Τι λέτε για τον Ιαν Ράνκιν ?

Η πλοκή των βιβλίων του είναι έξυπνη, με πολλές ανατροπές έτσι ώστε να σου κρατά καλά το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Οι ήρωες του έχουν προσωπικότητα, είναι αληθινοί άνθρωποι, σε προβληματίζει η συμπεριφορά τους. Ο κεντρικός ήρωας, ο επιθεωρητής Ρεμπους, ανήκει στην κατηγορία των αντιηρώων που ίσως ευδοκιμούν στις παρυφές του αστυνομικού συστήματος. Δεν ξέρω αλλά είναι ενδιαφέρων τύπος.
Πέστε μου τη γνώμη σας.
 
Εχω διαβάσει μονο δύο βιβλία του, άρα η γνώμη που έχω σχηματίσει μπορεί να είναι εντελώς λανθασμένη. Το σιγουρο είναι πως αυτό που κάνει, το κάνει καλά: η πλοκή παραμένει σφιχτή, δεν υπάρχουν τρύπες, οι διάλογοι είναι ρεαλιστικοί και ο Ρεμπους είναι ένα δυνατός χαρακτήρας. Με αυτά τα χαρίσματα, ο Ράνκιν εχει κερδίσει ένα τεραστιο κοινό, αλλά όχι εμένα (πρέπει να είναι το τελευταίο πράγμα που τον απασχολεί φυσικα!). Δεν λέω ότι είναι κακός συγγραφέας, άλλωστε τα βιβλία του κυλάνε σαν νεράκι, όμως παραμένει πιστός (έως προσκολλημένος) στην παράδοση και αυτό ειναι που δεν με τραβάει. Όπως είπα και προηγουμένως, ο Ρέμπους είναι ένας δυνατός χαρακτήρας, παραμένει ωστόσο ένας ήρωας που θα μπορούσαμε να συναντήσουμε σε οποιοδήποτε καλό αστυνομικό του '30 και του '40. Το πρόβλημα ειναι πως οι εμβληματικοί ντετέκτιβ του Τσάντλερ και του Χάμμετ, για παράδειγμα, εκείνη την εποχή ηταν μια πολύ σημαντική ώθηση στην εξέλιξη του είδος, ενώ ο Ρεμπους σήμερα μοιάζει ξαναζεσταμένο φαγητό. Εκτός από τους χαρακτήρες του το ίδιο ισχύει και για τα βιβλία του: παρά τον μεγάλο τους όγκο, η εξέλιξη της ιστορίας είναι σταθερή, δίχως δευτερέυουσες ιστορίες που θα κάνουν πιο περίπλοκα τα πράγματα, και το Δουβλίνο στέκει εκεί σταθερό, απλά ως σκηνικό για την εξέλιξη της ιστορίας και χωρίς να γίνεται αφορμή για και προβληματισμούς.
Ξανακοιτάζοντας όσα έγραψα, αντιλαμβάνομαι πως το πρόβλημα δεν είναι ο Ρανκιν, αλλά όσα θα ήθελα εγώ να είναι. Ο τύπος γράφει μια χαρα αστυνομικά μυθιστορήματα, παλιομοδίτικα βέβαια, αλλά αρκετά καλά. Αγόρασα τους "Καταρράκτες" σε μία εποχή που ήμουν κολλημένος με την αστυνομική λογοτεχνία και, κρίνοντας από την τρομέρη επιτυχία του συγγραφέα, περίμενα να βρω τον νέο Ελλρόυ ή τον δεύτερο Φίλιπ Κερ (ο επίσης Σκωτσέζος συγγραφέας της Τριλογίας του Βερολίνου). Ο Ίαν Ράνκιν δεν έιναι τίποτα από αυτά, όπως περίμενα εγώ, και μάλλον δεν προσπαθεί κατι τέτοιο κιόλας. Εκει βρίσκεται το πρόβλημα στη σχέση μας!
 
