουμε για παράδειγμα την καταπληκτική σκηνή της σύντομης μονομαχίας του Αχιλλέα με τον γιγάντιο μαχητή, όταν ακόμη βρίσκονται στην Ελλάδα.

Μάλιστα, ο σκηνοθέτης απάλλαξε την ιστορία από το υπερφυσικό στοιχείο έτσι που για παράδειγμα όταν η Θέτις μιλάει με τον γυιο της Αχιλλέα, να παρουσιάζεται απλά ως μητέρα του δίχως κάποια υπόνοια για μια θεία φύση. Ή, κατά τον θάνατο του ο Αχιλλέας δέχεται πολλά βέλη, ένα από τα οποία τον βρίσκει στην φτέρνα δίχως όμως να επιβαρύνεται αυτό το συγκεκριμένο αποκλειστικά και άρα υπερφυσικά με τον θάνατό του. Ακόμη και η διάρκεια του πολέμου, δίχως να διευκρινίζεται πραγματικά, δίνει την αίσθηση πως είναι πολύ συντομότερη κι αποδεσμευμένη έτσι από την λογοτεχνικά στρογγυλή και συμμετρική ως προς την Οδύσσεια δεκαετία.

Κι ενώ γενικότερα έχουμε όλα αυτά τα δίκαια παράπονα από τους συμμάχους της συμφοράς Αμερικάνους, εδώ πιστεύω πως είμαστε άδικοι όταν τους κατηγορούμε. Σε χρόνια καπήλευσης μέρους τής ιστορίας μας όπου το αυτονόητο αποδεικνύεται πως δεν είναι και εξασφαλισμένο, παρήγαγαν κινηματογραφικά έργα όπως την «Τροία» τον «Αλέξανδρο» ή ακόμη και τους «300» που προβλήθηκαν σε όλον τον πλανήτη και παρουσίασαν ένα λαμπρό ελληνικό έθνος με πυγμή, ρώμη, πολιτισμό. Τέτοια διαφήμιση εμείς οι ίδιοι δεν θα μπορούσαμε να πετύχουμε!

Το ίδιο και με το Αμαντέους (Amadeus) του Μίλος Φόρμαν (Miloš Forman). Ο Μότσαρτ δεν πέρασε τις τελευταίες μέρες του όπως μας δείχνει η ταινία, ούτε υπαγόρευε το Ρέκβιέμ του στον "αντίπαλό" του, τον Σαλιέρι. Η ταινία βασίζεται στον μύθο με τον οποίο είχε τραφεί ο 19ος αιώνας για τη ζωή και τον θάνατο του Μότσαρτ. Και είναι αριστουργηματική, χωρίς να είναι ιστορικά ακριβής (αν και έχει πάμπολλες σκηνές απόλυτα αληθινές).
Πραγματικό αριστούργημα κι ένα από τα βασικά ερεθίσματα που με οδήγησαν στην κλασική μουσική. Πράγματι, αν έμενε προσκολλημένη στην ιστορία δεν θα είχαμε το υπέροχο δραματικό φινάλε με έναν Μότσαρτ που καθώς σβήνει στην κλίνη του θανάτου, γεννά γραμμή-γραμμή αυτό το αριστουργηματικό έργο, το Ρέκβιεμ. Παρεμπιπτόντως, η ρομαντική εκδοχή που υιοθετεί η συγκεκριμένη ταινία είναι βασισμένη στο θεατρικό έργο του Πήτερ Σάφερ (Peter Shaffer) «Αμαντέους» (Amadeus), συγγραφέα τού επίσης εξαίρετου θεατρικού «Έκβους» (Equus) που έδωσε την εξίσου καταπληκτική ταινία με τον Γκρέγκορι Πεκ.

Ίσως η πιο αγαπημένη μου ταινία επιστημονικής φαντασίας είναι το «Blade Runner» βασισμένο στο βιβλίο του Φίλιπ Ντικ (Philip K. Dick) «Do Androids Dream of Electric Sheep». Κι ενώ η ταινία παραλείπει σημαντικότατα στοιχεία του βιβλίου όπως τον Μερσερισμό, αυτήν την καταπληκτική θρησκεία που κατέχει μια κεντρική θέση στην εξιστόρηση, μάλλον καταφέρνει τελικά και ξεπερνά ένα πολύ καλό βιβλίο.

