Σημειώνουμε πάνω στα βιβλία;

Όταν διαβάζετε βιβλία σημειώνεται τίποτα στις σελίδες τους εάν παραδείγματος χάρη σας έρθει κάτι στο μυαλό και θέλετε να το σημειώσετε(μια παρατήρηση στο κείμενο ή μια έκφραση που σας έκανε εντύπωση) ή προτιμάτε να τα μην τα "χαλάτε" και προσπαθείτε να τα διατηρείσετε σε όσο πιο καλή κατάσταση γίνεται?
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Γενικα δεν σημειωνω στα βιβλια μου, εκτος αν γινει κατα λαθος.

Προσφατα ομως ανακαλυψα ποσο ωραιο ειναι να σημειωνεις με μαρκαδορους σε πολλα χρωματα τα πιο σημαντικα πραγματα (μιλω για βιβλια σπουδων).

Ζωντανευει το βιβλιο ενα πραγμα με τοσα χρωματα. Μου αρεσει :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Παλιά δεν σημείωνα όμως τα τελευταία χρόνια το κάνω, αν και μοναχά με μολύβι.
 
Προσφατα ομως ανακαλυψα ποσο ωραιο ειναι να σημειωνεις με μαρκαδορους σε πολλα χρωματα τα πιο σημαντικα πραγματα (μιλω για βιβλια σπουδων).

Ζωντανευει το βιβλιο ενα πραγμα με τοσα χρωματα. Μου αρεσει :)
Που να δεις τα βιβλία της σχολής μου δηλαδή, υπογραμμίζω με χρωματιστά στυλο και στο τέλος είναι σαν παιδικό βιβλίο ζωγραφικής :χαχα::χαχα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ιωάνναη, στην λογοτεχνία σημειώνω αγαπημένα σημεία για μπορέσω να τα βρω γρήγορα αν το θελήσω. Ο Κάφκα κι ο Λειβαδίτης είναι κατεξοχήν σημειωμένοι! :)

Στα επιστημονικά βιβλία σημειώνω σημεία που θεωρώ σημαντικά, ενίοτε βάζω δίπλα κι έναν τιτλο, ώστε σε να μπορέσω αργότερα να διαβάσω μονάχα αυτά και να έχω έτσι μια συνοπτική δεύτερη ανάγνωση. Χαρακτηριστική τέτοια περίπτωση ο Φρόιντ μου.

Όμως σχεδόν πάντα με μολύβι! Πολύ σπάνια κάποιο σημαδάκι με στυλό.

:)

Μήτις, νομίζω πως βοηθάει να νιώσεις την ύλη πιο δική σου όταν σημειώνεις μ' αυτόν τον τρόπο ένα βιβλίο τής σχολής.
 
Κι εγώ μόνο της σχολής έχω σημειωμένα. Πολύ παλιά δεν σημείωνα σχεδόν τπτ γιατί ο πατέρας μου το θεωρούσε πολύ άσχημο και το υιοθέτησα κι εγώ, αλλά στο πανεπιστήμιο διάβαζα με ένα τυπά που σημείωνε μανιωδώς και άναρχα. Έφτανε σε σημείο να έχει καλύψει όλα όσα έλεγε αρχικά το βιβλίο και όλα όσα είχε σημειώσει αρχικά αυτός. Πολλές σελίδες τρυπούσαν απ την επιβάρυνση. Απ' αυτόν κόλλησα μετά και η αλήθεια είναι πως έχω καταστρέψει πολλά βιβλία της σχολής μου έτσι.
 
Ιωάννη, σημειώνω, με την ψυχή μου. Φαντάζομαι το ίδιο κάνεις και συ.Ανοίγοντας ύστερα από χρόνια ξανά .ενα βιβλίο, δε νοιώθουμε μια λεπτή ηδονή συμμετοχής στο γράψιμο ή επιβολής της γνώμης μας ή ανωτερότητας ... Δεν είμαστε, διάβολε, παθητικοί αναγνώστες, έχουμε άποψη! Κι αν είμαστε εκ φύσεως πνεύματα αντιλογίας όπως η αφεντιά μου, ποός μας πιάνει. Οσα βιβλία δεν "πείραξα" τόχω μετανοιώσει και προσπαθώ εκ των υστέρων αλλά δεν είναι το ίδιο!!!
 
Δεν το διανοούμαι να σημειώσω το παραμικρό. Εάν για κάποιο λόγο αναγκαστώ να τσακίσω κάποια γωνία, έχω τύψεις και σπεύδω να βρώ χαρτάκι- ιδανικά χρωματιστό αυτοκόλλητο για να ισιώσω και πάλι την πειραγμένη σελίδα. Ξέρω, σας ακούγεται ψυχαναγκαστικό, αλλά τα βιβλία μου τα θέλω άψογα!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Κι εγω εχω προβλημα να σημειώνω πάνω σε βιβλία (όχι στα σχολικα :χαχαχα:)

Πλέον σημειώνω ό,τι θέλω ψηφιακά σε κάποιο δημόσιο διαδικτυακό μέρος ωστε να το έχω και σαν αναφορά αλλά και να το μοιραστώ με άλλους
 
