Το Αρχέτυπο του Πυγμαλίωνα

Ένας λογοτεχνικός χαρακτήρας με διαστάσεις αρχέτυπου είναι ο Πυγμαλίωνας, του οποίου τις ρίζες ανιχνεύουμε στην ελληνική μυθολογία. Εκεί, ο Πυγμαλίωνας ήταν ένας ταλαντούχος γλύπτης, ο οποίος ήθελε μια σύζυγο αλλά έβρισκε όλες τις γυναίκες διεφθαρμένες. Κάποτε έφτιαξε το άγαλμα μιας νεαρής γυναίκας από ελεφαντόδοντο. Το δημιούργημά του ήταν τόσο αψεγάδιαστο, που κατέληξε να το ερωτευτεί. Ο έρωτας αυτός του γίνεται πραγματική εμμονή και αρχίζει να φέρεται στο άγαλμα σαν σε πραγματική γυναίκα: το χαϊδεύει, του προσφέρει δώρα κλπ. Κάποτε προσεύχεται στην Αφροδίτη να του δώσει μια γυναίκα που να μοιάζει στο άγαλμά του και η Αφροδίτη του έκανε τη χάρη ζωντανεύοντας το άγαλμα. Έτσι, ο γλύπτης παντρεύεται μία γυναίκα που την έπλασε ο ίδιος.

Το 1912 ο Ιρλανδός συγγραφέας Τζωρτζ Μπέρναντ Σω παίρνει αυτόν τον μύθο και πλάθει τον δικό του Πυγμαλίωνα (Pygmalion), με τη μορφή θεατρικού έργου. Πρόκειται για μία ρομαντική κομεντί, στην οποία ο καθηγητής φωνολογίας Χίγκινς στοιχηματίζει ότι θα μπορέσει με τη διδασκαλία του να μεταμορφώσει ένα άξεστο κορίτσι που ζει πουλώντας λουλούδια στο δρόμο σε κυρία αριστοκρατίας. Σε όλο το έργο παρακολουθούμε τις προσπάθειες του καθηγητή, που στηρίζονται περισσότερο στο να τη μάθει να μιλάει σωστά. Στο τέλος του έργου βλέπουμε τον καθηγητή να μένει έκθαμβος από το δημιούργημά του και να θέλει να παντρευτεί την Ελίζα. Το 1956 ο Πυγμαλίωνας του Σω γίνεται ένα μιούζικαλ που γνώρισε μεγάλη επιτυχία, με τον τίτλο Ωραία μου Κυρία (My Fair Lady).

Το αρχέτυπο του Πυγμαλίωνα, λοιπόν, αναφέρεται στον άντρα που διαπλάθει τη γυναίκα έτσι όπως τη θέλει, τη διαμορφώνει και γίνεται στην ουσία ο δημιουργός της από την αρχή. Αναβιώσεις αυτού του αρχέτυπου συναντάμε συνέχεια στη λογοτεχνία, στις ταινίες, στις τηλεοπτικές σειρές κλπ. Στο μυαλό μου έρχεται ένα επεισόδιο από τη σειρά "Κωνσταντίνου και Ελένης", όπου ο Κωνσταντίνος προσπαθεί να μάθει στην Ελένη τρόπους και κάποια στοιχειώδη Αγγλικά, ώστε αυτή να πάρει τη θέση μιας Αγγλίδας λαίδης, για την οποία ο Κωνσταντίνος είχε προετοιμάσει μια εκδήλωση αλλά εκείνη ακύρωσε την άφιξή της. Στο αρχέτυπο του Πυγμαλίωνα είναι στηριγμένη και η ταινία Pretty Woman.

Το ίδιο αρχέτυπο συνάντησα σε ένα βιβλίο του Φίλιπ Ροθ που διάβασα πρόσφατα, την Ταπείνωση. Εκεί έχουμε έναν 65χρονο ηθοποιό, ο οποίος είναι απογοητευμένος από τα πάντα στη ζωή του. Βλέπει την καριέρα του να πλησιάζει στο τέλος της, την οικογένειά του να διαλύεται και όλα αυτά του δημιουργούν ακόμα και αυτοκτονικές τάσεις. Την κατάσταση έρχεται να σώσει μια σαραντάχρονη ομοφυλόφιλη, που απογοητευμένη κι αυτή από την τελευταία σχέση της είναι πρόθυμη να δοκιμάσει για πρώτη φορά μια σχέση με άντρα. Έτσι, ο ηλικιωμένος ηθοποιός ξαναγεννιέται σχεδόν μέσα από την προσπάθειά του να κάνει την φίλη του γυναίκα κανονική και όχι το αγοροκόριτσο που πάντα ήταν. Το πλάσιμο της γυναίκας αυτής τον ξαναφέρνει στη ζωή, τον αναζωογονεί και τον γεμίζει αισιοδοξία.

