Έτοιμοι για τον αποχωρισμό; Από το χαρτί στο ηλεβιβλίο

Προσωπικά ποτέ δε με ενθουσίασε η ιδέα του ηλεκτρονικού βιβλίου, αλλά διαβάζοντας την προώθηση της 100 Classic Book Collection για τη Nintendo DS στην βρετανική αγορά, ομολογώ πως πείστηκα για τα πλεονεκτήματα της ανάγνωσης ηλεκτρονικών βιβλίων μέσω της κονσόλας.

Πρόκειται για μια συλλογή 100 ηλεκτρονικών τίτλων κλασικής λογοτεχνίας που θα μπορέσει ο χρήστης να διαβάσει κρατώντας την κονσόλα ως ένα ανοιχτό βιβλίο :ανάγνωση:. Μεταξύ άλλων ευκολιών, υπάρχει η δυνατότητα προσαρμογής του μεγέθους της γραμματοσειράς καθώς και της επέκτασης της συλλογής μέσω της σύνδεσης Wi-Fi.

Οι τίτλοι που αποτελούν τη συλλογή είναι οι εξής:

Louisa May Alcott - Little Women
Jane Austen - Emma
Jane Austen - Mansfield Park
Jane Austen - Persuasion
Jane Austen - Pride and Prejudice
Jane Austen - Sense and Sensibility
Harriet Beecher - Stowe Uncle Tom's Cabin
R.D. Blackmore - Lorna Doone
Anne Bronte - The Tenant of Wildfell Hall
Charlotte Bronte - Jane Eyre
Charlotte Bronte - The Professor
Charlotte Bronte - Shirley
Charlotte Bronte - Villette
Emily Bronte - Wuthering Heights
John Bunyan - The Pilgrim's Progress
Frances Burnett - Little Lord Fauntleroy
Frances Burnett - The Secret Garden
Lewis Carroll - Alice's Adventures in Wonderland
Lewis Carroll - Through the Looking-Glass
Wilkie Collins - The Moonstone
Wilkie Collins - The Woman in White
Carlo Collodi - The Adventures of Pinocchio
Arthur Conan Doyle - The Adventures of Sherlock Holmes
Arthur Conan Doyle - The Casebook of Sherlock Holmes
Joseph Conrad - Lord Jim
Susan Coolidge - What Katy Did
James Fenimore Cooper - Last of the Mohicans
Daniel Defoe - Robinson Crusoe
Charles Dickens - Barnaby Rudge
Charles Dickens - Bleak House
Charles Dickens - A Christmas Carol
Charles Dickens - David Copperfield
Charles Dickens - Dombey and Son
Charles Dickens - Great Expectations
Charles Dickens - Hard Times
Charles Dickens - Martin Chuzzlewit
Charles Dickens - Nicholas Nickleby
Charles Dickens - The Old Curiosity Shop
Charles Dickens - Oliver Twist
Charles Dickens - The Pickwick Papers
Charles Dickens - A Tale of Two Cities
Alexandre Dumas - The Count of Monte Cristo
Alexandre Dumas - The Three Musketeers
George Eliot - Adam Bede
George Eliot - Middlemarch
George Eliot - The Mill on the Floss
Henry Rider Haggard - King Solomon's Mines
Thomas Hardy - Far From The Madding Crowd
Thomas Hardy - The Mayor of Casterbridge
Thomas Hardy - Tess of The D'Urbervilles
Thomas Hardy - Under the Greenwood Tree
Nathaniel Hawthorne - The Scarlet Letter
Victor Hugo - The Hunchback of Notre Dame
Victor Hugo - Les Miserables
Washington Irving - The Sketch Book of Geoffrey Crayon
Charles Kingsley - Westward Ho!
D.H. Lawrence - Sons And Lovers
Gaston Leroux - The Phantom of the Opera
Jack London - The Call of the Wild
Jack London - White Fang
Herman Melville - Moby Dick
Edgar Allen Poe - Tales of Mystery and Imagination
Sir Walter Scott - Ivanhoe
Sir Walter Scott - Rob Roy
Sir Walter Scott - Waverley
Anna Sewell - Black Beauty
:Σαίξπηρ:William Shakespeare - All's Well That Ends Well
William Shakespeare - Antony and Cleopatra
William Shakespeare - As You Like It
William Shakespeare - The Comedy of Errors
William Shakespeare - Hamlet
William Shakespeare - Julius Caesar
William Shakespeare - King Henry the Fifth
William Shakespeare - King Lear
William Shakespeare - King Richard the Third
William Shakespeare - Love's Labour's Lost
William Shakespeare - Macbeth
William Shakespeare - The Merchant of Venice
William Shakespeare - A Midsummer-Night's Dream
William Shakespeare - Much Ado About Nothing
William Shakespeare - Othello, the Moor of Venice
William Shakespeare - Romeo and Juliet
William Shakespeare - The Taming of the Shrew
William Shakespeare - The Tempest
William Shakespeare - Timon of Athens
William Shakespeare - Titus Andronicus
William Shakespeare - Twelfth Night
William Shakespeare - The Winter's Tale
Robert Louis Stevenson - Kidnapped
Robert Louis Stevenson - The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Robert Louis Stevenson - Treasure Island
Jonathan Swift - Gulliver's Travels
William Thackeray - Vanity Fair
Anthony Trollope - Barchester Towers
Mark Twain - Adventures of Huckleberry Finn
Mark Twain - Adventures of Tom Sawyer
Jules Verne - Round the World in Eighty Days
Jules Verne - 20,000 Leagues Under the Sea
Oscar Wilde - The Importance of Being Earnest
Oscar Wilde - The Picture of Dorian Gray