Άλλο παράδειγμα η «Λάμψη» του Στέφεν Κινγκ (Stephen King) που έγινε ταινία από τον Στάνλεϊ Κιούμπρικ (Stanley Kubrick). Ο ίδιος ο Κινγκ εξέφρασε διάφορες επιφυλάξεις μα τι μας νοιάζει όταν για άλλη μια φορά ένας σκηνοθέτης πάτησε σε ένα πολύ καλό βιβλίο για να δώσει μια πολύ καλή ταινία!
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
για το έργο "βασιλιάς Αρθούρος" με τον Κλάιβ Όουεν και την Κίρα Νάιτλι, τι λετε?

λένε πως αυτή ειναι η αληθινη ιστορία του Αρθούρου, και οχι ο μυθος που γράφεται κατά καιρους.

Πάντως εμενα με χαλάει πολύ, να δω διαφορετικη πλοκή σε μια μεταφορά βιβλίου. Στις περισσότερες περιπτώσεις νομίζω πως ειναι σκόπιμο για λόγους οικονομιας και αναλύουν μόνο ένα στοιχείο του έργου, και όχι ολόκληρο.

Στην περίπτωση της "Τροίας" αντε να δεχτω, την πρόταση του σκηνοθέτη.. αλλά να σκοτωνεται ο Μενέλαος και ο Αγαμέμνονας στην Τροία.. ε! άσε και τα άλλα ιστορικα λαθη, όπως.. νομιζω πως τους νεκρούς δεν τους έκαιγαν την εποχή του Ομήρου, αλλά αργότερα, κ.α.

Η πιο επιτυχημενη μεταφορά βιβλίου στην οθόνη ειναι (από όσες έχω δει) το "περηφάνια και προκατάληψη" της Τζέην Ώστεν. Στην μεταφορα του 1995 του ΒΒC, είναι σαν να ξεφυλλίζεις το βιβλίο, με την κάθε του λεπτομέρεια. Οι διάλογοι, τα συναισθηματα με όλη τους την λεπτομέρεια, πετυχημενο καστ ηθοποιών, με τον Κόλιν Φερθ και την Τζένιφερ Ελ, και γενικά, όλα μα όλα ειναι η απόλυτη μεταφορά του βιβλίου, σε ένα εργο διάρκειας 6 ωρών. :γιούπι:
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
για το έργο "βασιλιάς Αρθούρος" με τον Κλάιβ Όουεν και την Κίρα Νάιτλι, τι λετε?

λένε πως αυτή ειναι η αληθινη ιστορία του Αρθούρου, και οχι ο μυθος που γράφεται κατά καιρους.
Δεν πλασαρίστηκε ως 'αληθινή ιστορία'. Πλασαρίστηκε απλά ως μια ταινια της οποιας το σενάριο βασίζεται στα ιστορικά δεδομένα της εποχής και την πιθανή ιστορική ταυτότητα του Αρθούρου... συμφωνα με το μαρκετινγκ της ταινιας, τα παραπανω μαλιστα αποτελούν 'πρόσφατες ανακαλύψεις' και απορριπτοντας τα μυθολογικα στοιχεια

Απο εκεινο το σημειο, προσπαθησαν να στριμώξουν πρόσωπα και καταστάσεις στο εν λόγω σκηνικό. Ο Αρθούρος ήταν ο στρατηγός-έπαρχος Αρτόριους, ο Μέρλιν δρουίδης κλπ.

Και πάλι όμως... ήρωες όπως ο Λάνσελοτ, αποδεδειγμένα δεν είχαν σχέση με τον ιστορικό Αρθούρο. Ο Λάνσελοτ ήταν πρωταγωνιστής δικού του επικού κύκλου και πολύ αργότερα εντάχθηκε στον Αρθουριανό

Πάντως μια ταινία που την απόλαυσα και ας μη ειχε σχεση με το πρωτότυπο, ήταν το League of Extraordinary gentlemen το οποίο το έθαψαν σχεδόν όλοι!!!!
 
