Στάνισλαβ Λεμ (Stanisław Lem): "Σολάρις"

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης


Τίτλος: Σολάρις
Πρωτότυπος τίτλος: Solaris
Συγγραφέας: Στάνισλαβ Λεμ (Stanisław Lem)
Μετάφραση: Ροζίτα Σώκου
Εκδόσεις: Κάκτος
Έτος έκδοσης: 1978
Έτος πρώτης έκδοσης: 1961 (Πολωνέζικα)
ISBN: δεν έχει


Διάβασα το κλασικό μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας "Σολάρις" τού Πολωνού συγγραφέα Στάνισλαβ Λεμ (Stanisław Lem).

Είναι μια τραγική ιστορία αγάπης, με φιλοσοφικό χρώμα, που διαδραματίζεται στο εξωπραγματικό τοπίο ενός μακρινού πλανήτη.

Ο Κρις καταφθάνει στον Σολάρις, ένα πλανήτη που περιστρέφεται γύρω από δύο ήλιους κι ενώ θα περίμενε κανείς μιαν ασταθή τροχιά, η τροχιά του πλανήτη είναι σταθερή και αυτό φαίνεται να ρυθμίζεται από τον μεγάλο ωκεανό που καλύπτει τον Σολάρις. Ο ωκεανός αυτός, λοιπόν, είναι ένα ασύλληπτο πλάσμα κι ενδεχομένως έχει δική του νοημοσύνη κι η εκεί αποστολή κάνει μια συνεχή προσπάθεια να έρθει σε επαφή μαζί του.

Μοναχά που ο Κρις βρίσκει τα μέλη τής αποστολής σε πολύ κακή κατάσταση. Γιατί ο καθένας έχει να αντιμετωπίσει κάποια προσωπικά φαντάσματα κι όμοια ο Κιρς σύντομα βρίσκεται αντιμέτωπος με τα δικά του.



Είναι ένα ενδιαφέρον βιβλίο και αξιόλογη η σύλληψη τού Λεμ όσον αφορά το δράμα τού Κρις και τής Ρέγιας. Απολαυστικό ανάγνωσμα για όποιον αγαπά την ε.φ. αν και πιστεύω πως κάποιον άμαθο στο φανταστικό μπορεί να τον κουράσει καθώς έχει μεγάλα τμήματα με φανταστικές περιγραφές τού πλανήτη καθώς και τής ιστορίας τής Σολαρικής (τής επιστήμης που έχει σαν θέμα τον πλανήτη).

Φαντάζομαι πως η μετάφραση είναι από τα Αγγλικά κι όχι από το πρωτότυπο εφόσον η Σώκου μάλλον δεν γνωρίζει Πολωνέζικα. Όπως και να 'χει, η Σώκου ανταποκρίνεται στην δημιουργικότητα που απαιτείται στην μεταφραστή τού συγκεκριμένου έργου και μάς δίνει μιμοειδείς, συμμετριάδες και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα. Κατά τ' άλλα η συγκεκριμένη μετάφραση είναι παλιά κι έτσι έχει παλαιικά σημάδια σε λέξεις (π.χ. να ανθέξω) κι ορθογραφία που όμως εμένα δεν με πείραξαν αν κι ίσως ξενίσουν κάποιον νεότερο.

Το δύσκολο στην ε.φ. είναι να περιγράψεις ένα μέλλον που δεν θα ξεπεραστεί μέσα σε μερικές δεκαετίες και, ομολογουμένως, τα περισσότερα παλιά βιβλία ε.φ. συχνά περιγράφουν πράγματα που ήδη σήμερα μοιάζουν πολύ παρωχημένα. Θυμάμαι, για παράδειγμα, σε ένα βιβλίο τού Βαν Βόγκτ πως οι πολίτες τού μέλλοντος ενημερώνονται στον δρόμο με μεγάφωνα! Ομοίως εδώ, ο Λεμ μιλάει για μπομπίνες και κασετόφωνο τσέπης με ταινία, πράγματα που μας χτυπούν σαν πολύ παρελθοντικά σήμερα, στην εποχή τού εμπιθρί και τής ψηφιακής ηχογράφησης. Κάπου αλλού αναφέρονται μικροφίλμ και σε ένα βιβλίο ο συγγραφέας μέσα απεικονίζεται σε μια χαλκογραφία! Όμως αυτά είναι σποραδικά και δεν ενοχλούν. Άλλωστε, διαβάζοντας παλιά ε.φ. ο αναγνώστης πρέπει να είναι προετοιμασμένος γι' αυτό το φαινόμενο τής άστοχης προφητείας –ας το πούμε έτσι.

