Ανώνυμοι Βιβλιοφάγοι

Πόσο χάλια είναι η κατάστασή σου;

  • βιβλιοαδιάφορος

    Votes: 4 0,8%
  • βιβλιοφλέρτ

    Votes: 49 9,4%
  • βιβλιόφιλος

    Votes: 240 46,2%
  • βιβλιοφάγος

    Votes: 174 33,5%
  • βιβλιοφρικιό

    Votes: 46 8,9%
  • άλλο

    Votes: 8 1,5%

  • Total voters
    519

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Άλλος είναι βιβλιόφιλος, άλλος βαρύς βιβλιοφάγος, άλλος βιβλιοφλερτάρει και για να βρισκόμαστε εδώ σ' αυτό το φόρουμ, μάλλον όλοι διαβάζουμε, λίγο ή πολύ.

Βέβαια δεν είναι μοναχά το διάβασμα αλλά όλη η σχέση με το βιβλίο, το βιβλίο-αντικείμενο και το βιβλίο-περιεχόμενο.

Βάζω, λοιπόν, το χέρι μου στον «Ηλίθιο» τού Ντοστογιέφσκη και γεμάτος φόβο και πάθος δηλώνω πως είμαι βιβλιόφιλος επειδή:
  • Πολλές φορές έχω διαβάσει περπατώντας στον δρόμο έχοντας συνεχή αίσθηση τής πορείας και δίχως να τρακάρω πουθενά (γενικώς συνηθίζουν να σε αποφεύγουν οι άλλοι :ρ ).
  • Νομίζω πως τα βιβλία είναι μια καλή κρυψώνα κι ενίοτε μπορεί να στριμώξω εκεί μέχρι και κανα κατοστάρικο (που μετά δεν το βρίσκω με τίποτα :ρ ).
  • Μπορώ να κατασκηνώσω σε ένα βιβλιοπωλείο, κανονικά σε σκηνή, και να περάσω εκεί μέρες κοιτώντας και ξεφυλλίζοντας βιβλία.
  • Η θέση τής δημοτικής βιβλιοθήκης βοηθάει τον προσανατολισμό μου σε μια πόλη.
  • Όταν μπω πρώτη φορά σε μια βιβλιοθήκη έχω την ισχυρή ψευδαίσθηση πως την ξέρω καλύτερα από τον βιβλιοθηκάριό της.
Ναι, είμαι ο Δημήτρης και δεν είμαι καθόλου εντάξει. :όχισουλέω:

Το έβγαλα από μέσα μου. Ας πάρει σειρά ο επόμενος.. βιβλιοφλέρτ, βιβλιόφιλος, βιβλιοφάγος, βιβλιοφρικιό; Και γιατί;
:φρύδια:
 
Εγω δεν χρειαζομαι ενα βιβλιο μπροστα μου για να τρακάρω με μια κολονα η με το πεζοδρομιο , το κάνω και απο μονη μου τοσο καλά, δεν ξερω πως θα με χαρακτηριζα και που να βρω 100ευρω να κρυψω σε βιβλιο πια με το φακο θα τα βλέπουμε και αυτα, κανα 2ευρω να παρουμε κανα dvd, πραγματικα δεν ξερω τι να απαντησω, να δω τι θα πουνε και τα αλλα παιδια, εγω παντως Φαρε θα σε χαρακτηριζα βιβλιοφαγο..και οχι βιβλιοφιλο, με τιποτα βιβλιοφιλο απλως, οπως και τα περισσοτερα παιδια απο εδω, την Λορι, την Χρυς, τον Αμον, τον ιαβερη, την Κικιτσα, τον Μιχαλιο, την Δημητρα , την Νηριιδα, εχουν ολοι μια τρελα με το βιβλιο, πιστεψε με εχω γνωρισει και απο την απεναντι πλευρα ατομα και ξερω..
 