Μου αρέσει η ιδέα ότι μπορούμε να την πάρουμε μαζί μας παντού και δεν πιάνει χώρο στη βιβλιοθήκη μας. Βέβαια είναι γεγονός η εξάρτηση από την ηλεκτρική ενέργεια, αλλά με λίγη πρόβλεψη δε θα έχουμε εκπλήξεις.

Πως το βλέπετε εσείς; Θα θυσιάζατε την τελετουργία ανάγνωσης :καφεδάκι: ενός εκτυπωμένου βιβλίου, τη μυρωδιά του, την αφή του, στο βωμό της χρηστικότητας της τεχνολογίας;
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εχω δοκιμασει να διαβασω e-book στην οθονη του υπολογιστη. Το θεωρουσα πολυ δυσκολο και τελικα το πρωτο βιβλιο που εβγαλα ολοκληρο στην οθονη ηταν Η Μάχη του Κορρίν απο το Ντιουν (το τελευταιο βιβλιο που διαβασα προς το παρον :))

Δεν εχω καμια θεση οσον αφορα μυρωδια και αφη του βιβλιου. Η μοναδικη δυσκολια μου ηταν στο οτι το βιβλιο ειναι αντικειμενικα πιο ξεκουραστο και αλλωστε ΠΑΝΤΑ διαβαζω ξαπλωμενος :)
 
Όχι δεν είμαι καθόλου έτοιμος! Παρ' ότι είμαι όλη τη μέρα σε μια οθόνη, το μόνο που μπορώ να διαβάσω σε ηλεκτρονική μορφή είναι εγχειρίδια οδηγιών. Κι αυτά για να βρω κάτι που θέλω και τίποτα παραπάνω.
Είναι αυτή η ακτινοβολία της οθόνης που με κουράζει. Ακόμα και χαμηλωμένη που την έχω. Είναι και η άβολη στάση στο γραφείο. Ίσως βέβαια αν υπήρχε - και δεν είμαστε μακρυά - ένα μικρό ελαφρύ φορητό ηλεκτρονικό "βιβλίο" με χαμηλή ακτινοβολία να άλλαζα γνώμη. Δε θα κοβόμουνα και με το χαρτί. Το ότι πιάνει λιγότερο χώρο για μένα είναι αρνητικό. Αν δεν πιάνει χώρο ένα βιβλίο, δεν το βλέπεις και δεν το επαναφέρεις νοερά στη μνήμη σου.