Η πιο επιτυχημενη μεταφορά βιβλίου στην οθόνη ειναι (από όσες έχω δει) το "περηφάνια και προκατάληψη" της Τζέην Ώστεν.
Αν και συνήθως το να βλέπω την ταινία μετά το βιβλίο με απογοητεύει, θα έλεγα πως αρκετά πετυχημένη μεταφορά είναι "οι αναμνήσεις μιας γκέισας". Πιστό στο βιβλίο, βέβαια παραλείπει κάποιες λεπτομέρειες που είναι αδύνατον να μεταφερθούν σε μια ταινία και μάλιστα 3 ωρών. Όμως είναι από τις καλύτερες αποδόσεις βιβλίου σε ταινία που θυμάμαι να έχω δει.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Θέλησα να συνεχισω το θεμα, αυτο της μεταφοράς των βιβλίων στην τηλεοραση, και να επιμεινω ειδικα στην ελληνική πραγματικότητα.

Γιατί (και το λέω με παραπονο..) έχουμε να καταντησει να λεμε : καθε περσι και καλυτερα;

Ήταν μια φορά (και έναν καιρο..) που κανανε ωραίες δουλειές στην τηλεόραση, όπως "η πρόβα του νυφικού", "το τρίτο στεφάνι" από τα πιο πρόσφατα σχετικά (δεκαετία '90), μεχρι τα πιο παλια όπως το "ο Χριστός ξανασταυρωνεται" που κυριολεκτικά όλη η Ελλαδα, την ώρα προβολής του, κλεινοτανε στο σπιτι για το δει. Για το συγκεκριμενο ημουνα πολυ μικρουλα, θυμαμαι ομως τους γονεις μου και όλους τους γνωστους να μιλανε με ενθουσιασμο, και να ανυπομονουν για το επομενο επεισοδιο.

Τι εφταιξε και φτάσαμε στο μιζερο και προχειροφτιαγμενο παρόν; Μήπως φταινε οι δυσκολοι οικονομικά καιροι; (αν και χρονια τωρα εχω να δω καλη δουλεια..), μήπως δεν υπαρχουν πια καλοί ηθοποιοί και σκηνοθέτες; Μήπως έλλειψη εμπευσης και πρωτοτυπιας γενικοτερα, οποτε παιρνουνε ενα καλο βιβλιο, και βασιζονται μονο στην φημη του βιβλιου, παραβλεποντας όλα τα άλλα;

Τι εφταιξε και παιρνουνε αριστουργηματα, όπως το "Ματωμενα χωματα" πχ (που το εχει αναγνωρισει και ο γειτονας λαος, σαν ενα καλο βιβλιο), και να κανουνε αυτο που βλεπω (βασικα... δεν το βλεπω) στην τν; :λυγμ:


Αν δω και την "Αιολική γη" στα ίδια χαλια μια μερα, δεν θα το αντεξω, να το ξερετε :λυγμ:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειναι γενικοτερη ταση παρακμης της τηλεορασης που παρατηρω: απο τη στιγμη που ο κοσμος προτιμα τις φτηνιαρικες κωμωδιες και τις ξενες σειρες, γιατι να καταναλωνουν τοσο κοπο και χρημα σε ιστορικες σειρες με σκηνικα, κουστουμια κλπ; απο τη στιγμη κιολας που δεν εχουμε αξιωσεις για το εξωτερικο
 
για το έργο "βασιλιάς Αρθούρος" με τον Κλάιβ Όουεν και την Κίρα Νάιτλι, τι λετε?

λένε πως αυτή ειναι η αληθινη ιστορία του Αρθούρου, και οχι ο μυθος που γράφεται κατά καιρους.

:
Είναι μάλλον πιο κοντά στην πραγματικότητα το συγκεκριμένο σεναριο, σύμφωνα με την ιστορία. Άλλωστε η ζωή και οι περιπέτειες του βασιλιά Αρθούρου αποτελεί μέρος της παράδοση του αγγλικού λαού και οπότε είναι δύσκολο να μπορέσει κάποιος να ξεχωρίσει τα στοιχεια της πραγματικής ιστορίας από αυτά της μυθοπλασία.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Γενικά.. στην μεταφορά ενός βιβλίου στην οθόνη, με εκνευρίζει πάντα που οι σκηνοθέτες διαλέγουν κάθε φορά να τονίσουν μόνο ένα συγκεκριμένο θέμα από όλο το βιβλίο, και τις περισσότερες φορές περνάνε στα ψιλά γράμματα άλλα κομμάτια που έιναι ουσιώδη.

