Πάουλου Κουέλιου (Πάουλο Κοέλο, Paulo Coelho)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ο Πάουλο Κοέλο (Paulo Coelho) είναι ένας από τους σύγχρονους συγγραφείς που θεωρείται ότι έχει μεγάλη επίδραση στην εποχή μας. Τα βιβλία του έχουν κυκλοφορήσει σε πολλές χώρες και το 2009 του απονεμήθηκε το βραβείο Γκίνες για το πολυδιαβασμένο "Αλχημιστή".

Πολλοί αναγνώστες, όπως και εγώ, πιστεύουν ότι μέσα από τα βιβλία του αποπνέει μια θετική ενέργεια και έναν τρόπο σκέψης που ξεκινάει από την εσωτερική ανασκόπηση των ηρώων του και καταλήγει στην πλέον κλασική φράση "όταν θέλεις κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το κατακτήσεις". Μέσα από τις ιστορίες του περιγράφει καταστάσεις που δείχνουν ότι ο δρόμος της εσωτερικής αναζήτησης είναι δύσκολος και μεγάλος, αλλά έχοντας πίστη σε σένα πρώτα από όλα, μπορείς να βρεις τρόπους να ανυψωθείς από ότι σε καταβάλλει. Και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πιστέψεις στους ανθρώπους που σε περιβάλλουν και στην ζωή την ίδια και τότε θα σου συμβούν τα "θαύματα" που θα σε βάλουν στο σωστό για σένα δρόμο ζωής.

Υπάρχουν όμως και άλλες απόψεις για αυτόν τον συγγραφέα. Μια από αυτές που έχω ακούσει, είναι ότι δίνει στον αναγνώστη ένα επιχρυσωμένο χάπι, ότι είναι κατά κάποιο τρόπο μοιρολατρικός και παραπλανεί λέγοντας ότι το σύμπαν θα σε βοηθήσει σε αυτό που θέλεις, όταν βλέπουν ότι στη δική τους ζωή δεν έρχεται η βοήθεια αυτή.

Εσείς έχετε διαβάσει κάποιο από τα βιβλία του και τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα αναγνώσματα? Πόσο πιστεύετε ότι βοηθάει αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων της ζωής μας?
 
Δεν θέλετε να μάθετε την γνώμη μου για τον συγκεκριμένο συγγραφέα...Τον Αλχημιστή έχω διαβάσει μόνο,αλλά δεν πρόκειται να αγγίξω ξανά.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Δεν θέλετε να μάθετε την γνώμη μου για τον συγκεκριμένο συγγραφέα...Τον Αλχημιστή έχω διαβάσει μόνο,αλλά δεν πρόκειται να αγγίξω ξανά.
Εγω θελω να μαθω.. για πες! Με ενδιαφερει, γιατι του εχει δωθει μεγαλη βαρυτητα
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Διάβασα μονάχα τον "Αλχημιστή" πριν πολλά χρόνια -τώρα που το σκέφτομαι, κάποιος μου το είχε κάνει δώρο- και δεν μου πολυάρεσε, μήτε θυμάμαι όμως πια γιατί.
 
Είναι πολύ προσχηματικός και προβάλλει ένα μοντέλο κόσμου που εμένα προσωπικά με αποστρέφει. Το πασίγνωστο μότο με το σύμπαν και την συνωμοσία,είναι πληγή στο σώμα των αναγνωστών και εύκολος,φτηνός τρόπος για να αποκτήσει οπαδούς.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Είναι πολύ προσχηματικός και προβάλλει ένα μοντέλο κόσμου που εμένα προσωπικά με αποστρέφει. Το πασίγνωστο μότο με το σύμπαν και την συνωμοσία,είναι πληγή στο σώμα των αναγνωστών και εύκολος,φτηνός τρόπος για να αποκτήσει οπαδούς.
Έχω διαβάσει μερικά βιβλία του, πέρα από τον Αλχημιστή. Όμως δεν θα αυτοχαρακτηριστώ οπαδός, γιατί απλά είναι ένας από τους σύγχρονους συγγραφείς που μου αρέσει, όπως εξίσου μου αρέσει π.χ. ο Σ. Κινγκ, η Ι. Αλιέντε κτλ., για τους δικούς τους λόγους ο καθένας. Κάποιες ιστορίες του μου φαίνονται σαν παραμύθια για μεγάλους. Τα παραμύθια έχουν ένα διδακτικό νόημα. Τα δικά του συμπεράσματα είναι απλές καθημερινές αλήθειες, που δυστυχώς μέσα στην καθημερινότητα μας τείνουμε πολλές φορές να τις ξεχνάμε, μα παρόλα αυτά τις έχουμε ανάγκη.
Κάθετι που διαβάζουμε το φιλτράρουμε και το αξιολογούμε με αυτά που έχουμε μέσα μας και ο καθένας μας κρατάει ότι νομίζει καλύτερο για κείνον.
Ένα βιβλίο του που διάβασα πρόσφατα ήταν οι "Βαλκυρίες" και από αυτό κράτησα πάλι κάποιες απλές καθημερινές αλήθειες: να έχουμε την δύναμη να κοιτάξουμε τον εαυτό μας κατάματα και να παραδεχτούμε σε εμάς τα όποια λάθη μας που δεν μας αφήνουν να προχωρήσουμε, να συγχωρήσουμε τον εαυτό μας για αυτά και έτσι θα έχουμε κάνει ένα σημαντικό βήμα για να πραγματοποιήσουμε το όνειρό μας, δηλαδή να μπορέσουμε ζήσουμε ως ευτυχισμένοι άνθρωποι. :)
 