Last edited:
κι εγω σημειώνω με μολύβι.Δεν πιστεύω πως χάνει την αξία του το βιβλίο,γίνεται "δικό μου"
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Συνήθως σημειώνω με μολύβι, φράσεις ή παραγράφους που με κέντρισαν. Όμως, έχει τύχει να έχω πάνω μου μόνο στυλό και τότε, σημειώνω με αυτό :χεχ:
 
Τί ενοείς Αντέρωτα ..ψηφιακά σε κάποιο δημόσιο διαδικτυακό μέρος ?Θα ήθελα να το κάνω κι εγώ.
Εχει κάποια χρησιμότητα πάντως να σημειώνεις πάνω στα βιβλία σου τί σου κάνει εντύπωση ή με τι δε συμφωνείς γιστί στο μέλλον όταν θα τα ξαναανοίξεις θα μπορείς να συγκρίνεις το τότε με το τώρα το τι άλλαξε στις ιδέες σου το πόσο ωρίμασες τελικά. Θα σου πω -χαρακτηριστικά κάτι που μοιάζει ανέκδοτο.-
Στην Ανθολογία του Αποστολίδη (17τις ούσα), έγραφα δίπλα στο στίχο του Ελύτη "...κι όταν σε πήρε το φιλί, γυναίκα "την εξής λέξη "ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟΝ". Τόν Ελύτη που αργότερα(φευ πολύ αργότερα) τον λάτρεψα!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τί ενοείς Αντέρωτα ..ψηφιακά σε κάποιο δημόσιο διαδικτυακό μέρος ?Θα ήθελα να το κάνω κι εγώ.
Για παραδειγμα, σε ενα αλλο νηματιο ειχα αναφερει το http://www.wikisummaries.org/ ή το http://literapedia.wikispaces.com/

Επισης για αποσπασματα και ρητα υπάρχουν ιστοσελιδες-βασεις δεδομένων, όπως το http://www.wikiquote.org

Και επιπλεον, μου αρεσει να εχω μια 'εικονα' με χρονοδιαγράμματα και γενεαλογικά δέντρα, οποτε συμβαλω σε προσπαθειες οπως αυτη http://dune.wikia.com/wiki/Timeline_(Expanded_Dune)
 
Μια παρεμβαση,ξεκινησα να γραφω πανω στα βιβλια που ''μελετω'' σαν παρατηρητης,δηλαδη στα βιβλια με ποιηση που εχουν εμετρο και προσπαθω να μαθω απο αυτα και να βελτιωθω οχι λοιπον να τα διαβασω για απολαυση,τα σημειωνω με σκοπο να αντιλαμβανομαι καλυτερα τον τροπο που γραφει ο ποιητης,μονο ομως για κατι τετοιο αλλιως δεν το μουτζουρωνω :)

Παντα με μολυβι!
 
Αναλόγως το βιβλίο. Στα σχολικά υπογραμμίζω, βάζω αστερισκους, κυκλώνω κτλ. Στα υπόλοιπα βιβλία θα υπογραμμίσω μόνο κάτι που θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση και παντα με μολύβι
 
Ως μαθήτρια το έκανα μανιωδώς στα σχολικά, σε σημείο να μη βλέπονται! Ως φοιτήτρια υπογράμμιζα ή σημείωνα (με μολυβάκι) πάνω στα βιβλία της σχολής. Με βοηθούσε να συγκρατώ καλύτερα τις πληροφορίες. Στα υπόλοιπα βιβλία, και κυρίως στα λογοτεχνικά, σπάνια. Τα λυπάμαι :)
 
Σημειώσεις πάνω στο βιβλίο

Έχω ακούσει από μερικούς ότι σημειώνουν πάνω στο βιβλίο που διαβάζουν εκείνη την στιγμή, σκέψεις πάνω σε αυτά που γράφει ο συγγραφέας κλπ. Εδώ και σε βιβλία της δημοτικής βιβλιοθήκης υπάρχουν πολλές φορές σημειώσεις. Εσείς τι κάνετε γιατί πραγματικά μου φαίνεται κάπως ιεροσυλία να γράφω με στυλό ή μολύβι σε λογοτεχνικό βιβλίο. Σε βιβλία της σχολής ας πούμε εννοείται πως είναι γεμάτα με σημειώσεις, αλλά εκεί αλλάζει το πράγμα. Λοιπόν για να ακούσω γνώμες το κάνει κανείς αυτό;
 
Ναι η αλήθεια είναι ότι και μένα δεν με χάλασε που έβλεπα τα σχόλια σε βιβλία από την δανειστική βιβλιοθήκη. Έβλεπα πως το σκέφτονταν αυτοί όταν το διάβαζαν. Αλλά και εγώ τα θέλω 100% άθικτα και όσο γίνεται ατσαλάκωτα
 
Παρότι μου αρεσει πολύ να βρίσκω σημειώσεις άλλων (είτε σχετικές είτε άσχετες με το κείμενο) σε βιβλία, για κάποιον άγνωστο λόγο, δεν μου πάει να σημειώνω εγώ στα βιβλία που διαβάζω.
Πάντως, όσοι σημειώνετε, συνεχίστε να το κάνετε:μπράβο:
 
Top