Εντάξει το καταλαβαίνω πως είναι το κόστος παραγωγής, τα χρονικά πλαίσια που θα πρέπει να κινηθεί η ταινία (εκτός αν πρόκειται για σειρά), όπως και η "ματιά" του εκάστοτε σκηνοθέτη, και πως θέλει να το παρουσιάσει ο ίδιος, αλλά... πιστεύω πως ελάχιστοι θα μπορέσουν (αν κινούνται έτσι) να κάνουν το έργο τους να ξεχωρίσει.

Θυμίστε μου αν υπάρχει ταινιά που να πήρε καλύτερες κριτικές από το βιβλίο, γιατί δεν έχω κάποια υπόψιν μου.
(ίσως το : όσα παίρνει ο άνεμος..; )
 
Μόλις διάβασα πως η μεταφορά : τα ματωμενα χώματα, πάτωσε σαν σειρά και οι συντελεστές ειναι απογοητευμενοι.

Εμμμ τι θελαν; αφού ηταν προχειρο το αποτελεσμα. Μια ματιά να ρίξεις στον Θέμο το βράδυ, το πόσα λάθη βρισκει, κυριως σκηνοθετικά, και είναι να αναρωτιέσαι αν θα πρέπει να γελάσεις ή να απογοητευτεις (εγώ παντως γελάω, την επομένη αναρωτιέμαι).

Ελπίζω μόνο, αυτό να τους κάνει να κάνουν καλύτερες παραγωγές και όχι να εγκαταλείψουν τέτοιου είδους σειρές (βασισμένες σε βιβλια δηλ).
Ελπίζω επίσης να καταλάβουν πια πως ο κόσμος θέλει ποιότητα, και οχι αυτό που επί το πλείστον μας σερβίρουν
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εμμμ τι θελαν; αφού ηταν προχειρο το αποτελεσμα. Μια ματιά να ρίξεις στον Θέμο το βράδυ, το πόσα λάθη βρισκει, κυριως σκηνοθετικά,
Ίσως έτσι αποκτούν την εμπειρία και πιστεύω πως στο μέλλον θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα σε παρόμοιες προσπάθειες. Το αν φαίνεται ένα κλιματιστικό κάπου στο βάθος σε μια ταινία εποχής δεν είναι πιστεύω τόσο ευθύνη τού σκηνοθέτη όσο τού φροντιστή. Ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως υπάρχει εκεί κάποιος που τριγυρνά επιφορτισμένος με αυτήν την ευθύνη. :ανέκφραστος:
 
Η κυρία Ντάλογουέι - Οι Ώρες

Η κυρία Ντάλογουέι είναι ένα από τα πιο γνωστά μυθιστορήματα της Βιρτζίνιας Γουλφ. Είναι ένα μυθιστόρημα που εξελίσσεται σε μία μόνο μέρα και περιγράφει το 24ωρο μιας λονδρέζας αστής. Φυσικά μέσα από αυτό το 24ωρο αναδύεται ολόκληρη η ζωή και το παρελθόν της ηρωίδας, οι σχέσεις της, ο ψυχισμός της κλπ.

Οι Ώρες είναι μια υπέροχη ταινία του 2002 που μόλις είδα, με πρωταγωνίστριες τις Μέριλ Στριπ, Νικόλ Κίντμαν και Γουίλιαν Μουρ, βασισμένη τόσο στο συγκεκριμένο μυθιστόρημα όσο και στη βιογραφία της Γουλφ. Τρεις ηρωίδες, σε τρεις διαφορετικές εποχές, που αυτό που τις ενώνει είναι το συγκεκριμένο βιβλίο. Κι αν το πάμε και λίγο πιο βαθιά αυτό που τις ενώνει είναι η γυναικεία φύση, ίδια σε κάθε εποχή, σε κάθε ηλικία, παντού και πάντα.

Η μεταγραφή του βιβλίου σε σενάριο είναι πρωτότυπη και δημιουργική, αν ξέρεις μάλιστα και τη βιογραφία της Γουλφ, σε απογειώνει με τη μία.

Ευχαριστώ, Λάγνε :)

Και λίγο σάουντρακ
 
Last edited:
Ακουσα πρόσφατα ότι βγαίνει η ταινία του Ντοριαν Γκρεϋ(η τρίτη γιατι έχουν βγει άλλες δυο)...Επίσης έμαθα ότι ο ηθοποιός είναι πολύ όμορφος :γιούπι: Αναρωτιέμαι όμως αν είναι τοσο καλή όσο το βιβλίο.Δεν έχω δει καμία απ τις ταινίες και δεν μπορώ να εκφέρω την σωστή άποψη και να την κρίνω.Αν κάποιος την έχει δει θα το εκτιμούσα αν μου έλεγε δυο λόγια για το συγκερκριμένο θέμα...
 