Last edited:
Έχω διαβάσει πρόσφατα τον "Αλχημιστη" το βρήκα υπέροχο!Είναι ένα απο τα βιβλία που θα σου δώσει αυτο το "κατι".Προσώπικα αυτό που πήρα από τον Αλχημιστή είναι πως ο καθένας έχει υποχρέωση στον εαυτό του να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα(να ακολουθήσει τον Πρωσοπικό του Μυθο) .
 
απο Κοελιο εχω διαβασει τον ''Αλχημιστη'' και τις ''11 μερες'' (ἠ ωρες δεν θυμαμαι ακριβως).διαβασα τον ''Αλχημιστη'' για να δω προς τι η τοση φασαρια με τον συγκεκριμενο συγγραφεα και δεν εντυπωσιαστηκα καθολου,πολυ γλυκαναλατος μου φανηκε.του εδωσα μια δευτερη ευκαιρια για να μην τον καταδικασω με ενα μονο εργο του,μιλαω για τις ''11 μερες'',η γνωμη μου παρεμεινε στο ιδιο επιπεδο.πολυ φτηνος τροπος γραφης εχει, λεει ''ντεμεκ'' με λογια απλα και απεριττα μεγαλες φιλοσοφικες αληθειες κλπ.εγω προσωπικα ενιωσα σαν να μου βαζει στο στομα μασημενη τροφη,οπως κανουν οι μεγαλοι στα μωρα που δε μπορουν να μασησουν ακομα τις μπουκιες τους.και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
Ας παραθεσω κια μια παραλλαγη της διασημης φρασης του,που διαβασα σ'ἐνα περιοδικο και γελασα παρα πολυ : ''Οταν επιθυμεις κατι παρα πολυ ολο το Συμπαν συνωμοτει για να...σου δειξει οτι σ'εχει γραμμενο!''
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
απο Κοελιο εχω διαβασει τον ''Αλχημιστη'' και τις ''11 μερες'' (ἠ ωρες δεν θυμαμαι ακριβως).

Ας παραθεσω κια μια παραλλαγη της διασημης φρασης του,που διαβασα σ'ἐνα περιοδικο και γελασα παρα πολυ : ''Οταν επιθυμεις κατι παρα πολυ ολο το Συμπαν συνωμοτει για να...σου δειξει οτι σ'εχει γραμμενο!''
Είναι το "11 λεπτά", δεν με ενθουσίασε. Αυτά που μου αρέσουν είναι το "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθησα και έκλαψα" και το "Ζαχίρ".

Υπάρχει και θεατρική παράσταση με τίτλο "Αυτός ο αλήτης ο Κοέλιο... έχει πάρει πολύ κόσμο στο λαιμό του", αλλά δεν έτυχε να τη δω.
 
η γνωμη μου παρεμεινε στο ιδιο επιπεδο.πολυ φτηνος τροπος γραφης εχει, λεει ''ντεμεκ'' με λογια απλα και απεριττα μεγαλες φιλοσοφικες αληθειες κλπ.εγω προσωπικα ενιωσα σαν να μου βαζει στο στομα μασημενη τροφη,οπως κανουν οι μεγαλοι στα μωρα που δε μπορουν να μασησουν ακομα τις μπουκιες τους.και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
Ιαβέρη, αυτή ακριβώς είναι και η δική μου γνώμη. Ο Κοέλιο γράφει χαριτωμένες, ευκολοδιάβαστες ιστορίες τις οποίες τις παραγεμίζει από ωραία και μεγάλα λόγια. Όσο γι' αυτό που είπες για τα μοντέλα, θα σου πω εγώ τι πιστεύω. Τα βιβλία του Κοέλιο λένε στους αναγνώστες του αυτό που θέλουν να ακούσουν: "είσαι μοναδικός, ακολούθα τα όνειρά σου, αν το θέλεις πραγματικά θα το καταφέρεις". Ικανοποιούν, κατά τη γνώμη μου, αυτά τα λόγια την εδραιωμένη πλέον τάση της σύχρονης δυτικής κοινωνίας, ειδικά των δυτικών γυναικών, να έχουν έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα τις συμβουλεύει για τον τρόπο που θα διαχειριστούν τις σχέσεις τους, τα επαγγελματικά τους, τη ζωή τους γενικότερα. Αυτό που ονομάζεις "μασημένη τροφή".
 
