Μις Όθορ - Μίστερ Όθορ

Κάποια από τα αγόρια μας είχαν κεφάκια το μεσημέρι και συζητούσαν στο ομιλητήριο για... γυναίκες! Συγκεκριμένα μιλούσαν για επώνυμες γυναίκες που τους αρέσουν. Και δεν έφτανε που μιλούσαν γι’ αυτές, παρά έδιναν και λινκ με φωτογραφίες των γυναικών αυτών, σα δε ντρέπονται:))))

Τις έβλεπα κι εγώ και έλεγα να πάω τώρα να κλειστώ σε μοναστήρι ή πιο μετά; :λυγμ:

Αλλά είπα να κρατηθώ στο ύψος μου και αντί για μοναστήρι να σκαρώσουμε έναν διαγωνισμό Μις Όθορ (Miss Author) και Μίστερ Όθορ (Mr Author) παρέα. Προσωπικά, αποφάσισα να δώσω την ψήφο μου σε συγγραφείς που δεν βρίσκονται στη ζωή πια. Εσείς μπορείτε να ψηφίσετε όπως θέλετε.

Για μένα, λοιπόν οι κύριοι Βλάντιμιρ Μαγιακόφσκι και Όσκαρ Ουάιλντ παίρνουν από μία ψήφο. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω ποιον προτιμώ περισσότερο. Ο πρώτος έχει τόσες δόσεις αρρενωπότητας όσες μου χρειάζονται, ενώ ο δεύτερος έχει ένα τρελό – καυστικό - βαθύ βλέμμα.


Ο Μαγιακόφσκι



Ο Ουάιλντ


Από γυναίκες, ξέρω ότι θα με πείτε κολλημένη αλλά δεν μπορώ παρά να ψηφίσω την αγαπημένη μου Βιρτζίνια.


Η Γουλφ

Για να δούμε τις δικές σας προτιμήσεις :)
 
Last edited:
Και όχι μόνο συνονόματη... Ενώ την γνωρίσαμε σαν Χρύσα Δημουλίδου, τώρα τελευταία υπογράφει τα βιβλία της σαν Χρυσηίδα Δημουλίδου. Η ζηλιάρα:χαχαχα:
 
Εγώ θα δώσω την ψήφο μου στον Mr. Ernest Hemingway...

Νομίζω για την εποχή του (αλλά και τη δική μας) ήταν τρελό τεκνό! :χαχα:
 


η Μεγιες είναι ομορφούλα, για να δω άλλες! Η Μπροντέ δεν υπήρξε άσχημη ποτέ αν και αυτό πίστευε για τον εαυτός της..
 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Λοιπόν, η κατάσταση είναι δύσκολη, όσον αφορά τις γυναίκες συγγραφείς. Απ' ό,τι βλέπω οι συμμετοχές θα είναι πολύ περιορισμένες.

Είδα την Μέγιερς, που πρότεινε η Αριάδνη, και πράγματι, είναι καλή συμμετοχή.





έχει πολύ όμορφο και γλυκό πρόσωπο.

Μείον είναι τα παραπανίσια κιλά που φαίνεται πως κάποια στιγμή έβαλε.

 


Uploaded with ImageShack.us

η Μπροντέ,σαν μινιατουρίτσα ήταν! έχει ωραίο προσωπάκι!

Η Μέγιερς φαίνεται έβγαλε λεφτά και το έριξε στο φαγητό!! αλλα είναι ωραία!!
 


Uploaded with ImageShack.us

η Μπροντέ,σαν μινιατουρίτσα ήταν! έχει ωραίο προσωπάκι!

Η Μέγιερς φαίνεται έβγαλε λεφτά και το έριξε στο φαγητό!! αλλα είναι ωραία!!
Χμ... εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται σαν γεροντοκόρη δασκάλα οικοτροφείου με πολλά αποθημένα???

(Συγγνώμη Αριάδνη μου αν στο χαλάω)!!! :χαχα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
συμφωνώ με την Κικίτσα, παρότι προσπαθώ να την φανταστώ σε μια σύγχρονη φωτογραφία με χρώματα κι αρώματα, δυστυχώς δεν... !
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Αριαδνη υπηρχαν και καλυτερες φωτογραφιες της Μπροντε να βαλεις ;)

Φαρε και Κικιτσα, για δειτε αυτη εδω και πειτε ..