Σίγουρα όμως πέρα από την ευχρησία υπάρχει και η αίσθηση. Η αφή και η μυρωδιά του βιβλίου δε με αφήνουν καθόλου αδιάφορο. Πάντα μυρίζω ένα βιβλίο πριν το αγοράσω :μαναι:. Έχει τύχει μάλιστα να κακολογήσω ένα άγνωστό μου βιβλίο επειδή δε μου άρεσε η μυρωδιά του. Και η αφή! Και το εξώφυλλο! Η μαγεία που κρύβουν οι σελίδες, η μία δίπλα στην άλλη! Δε μπορούν να αντικατασταθούν αυτές οι αισθήσεις.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Σίγουρα όμως πέρα από την ευχρησία υπάρχει και η αίσθηση. Η αφή και η μυρωδιά του βιβλίου δε με αφήνουν καθόλου αδιάφορο. Πάντα μυρίζω ένα βιβλίο πριν το αγοράσω :μαναι:. Έχει τύχει μάλιστα να κακολογήσω ένα άγνωστό μου βιβλίο επειδή δε μου άρεσε η μυρωδιά του. Και η αφή! Και το εξώφυλλο! Η μαγεία που κρύβουν οι σελίδες, η μία δίπλα στην άλλη! Δε μπορούν να αντικατασταθούν αυτές οι αισθήσεις.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Και για μένα το βιβλίο έχει άλλη αίσθηση. Καταρχήν είναι και η στάση στον υπολογιστή που με κουράζει, αλλά και η ακτινοβολία, οπότε συνήθως καταφεύγω στο να τυπώνω κάτι αν είναι μεγάλο, και μετά να το διαβάζω.

Πέρα όμως από αυτό το βιβλίο, με την μυρωδιά του, όπως λέει και ο Αριστοτέλης, το εξωφυλλό του, τις σελίδες του, είναι άλλο... καλύτερο.. ξυπνά τις αισθήσεις.

Εκτός αυτού, βολεύει και πιο πολύ. Μπορώ να το διαβάσω, όπως και όπου θέλω. Στο κρεβάτι και να με πάρει ο ύπνος μετά, ενώ αυτό θα πέσει στο πάτωμα, σε πολυθρόνα, έξω στην αυλή.. παντού!

Γενικά όμως.. μου αρέσει το βιβλίο και σαν βιβλίο! Μου αρέσει που τα βλέπω αραδιασμένα στην βιβλιοθήκη μου και άρα πιστέυω θα είμαι από τους τελευταίους που θα τα αποχωριστώ.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Διάβασα στην εφημερίδα πως ο Καστανιώτης κυκλοφορεί το ολλανδικής προέλευσης BeBook, μια συσκευή ανάγνωσης που κοστίζει € 330, ζυγίζει όσο ένα μέτριο βιβλίο κι απ' όσο καταλαβαίνω θα διατείθεται στα βιβλιοπωλεία.

Ο Καστανιώτης παραχωρεί με το BeBook οκτώ πρόσφατα βιβλία (αξίας € 126) δωρεάν! Από τον Σεπτέμβριο όλα τα καινούργια βιβλία θα κυκλοφορήσουν και σε ηλεκτρονική μορφή, λίγο φθηνότερα από την τιμή του κανονικού βιβλίου.

Έχω περιέργεια να δω αν τα ηλεβιβλία θα ταιριάξουν στην ιδιοσυγκρασία τού Έλληνα. Προσωπικά δεν θα μου αρέσει να δώσω χρήματα και να μην μου απομείνει ένα βιβλίο σε υλική υπόσταση.
 
"Το ΕΚΕΒΙ, κατά τη διάρκεια της έκθεσης βιβλίου στη Θεσ/κη, 28-31 Μαίου, θα διοργανώσει μια συζήτηση με θέμα «Το πρόγραμμα ψηφιοποίησης βιβλίων, της Google και οι αντιδράσεις των Ευρωπαίων και Ελλήνων εκδοτών & συγγραφέων»· Ένα καυτό θέμα που ανάβει φωτιές στον κόσμο του βιβλίου. Ο εκπρόσωπος του Google Ευρώπης, κ. Santiago de la Mora, θα ενημερώσει τους Έλληνες επαγγελματίες σχετικά με την πρόταση του Google για την ψηφιοποίηση βιβλίων. Θα επακολουθήσει συζήτηση με την Anne Bergman-Tahon, διευθύντρια της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Εκδοτών (FEP), τον Άρη Πετρόπουλο, διευθυντή του Οργανισμού Συλλογικής Διαχείρισης Έργων του Λόγου (ΟΣΔΕΛ) και εκπροσώπους συγγραφέων. Τη συζήτηση θα συντονίσει η Έλλη Φιλιπποπούλου, νομικός σύμβουλος του ΕΚΕΒΙ."
Ίσως μετά τη συζήτηση, κι αν λάβουμε υπ' όψη μας όλες τις παρατηρήσεις που θα γίνουν, να ξαναδούμε το θέμα.
 