Το βιβλίο γυρίστηκε ταινία το 1972 από τον Ταρκόφσκη καθώς και το 2002 από τον Σόντερμπεργκ, με πρωταγωνιστή τον Τζωρτζ Κλούνεη. Δεν έχω δει καμία από τις δύο, πέρα από κάποια αποσπάσματα και τρέιλερ. Ίσως καθίσω μια από αυτές τις ημέρες να δω την ταινία τού '72 οπότε και θα επιστρέψω με σχόλια.

Δώσαμε ονόματα σ' όλα τα άστρα και σ' όλους τους πλανήτες, παρ' όλο που ίσως να είχαν ήδη τα δικά τους ονόματα. Τί θράσος!
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ανέβασα και το άσχετο εξώφυλλο όπου παρουσιάζεται μια σκηνή διαστημικής μάχης από τον "Πόλεμο των Άστρων". Στο βιβλίο δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο, βέβαια.. :ρ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πραγματι :μουάχαχα:

Παντως εχει γυριστει και Ρωσσικη ταινια το 1968
 
εχω διαβασει το βιβλιο και εχω δει τις δυο ταινιες...η ταινια του Ταρκοφσκι,κατ`εμε,αποδισει αρκετα το πνευμα του Λεμ...η ταινια του Σοντεμπεργκ καθολου

Φαρε,δεν ξερω αν σκοπιμα δεν ανεφερες στο τί συνισταται το βασανιστηριο στο οποιο υποβαλει τους εκ Γης ερευνητες ο υπερνοημων αυτος πλανητης...περιττο να πω οτι βρηκα αυτο το μυθιστορημα πρωτοτυπο και συναρπαστικο...δεν εχω διαβασει τιποτε αλλο του Λεμ,που βλεπω οτι υπηρξε πολυγραφοτατος και ,αν δεν κανω λαθος, περασε σχεδον ολη του τη ζωη στην Κρακοβια
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Φαρε,δεν ξερω αν σκοπιμα δεν ανεφερες στο τί συνισταται το βασανιστηριο στο οποιο υποβαλει τους εκ Γης ερευνητες ο υπερνοημων αυτος πλανητης...
Σκόπιμα δεν το αναφέρω. Γενικώς δεν μου αρέσει να αποκαλύπτω σημαντικά στοιχεία τής πλοκής μήτε καν κρυμμένα ως "πλοκή". Πράγματι, η σύλληψη κι εκτέλεση τού συγκεκριμένου δράματος είναι ιδιοφυής κι όπως είπες κι εσύ, συναρπαστική.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα βιβλία επιστημονικής φαντασίας, όπως και αυτό, αλλά είδα πρόσφατα την ταινία "Σολάρις" που είναι γυρισμένη το 1972. Βρήκα καταπληκτική ιδέα την κεντρική του πλοκή και παρόλο τα παρωχημένα, πλέον, τεχνολογικά μέσα που χρησιμοποιούνται, δεν μείωσε το ενδιαφέρον μου. Θα ήθελα να το διαβάσω κάποτε και ιδιαίτερα για να δω πώς αποδίδει ο συγγραφέας τον πλανήτη και την ψυχολογία του πρωταγωνιστή με αυτό που του συμβαίνει.

Στα συν της ταινίας και η υποβλητική, σχετικά με το θέμα, μουσική της.
 