εγω δηλωνω βιβλιοφαγος απλα.αν ειχα περισσοτερο ελευθερο χρονο σιγουρα θα ανηκα στη κατηγορια των βιβλιοφρικιων,αλλα δυστυχως με 11 ωρες δουλεια την ημερα τι να πρωτοπρολαβεις:υπνο,καφε,φαγητο,εξοδο με φιλους,ασ'τα να πανε!παρ'ολα αυτα κατα μεσον ορο αφιερωνω 2-3 ωρες ημερισιως για διαβασμα.μακαρι μια μερα να γινω πλουσιος,να αγορασω ενα σπιτακι στο βουνο,να εχω μια τεραστια συλλογη απο βιβλια και πολλη ησυχια!!!ειναι τοσα πολλα τα βιβλια που θελω να διαβασω,φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω...
Η σχεση μου με το βιβλιο ειναι πολυ ιδιαιτερη.αγαπαω το διαβασμα,ειναι για μενα ενα εξειρετικο καταφυγιο,δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα μετα απο μια κουραστικη μερα να ανοιξεις το βιβλιο και να πας σε αλλους κοσμους μακρια απο τον δικο σου γκρι.νιωθω μεγαλη αγγαλιαση μολις ακουμπησω το βιβλιο,μολις μυρισω τα φυλλα,μονο ενας καθαρος βιβλιοφαγος μπορει να καταλαβει τι εννοω...
Αυτο το τελευταιο,Φαροφυλακα που ειπες το κανω κι εγω,μολις μπω σε μια βιβλιοθηκη θεωρω οτι ειμαι ο ειδικος των ειδικων!κατ'ευθειαν αρχιζω να κρινω τι συλλογη υπαρχει,πως ειναι τοποθετημενα τα βιβλια και για καποιο λογο νομιζω οτι οντως ξερω πολλα περισσοτερα απο λογοτεχνια απ'οσο η βιβλιοθηκαριος!και πως να μη το νομιζω αυτο απο τη στιγμη που η αλλη βαφει τα νυχια της,μιλωντας στο κινητο και κοιτωντας το cosmopolitan!!!!!
 
Διαβάζω στο λεωφορείο, στο δρόμο, στο μπάνιο, έχω ξεχάσει 50Ε σε βιβλίο της βιβλιοθήκης, στις βιβλιοθήκες νιωθω σαν ένας μικρός βασιλιάς (αν και μετά από λίγο ζαλίζομαι και θέλω να φύγω...) κοιμάμαι με βιβλίο, νιώθω στην ψυχή μου το βιβλίο. Τώρα σε μια ταμπέλα μπαίνω, ας το κρίνει ο κόσμος:ρ
 
Βιβλιοφρικιο αλλα ειμαι σε υφεση πλεον.Αυτο ειναι το σημαντικο.
Παλια η κατασταση ηταν τραγικη.Διαβαζα τρωγοντας,διαβαζα μεσα στο αυτοκινητο,σε εκδρομες,σε οικογενιακες επισκεψεις,σε καφεδες,στο σχολειο-επαιρνα εξωσχολικα μαζι μου για να χω,διαβαζα στο μπανιο,στον δρομο,ορθια,ξαπλωμενη,καθιστη,το πρωι,το μεσημερι,το απογευμα,το βραδυ,το ξημερωμα,και το αλλο πρωι.
Προτιμουσα να ξοδεψω λεφτα για βιβλια παρα για φαι,για ρουχα ή για εξοδους.Εχω κοιμηθει με βιβλιο και εχουμε ξυπνησει την αλλη μερα αγκαλια.Μιλαμε για σχεση,μεγαλος ερωτας μοιραιος.Εχω τσακωθει αγρια με γονεις για αυτον τον ερωτα!Θελανε να μας χωρισουνε..:γκρμφ:..να μπουνε αναμεσα μας!
Αλλα δεν τους περασε τελικα..αμ δε!
Δεν φερομαι ομως τοσο καλα στα βιβλια μου οπως αλλοι..τα χρησιμοποιω,τα τσαλακωνω,τα λερωνω και τα παραταω πισω στο ραφι τους.One night stand με τα περισσοτερα και μετα αντε γεια.:ουχ:Τι να κανουμε..ειμαι βιβλιομανης και ποτε κανενα βιβλιο δεν μπορεσε να με χορτασει τελειως-οσο ωραιο και να ηταν..παντα θα ξενοκοιταω αλλα.:μαναι:
Ειδικα αυτοι οι γαλλοι..αδυναμια τους εχω!:σάλια:

Τωρα το χω κοψει ομως..ειμαι σε υφεση.Βεβαια μου ειπε και τωρα προσφατα καποιος οτι "η σχεση μου με την λογοτεχνια δεν ειναι υγιης" που να με βλεπε και παλια δηλαδη >_>