Καθόλου έτοιμη κ εγώ! Μου αρέσει η κίνηση καθώς γράφω, μου αρέσει η αίσθηση του βιβλίου, η επαφή μαζί του.
Με το πληκτρολόγιο έχασα την κίνηση της γραφής, σε σημείο που να κάνω ορθογραφικά λάθη τα οποία με την κίνηση δεν θα γίνονταν. Στις αρχές πολλές φορές ήθελα να γράψω κάτι με το στυλό για να βεβαιωθώ για την ορθογραφία! Φυσικά, τώρα πια χρησιμοποιώ την ορθογραφική διόρθωση στον κειμενογράφο! :μπράβο:

Έτσι και με τα βιβλία. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω και η εξέλιξη θα φέρει τα ηλεκτρονικά βιβλία στα χέρια μας. Προσωπικά θα μου λείψει η αίσθηση της αφής στις σελίδες του βιβλίου, ή η κίνηση του μολυβιού για να σημειώσω κάτι πάνω του...
(ε, ναι σημειώνω στα βιβλία μου! :ντροπή:)

Το μόνο που περιμένω είναι να βελτιωθούν πολύ οι διάφορες συσκευές που θα φιλοξενούν βιβλία, ώστε να είναι ελαφριές, εύχρηστες και να μην κουράζουν τα μάτια. :γιούπι:

Να σημειώσω πως η "αντίδρασή μας" είναι αναμενόμενη, καθώς κάθε σύστημα αντιδρά στην αλλαγή της κατάστασή του (κάπως το λένε αυτό οι φυσικοί, μα δεν το θυμάμαι τώρα), όμως όταν οι αλλαγές γίνουν κ περάσει διάστημα τότε αυτές θα έρθει ένα χρονικό σημείο που θα θεωρούνται εντελώς φυσιολογικές!
Πολλά τέτοια παραδείγματα, αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν η αντίδραση ως προς τον γραπτό λόγο. Θα βρω το αντίστοιχο κομμάτι κ θα το παραθέσω να το κουβεντιάσουμε. :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το 2008 ξεκίνησε η Ωκεανίδα αυτό εδώ το νήμα. Σήμερα, άνοιξη τού 2011, τα πράγματα έχουν προχωρήσει αρκετά. Δίχως να παρακολουθώ πολύ τα πράγματα καταλαβαίνω πως το kiddle σκίζει στις ΗΠΑ.

Κάνοντας τα δικά μου χάρτινα ψώνια στο amazon βλέπω τα διάφορα βιβλία να διατίθενται καί σε ηλεμορφή για kiddle και αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι οι υψηλές τιμές! Βλέπω τώρα π.χ. το "And Then There Were None" τής Κρίστη να πωλείται χάρτινο για $ 11,19 και σε μορφή kiddle για $ 9,94!! Σκέφτομαι, μα είναι δυνατόν; 10 δολάρια για αέρα κοπανιστό; Κι όμως είναι.

Κι όπως φαίνεται μιλάμε τελικά για πολλά, πάρα πολλά δολάρια που επενδύονται σε ηλεβιβλία για kiddle. Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το άρθρο τής Καθημερινής:


ΗΠΑ: Οι πωλήσεις e-books ξεπέρασαν (αυτές)* των έντυπων βιβλίων
Η έκρηξη στις πωλήσεις ηλεκτρονικών βιβλίων e-books έφθασε σε νέα ύψη, χωρίς ωστόσο να βοηθήσουν στην ενίσχυση των συνολικών πωλήσεων βιβλίων.

