Ποια η γνώμη σας για τα παλαιοβιβλιοπωλεία;

Προσωπικά προτειμώ να διεξάγω τις αγορές μου απο παλαιοβιβλιοπωλεία, κυρίως λόγω των χαμηλων τιμων.
Θεωρώ οτι το παλιό βιβλίο έχει άλλη αίσθηση, είναι σαν ένας κρυμμένος θησαυρός, που περιμένει να τον ανακαλύψεις.
Επιπλέον, αφήνοντας τα ρομαντικά και μιλώντας πιο ρεαλιστικά, ειδικά στο θέμα ιστορικών βιβλίων, πιστεύω οτι πολλες από τις παλιές εκδόσεις , που δεν επανακυκλοφορούν, κρύβουν πολλές από τις αλήθειες, που στη συνέχεια οι "νικητές της Ιστορίας" προθυμοποιήθηκαν να κρύψουν!
Βέβαια, στο θέμα αυτό υπάρχει -και ιδιαιτερα στο θέμα της ξένης λογοτεχνίας- το θέμα των μεταφράσεων, που πολλές φορές όχι μόνο είναι απεριποίητες και άσχημες , με αποτέλεσμα να χάνουν το ύφος του συγγραφέα, αλλα και ελλειπείς!
Ποια η γνώμη σας λοιπόν?
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αν ήμουν στην Αθήνα σίγουρα θα τα επισκεπτόμουν τακτικά. Υπάρχουν ορισμένες παλιές εκδόσεις που τις προτιμώ από νεότερες (δίχως να είν' αυτό ο κανόνας) όμως πέρα απ' αυτό, τί πιο ωραία από το να τριγυρίζεις ανάμεσα σε παλιά βιβλία; Το κακό είναι πως ακόμα κι η Θεσσαλονίκη μού πέφτει κάπως μακριά κι όταν την επισκέπτομαι τα κανονικά βιβλιοπωλεία.

Θα είχε ενδιαφέρον να αναφερθούν εδώ συγκεκριμένα παλαιοβιβλιοπωλεία για να τα έχουμε υπόψη μας. :ναι:
 
Ναι κι εμένα με ενδιαφέρει! Κυρίως για τις τιμές, αλλά μου αρέσουν και τα παλιά βιβλία.
Φάρε κοντά στην Καμάρα έχει ένα που πουλάει μεταχειρισμένα, αν σε ενδιαφέρει, αλλά δεν ξέρω ακριβώς να σου πω που είναι... αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει.
 
Εγώ είμαι από Αθήνα, επομένως μπορώ να αναφέρω "γλυκητατους παλαιοπωλικους προορισμους" στο κεντρο της :χαχα:
Η αναζήτηση ξεκινά στο κέντρο της Αθήνας, στους δρόμους Ζωοδοχου Πηγης και Ιπποκρατους μπορει κανεις να βρει ωραια παλαιοβιβλιοπωλεια, όπως το "Ιστωρ", το "Αλφειος",το "Μικρο Μοναστηρακι" αλλα και άλλα, ανώνυμα συνήθως.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ιδιαίτερα σπάνιες εκδόσεις στην Ιπποκράτους υπάρχει ένα μαγαζί που έχει σπάνιες και πρώτες εκδόσεις. Προσφατα βρήκα βιβλίο εκεί που η έκδοση του χρονολογούταν το 1898. Η ψυχή μου πλημμύρισε δέος,ακόμα κι αν το θέμα δεν με ενδιέφερε καθόλου.