Για την Τζέην Ώστεν παλι, δεν την λες και κουκλα, απλα συμπαθητικη
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Και η Ροουλινγκ καλη ειναι, για οποιον γουσταρει μεγαλύτερες :ρ
 
Μα η Γουόρις Ντίρι (Waris Dirie) είναι και μοντέλο! Απορώ πώς την ξέχασα. Πρόκειται για μία Σομαλή, η οποία έκανε το ντεμπούτο της σαν συγγραφέας με το βιβλίο Το Λουλούδι της Ερήμου , το οποίο είναι η αυτοβιογραφία της. Θέλησε να γράψει αυτό το βιβλίο για να καταγγείλει το έθιμο της κλειτοριδεκτομής, το οποίο ζει και βασιλεύει ακόμα στη χώρα της. Αφού διάβασα αυτό το βιβλίο πρέπει να έκανα καμιά βδομάδα να κοιμηθώ κανονικά, χωρίς το μυαλό μου να γυρνάει συνέχεια στην απεχθή σκηνή αυτής της τελετής, που η Ντίρι την περιγράφει έτσι ακριβώς όπως την έζησε...
 
Τι λέτε για τον Francis Scott Fitzgerald? Σίγουρα θα υπηρξαν πολλοί γοητευτικοί άνδρες συγγραφείς, δυστυχώς τα πορτραίτα των περισσότερων είναι της ώριμης ηλικίας τους και δεν τους κολακεύουν πολύ.
Από γυναίκες, σαγηνευτική και ανδροφάγος υπήρξε η Lou Andreas Salome, παρόλο που δεν ήταν ακριβώς συγγραφέας, περισσότερο μία ανήσυχη διανοούμενη που έμεινε στην ιστορία από τις σχέσεις της με τα ιερά τέρατα της διανόησης του 19ου αιώνα. Την ερωτεύτηκαν παράφορα οι Νίτσε και Εριχ Μαρία Ρίλκε, μαθήτευσε δίπλα στον Φρόυντ, γνώρισε τον Τολστόι. Οχι κι άσχημα!
Θεωρώ ότι, όσον αφορά τις γυναίκες, έχουμε μάθει να τις κρίνουμε βάσει της εμφάνισής τους. Οι γυναίκες συγγραφείς ήταν αναλογικά ελάχιστες έως τον 19ο αιώνα, απλούστατα διότι οι γυναίκες δεν λάμβαναν την απαιτούμενη μόρφωση. Είναι φυσικό ότι το ποσοστό των ωραίων γυναικών ήταν ακόμα χαμηλότερο, απλούστατα διότι οι όμορφες είχαν εξασφαλισμένη σταδιοδρομία ως σύζυγοι ή ερωμένες.
 
Θεωρώ ότι, όσον αφορά τις γυναίκες, έχουμε μάθει να τις κρίνουμε βάσει της εμφάνισής τους. Οι γυναίκες συγγραφείς ήταν αναλογικά ελάχιστες έως τον 19ο αιώνα, απλούστατα διότι οι γυναίκες δεν λάμβαναν την απαιτούμενη μόρφωση. Είναι φυσικό ότι το ποσοστό των ωραίων γυναικών ήταν ακόμα χαμηλότερο, απλούστατα διότι οι όμορφες είχαν εξασφαλισμένη σταδιοδρομία ως σύζυγοι ή ερωμένες.
Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα από τη Φένια...
 
Φαρε και Κικιτσα, για δειτε αυτη εδω και πειτε ..

Για την Τζέην Ώστεν παλι, δεν την λες και κουκλα, απλα συμπαθητικη
Χμμ... Γενικά είμαι δύσπιστος όταν δεν πρόκειται για φωτογραφίες. Θα έλεγα να περιοριστούμε σε συγγραφείς που έχουν προλάβει την εφεύρεση τής φωτογραφίας (περ. 1821) και, το σημαντικότερο, που έχουν φωτογραφηθεί! ;)
 
εγω δινω την ψηφο μου στην Αναστασια Καλλιοντζη,ειναι ποιο φυσικη σε αντιθεση π.χ με την Δημουλιδου που εχει πολυ μακιγιαζ κλπ.για αντρα ακομα δεν αποφασισα κανενας δεν μ αρεσει :ωιμέ:
 
Top