Χάρη στην πώληση εκατομμυρίων Kindle, Nook και άλλων ψηφιακών συσκευών ανάγνωσης, οι πωλήσεις e-books σημείωσαν σημαντική άνοδο τον Ιανουάριο, ξεπερνώντας για πρώτη φορά εκείνες έντυπων βιβλίων. Σύμφωνα με την Ενωση Αμερικανών Εκδοτών, οι πωλήσεις ηλεκτρονικών βιβλίων διπλασιάστηκαν από 32,4 εκατ. δολάρια τον Ιανουάριο του 2010 σε 69,9 εκατ. δολάρια τον Ιανουάριο 2011.

Οι πωλήσεις βιβλίων σκληρής ράχης (hardcovers) υποχώρησαν την ίδια περίοδο από 55,4 εκατ. δολάρια στα 49,1 εκατ., ενώ οι πωλήσεις στα βιβλία τσέπης έπεσαν από τα 56,4 εκατ. δολάρια στα 39 εκατομμύρια. Οι συνολικές πωλήσεις βιβλίων, που περιλαμβάνουν τα σχολικά και εκπαιδευτικά, έφθασαν τα 805,7 εκατ. δολάρια, από 821,5 εκατ. τον Ιανουάριο 2010.

Τα νέα στοιχεία «αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα» είπε η πρόεδρος τουοίκου Simon & Schuster Κάρολιν Ρίντι, η οποία προειδοποίησε όμως ότι οι πωλήσεις e-books είναι παραδοσιακά καλές τον Ιανουάριο, όταν νέοι καταναλωτές δοκιμάζουν τις συσκευές που έλαβαν ως χριστουγεννιάτικα δώρα.

www.kathimerini.gr με στοιχεία από AP


Απίστευτο; :αργκ:

* έλειπε από τον τίτλο η λέξη αυτές, την συμπλήρωσα εγώ για να στέκει καλύτερα.
 
The shape of things to come. Εννοείται ότι η εξάπλωση όλων των ηλεκτρονικών μέσων είναι ταχύτατη, χάρη σ' αυτά ο κόσμος γίνεται όλο και μικρότερος, η επικοινωνία και η πληροφορία γίνονται όλο και πιο εύκολες και κτήμα του κάθε κατοίκου αυτού του (όλο και μικρότερου) πλανήτη.
Προσωπικά, επικροτώ την εξέλιξη και τεχνολογία. Αλλά δεν παύω να νοσταλγώ την εποχή- έχω και μια ηλικία- που ξεφύλλιζα τα φωτογραφικά μου άλμπουμ, ενώ τώρα πρέπει να ανοίξω τον υπολογιστή μου για να αναπολήσω.
 
προσπαθησα να διαβασω ενα βιβλιο στον υπολογιστη (''η περι Θεου αυταπατη'' ,μεγαλη πατατα!) και δεν.....δεν μου εκανε κλικ...εγω γενικα ειμαι παλιομοδιτης σε ολα,στη μουσικη,στις ταινιες,στα βιβλια,ε δε νομιζω οτι θα πρωτοτυπισω διαλεγοντας τα ψηφιακα βιβλια...
 
Δεν σου άρεσε η Περί Θεού Αυταπάτη (The God Delusion, by Richard Dawkins)?! Το βρήκα πολύ καλό, επιτέλους κάποιος εξέφρασε όσα σκέφτομαι και δεν τολμώ να ξεστομίσω. Το μόνο που έχω να καταλογίσω στον Dawkins είναι ο φανατισμός που εκφράζει κατά των ένθεων.
 
Το μόνο που έχω να καταλογίσω στον Dawkins είναι ο φανατισμός που εκφράζει κατά των ένθεων.
ακριβως εκει ξενιστηκα κι εγω. ενταξει ρε παλικαρι μη πιστευες στο Θεο, μαζι σου κι εγω, αλλα μην γινεσαι και εσυ φανατικος οπως ακριβως χαρακτηρηζεις εσυ τους θρησκευομενους1 δεν ξερω αν εχεις ακουστα τον Bill Maher, ειναι κι αυτος αθεος αλλα με πολυ πιο ομαλο και χιουμοριστικο τροπο εκφραζει τις αποψεις του. δεν ξερω αν ειναι συγγραφεας δεν το εχω ψαξει, αλλα εχω δει ντοκυμαντερ αυτουνου κι ειναι παρα πολυ καλος, καμια σχεση με τον ''σκληρο πολεμιστη'' των θρησκειων, Ντωκινς!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Για να κλεισω την παρενθεση:

Ο Νάχερ είναι αγνωστικιστής, οχι άθεος. Οπότε σίγουρα καμία σχεση με 'σκληρο πολεμιστη' "I'm saying that doubt is the only appropriate response for human beings." Πολυ ειλικρινές κατα τη γνωμη μου.