Φεύγοντας από το κέντρο της Αθήνας, στο τουριστικό Μοναστηράκι, υπάρχουν πολλα οικονομικά παλαιοβιβλιοπωλεια. Εκεί πρόκειται κανείς να συναντήσει πολλη "σαβούρα", μολαταύτα αν έχεις τον χρόνο να ψάξεις , βρίσκεις πραγματικά διαμάντια.
Σε αυτά τα παλαιοβιβλιοπωλεια (στο τελος της Ηφαιστου προχωρατε όλο ευθεια και θα τα δειτε να προβαλουν σαν φαντασματα :P) μπορείς να αγοράζεις με το κιλό και με μια γεμάτη ευγένια φράση " θα μου κάνετε μια καλύτερη τιμή" που κρύβει ενδόμυχα και θράσος κατακτας τον παράδεισο :P
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κι εγώ έχω υπόψη μου μερικά αλλά δεν θυμάμαι να περιγράψω πού ακριβώς βρίσκονται. Τα έχω επισκεφτεί όχι για βιβλία αλλά για κόμιξ κι οι τιμές ήταν πολύ τσιμπημένες οπότε και δεν αγόρασα τίποτα.
 
Εγώ είμαι από Αθήνα, επομένως μπορώ να αναφέρω "γλυκητατους παλαιοπωλικους προορισμους" στο κεντρο της :χαχα:
Η αναζήτηση ξεκινά στο κέντρο της Αθήνας, στους δρόμους Ζωοδοχου Πηγης και Ιπποκρατους μπορει κανεις να βρει ωραια παλαιοβιβλιοπωλεια, όπως το "Ιστωρ", το "Αλφειος",το "Μικρο Μοναστηρακι" αλλα και άλλα, ανώνυμα συνήθως.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ιδιαίτερα σπάνιες εκδόσεις στην Ιπποκράτους υπάρχει ένα μαγαζί που έχει σπάνιες και πρώτες εκδόσεις. Προσφατα βρήκα βιβλίο εκεί που η έκδοση του χρονολογούταν το 1898. Η ψυχή μου πλημμύρισε δέος,ακόμα κι αν το θέμα δεν με ενδιέφερε καθόλου.

Φεύγοντας από το κέντρο της Αθήνας, στο τουριστικό Μοναστηράκι, υπάρχουν πολλα οικονομικά παλαιοβιβλιοπωλεια. Εκεί πρόκειται κανείς να συναντήσει πολλη "σαβούρα", μολαταύτα αν έχεις τον χρόνο να ψάξεις , βρίσκεις πραγματικά διαμάντια.
Σε αυτά τα παλαιοβιβλιοπωλεια (στο τελος της Ηφαιστου προχωρατε όλο ευθεια και θα τα δειτε να προβαλουν σαν φαντασματα :P) μπορείς να αγοράζεις με το κιλό και με μια γεμάτη ευγένια φράση " θα μου κάνετε μια καλύτερη τιμή" που κρύβει ενδόμυχα και θράσος κατακτας τον παράδεισο :P
Αυτο ειναι ενα απο τα καλά της Αθηνας, τα παλαιοπωλεια της κοριτσι μου αν και πιτσιρικα με εχεις εκπληξει ευχαριστα με την γλωσσα και την γραφη σου...
 
ευχαριστώ πολύ Αριάδνη (:
Eίναι που προσπαθησα να κανω όμορφη (και σύντομη) την ξεναγηση στα βιβλιοπωλεία της Αθήνας (:
 
Το Μικρό Μοναστηράκι το επισκέπτομαι και εγώ πολύ συχνά, έχει πολύ καλές τιμές(είχα πάρει βιβλίο 400 σελίδων με 2.50 ευρώ) και εκτός αυτού κάνει από 25% εώς 50% έκπτωση σε όλες τις νέες εκδόσεις.
Αχ, τώρα που τελείωσα με την εξεταστική το μόνο που σκέφτομαι έιναι πότε θα περιδιαβώ στα βιβλιοπωλεία της πόλης! :γιούπι:
 