Ειμαι σε αναρρωση.Τωρα ουτε καθε μερα δεν διαβαζω πλεον.Μπορει να περασει και βδομαδα χωρις να ανοιξω βιβλιο!Γιαυτο το χω ριξει και στο ψαρεμα..:))))
 
Βιβλιόφιλη και εγώ! Μακάρι να είχα χρόνο να γίνω βιβλιοφρικιό κατευθείαν, χωρίς να περάσω από το στάδιο του βιβλιοφάγου :χαχα:
Ήδη όλοι το έχουν πάρει είδηση πως πιο πολύ με νοιάζει η τύχη του Γκάτσμπυ παρά η δική μου και με αφήνουν στην ησυχία μου όταν διαβάζω. Και έχουν δεχτεί πως όταν κανονίζουμε να πάμε για καφέ, πάω 40 λεπτά νωρίτερα για να διαβασω μονη μου:γιούπι:
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Εγω δεν χρειαζομαι ενα βιβλιο μπροστα μου για να τρακάρω με μια κολονα η με το πεζοδρομιο , το κάνω και απο μονη μου τοσο καλά
Ακριβως.. μια απο τα ιδια. Σε κολωνες σκονταφτω λιγο να κοιταξω δεξια η αριστερα. Δεν καταλαβαινω πως εκει που περπατω και δεν υπαρχει τιποτα την επομενη στιγμη θα βρεθω αγκαλια με την κολωνα, ενα καρουμπαλι στο μετωπο και τους περαστικους να γελανε..


και που να βρω 100ευρω να κρυψω σε βιβλιο πια με το φακο θα τα βλέπουμε και αυτα
Λοιπον.. στα βιβλια μου εγω βαζω : μολυβια, χαρτακια ολων των ειδων απο αυτοκολλητα μεχρι διαφημιστικα, και οτι αλλο αντικειμενο βρεθει προχειρο εκεινη την στιγμη. Λεφτα δεν εβαλα να πω την αμαρτια μου.

Τωρα.. πως με χαρακτηριζω : Παλια ημουν βιβλιοφαγος (βιβλιοφρικιο ειναι υπερβολικο νομιζω), τελευταια περνω μια υφεση. Δεν διαβαζω τοσο πολυ. Θες κατι σπουδες που εμπλεξα, θες αλλες υποχρεωσεις, δεν μπορω να διαβασω πια τοσο πολυ. Αν και μερικες φορες περνω εξαρσεις και θα καθισω μια μερα και θα βγαλω ενα βιβλιο.. εχει αρχισει να με ανησυχει αυτη μου η σταση
 
Με το χέρι στα άπαντα της Γουλφ δηλώνω ότι :

-καθόλου δε με νοιάζει που στις δύο τελευταίες μετακομίσεις μου πιο πολλά ήταν τα βιβλία απ' όλα τα υπόλοιπα μαζί

- καθόλου δε με νοιάζει που όταν είδε η μάνα μου το ντεκόρ στο καινούργιο μου σπίτι είπε "αν δει κανείς το σπίτι σου θα σε περάσει για καμιά γεροντοκόρη"

- καθόλου δε με νοιάζει που ακόμα δεν κατάφερα να πάρω ένα συνολάκι που μου γυάλισε, αλλά το σταθερό μου μηνιάτικο στα βιβλία το δίνω μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει

- καθόλου δε με νοιάζει που ο κόσμος να χάνεται γύρω μου εγώ την απαιτούμενη ημερήσια δόση ανάγνωσης θα την πάρω

- καθόλου δε με νοιάζει που έχω εξάρτηση από το τυπωμένο βιβλίο, τα εξώφυλλα, τη μυρωδιά και την υφή του χαρτιού, τις γραμματοσειρές, τα οπισθόφυλλα και τα εσώφυλλα

- πολύ στενοχωριέμαι που όσο και να διαβάζω πάντα θα μένουν αδιάβαστα ένα σωρό βιβλία που αξίζουν

Ναι, είμαι η Χρύσα και χαίρομαι που είμαι έτσι. Η χαρά γίνεται μάλιστα μεγαλύτερη όταν διαπιστώνω πως δεν είμαι μόνη :)
 