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Ιωάννα, έχω δει στο παρελθόν μια ταινία βασισμένη στο The Picture of Dorian Gray , η οποία ήταν ασπρόμαυρη και αρκετά ενδιαφέρουσα σαν κινηματογραφικό προϊόν. Συντελεστές δεν θυμάμαι για να σου πω λεπτομέρειες, ωστόσο θυμάμαι αρκετά καλά οτι μου φάνηκε "λίγη" συγκριτικά με το βιβλίο το οποίο είχα διαβάσει πριν δω την ταινία. Τώρα, σε σχέση με την καινούρια ταινία που ανέφερες, ίσως αξίζει στον κόπο να το ψάξουμε....
 
Δεν υπήρχε περίπτωση να συγκρίνεται με το βιβλίο, όπως και τελικά ισχύει...Το πνεύμα του Γουάιλντ, που είναι όλη η δύναμη και η ποιότητα του βιβλίου,δεν είναι δυνατόν να περάσει στο πανί.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Λοιποοοον....

Περίμενα και εγω χθες να δω στην μικρη οθόνη αυτη την συγκλονιστική ιστορία αγάπης (Έρωτας στα χρόνια της χολέρας) που όπως είπαν μερικόι από δω, ηταν ότι πιο όμορφο έχουν διαβάσει ποτέ.
Πήρα επισης διαβεβαίωση και απο αλλα ατομα (γιατι το βιβλιο δεν το εχω διαβασει) πως ειναι πράγματι μια πολύ ωραια ιστορία αγάπης.

Ευτυχως... ευτυχως ξαναλέω, που δεν το έιδα πλην καποιων ολιγολεπτων αποσπασμάτων.

Τι αηδία ηταν αυτη !!! :πανικός:

Και οχι τιποτα αλλο, γιατι πήρα και κόσμο και λαιμό μου, προτείνοντας και σε μια φίλη να την δει, και την είδε η καημένη ολόκληρη.

Καταρχήν είδε κανεις την συγκεκριμενη ταινια ενώ έχει διαβάσει και το βιβλιο;
Είμαι πολύ περίεργη να ακουσω εντυπώσεις.

Δεν υπαρχει παντως περιπτωση να διαβάσω το βιβλιο παρολο που το ειχα στα σχεδια :γκρμφ:
 
Το βιβλίο αυτό είναι από τα λίγα που ξεκίνησα και το άφησα στη μέση. Έχω ξαναπεί και αλλού ότι η γραφή των λατινοαμερικάνων δεν με τραβάει ιδιαίτερα, χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τον ακριβή λόγο.

Ούτε την ταινία είδα και δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν αηδία ή όχι.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε πάντα βιβλίο με ταινία και να σχολιάζουμε αν η μεταφορά ήταν πιστή ή όχι. Κατ' αρχάς, μπορεί η πρόθεση του σκηνοθέτη αλλά και των υπόλοιπων συντελεστών να μην ήταν καν αυτή, να παραμείνουν πιστοί στο βιβλίο.

Επιπλέον, άλλα τα κριτήρια με τα οποία κρίνουμε ένα βιβλίο και άλλα μια ταινία. Όταν τα συγκρίνουμε το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μην μπορούμε να απολαύσουμε την ταινία, ούτε να δούμε την άποψή της.

Εσύ, βέβαια, Λόρι δεν είχες διαβάσει το βιβλίο, οπότε το μόνο που περίμενες ήταν να δεις κάτι καλό. Οπότε απλώς δεν σε άγγιξε ...
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Οπότε απλώς δεν σε άγγιξε ...

Τι να με αγγιξει Χρυς μου, που ο πρωταγωνιστης πηγε με οσες γυναικες υπηρχαν στην ταινια; (και με ενα τροπο που πραγματικα σε αηδιαζε..)

Δεν ειχα προσδοκια να τρελαθω. Στην χειροτερη περιπτωση περιμενα απλα να ξενερωσω θεωρωντας το βαρετο. Ε οχι και ετσι..
 
Top