Παιχνίδι

Προτείνω να αφήσουμε περίοδο μίας εβδομάδας κατά οποία όποιος θέλει να παίξει να λέει μία λέξη. Από τότε που θα τελειώσει (από τις 6 Ιουλίου δηλαδή) όσοι παίξανε θα πρέπει να παρουσιάσουν μία ιστορία με όλες όσες μαζεύτηκαν.

Η δικιά μου είναι "μουσταλευριά"
 
Μ' αρέσει :)

Η δικιά μου λέξη: συνέντευξη

(Νομίζω ότι δεν είναι συλλογική γραφή, οπότε θα πρέπει να μετακινηθεί)
 
Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Βάζω την λέξη: υπερσυντέλικος :)
 
Έχουμε μέχρι τώρα: (1) μουσταλευριά, (2) συνέντευξη, (3) υπερσυντέλικος, (4) μύγα, (5)γαλαζοπράσινος, (6)αλλοπρόσαλλη, (7)χαριτωμένα, (8)Ιφιγένεια, (9)ξυπόλητος
:))))
(τα άρθρα τα βάζουμε μόνοι μας ή πρέπει να χωθούν κι αυτά στις λέξεις; )
 
Last edited:
πολυ καλο παιχνιδι,αν και θα'ναι δυσκολο πιστευω.θελει πολλη φαντασια.λοιπον πεταω κι εγω μια:κοκκαλο.
 
Μιχαλιό: 1. Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου. 2. Και να την καταλάβαινα δεν θα απαντούσα τίποτα διαφορετικό από το "κάνε ότι σε βολεύει". Το ότι άρχισα το νήμα δεν σημαίνει ότι την είδα αρχηγός κι όποιος είναι τόσο ψείρας που θα πει "έι, αυτό ήταν έτσι κι όχι αλλιώς, ζαβολιά" απλά δεν έχει πιάσει το νόημα

Επειδή έχουν μαζευτεί πολύ λίγες λέξεις προτείνω, αν μέχρι αύριο δεν έχει ψηθεί κανένας άλλος να παίξει, να αρχίσουμε δεύτερο γύρο οι ήδη υπάρχοντες (δλδ ο κάθε ένας να πει δύο λέξεις αντί για μία).
 
Χμμμμ ... Είναι αλήθεια πως δεν το έγραψα καλά...
Ήθελα να ρωτήσω εάν θα χρησιμοποιήσουμε μόνο τις λέξεις που δίνονται από τα μέλη (ας πούμε δεν υπάρχουν άρθρα, προς το παρόν) ή αν θα βάλει και άλλες δικές του (ο καθένας από μας) δίπλα σ' αυτές στο τέλος, όταν θα παρουσιάσει την ιστορία του.
Την απάντησή μου μάλλον την πήρα. Πολύ ωραίο αυτό που λες περί αρχηγίας. Πάντως δε σε ρώτησα επειδή πίστεψα ότι έχουμε αρχηγούς αλλά απλά ήθελα να δω τι έχεις στο μυαλό σου. :))))
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Θέλετε να γράψουμε μια ιστορία με τις υπάρχουσες λέξεις ή να πούμε άλλη μία λέξη ο καθένας μας, όπως είχε προτείνει ο Κάποιος Άλλος;
 
Η Ιφιγένεια χαμογέλασε χαριτωμένα στον ξυπόλυτο κηπουρό.
- Θα ήθελα να σας πάρω μία συνέντευξη για το σχολικό περιοδικό, είπε. Ποιά είναι η γνώμη σας για την αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά της μύγας, όταν κάθεται στην μουσταλευριά και ατενίζει το γαλαζοπράσινο σύμπαν?
 
Δεν είχα προσέξει αυτό το νημάτιο!! Φαίνεται ενδιαφέρον παιχνίδι. Είδα κάποτε έναν εντελώς ανάλογο διαγωνισμό για την κατασκευή μιας "ιστορίας" σε μία (1) περίοδο, όπου περιλαμβάνονταν είκοσι (20) ετερόκλητες λέξεις, όχι λιγότερο περίεργες από αυτές που ήδη έχουν προταθεί (Νικητής ήταν εκείνος που είχε κάνει τη συντομότερη).
Είναι προφανές ότι για να έχει λογική (τουλάχιστο τη λεκτική) το κείμενο, είναι να το συμπληρώσουμε και με άλλες λέξεις, καθώς μέσα στη μία περίοδο θα υπάρχουν πολλές προτάσεις. Αν θέλετε μπορούμε να ξεκινήσουμε με τις ήδη υπάρχουσες (11 αν μέτρησα καλά). Ας οριστεί ένα τέλος χρόνου (τέλος εβδομάδας ή μήνα) μέχρι να δουν το νημάτιο και άλλοι ή να θυμηθούν να ανεβάσουν ένα κείμενο.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Η Ιφιγένεια χαμογέλασε χαριτωμένα στον ξυπόλυτο κηπουρό.
- Θα ήθελα να σας πάρω μία συνέντευξη για το σχολικό περιοδικό, είπε. Ποιά είναι η γνώμη σας για την αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά της μύγας, όταν κάθεται στην μουσταλευριά και ατενίζει το γαλαζοπράσινο σύμπαν?
Ωραία η ιστορία σου Φένια, με τις ανησυχίες της μύγας :) Όμως, λείπουν δύο λέξεις.

Ας κάνω μια σούμα, με τις έως τώρα λέξεις:

1. μουσταλευριά
2. συνέντευξη
3. υπερσυντέλικος
4. μύγα
5. γαλαζοπράσινος
6. αλλοπρόσαλη
7. χαριτωμένα
8. Ιφιγένεια
9. ξυπόλητος
10. κόκκαλο
11. κυπουρός
 
« Ωραία ιδέα η μουσταλευριά για πρωινό» μονολόγησε και βγήκε να περπατήσει ξυπόλητος στο γρασίδι μέχρι τη γαλαζοπράσινη λιμνούλα. Καλημέρισε τον κηπουρό του γείτονα, έδιωξε μια ενοχλητική μύγα και φώναξε στη γάτα που έπαιζε χαριτωμένα μ ένα κόκαλο «Ιφιγένεια, έλα εδώ» Βολεύτηκε και άνοιξε την εφημερίδα να διαβάσει τη συνέντευξη. «Αλλοπρόσαλλη κατάσταση» σκέφτηκε «ίσως γι αυτό δε μου φάνηκε λάθος η χρήση του υπερσυντέλικου σ αυτή τη φράση.
 
Top