Δεν είχα καμμία αμφιβολία για όλους εσάς, σας είχα καταλάβει από την αρχή! Οσο για μένα, δηλώνω βιβλιοφάγος από τα επτά μου, όταν έμαθα να διαβάζω. Ολα ξεκίνησαν όταν ο μπαμπάς μου γύρισε στο σπίτι ένα μεσημέρι (τότε οι μπαμπάδες επέστρεφαν για φαγητό στις 14.00 και ξαναέφευγαν στις 17.00), κουβαλώντας για μένα ΟΛΑ τα Μικυ Μάους που είχαν κυκλοφορήσει μέχρι τότε (ήταν το '67). Δεν ξαναέφαγα χωρίς ένα έντυπο απέναντί μου. Η μαμά μου γκρίνιαζε, αλλά δεν την άκουγα, κυριολεκτικά χανόμουν στον έντυπο κόσμο μου. Στα οκτώ μου, ρώτησα τον μπαμπά μου πότε θα μπορουσα να διαβάσω όσα διάβαζε κι εκείνος (ήταν επίσης βιβλιοφάγος και είχαμε ένα σαλόνι με βιβλιοθήκες μέχρι το ταβάνι) κι εκείνος απάντησε "όταν κλείσεις τα 15". Αυτό ήταν. Εκανα πολλά χρόνια να κοιμηθώ το βράδυ, έκρυβα τα βιβλία κάτω από το στρώμα μου. Κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι έχουν γραφεί υπερβολικά πολλά βιβλία και δε θα προλάβω να τα διαβάσω στη διάρκεια της ζωής μου, έτσι ανέκοψα λίγο την πορεία μου. Σήμερα παραμένω απλώς βιβλιόφιλη, το κομοδίνο μου είναι γεμάτο ετερόκλητους τίτλους και συνήθως διαβάζω 2-3 ταυτόχρονα.
 
Τα περισσοτερα χρονια της ζωης μου τα περασα σαν βιβλιοφαγος....τωρα διαβαζω λιγο λιγοτερο σε μορφη βιβλιου....λογω μειωμενης ικανοτητας συγκεντρωσης ...που ισως να οφειλεται στην ενασχοληση μου με το ιντερνετ σαν πηγη
πληροφορησης(εφημεριδες,αρθρα,βιντεο)...αυτο και αρκετο χρονο μού παιρνει και κακοσυνηθισε την προσοχη μου σε συγκεντρωση μικρης διαρκειας.
Ποτέ μου δεν θελησα να κανω κατι ταυτοχρονα με το διαβασμα(να περπαταω,να τρωω,να ακουω μουσικη)...αντιθετα μπορω να εχω ανοιγμενα πολλα βιβλια παραλληλα...τον τελευταιο καιρο,οταν βρω υλικο,κυριως σε ξενη γλωσσα,σε μορφη ακουστικη,μυθιστορηματα,διηγηματα,θεατρικα,δοκιμια το δοκιμαζω...κυριως υλικο δανεικο απο βιβλιοθηκες...γιατι εχω παρατηρησει στις επιλογες μου οτι ισχυει ενας κανονας που τον λεω «των τεσσαρων τεταρτων»,ητοι ακομα κι οταν εγω εχω επιλεξει να αγορασω ή να δανειστω 4 βιβλια,ή 4 CD,ή 4 ταινιες,το ενα θα ειναι καταπληκτικο,τα δυο μετρια και το τεταρτο μαπα...παντα ετσι βγαινει,δεν ξερω πού οφειλεται
Φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθω για παραπανω απο μια μερα σε μια πολη και να μην προσανατολιστω προς καποια βιβλιοθηκη....οπου παντα με περιμενει καποια ευχαριστη,συνηθως εκπληξη...μια φορα βρεθηκα στην Ουασιγκτον,κοντα στο ξενοδοχειο εντοπισα μια δημοτικη βιβλιοθηκη,χτισμενη με ωραια κοκκινα τουβλα,μπηκα,χαζεψα και παρατηρησα εναν τυπο,με ρουχα χαλια,ενα πακετο σημειωσεις και ενα σωρο βιβλια σ`ενα τραπεζι,απορροφημενο στον κοσμο του...την δευτερη μερα,τού επιασα κουβεντα,τον ρωτησα πού μενει και μού λεει «εδω»...τί συνεβαινε; Ηταν βιβλιομανης αστεγος,κοιμοτανε σε ενα σλιπινμπαγκ μπροστα στην πορτα της βιβλιοθηκης το βραδυ και το πρωι πρωτος-πρωτος μεσα,αλλά διαβαζε και εγραφε ασταματητα...
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ηταν βιβλιομανης αστεγος,κοιμοτανε σε ενα σλιπινμπαγκ μπροστα στην πορτα της βιβλιοθηκης το βραδυ και το πρωι πρωτος-πρωτος μεσα,αλλά διαβαζε και εγραφε ασταματητα...
Είναι πολύ σκληρό να βλέπω τόση φτώχια, αλλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος με κάνει να σκέφτομαι ότι αυτός που δεν έχει τίποτα έχει βρει την χαρά της ζωής του, ενώ αντίθετα υπάρχουν άνθρωποι με ένα ικανοποιητικό τρόπο διαβίωσης, που δεν βρίσκουν νόημα ή κάποια βαθύτερη χαρά στην "άνετη" ζωή τους.