Έχω διαβάσει τους καταρράκτες, τους αναστημένους και το επικίνδυνες αποστολές στο Εδιμβούργο για τον επιθεωρητή Ρέμπους,ωραίες ιστορίες, ευκολοδιάβαστες ότι πρέπει για παρέα στις διακοπές. Ο ήρωας μου θυμίζει περισσότερο τον Κουρτ Βαλαντερ στα βιβλία του Χενινγκ Μανκελ παρά τον Φιλιπ Μάρλοου του Ρέιμοντ Τσάντλερ.
 
ενδιαφέρουσα η τηλεοπτική μεταφορά ,στο ψηφιακό κανάλι της ΕΡΤ του Ρεμπους( έπαιζε πριν ένα χρόνο περίπου) καθήλωνε μεταμεσονύκτια..
 
Έχω διαβάσει τρία μυθιστορήματα της σειράς με τον Rebus, αλλά δεν με ξετρέλαναν. Πρόκειται για αστυνομικά, με ιδιαίτερα μεγάλη έμφαση στα κοινωνικά προβλήματα του Εδιμβούργου (με τα οποία καταπιάνεται διαρκώς ο συγγραφέας, τα αναδεικνύει και τα στηλιτέυει), με αποτέλεσμα να περνάει σε δεύτερη μοίρα το αίνιγμα της κάθε υπόθεσης (γεγονός όχι απαραίτητα κακό, αλλά δεν έχει γίνει με τρόπο που να με ελκύει τόσο).

Καθώς τα είχα διαβάσει στο πρωτότυπο, να πω ότι η γλώσσα που χρησιμοποιεί δεν είναι δύσκολη, οπότε όποιος έχει μια ευχαίρια με τα αγγλικά, μπορεί να προσπαθήσει τα πρωτότυπο (για να μη 'χάνει και στη μετάφραση').

Να προσθέσω, πληροφοριακά, ότι το όνομα του Rebus προφέρεται Ρίμπους, όπως ακούμε και σε αυτό το βίντεο. Βέβαια, όλοι θα συνεχίσουμε να τον αποκαλούμε Ρέμπους, αλλά τουλαχιστον να γνωρίζουμε τη σωστή προφορά:)
 
Έχω διαβάσει τα πάντα από Ράνκιν. Η... σάγκα του Ρέμπους έχει τελειώσεις και πλεόν με τη "Σκοτεινή Πλευρά" συστηνομάστε στον Μάλκολμ Φοξ.
Νομίζω ότι ο Ράνκιν είναι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα της ευρωπαϊκής αστυνομικής λογοτεχνίας, τουλάχιστον απ' ότι έχω διαβάσει εγώ.
 
Θοδωρή, κάνε μια προσπάθεια με τους σύγχρονους σκανδιναυούς του είδους ( Stieg Larsson, Jo Nesbo ) και συγκρινε τους με τον Rankin. Πιστεύω ότι θα σου αρέσουν.
 
Έχω διαβάσει τρία μυθιστορήματα της σειράς με τον Rebus, αλλά δεν με ξετρέλαναν. Πρόκειται για αστυνομικά, με ιδιαίτερα μεγάλη έμφαση στα κοινωνικά προβλήματα του Εδιμβούργου (με τα οποία καταπιάνεται διαρκώς ο συγγραφέας, τα αναδεικνύει και τα στηλιτέυει), με αποτέλεσμα να περνάει σε δεύτερη μοίρα το αίνιγμα της κάθε υπόθεσης (γεγονός όχι απαραίτητα κακό, αλλά δεν έχει γίνει με τρόπο που να με ελκύει τόσο).
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Έχω διαβάσει τους Αναστημένους και καναδυο ακόμα, αλλά δεν με ενθουσίασε κανένα. Τον Ράνκιν τον βρίσκω, γενικά, πολύ βαρύ για τα γούστα μου, όσον αφορά το αστυνομικό μυθιστόρημα. Ο δε Rebus με χαλάει ακόμα περισσότερο, μου φαίνεται πολύ κλισέ και ξεπερασμένος αυτός ο χαρακτήρας του μεσοκοπου, υπέρβαρου, εξαρτημένου από το αλκοόλ και τη νικοτίνη αστυνομικού, που ζει σε ένα αχούρι, βυθίζεται στη ματαιότητα και ξαφνικά έχει αναλαμπές και ρίχνεται στην πρώτη γραμμή της δράσης. Έχω βέβαια χρόνια που τα διάβασα, αλλά, συνολικά, αυτή η εικόνα μου έχει μείνει.
 