Last edited:
απο Κοελιο εχω διαβασει τον ''Αλχημιστη'' και τις ''11 μερες'' (ἠ ωρες δεν θυμαμαι ακριβως).διαβασα τον ''Αλχημιστη'' για να δω προς τι η τοση φασαρια με τον συγκεκριμενο συγγραφεα και δεν εντυπωσιαστηκα καθολου,πολυ γλυκαναλατος μου φανηκε.του εδωσα μια δευτερη ευκαιρια για να μην τον καταδικασω με ενα μονο εργο του,μιλαω για τις ''11 μερες'',η γνωμη μου παρεμεινε στο ιδιο επιπεδο.πολυ φτηνος τροπος γραφης εχει, λεει ''ντεμεκ'' με λογια απλα και απεριττα μεγαλες φιλοσοφικες αληθειες κλπ.εγω προσωπικα ενιωσα σαν να μου βαζει στο στομα μασημενη τροφη,οπως κανουν οι μεγαλοι στα μωρα που δε μπορουν να μασησουν ακομα τις μπουκιες τους.και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
Ας παραθεσω κια μια παραλλαγη της διασημης φρασης του,που διαβασα σ'ἐνα περιοδικο και γελασα παρα πολυ : ''Οταν επιθυμεις κατι παρα πολυ ολο το Συμπαν συνωμοτει για να...σου δειξει οτι σ'εχει γραμμενο!''
Ιαβέρη, αυτή ακριβώς είναι και η δική μου γνώμη. Ο Κοέλιο γράφει χαριτωμένες, ευκολοδιάβαστες ιστορίες τις οποίες τις παραγεμίζει από ωραία και μεγάλα λόγια. όσο γι' αυτό που είπες για τα μοντέλα, θα σου πω εγώ τι πιστεύω. Τα βιβλία του Κοέλιο λένε στους αναγνώστες του αυτό που θέλουν να ακούσουν: "είσαι μοναδικός, ακολούθα τα όνειρά σου, αν το θέλεις πραγματικά θα το καταφέρεις". Ικανοποιούν, κατά τη γνώμη μου, αυτά τα λόγια την εδραιωμένη πλέον τάση της σύχρονης δυτικής κοινωνίας, ειδικά των δυτικών γυναικών, να έχουν έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα τις συμβουλεύει για τον τρόπο που θα διεχειριστούν τις σχέσεις τους, τα επαγγελματικά τους, τη ζωή τους γενικότερα. Αυτό που ονομάζεις "μασημένη τροφή".
Κάτι σαν τον Λαζόπουλο; :ρ
 
Από Κοέλο έχω διαβάσει τον Αλχημιστή, το Στις όχθες του Ποταμού Πιέδρα και το Εγχειρίδιο του πολεμιστή του Φωτός. Όλα τα είχα διαβάσει όταν ήμουν 15-16 χρονών, και τότε μου άρεσαν. Τώρα δε με αγγίζει διόλου σα συγγραφέας, στην ουσία δε σου λέει κάτι άλλο παρά να πιστεύεις στις προσωπικές σου δυνάμεις και όλα μπορούν να συμβούν (μπορεί και όχι βέβαια, αλλά αυτό δεν το θίγει :θρρρ:) Νομίζω πως αν δεν επαναλαμβανόταν τόσο δε θα είχα τέτοια άποψη για αυτόν, κάποια πράγματα που υποστηρίζει έχουν όντως αξία, αλλα αν τα διατυπώνει ξανα και ξανά σε κάθε νέο του βιβλίο, εντάξει, παύει να φαντάζει δημιουργικός στα μάτια μου ...
 
Χωρις προσπάθεια και κόπο και μανουβρες και ιδρωτα δεν γινεται τιποτα σε αυτην την ζωή, ασε που μπορει και ο αγωνας σου να μην αποδωσει στο τέλος και αν μην δικαιωθεις αλλα να δικαιωθουν αλλοι αυτό μου διδαξε ο Κρονιν, μου το αναθεωρησε ο Κοελιο, ειλικρινα τι να πιστεψεις, λιγο από όλα..τουλαχιστον στο πέμπτο βουνο, ο ηρωας του βαζει και προσωπικό κοπο!!!
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
και μη ξεχναμε οτι ο Κοελιο ειναι ο αγαπημενος συγγραφεας των μοντελων,απο κει βγαλτε συμπερασμα...
Επειδή είναι όμορφες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι έξυπνες :ρ (κλασικό θέμα από το οποίο πάσχει ο συγκεκριμένος κλάδος)