Σε σχέση με τον παραπάνω βιβλιομανή, αυτά που έχω να πω, είναι μάλλον φτωχά, όσον αφορά την βιβλιοφαγία...
Θα με χαρακτήριζα βιβλιόφιλη, που ανά περιόδους παθαίνω εξάρσεις βιβλιοφαγίας. Κουβαλάω πάντα ένα βιβλίο μαζί μου και όταν θέλω να διαβάσω, βρίσκω τρόπους εκεί που θα βρίσκομαι, σε στάσεις, σε μέσα συγκοινωνίας, σε αίθουσες αναμονής. Κάποιες φορές, είμαι τόσο απορροφημένη που κινδυνεύω να χάσω την στάση μου ή άλλες φορές περιμένω να περάσει το επόμενο, αν εκείνη την στιγμή με έχει εξάψει η πλοκή και δεν θέλω να διακόψω το διάβασμα. Ενδιαφέρον έχει και στο μετρό, ειδικά όταν έχεις να αλλάξεις γραμμές, γιατί οι κυλιόμενες σκάλες είναι σχετικά μεγάλες.
Περνάω ελάχιστο χρόνο στην τηλεόραση, που προτιμώ αν δεν κάνω κάτι άλλο, να διαβάζω. Έχω αποκτήσει και πρόβλημα χώρου, γιατί η βιβλιοθήκη μου έχει γεμίσει και αναγκάζομαι να τα βάζω διπλή σειρά απέξω ή ξαπλωτά, αλλά οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται! Έχω αρχίσει και βάζω βιβλία σαν ντεκόρ γύρω μου, κάποια που θέλω να αρχίσω, κάποια που έχω ήδη ξεκινήσει.
Οπότε αυτή την περίοδο είμαι από την μία σε περίοδο ύφεσης στο να ... πάρω βιβλία, λόγω έλλειψης χώρου και χρημάτων, αλλά από την άλλη είμαι σε περίοδο ανάκαμψης στο να… διαβάζω, γιατί το τελευταίο διάστημα απέκτησα αρκετά βιβλία που με περιμένουν. :φρύδια:
 
Από τις δηλώσεις σας, αλλά και την προσωπική μου εμπειρία, συνάγονται τα εξής.
1. Τα μέλη της παρούσας Λέσχης είναι, εξ ορισμού, βιβλιοφάγοι.
2. Ως βιβλιοφάγοι ορίζονται οι μανιακοί με την ανάγνωση κάθε μορφής γραπτού λόγου.
3. Κάθε βιβλιοφάγος χάνει την επαφή με την πραγματικότητα όταν διαβάζει (δηλαδή πολύ συχνά).
4. Οι βιβλιοφάγοι συνηθίζουν να διαβάζουν πολλά αναγνώσματα ταυτόχρονα, συνήθως τελείως διαφορετικού περιεχομένου.
5. Οι κοινοί θνητοί δεν μας καταλαβαίνουν, ούτε μας αντέχουν (πχ ο σύζυγός μου)
 
