Μισοάγνωστες ελληνικές παροιμίες

επειδη σε ολους μας τυχαινει,υποθετω,κατα καιρους,να πεφτουμε πανω σε παροιμιες ασυνηθιστες(δεν θελω να τις πω ελασσονες,γιατί τετοιες δεν ειναι),ας ανοιξουμε ενα νημα για δαυτες...κι αν καποια μάς φανει ακατανοητη...ή αν διαπιστωθει οτι οι αποψεις μας διιστανται ή πολυιστανται...ευκαιρια για διασταυρωση και κουβεντα :)

ριχνω τρεις στο στιβο:

μάτια του,παζαρια του

η χαρη θελει αντίχαρη

εφτα νοματοι δυο ψωμια κι εγω ο καημενος ενα
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Η δεύτερη "η χαρη θελει αντίχαρη" είναι προφανής.

Η τρίτη "εφτα νοματοι δυο ψωμια κι εγω ο καημενος ένα" μάλλον είναι για κάποιον που παρότι είναι ευνοημένος στην μοιρασιά, ή τέλος πάντων ενώ έχει περισσότερα, δεν είναι και ικανοποιημένος. Σωστά;

Η πρώτη θέλει να την φωτίσεις, τουλάχιστον για μένα. :)
 
Υπάρχουν λεπτές διαφορές ανάμεσα σε παροιμίες, αποφθέγματα, ρητά, γνωμικά και αφορισμούς. Όμως πιστεύω ότι δεν είναι στο πνεύμα του νήματος αναλύσεις για τέτοιους διαχωρισμούς.
Καθώς δεν έχω μεγάλο ταμείο γνώσεων σ' αυτά, παραθέτω ένα που το άκουσα για πρώτη φορά πρόσφατα και γέλασα: "Μάστορας είναι της κατσίκας ο κ...λος". :))
 
απανταω εφ`ολης της υλης(υποκειμενικα)...ειπα παροιμιες,δηλαδη οχι απλες γραφικες φρασεις,οπως ειναι το πολυ πετυχημενο "της κατσικας ο κ*λος κλπ"(και εγω γελασα :)))γιατι δεν το ηξερα) που δεν κουβαλαει ομως ενα παροιμιακο φορτιο...και "ασυνηθιστες",οχι κατ`αναγκη ακατανοητες

συμβαινει,για ορισμενες παροιμιες,αναλογα με τον χρηστη να υπαρχει διαφορετικη αντιληψη...αλλοτε εξαρταται απο το πώς την χρησιμοποιουσαμε στην πατρικη μας οικογενεια ...ενιοτε οι διαφορετικες ερμηνειες ειναι συναρτηση της γεωγραφιας της παιδικης μας ηλικιας

το μάτια του,παζάρια του σημαινει οτι πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα οταν διαπραγματευομαστε κατι...αν παει στραβα φταιμε εμεις και μονο

το "εφτα νοματοι δυο ψωμια κι εγω ο καημενος ενα" ειναι οπως το ειπες,Φαροφυλακα....εγω θα το ελεγα η απληστια (που παει να κρυφτει πισω απο ενα ενα σοφισμα της κακιας ωρας)
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αν πιασαμε αυτου του ειδους τις πονηρες :χαχα: παροιμιες, εχω και εγω μια : μακρια απο τον κ&λ3 μου και ας ειν' και δυο πηχες. :))))

Και το λεει καποιος που δεν θελει να παθει κατι, αλλα δεν τον νοιαζει αν το ιδιο πραγμα το παθει ο διπλανος/κολλητος του
 
πανω στο ιδιο μοτιβο

ξενος πονος,ξεγδαρμα
ξενος πονος,χαχαχα
ξενος πονος,ξέπονος
ξενος κ%λος,ξενος πονος
ξενος κ%λος,εκατο ξυλιες
 
αγιασε ο μαχαιροβγαλτης και πουλαει κονισματακια

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

διαλεγοντας διαλεγοντας επηρε τ`αποζουμια

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

σαν πεινασει η αλεπου φαινεται πως κοιμαται
 
οποιος λεει την αληθεια,τού τρυπανε το φεσι

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

αλλού με τριβεις ,Μαρω μου,
κι αλλού με σφαζει ο πονος

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

γονιοι τα τρωνε τα ξινα
και τα παιδια μουδιαζουν
 
οποιος κατουραει στη θαλασσα,το βρισκει στο αλατι

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-μαλωνουμε γειτονισσα;
-στα νυχια στεκομαι

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

σε παινεμενη απιδιά,μην πας με μεγα σακο
 
κατοπιν εορτης

πηγε για μαμμη και ηρθε στα βαφτισια

φαγωμενα αχλαδια,κατσε μετρα τις ουρες τους
 
Βασικα ως παροιμια μου το εχουν πει και μου αρεσε γιατι κρυβει αληθεια.
Καταριεμαι το παιδι μου αλλα πεις "αμην" σε σφαζω.
 
προφασεις εν αμαρτιαις

κινησ` ο Οβριός και βρεθηκε Σαββατο

της κοντης της ψωλης τής φταιν` οι τριχες
 
συμβιβασμος

απο το ντιπ κι ολοτελα
καλη κι η Παναγιωταινα

~~~~~~~~~~~~~~~~~

οποιος δεν βρισκει μαυροματα,
φιλαει και τσιμπλοματα
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
αλήθεια, από πού αντλείς το υλικό σου; :χμ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
δηλ. είναι συλλεγμένα από εδώ κι από εκεί μέσα στον καιρό;
 
λοιπον παιδια,γυρω στο 1980 αποφασισα να κανω μια συλλογη βωμολοχικων ελληνικων παροιμιων....μετα, προσπαθησα να βρω,οπου υπηρχαν,αντιστοιχες στα αγγλικα και γαλλικα...μετα,τρωγοντας ερχεται η ορεξη,κατεληξα να ανοιξω τη συλλογη στο συνολο των ελληνικων παροιμιων συν τις τυχον αντιστοιχιες τους σε πεντε αλλες κοινοτικες γλωσσες...τα πρωτα 10 χρονια τραβιομουνα με χαρτι και μολυβι και με συνεχη προβληματισμο για το συστημα καταταξης(διοτι δυστυχως,δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο με τη καταταξη-Ντιουι-των βιβλιων)...απαιτειτο δε θηριωδης μνημη...ευτυχως στα επομενα 10 χρονια ειχε ηδη γενικευτει η χρηση υπολογιστων..καποια στιγμη ειπα μπαστα! και βολιδοσκοπησα μερικους μεγαλους εκδοτες της Αθηνας...με εγραψαν...αποφασισα λοιπον να αυτοεκδοθω, το 2002, στη Φλανδρα...σε 600 αντιτυπα, εχω ακομα περιπου τα μισα...γυρω στις 4500 παροιμιες...
οταν η εικονα ειναι η ιδια και στην ξενη γλωσσα(οπως συχνα συμβαινει με παροιμιες που μάς ερχονται απο τα αρχαια ελληνικα ή τα λατινικα) κραταω μονο την ελληνικη,δεν μού αρεσουν οι επαναληψεις...παραλληλα,με τα χρονια,εχω συγκεντρωσει καμποσα βιβλια αλλων σχετικα με παροιμιες...μού αρκει λοιπον μια βουτια στο υλικο και βγαζω ψαρι
 
σταρχιδισμος

μακρια απ`τη φουστανα μου
κι ας γαμηθει κι η μανα μου


~~~~~~~~~~~~~~

δολος και υπολογισμος

συμπεθερα,συμπεθερα
ωσπου να σού βαλω χερα
 
Top