Οι Εκδοτικοί Οίκοι των Παιδικών μας Βιβλίων

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό μόλις ακούω αυτές τις λέξεις, είναι : οι εκδοτικοί οίκοι "Άγκυρα", και "Καμπανά". Αυτούς διάβαζα στα εξώφυλλα των παραμυθιών που είχα μικρή.

Συνδέθηκαν αναπόσπαστα με τα παιδικά μου χρόνια, και ακόμη και τώρα αν κλέισω τα μάτια, θα φέρω σίγουρα στο μυαλό μου εικονα απο ένα παραμύθι, με έντονο ζωγραφισμένο εξώφυλλο, και γραμμένο στο κάτω μερος το όνομα του εκδοτικού οικου με με την χαρακτηριστή τους γραμματοσειρα.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι, πως τα παραμυθια του οίκου "Αγκυρα" ειχαν πιο μεγαλο και εντονο το όνομα, ενώ στον οικο "Καμπανά" ήταν πιο διακριτικοί.

Αστείο ήταν, που δεν έβαζαν τόνους, και έτσι για πολλά χρόνια, τους διάβαζα : Αγκύρα ή Αγκυρά και.. Καμπάνα :)))) και ας ειχαν και τα αντιστοιχα σύμβολα από δίπλα..

(Αξιζει εδώ να αναφέρω, πως τα παραμύθια μου, τα αγόραζα πάντα, και.. μεμονωμένα, και.. σε τόμους, και.. σε διαφορετικές εκδόσεις (μόνο που δεν θυμαμαι απο που ηταν οι αλλες εκδόσεις). Δεν μου εφτανε μια φορά, ήθελα να το εχω πολλές φορές και να συγκρινω μετά ποιο έχει τις καλύτερες εικονες, και ποιο ειναι γραμμενο καλύτερα :μαναι:.
Άλλη μια εμμονη που ειχα, ηταν πως γυριζα και εβλεπα την τελευταία σελίδα και ποια αλλά παραμυθια προτεινε εκεί, και αγόραζα έτσι όλη την σειρά (σιγα-σιγα εννοειται).. Έκανα κατάλογο από ποια μου έλειπαν, ποια ηταν στα άμεσα σχεδια να αγοραστούν, και.. γενικότερα, (όπως καταλαβαινετε!) έπεφτε πολύ δουλειά τότε, με την τόση αρχειοθέτηση που τους έκανα :)))))
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Απο παιδικα βιβλια ειχα Άγκυρα και Στρατίκη. Απο τα τελευταία ήταν κυρίως μυθολογικά και δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες εκδόσεις είχαν βγάλει και άλλες σειρές. :)
 
Ε λοιπόν, πέρασε πολύς καιρός για να συνειδητοποιήσω οτι συγκρατούμε και την ονομασία του οίκου, σε μια έκδοση. Στα πολύ μικρέ χρόνια, με ενδιέφερε το "στόρυ" κι αυτό ήταν όλο. Η υπόθεση! Αργότερα, όσο συγκέντρωνα μέσα μου υλικό, το αξιολογούσα βλέποντας οτι ο συγγραφέας είναι ο ίδιος που έγραψε και το τάδε. Κι ήρθε μια ώρα που αντιμετώπισα το βιβλίο και ως προϊόν: Διέκρινα την ποιότητα παρουσίασης από οίκο σε οίκο, βαθμολογούσα μια μετάφραση, τις θεματικές επιλογές κλπ. Από τα παιδικά μου χρόνια όμως, μάλλον την Άγκυρα θα είχα να αναφέρω.
 
Και εγώ μόνο τις εκδόσεις "Άγκυρα" θυμάμαι έντονα. Πρέπει να είχαν βγάλει πάρα πολλά βιβλία. Και μυθολογία νομίζω.
 
Και στη δική μου βιβλιοθήκη η Αγκυρα έχει τα πρωτεία και μερικά από τις εκδοσεις Τόξο
 
Εκδόσεις Στρατίκη, τι μου θύμισες Αντέρωτα... Είχα τα άπαντα νομίζω, ειδικά τα τρία βιβλία με τις ιστορίες από τη μυθολογία τα διάβαζα διαρκώς! Προσπαθούσα επίσης να ξεπατικώσω τις ζωγραφιές (μου έχει μείνει μια από την Ιφιγένεια που μετά από πολλές προσπάθειες -λόγω αταλαντοσύνης- κατάφερα να είναι ευπαρουσίαστη.) Πάντως οι συγκεκριμένη σειρά ήταν υπέροχη, η πεμπτουσία του μαθαίνω παίζοντας!
 
Εκδοσεις Στρατικη, θυμαμαι την αγαπημενη σειρα "Ο Παραμυθενιος Κοσμος του Δασους" τα εχει διαβασει κανεις; Τα κοιταζα τις προαλλες και σκεφτομουν ποσο τελεια ηταν και ποσες φορες τα διαβαζα ξανα και ξανα, νομιζω πως οτι διαβαζουμε στην παιδικη ηλικια μας φαινεται τελειο!
 
Εκδοσεις Στρατικη, θυμαμαι την αγαπημενη σειρα "Ο Παραμυθενιος Κοσμος του Δασους" τα εχει διαβασει κανεις; Τα κοιταζα τις προαλλες και σκεφτομουν ποσο τελεια ηταν και ποσες φορες τα διαβαζα ξανα και ξανα, νομιζω πως οτι διαβαζουμε στην παιδικη ηλικια μας φαινεται τελειο!
"Οι κάτοικοι του δάσους" το έχω ακόμη!Τι απίστευτη εικονογράφηση!Πόσες και πόσες φορές είχα πλάσει δικές μου ιστορίες με τις εικόνες....αυτά τα ποντικάκια που έκαναν κρόουλ μου έχουν μείνει αξέχαστα.Θα με κάνεις να ψάξω να το βρω!
 
Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έχει αναφέρει τις ιστορικές εκδόσεις "Αστέρος" (στη γενική, ο εκδοτικός οίκος λεγόταν "Αστήρ"). Ισως επειδή εγώ είμαι σχετικά μεγάλος. :))

Με πολλούς τίτλους βιβλίων, από παιδική/εφηβική λογοτεχνία μέχρι παραδοσιακά παραμύθια, ήταν από τις αγαπημένες μου. Σκληρό εξώφυλλο, ωραίες εικόνες μέσα, προσεγμένες γραμματοσειρές. Εχω ακόμα την έκδοση της "Πλωτής Πολιτείας" του Ιουλίου Βερν, σε αρκετά καλή κατάσταση (αν και πάνω από 25 χρόνια στα χέρια μου) και διαβάζοντας αυτό το νήμα μου μπήκε η ιδέα να την ξαναδιαβάσω.
 
Απο τις εκδόσεις "Αστήρ" είχα καμιά σαρανταριά τόμους με έργα του Ι. Βερν. Η τύχη των περισοτέρων αγνοείται. Πράγματι, εξαιρετικές εκδόσεις, σκληρόδετες, με όμορφες γκραβούρες

(Ο Μενεστρέλ συνήθιζε να κατακρεουργεί τα έργα, τολμώ να πω. Σε όσα δηλαδή επιχειρούσε διασκευή...ευτυχώς, το είχε κάνει σε λίγα απ' ότι θυμάμαι...χαρακτηριστικότερο όλων το "Γραφείο Ταξιδίων Τόμπσον και Σια" που είχε πραγματικά υποφέρει...)
 
ξεκινω: Στρατικη ολη η σειρα με τη μυθολογια κ τα χρυσα μου βιβλια, Πατακης, Κεδρος, Αγκυρα, Παπαδημητριου, Εστια, Ρεκος νομιζω για τα βιβλια του Βερν... αυτα θυμαμαι, ωχ τι με βαλατε, την παιδικη μου βιβλιοθηκη τηνμαζεψα, ολοκληρη γαιδουρα εγινα, επρεπε να φτιαξω χωρο για την ενηλικη...
 
Λοιπόν... απ' ότι θυμάμαι:
Παραμύθια και Μύθοι του Αισώπου σε τόμους από τις Εκδόσεις Αγκύρας, Καμπανά και Ρέκος κυρίως. Απο λογοτεχνία

από Εκδόσεις Άγκυρα 4-5 τόμοι Βερν και Η μηχανή που ταξιδεύει στο χρόνο του Χ. Τζ. Γουέλς, Ο Πόλεμος της φωτιάς του Ρόνι και ο Μικρός θαλασσινός του Μαλό.
από Εκδόσεις Ρέκος 7-8 τόμοι Βερν και Ο Χωκ Φιν του Τουέν και το Μαύρο Βέλος του Στήβενσον
από Εκδόσεις Ρήγας Το Δράμα στη Λιβονία του Βερν και ο Τομ Σόγερ του Τουέν
Εκδόσεις Καμπανά Οι δύο Ορφανές του Ντ'Ενερί (δεν θέλω γέλια :))))
Εκδόσεις Δαμιανού 4 τόμους Βερν και Ο κόμης Μοντεχρήστος του Δουμά και Οικογένεια Ροβινσώνων του Βις
Λιναρδάτος (; ) Ο 15ετής πλοίαρχος του Βερν
Λειψία Ροβινσών Κρούσος του Νταφόε
Λογοτεχνική Οι περιπέτειες του πλοιάρχου Χάτερας του Βερν (πρωτότυπο ε; ) ;)
Εκδόσεις Παπαδόπουλου (σειρά Τόξο) γύρω στους 12-15 τόμους κατακρεουργημένων κλασικών έργων (πχ Κιμ, Οι 3 σωματοφύλακες, Ταράς Μπούλμα, Δον Κιχώτης, Το νησί των θησαυρών κα)
Ύψιλον Οι περιπέτειες του βαρώνου Μινχάουζεν του Μπίργκερ
Μίνωας: Οι Κοζάκοι του Τολστόι, Η γέφυρα του ποταμού Κβάι του Μπουλ, Οι θαλασσόλυκοι του Κίπλινγκ
Πατάκης: Τα Χέγια της Σαρή
Κέδρος: Το καπλάνι της Βιτρίνας της Ζέη
Νέοι Παλμοί 3 τόμους Βερν (α! σας είπα ότι έχω διαβάσει πολύ Βερν; ) ;)
 
Στην πλειοψηφία τους είναι σε καλή κατάσταση, όμως λόγω της έλλειψης χώρου κάποια από αυτά έχουν φυλαχτεί σε κασέλα στο πατάρι :).

Όσο για τη δεύτερη ερώτησή σου... και εσύ το ξέρεις ότι η μια ζωή δεν είναι αρκετή για να διαβάσει κάποιος όλα όσα θα ήθελε να διαβάσει :).

...και ξέχασα τις εκδόσεις Σμυρνιωτάκη με το Ματωμένο καλοκαίρι του Παπαστάμου.
 
Top