Άρρωστα φρικιά!:θρρ:
Δεν αγαπάω το βιβλίο σαν αντικείμενο όπως μερικοί μερικοί (Φάρε), βέβαια κάτι μικρά παλιά που η παλαιότητα τους μυρίζει τόσο ωραία με ξετρελαίνουν αλλά μέχρι εκεί!
Δεν είμαι εξαρτημένος όπως με το τσιγάρο π.χ. που τον τελευταίο καιρό το λατρεύω, ή όπως με τον καφέ και γενικά με τον ανθυειγινό πλέον τρόπο ζωής.
Δεν το αναζητώ όπως τους φίλους μου που σκορπίσανε... κι αν ένα απ' αυτά με έκανε να μαλώσω με τη μανούλα μου θα το έδιωχνα απ' τη βιβλιοθήκη μου :))))
Διαβάζω και πορώνομαι κι από καμιά φορά, αλλά δεν είναι κάτι που έχω ανάγκη τον περισσότερο καιρό, τις περισσότερες φορές απλώς προκύπτει!
Ούτε κοιμάμαι με βιβλία, προτιμώ τα αρκουδάκια που είναι πιο μαλακά :χαχαχα:
Εχω κοιμηθει με βιβλιο και εχουμε ξυπνησει την αλλη μερα αγκαλια.Μιλαμε για σχεση,μεγαλος ερωτας μοιραιος.Εχω τσακωθει αγρια με γονεις για αυτον τον ερωτα!Θελανε να μας χωρισουνε..:γκρμφ:..να μπουνε αναμεσα μας!
Αλλα δεν τους περασε τελικα..αμ δε!
εμένα γιατί μου θύμισες αυτό το τραγούδι τώρα ; :)
 
Επειδη ξεκινησα πολυ αργα το διαβασμα στα 25 μου εδω και μια 6ετια εχω διαβασει 300 βιβλια.Βιβλιοφαγος λοιπον
 
Ωραίο θέμα για ψηφοφορία, αν και δεν ψηφίζω σε...εκλογές, εδώ ευχαρίστως να το κάνω! :)))
Ψήφισα το "βιβλιοφάγος", είναι το αντιπροσωπευτικότερο για το άτομο μου :)
Η σχέση μου με τα βιβλία, είναι ένα είδος...εξάρτησης θα 'λεγα :χαχαχα:
Συνεπώς δαγκωτό το: Βιβλιοφάγος :διάβασμα7:
 

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
XAXAXA! Μιχαλιέ τα σπάς!! :χαχαχα:

Δηλώνω το αθώο βιβλιοφλέρτ μου- όταν δουλεύω διαβάζω μόνο Σαββατοκύριακα και μόνο αν δεν έχω άλλες, πιό αγαπημένες ασχολίες όπως οι έξοδοι, οι φίλοι, το άσκοπο σουλατσάρειν. Τα καλοκαίρια που δεν δουλεύω διαβάζω πολύ περισσότερο και το ευχαριστιέμαι πραγματικά.
 
Εγώ βιβλιοφάγος έγινα τα τελευταία 2 χρόνια. Μετά την εξαναγκαστική βιβλιοφαγία μου στο πανεπιστήμιο, ήθελα χρόνο να "ξελαμπικάρω" λιγάκι και δεν έπιασα βιβλίο για αρκετό καιρό. Ξαφνικά όμως ένιωθα ότι κάτι μου λείπει, ότι η μέρα μου δεν περνάει ευχάριστα, δημιουργικά, και τότε βρήκα το φάρμακό μου. Διαβάζω απαραιτήτως 2 βιβλία το μήνα, την ώρα που πάω να κοιμηθώ. Μετά και τον ερχομό του γιου μου είναι αυτό που κάνω για τον εαυτό μου καθημερινά. Εκεί τελειώνουν όλες οι σκοτούρες μου. Ξεκουράζομαι, χαλαρώνω, ταξιδεύω. Τα βιβλία εγώ τα έχω πάλι σαν εικόνισμα. Καθαρά, περιποιημένα, ατσαλάκωτα. Το θεωρώ ιεροσυλία να τα χαλάσω (βίτσια είναι αυτά)! Τώρα κάθομαι και κάνω λίστα με τα βιβλία που θέλω να αναγνώσω στο μέλλον, από φόβο μην ξεχάσω κανένα. Θα τρελλαθώ από την λύπη μου!:(
 
Τώρα κάθομαι και κάνω λίστα με τα βιβλία που θέλω να αναγνώσω στο μέλλον, από φόβο μην ξεχάσω κανένα. Θα τρελλαθώ από την λύπη μου!:(
Αχ, και εγώ έχω ένα τετραδιάκι και σημειώνω τίτλους βιβλίων που θέλω να πάρω! Τελειώνει τώρα, πρέπει να πάρω δεύτερο νομίζω..!
 