Καλο θα ειναι αν συνεχιστεί η συζητηση, να συνεχιστει αλλου, εφοσον το συγκεκριμένο θέμα αφορά τη μετάβαση στα ηλεβιβλία
 
Όχι δεν νομίζω ότι θα αγοράσω ποτέ ηλεκτρονικό βιβλίο.Οι αναγνώστες με τα βιβλία τους έχουν μια ιδιαίτερη σχέση.Τα βιβλία είναι πηγή γνώσης και μάθησης αλλά συμβάλλουν και στην ψυχαγωγία και στην αυτογνωσία όπως και σε πολλούς άλλος τομείς..!Για αυτό ακριβώς θέλουμε να τα έχουμε στην βιβλιοθήκη μας και να τα βλέπουμε..Να βλέπουμε τι πρόοδο έχουμε κάνει.Να θυμόμαστε την διαδρομή που έχουμε διανύσει συντροφιά τους!Ποτέ δεν θα μπορέσει να αντικατασταθεί κάτι τέτοιο με τελίτσες στον υπολογιστή!

Προσωπικά θα μου λείψει η αίσθηση της αφής στις σελίδες του βιβλίου, ή η κίνηση του μολυβιού για να σημειώσω κάτι πάνω του...
(ε, ναι σημειώνω στα βιβλία μου! :ντροπή:)
όταν λες ότι σημειώνεις στα βιβλία?
 
Last edited:
ποτέ δε θα είμαι έτοιμη να αποχωριστώ το χαρτί και το βιβλίο,
αν το πάω παραπέρα πρέπι να σκεφτώ και έναν κόσμο χωρίς βιβλιοπωλεία.:πανικός:
Θα ήταν σαν καταστήματα ηλεκτρονικών!
από την άλλη δε με πειράζει να έχω και τα δύο:))))
μου αρέσει η ιδέα όταν ταξιδεύω να έχω μια μικρούλα συσκευή
αντί για 3-4 βιβλία και μέσα στη συσκευή ατέλειωτες επιλογές.
 
μου αρέσει η ιδέα όταν ταξιδεύω να έχω μια μικρούλα συσκευή
αντί για 3-4 βιβλία και μέσα στη συσκευή ατέλειωτες επιλογές.
Σε βολεύει να διαβάζεις από διάφορες συσκευές?Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα e-book υπάρχει ποικιλία ελληνικών βιβλίων και πόσο κοστίζει ένα ηλεκτρονικό βιβλίο?
 
εχω διαβάσει μερικά βιβλία στον υπολογιστή,δεν είναι και πολύ άνετος τρόπος.
δεν έχω δοκιμάσει bebook ακόμα,θέλω να το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.
για να αγοράσω το βλέπω μακρινό (είναι ακριβούτσικα).
για ηλεκτρονικά βιβλία θα σε παραπέμψω εδω:http://www.λεσχη.gr/forum/forumdisplay.php?131-Μοιραζόμαστε
και στις σελίδες βιβλιοπωλείων και εκδοτικών οίκων.οι περισσότεροι έχουν και ebooks
 
Δεν ξέρω εάν μένεις Αθήνα, αλλά σε διάφορα καταστήματα ηλεκτρονικών και πιο συγκεκριμένα στο public που έχει και στη Θεσσαλονίκη έχει μια μεγάλη ποικιλία απο ebook readers.Θα σου πρότεινα να τους ρίξεις μια ματιά.Έχεις σκεφτεί να κοιτάξεις και το ipad της apple?Ακριβά τα ελεκτρονικά βιβλία?Τα περίμενα αισθητά φθηνότερα λόγω του γεγονότος ότι είναι ψηφιακά!
 
Top