Το Μικρό Μοναστηράκι το επισκέπτομαι και εγώ πολύ συχνά, έχει πολύ καλές τιμές(είχα πάρει βιβλίο 400 σελίδων με 2.50 ευρώ) και εκτός αυτού κάνει από 25% εώς 50% έκπτωση σε όλες τις νέες εκδόσεις.
Iσχύει αυτό που λες. Θυμάμαι είχα αναλάβει μια εργασία για τη ζωή και το έργο του Λέοντα Τροτσκυ και βρισκόμουν σε αμηχανία , γιατί ακόμα κι αν έχω το μεγαλύτερο μέρος της βιβλιογραφίας του, μου έλειπαν καποια έργα του.
Στο Μικρό Μοναστηράκι πήρα 4 βιβλία και πλήρωσα 10 ευρώ.
Προηγουμένως είχα επισκευτεί Μαρξιστικό Βιβλιοπωλείο και Πρωτοπορεία (που είναι δίπλα) και αυτά που ήθελα να αγοράσω θα μου στοίχιζαν διαφορετικά το λιγότερο 30 ευρώ και κάτι ψιλά.
Το Μικρό Μοναστηράκι έσωσε την τσέπη μου ομολογουμένως.:τρέλα:
 
τι κριμα να μενω στη επαρχια!!!!εδω στη ξανθη δεν εχει τετοια βιβλιοπωλεια,να μπορεσουμε να παρουμε καμια 20 κιλα βιβλια με 5 ευρω.τστστσ....
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είχα δει μια φορά στην τηλεόραση κάποιον που πουλούσε τα βιβλία με το κιλό. Τα είχε στοιβαγμένα σ' έναν πάγκο κι είχε μια από αυτές τις κλασικές παλιές ζυγαριές.

(-Βάλε μου μισό κιλό Καβάφη, παρακαλώ. Χμ.. ο Καββαδίας σου είναι φρέσκος; Ναι, έτσι μου είπες και την τελευταία φορά αλλά δεν μύριζε θάλασσα. Άσε, βάλε καλύτερα τρία τέταρτα τού κιλού Λειβαδίτη, να βγάλουμε την εβδομάδα, και βλέπουμε. )
:χαχα:
 
τι κριμα να μενω στη επαρχια!!!!εδω στη ξανθη δεν εχει τετοια βιβλιοπωλεια,να μπορεσουμε να παρουμε καμια 20 κιλα βιβλια με 5 ευρω.τστστσ....
Δεν ειναι μονο η τιμη, ειναι η ρομαντικοτητα και η παλαιοτητα του τοπου..ωραια να εισαι σε να μερος που ο χρονος εχει κανει την δουλεια του, τα παλαια βιβλια εχουν τετοια, μα τετοια γοητεια...τα παλαιοπωλεια μου θυμιζουν την ταινια ''το αμαξάκι''...ακομα και η μυρωδια τους ανακατωμενη με μουχλα σε κανει να θες να τα αγγιξεις .Ειστε τυχεροι Αθηναιοι..ΑΝΕΤΑ θα δουλευα σε ενα τετοιο μερος:)
 
Last edited:
Ποτέ μου δεν αγόρασα παλαιά βιβλία :όχιόχι:
Μου δόθηκε η ευκαιρία, αλλά δεν το έκανα. Κάτι σαν "ταμπού" το είχα.
Αλλά, αυτό πρόκειται ν' αλλάξει πλέον, με την πρώτη ευκαιρία θ' αγοράσω και παλαιά βιβλία!
Κάποιες αντιρρήσεις, μπορεί, να 'χουν οι συγγραφείς, αλλά θα το ξεπεράσω...:χαχα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
έχει διάφορα. Για τί ακριβώς ενδιαφέρεσαι; παλιά βιβλία; παλιά κόμιξ;
 
Βιβλία.....Στο μοναστηρακι ειχα βρει οταν κατεβηκα και ενθουσιαστηκα...εδω βρηκα μονο ενα που τα πουλαει σαν αντικες και ειναι πανακριβα...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
φοβάμαι πως όλα έτσι είναι στην Θεσσαλονίκη.. δεν νομίζω πως αξίζει πραγματικά τον κόπο να ασχοληθείς. :ανέκφραστος:
 
Και αυτό που ανέφερε ο Μιχαλης που είναι στην Καμαρα;;; γιατι κατι είχα ξανακούσει..αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.......
 
Top