Για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα της Λορένας, αν η μόρφωση φοβίζει, θα έλεγα ότι η μόρφωση δεν φοβίζει ακριβώς, αλλά σε μία σχέση μια γυναίκα που είναι πιο μορφωμένη από τον άντρα ίσως να ανατρέπει κάποιες βαθιές αντιλήψεις μας για το ρόλο των δύο φύλων.

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακουστούν και άλλες απόψεις πάνω σ’ αυτό. Φαντάζομαι ότι όλοι θα έχετε κάποιο παράδειγμα αυτού του αρχέτυπου από τα δικά σας διαβάσματα. Επίσης, θα με ενδιέφερε να ακούσω αν τους σημερινούς άντρες τους διεγείρει ο ρόλος του Πυγμαλίωνα :)
 
Last edited:
Πολυ καλό το thread!!!
Να μείνω και εγω στην τελευταία ερωτηση της Χρυς και να ακούσω απόψεις και μετά να γραψω την γνώμη μου..νομιζω οτι θα γινει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το 1956 ο Πυγμαλίωνας του Σω γίνεται ένα μιούζικαλ που γνώρισε μεγάλη επιτυχία, με τον τίτλο Ωραία μου Κυρία (My Fair Lady).
Το οποίο έγινε έπειτα και πολύ καλή ταινία με την Όντρεη Χέπμπορν.

Λοιπόν, αναρωτιέμαι, έχει ομολογήσει ο Σο πως η έμπνευσή του ήταν από τον ελληνικό πυγμαλίωνα; Γιατί, στην δική μου αντίληψη, δεν είναι πλήρης η αντιστοιχία. Στην περίπτωση τού Πυγμαλίωνα, μάλιστα, κι αναπόφευκτα ως φροϊδιστής, μπορώ να δω και μια αναφορά σε αιμομιξία.

Κατά τ' άλλα, αυτήν την ιστορία της ωραίας μου κυρίας μπορώ να πω πως την έχω ζήσει σε κάποιο μακρινό παρελθόν και ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία που όμως είναι πολύ προσωπική ιστορία για να πιαστώ τώρα να πω κάτι άλλο (αν δεν σβήσω κι αυτό εδώ το τελευταίο σχόλιο).
 
Λοιπόν, αναρωτιέμαι, έχει ομολογήσει ο Σο πως η έμπνευσή του ήταν από τον ελληνικό πυγμαλίωνα;
Κατά τ' άλλα, αυτήν την ιστορία της ωραίας μου κυρίας μπορώ να πω πως την έχω ζήσει σε κάποιο μακρινό παρελθόν και ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία που όμως είναι πολύ προσωπική ιστορία για να πιαστώ τώρα να πω κάτι άλλο (αν δεν σβήσω κι αυτό εδώ το τελευταίο σχόλιο).
Φάρε, και μόνο ο τίτλος που έδωσε ο Σω στο έργο του μιλάει από μόνος του. Κατά τα άλλα, έχω το βιβλίο από τις εκδόσεις Penguin Classics, στο οποίο υπάρχει και μια εκτενέστατη εισαγωγή. Θα την ξαναδιαβάσω και θα σου πω πώς ακριβώς εκφραζόταν ο Σω για το έργο του.

Και όχι, μην την σβήσεις την ανάρτηση :)
 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Συγχώρεσέ με, παράβλεψα τον τίτλο, πολλές οι νέες αναρτήσεις και μάλλον διαβάζω απρόσεκτα. :ναι:
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Εκτος απο τα παραδειγματα που ανεφερε η Χρυς, θυμαμαι τουλαχιστον αλλες δυο ταινιες με αντιστοιχο θεμα..

Τιτλους δεν θυμαμαι, παρα μονο την υποθεση. Η πρωτη με καποιον που ερωτευτηκε μια κουκλα βιτρινας, και αυτη ζωντανεψε, και η δευτερη με εναν παραγωγο ταινιων (πιθανον με τον Αλ Πατσινο για πρωταγωνιστη) που δημιουργει στον υπολογιστη την τελεια γυναικα, και μεσω εφε κτλ την βαζει τις ταινιες του. Το μπλεξιμο ειναι οταν ολοι πιστευουν οτι υπαρχει και ψαχνουν να την βρουν.


Σχετικα με την ερωτηση τωρα, σαν χαρακτηρας και σαν γυναικα, θα με ξενερωνε η ιδεα να διαμορφωσω εναν αντρα συμφωνα με τα προτυπα μου. Η ιδεα να παρω καποιον, και να του μεταδωσω τις αποψεις μου, τα ενδιαφεροντα μου, και κυριως τα αναγνωσματα μου, και να τον στρεψω σε κεινα που αρεσουν εμενα.. μου φαινεται πως θα ηταν σαν να τον δαμαζα. Δεν θα μου αρεσε ουτε το πριν ουτε το μετα του.

Να το κανω απο ενδιαφερον, γιατι θελω να τον βοηθησω; ναι. Αλλα τουλαχιστον στο ερωτικο κομματι, τον αντρα μου αρεσει να τον θαυμαζω για οσα εκεινος εχει κανει πριν με γνωρισει (οπως και θελω το ιδιο να κανει για μενα) και οσα θα κανει στην πορεια. Ισως να του ανοιξω εναν νεον δρομο σε κατι που δεν ειδε ακομη, αλλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να τον διδαξω.