Last edited:
Η ιδεα πανω στην οποια στηριζεται το Σολαρις,ειναι πραγματικα εξαιρετικη.Ως εκ τουτου,το βιβλιο δεν μπορει παρα να ειναι πολυ καλο,απο τη στιγμη κιολας,που ο Λεμ καταφερνει να το αποδωσει τα συναισθηματα του κεντρικου χαρακτηρα τοσο ζωντανα.Αυτο που με κουρασε αρκετα εμενα,ηταν οι περιγραφες του πλανητη,με τους ωκεανους του κτλ.Εκει πραγματικα βαρεθηκα.Ισως να φταει αυτο που γραφει στην αρχη και ο Φαροφυλακας,περι μικρης μου εμπειριας-τοτε- απο ΕΦ.

Απο τις ταινιες,δεν εχω δει καμια.Ουτε καν την πιο προσφατη με τον Κλουνεϊ,αν και απο οσα εχω ακουσει δεν λεει και πολλα.
 
Τι εκπληκτικός συνδυασμός φιλοσοφίας και επιστημονικής φαντασίας!!!

Ο Σολάρις είναι ένας περίεργος πλανήτης.. Οι άνθρωποι τον φοβούνται, τον θαυμάζουν, τον λατρεύουν και εν τέλει θέλουν να τον καταστρέψουν. Όμως δεν είναι μόνο αυτό... Ο πλανήτης μοιάζει με έναν τεράστιο εγκέφαλο. Μπορεί ο άνθρωπος να εξερευνήσει κάθε γωνία του; Να δώσει εξηγήσεις για όλα όσα συμβαίνουν ή ακόμα ακόμα να τον χαρτογραφήσει;;

Φυσικά, ο Λεμ γράφει μια αλληγορία για το συνειδητό και το ασυνείδητο! Αλήθεια τι ακριβώς είναι οι αναμνήσεις; Πόσο μας επηρεάζουν τα όνειρα; Τα βλέπουμε σαν τιμωρία, ευχαρίστηση ή βασανιστήριο;;

Τέλος, ο συγγραφέας πιστεύω πως θίγει με έναν τρόπο αρκετά σκωπτικό την δίψα του ανθρώπου για να κατακτήσει άλλους πλανήτες.
“Ξεκινάμε για το διάστημα έτοιμοι για όλα: για την μοναξιά, για τις κακουχίες, για την εξάντληση και το θάνατο. Αν και η ταπεινοφροσύνη δεν μας επιτρέπει να το δηλώνουμε, κατά κανόνα έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας. Κι όμως, αν το εξετάσουμε πιο προσεκτικά, όλος αυτός ο ενθουσιασμός μας είναι κάλπικος και υποκριτικός. Δεν θέλουμε να κατακτήσουμε το σύμπαν, θέλουμε να επεκτείνουμε τα σύνορα της Γης μέχρι τα όρια του Σύμπαντος.” (επιστήμονας Σνάουτ)

Και η σκωπτική του διάθεση αγκαλιάζει όλα τα έργα επιστημονικής φαντασίας με έναν μοναδικό τρόπο!

ΥΓ: Το βιβλίο μιλάει για την Σολαρολογία. Μια επιστήμη που φυσικά ασχολείται με τον πλανήτη Σολάρις. Οι πολλές λεπτομέρειες και τα ονόματα των διαφόρων επιστημόνων κουράζουν πολλές φορές. Γιαυτό από μένα 4,5*
 
Θεωρείτε πως για κάποιον που δεν είναι μυημένος αρκετά στα ε.φ. βιβλία πιθανόν να φανεί..''κάπως'';
 
Ίσως να κουράσει και κάποιους που είναι εξοικειωμένοι με ΕΦ!!!:))))
Ειδικά η Σολαρολογία και η ορολογία της....

Νομίζω όμως πως μια δοκιμή θα σε πείσει...:)

Προσωπικά όπως θα είδες και παραπάνω θεωρώ το συγκεκριμένο βιβλίο πολύ δυνατό ανάγνωσμα...
 
Πιο νέος θαρρώ πως απολάμβανα βιβλία του είδους που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου.
Τώρα δεν ξέρω όμως πως θα μου φανεί αυτό αν το διαβάσω και για να πω την αλήθεια, δεν γνώριζα μέχρι χθες πως υπήρχε το βιβλίο.
Ίσως τελικά πρέπει να το τσεκάρω αν περάσω από Πολιτεία στο μέλλον και ποιος ξέρει. Μπορεί να με πείσει το ίδιο!

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :)
 
Top