Κάτι σαν τον Λαζόπουλο; :ρ
στην ουσία δε σου λέει κάτι άλλο παρά να πιστεύεις στις προσωπικές σου δυνάμεις και όλα μπορούν να συμβούν (μπορεί και όχι βέβαια, αλλά αυτό δεν το θίγει :θρρρ:) Νομίζω πως αν δεν επαναλαμβανόταν τόσο δε θα είχα τέτοια άποψη για αυτόν, κάποια πράγματα που υποστηρίζει έχουν όντως αξία, αλλα αν τα διατυπώνει ξανα και ξανά σε κάθε νέο του βιβλίο, εντάξει, παύει να φαντάζει δημιουργικός στα μάτια μου ...
Μασημένη τροφή, όπως είπε και πιο πάνω η Χρυσηίδα, που την δεχόμαστε από παντού, από τον Κουέλο μέχρι τον Λαζόπουλο. Όσον αφορά τον Κουέλο, πήρα δυο πράγματα από αυτόν που μου άρεσαν. Όπως είχα είπα πιο πάνω, είναι κάτι σαν παραμύθια για μεγάλους και έτσι μου άρεσε να τον διαβάζω. Θα συμφωνήσω με τη Μήτις, ότι δεν θίγει την αρνητική περίπτωση και ότι έπειτα άρχισε να επαναλαμβάνεται. Όσο για τον Λαζόπουλο, ελπίζω και εγώ να ανοιχτεί νήμα...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να σημειώσουμε πως η σωστή προφορά τού ονόματος τού συγγραφέα είναι Πάουλου Κουέλιου* (δεν έχετε δει καμιά βραζιλιάνικη σειρά πώς γίνονται όλα ου; :ρ) και αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα τού ποιο είναι το πρόβλημα όταν κρατάμε τα ξένα ονόματα στο ξένο αλφάβητο και δεν τα μεταγράφουμε στα Ελληνικά.

Δυστυχώς οι εκδόσεις Νέα Σύνορα - Α. Α. Λιβάνη επέλεξαν να γράψουν Paulo Cuelho πάνω στο εξώφυλλο, αναλαμβάνοντας έτσι την ευθύνη για μια λάθος προφορά από το πανελλήνιο, αφού κανείς δεν ξέρει (και δεν οφείλει να ξέρει) ότι το ο προφέρεται ου και το lh ουρανωμένο λ, στα βραζιλιάνικα.
:όχισουλέω:

*σπεύδω να προσαρμόσω και τον τίτλο τού νήματος
 
Είναι πολύ προσχηματικός και προβάλλει ένα μοντέλο κόσμου που εμένα προσωπικά με αποστρέφει. Το πασίγνωστο μότο με το σύμπαν και την συνωμοσία,είναι πληγή στο σώμα των αναγνωστών και εύκολος,φτηνός τρόπος για να αποκτήσει οπαδούς.
Εγώ πάλι ποτέ δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση στο χαριτωμένο του μότο :ρ
Απλά όλα τα βιβλία του αποπνέουν σε μένα ένα μυστήριο και μου αρέσει πολύ να τον διαβάζω. Φαντάζομαι ότι αν έχεις διαβάσει μόνο ένα βιβλίο κάποιου συγγραφέα δεν μπορείς να ξέρεις αν σου αρέσει γενικώς ή όχι και μάλιστα να είσαι απόλυτος για αυτό. Παρόλα αυτά σίγουρα καταλαβαίνει κανεις αν είναι του γούστου του κάτι ή όχι, όμως πάντα υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις γνώμη. Πάντα βρίσκομαι σε εγρήγορση όταν διαβάζω Κοέλο, δεν ξέρω ακριβώς γιατί :ρ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πάντα βρίσκομαι σε εγρήγορση όταν διαβάζω Κοέλο, δεν ξέρω ακριβώς γιατί :ρ
Νομιζω επειδη στην πραγματικοτητα γραφει αυτοσχεδια και με μεγαλη ταχυτητα, με αποτελεσμα να κυλαει η αφηγηση ευκολα σαν να ακους καποιον να μιλαει
 
Νομιζω επειδη στην πραγματικοτητα γραφει αυτοσχεδια και με μεγαλη ταχυτητα, με αποτελεσμα να κυλαει η αφηγηση ευκολα σαν να ακους καποιον να μιλαει
Χμ... Τότε αξίζει να τον θαυμάζει κανείς. Πάντα δυσκολεύομουν να γράφω αυτοσχέδια και μαλιστα γρήγορα και το αποτέλεσμα να ειναι πετυχημένο, διότι κουραζόμουν :ρ
 
Top