Θοδωρή, κάνε μια προσπάθεια με τους σύγχρονους σκανδιναυούς του είδους ( Stieg Larsson, Jo Nesbo ) και συγκρινε τους με τον Rankin. Πιστεύω ότι θα σου αρέσουν.
Του Λάρσον τα έχω διαβάσει όλα, συμπεριλαμβανομένου του "Ρωγμές στο χρόνο", και με ενθουσίασε. Αλλά δεν ξεχνώ ότι ο Σουηδός είναι δημοσιογράφος και τα βιβλία του έχουν μια κοινωνικοοικονομική διάσταση.
Ο Ράνκιν, από την άλλη, βασίζεται στη συγκεκριμένη συνταγή δολοφόνος-μπάτσος-εξιχνίαση που στα χέρια του, όμως, δεν καταντάει κλισέ...
 
Θοδωρή, εάν σου άρεσε ο Larsson και η κοινωνικο-οικονομική διάσταση στο αστυνομικό μυθιστόρημα δοκίμασε και την " Τριλογία της Μασσαλίας " του Jean-Claude Izzo. Για μένα είναι εκπληκτικό βιβλίο. Ο Izzo έχει άλλο ένα κοινό με τον Larsson. Πέθανε κι αυτός ( 54 ετών ) έχοντας γράψει μόνο 4 βιβλία. Την Τριλογία και τους " Βατσιμάνηδες της Μασσαλίας ".
 
Θοδωρή, εάν σου άρεσε ο Larsson και η κοινωνικο-οικονομική διάσταση στο αστυνομικό μυθιστόρημα δοκίμασε και την " Τριλογία της Μασσαλίας " του Jean-Claude Izzo. Για μένα είναι εκπληκτικό βιβλίο. Ο Izzo έχει άλλο ένα κοινό με τον Larsson. Πέθανε κι αυτός ( 54 ετών ) έχοντας γράψει μόνο 4 βιβλία. Την Τριλογία και τους " Βατσιμάνηδες της Μασσαλίας ".
Έχω διαβάσει γι' αυτά άριστες κριτικές και τα έχω στα υπόψη μου. Οι "βατσιμάνηδες" είναι το επόμενο που θα ξεκινήσω, με... περιμένει στη βιβλιοθήκη μου.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις υπάρχει και σε ταινία με τίτλο "Les marins perdus"....
 
Έχω διαβάσει τα πάντα από Ράνκιν. Η... σάγκα του Ρέμπους έχει τελειώσεις και πλεόν με τη "Σκοτεινή Πλευρά" συστηνομάστε στον Μάλκολμ Φοξ.
Νομίζω ότι ο Ράνκιν είναι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα της ευρωπαϊκής αστυνομικής λογοτεχνίας, τουλάχιστον απ' ότι έχω διαβάσει εγώ.
Εδω ειμαστε.Εχω διαβασει οτι Ρεμπους μεγαλωνει μαζι με τον Ρανκιν,απο βιβλιο σε βιβλιο και απο ιστορια σε ιστορια,εως οτου φτανουμε στο κυκνειο ασμα του ηρωα.Αυτο ειναι κατι που μου τραβαει το ενδιαφερον.Μηπως μπορεις να αναφερεις τη σειρα των μυθιστοτηματων με τον επ. Ρεμπους;Με μια μινι αναζητηση δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

Θενξ εκ των προτερων.
 
Εδω ειμαστε.Εχω διαβασει οτι Ρεμπους μεγαλωνει μαζι με τον Ρανκιν,απο βιβλιο σε βιβλιο και απο ιστορια σε ιστορια,εως οτου φτανουμε στο κυκνειο ασμα του ηρωα.Αυτο ειναι κατι που μου τραβαει το ενδιαφερον.Μηπως μπορεις να αναφερεις τη σειρα των μυθιστοτηματων με τον επ. Ρεμπους;Με μια μινι αναζητηση δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

Θενξ εκ των προτερων.
Κάτι μου λέει πως δεν πολυέψαξες...
 