Εχμ...εκανα λαθος και ψηφισα βιβλιοφρικιο αντι για βιβλιοφαγος...ισως φταιει που συγχρονως χαζευα ιστοσελιδα με βιβλια που θελω να αγορασω:χαχαχα:
Συμπτωματα:
Οσοι με ξερουν καλα μου κανουν δωρο βιβλια.
Οσοι δε με ξερουν καλα απορουν γιατι χαιρομαι τοσο πολυ με τετοια δωρα.:μαναι:
Οσο χαλια κι αν ειμαι οταν διαβαζω ενα καλο βιβλιο ξεχνιεμαι απ'ολα.
Οσο διαβαζω κατεβαζω διακοπτες και δεν ακουω ουτε αντιλαμβανομαι τι συμβαινει γυρω μου.
Σε ασχετες, βαρετες στιγμες πχ καθαριζω φασολακια (χαχαχα) φερνω ασυναισθητα στο μυαλο μου κομματια απο βιβλια που εχω διαβασει και τα αναλυω.
Δεν νιωθω ανετα αν δεν εχω διπλα στο κρεβατι μου ενα βιβλιο προς αναγνωση.
Επειδη τα οικονομικα μου δεν ειναι ανθηρα -μαραμενα εντελως τα λες- στεναχωριεμαι που δεν μπορω να αγορασω οσα βιβλια θελω να διαβασω και πρεπει να επιλεξω ενα.
Ειτε φευγω για ταξιδι, ειτε για το σπιτι του φιλου μου, στην τσαντα απο τα πρωτα που θα βαλω ειναι ενα βιβλιο.
Βαζω αυτοματο πιλοτο και διαβαζω οσο κανω μια μεγαλη, μονοτονη διαδρομη.
Εχω κρυφο ονειρο να μπω σε βιβλιοπωλειο με καροτσια του σουπερ μαρκετ και να τα γεμισω ως επανω βιβλια.(πλεον δεν ειναι τοσο κρυφο αφου μολις το ειπα:)))) )


(χαιρομαι που μπορω να ξαναμπω στο φορουμ ειχα προβλημα με τον υπολογιστη μου...βλαμμενα μηχανηματα :γρμβ: )
 
Θα με κατατάξω στους βιβλιοφάγους, καθώς θεωρώ πως είμαι εξαρτημένος από το βιβλίο, όχι μόνο σαν περιεχόμενο αλλά και σαν υλικό.

-Ποτέ δεν πρόκειται να ταξιδέψω και να μην πάρω μαζί μου κάτι να διαβάσω ή να κανονίσω να μπορώ να αγοράσω εκεί (έχω κάνει 100 ευρώ λογαριασμό στο καράβι των Μινωικών και ξέρω :P ).

-Δεν δανείζω και δεν χαρίζω ποτέ βιβλία μου (παρά μόνο σε 3 άτομα εμπιστοσύνης μου, γυναίκα, πεθερά και ένα ξάδερφο βιβλιοφάγο επίσης) και γενικά προσέχω και περιποιούμαι τα βιβλία μου σαν να ήταν παιδιά μου. Αν ακούσετε για νεαρό κρητικό που σκότωσε την μητέρα του επειδή δάνεισε 25 βιβλία σε συγγενή και εκείνος κατάλαβε ότι του χάρισε, θα είμαι εγώ :P Ακόμα κλαίω τον "Γύρο του κόσμου σε 80 μέρες" σε παλιά έκδοση με περισπωμένες ακόμα.

-Δεν θα διανοηθώ να κατέβω για καφέ και να μην μπω τουλάχιστον σε δύο βιβλιοπωλεία, έστω και για να δω τι παίζει, να μυρίσω λίγο χαρτί.

-Τώρα με την οικονομική κρίση έχω χαλαρώσει λίγο, αλλά γενικά αγοράζω περισσότερα από ότι μπορώ να διαβάσω, γιατί σαν νέος και αισιόδοξος λέω πως θα πάρω σύνταξη μια μέρα και τότε τι θα κάνω; τα σταυρόλεξα και τα βιβλία θα με σώσουν
 
Top