Μωρε αυτο το βρηκα κι εγω,αλλα νομιζω οτι οι τιτλοι των ελληνικων εκδοσεων δεν ειναι οι ιδιοι με το πρωτοτυπο(τουλαχιστον οχι ολοι).Εκτος κι αν κανω λαθος.Ως εκ τουτου εχω ψιλομπερδευτει.:ε;:
 
Last edited:
(2012) Η δικαίωση του αίματος, Μεταίχμιο
(2012) Τελευταίο τραγούδι για τον Ρέμπους, Μεταίχμιο
(2012) Υπόθεση αίματος, Μεταίχμιο
(2011) Επικίνδυνες αποστολές στο Εδιμβούργο για τον επιθεωρητή Ρέμπους, Μεταίχμιο
(2011) Με τις πόρτες ανοιχτές, Μεταίχμιο
(2011) Οι καταρράκτες, Μεταίχμιο
(2011) Σκελετοί στο κελάρι, Μεταίχμιο
(2011) Σκοτεινή πλευρά, Μεταίχμιο
(2011) Τελευταίο τραγούδι για τον Ρέμπους, Μεταίχμιο
(2010) Επικίνδυνες αποστολές στο Εδιμβούργο για τον επιθεωρητή Ρέμπους, Μεταίχμιο
(2010) Σκοτεινή πλευρά, Μεταίχμιο
(2009) Με τις πόρτες ανοιχτές, Μεταίχμιο
(2009) Οι καταρράκτες. Οι αναστημένοι. Υπόθεση αίματος, Μεταίχμιο
(2008) Τελευταίο τραγούδι για τον Ρέμπους, Μεταίχμιο
(2007) Μνήμη νεκρών, Μεταίχμιο
(2006) Οι καταρράκτες, Μεταίχμιο
(2006) Σκελετοί στο κελάρι, Μεταίχμιο
(2005) Οι αναστημένοι, Μεταίχμιο
(2005) Υπόθεση αίματος, Μεταίχμιο
(2003) Επικίνδυνες αποστολές στο Εδιμβούργο, Μεταίχμιο
(2003) Οι αναστημένοι, Μεταίχμιο
(2002) Οι καταρράκτες, Μεταίχμιο
(1999) Ο κρεμαστός κήπος, Τραυλός
Η λίστα από το diavasame.gr
 
Κάποιε, καθάρισε την λίγο τη λίστα. Είναι μόνο δώδεκα βιβλία. Πολλά τα επαναλαμβάνεις και μέχρι τρεις φορές.
 
Θοδωρή, εάν σου άρεσε ο Larsson και η κοινωνικο-οικονομική διάσταση στο αστυνομικό μυθιστόρημα δοκίμασε και την " Τριλογία της Μασσαλίας " του Jean-Claude Izzo. Για μένα είναι εκπληκτικό βιβλίο. Ο Izzo έχει άλλο ένα κοινό με τον Larsson. Πέθανε κι αυτός ( 54 ετών ) έχοντας γράψει μόνο 4 βιβλία. Την Τριλογία και τους " Βατσιμάνηδες της Μασσαλίας ".
Επίσης, τον "Ήλιο των μελλοθανάτων" που κατα τη γνώμη μου είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο και μία σειρά με διηγηματάκια που λέγεται "Έρωτας και θάνατος στη Μασσαλία". Λίγο οφτόπικ και καθυστερημένο σχόλιο αλλά ο Ιζζό είναι πολύ αγαπημένος και δεν αξίζει να χάσει κανείς τουλάχιστον το πρώτο που έγραψα.
 
Έπιασα τη "Σκοτεινή πλευρά", έξυπνη υπόθεση, ζωντανοί χαρακτήρες, αρκετοί cult διάλογοι με έξυπνες ατάκες που βγάζουν και γέλιο (σ' εμένα τουλάχιστον), το Εδιμβούργο με τα προβλήματά του ολοζώντανο μπροστά σου. Καλή εντύπωση μέχρι στιγμής.
 
Top