Παιζει να ειμαι και πολυυυυ τεμπελα ομως, και να τα θελω ολα ετοιμα :))))
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εκτος απο τα παραδειγματα που ανεφερε η Χρυς, θυμαμαι τουλαχιστον αλλες δυο ταινιες με αντιστοιχο θεμα..

Τιτλους δεν θυμαμαι, παρα μονο την υποθεση. Η πρωτη με καποιον που ερωτευτηκε μια κουκλα βιτρινας, και αυτη ζωντανεψε,
Ειναι το Mannequin (1987)

και η δευτερη με εναν παραγωγο ταινιων (πιθανον με τον Αλ Πατσινο για πρωταγωνιστη) που δημιουργει στον υπολογιστη την τελεια γυναικα, και μεσω εφε κτλ την βαζει τις ταινιες του. Το μπλεξιμο ειναι οταν ολοι πιστευουν οτι υπαρχει και ψαχνουν να την βρουν.
Είναι το S1m0ne (2002)

Κοινό θέμα έχει και η αγαπημένη μου ταινία Weird Science (1985) όπου δυο πιτσιρικάδες δημιουργούν μια πολύ σέξι γυναικάρα.

Πιστεύω πως αν σκεφτούμε θα θυμηθούμε κι άλλα έργα πάνω στο θέμα τού Πυγμαλίωνα. Αν μαζευτούν κάμποσα θα φτιάξω λίστα.
:)
 
Λόρι, με πρόλαβες. Η ιστορία του Πυγμαλίωνα είναι γνωστή και συναντάται ανά τους αιώνες, ο άνδρας- αφέντης που αναζητά την γυναίκα των ονείρων του (σέξυ, υπάκουη, τέλεια) και, μη μπορώντας να τη βρει, αποφασίζει να την δημιουργήσει. Φάρε, ακραία εκδοχή του μύθου μπορείς να βρεις στο βιβλίο- και μετέπειτα ταινία- του Αιρα Λέβιν "The Stepford Wives". Το ενδιαφέρον έγκειται στο αντίθετο, υπάρχει άραγε? Η γυναίκα που δημιουργεί τον τέλειο άνδρα- σύζυγο- εραστή? Νομίζω ότι, στη μεταφεμινιστική εποχή μας, κάτι τέτοιο θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Κυρίες της Λέσχης, ας αναζητήσουμε ένα πνευματικό έργο όπου η γυναίκα να κυριαρχεί, επιτέλους! Θυμάμαι ένα σχετικό διήγημα ΕΦ, θα το αναζητήσω και θα σας το παραθέσω. Εγώ πάντως, το δηλώνω απερίφραστα, θα τον ήθελα αυτόν τον τέλειο άνδρα, να τον έχω δικό μου, δημιούργημά μου και πειθήνιο όργανό μου. Αλλά για λίγο, μάλλον θα τον βαριόμουν πολύ γρήγορα.
 
Αν δεν δοκιμάσεις, Φένια, μη πεις μεγάλο λόγο...γιατί κανένας μύθος δεν αναφέρεται σε γυναίκα. Ο Pygmalion πάντως (σα γνήσιος άνδρας) μάλλον θα το βαρέθηκε το δημιούργημά του ας πούμε σε 3 χρόνια και πολλά λέω. (Είναι πολιτικώς ορθά αυτά που γράφω ή θα φάω κατσάδα? Οψόμεθα! δυστυχώς δουλεύω by trial & error όπως λέμε οι χημικοί ...
 
Μάλλον καλά τα λές, Φεγγαράδα. Διάβασα σε ανθρωπολογική μελέτη, ότι η ερωτική επιθυμία των ανθρώπων για τον ίδιο/την ίδια σύντροφο διαρκεί τρία, το πολύ τέσσερα χρόνια. Είναι το χρονικό διάστημα που απαιτείται, ώστε το θηλυκό να συλλάβει, να κυοφορήσει, να θηλάσει και το μωρό να μπορέσει να ακολουθήσει τη μητέρα του εκτός σπηλιάς, κατά την αναζήτηση τροφής. Σε όλο αυτό το διάστημα, το αρσενικό αναλαμβάνει την φροντίδα του θηλυκού, από ερωτικό ενδιαφέρον. Τώρα, γιατί παραμένουμε με τους ίδιους συντρόφους για τόσο μεγαλύτερα διαστήματα, είναι απορίας άξιον. Εδώ αναλαμβάνει η κοινωνιολογία.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Το εχω διαβασει και εγω για τα τρια-τεσσερα χρονια, ομως το διαστημα αυτο, σημερα δεν φτανει.

1. Ισως γιατι χρειαζεται χρονος, ωστε το ζευγαρι να αποφασισει να κανει παιδι. Αν ηδη "σπαταλησει" τα δυο ή και τρια και περισσοτερα χρονια εκει, τοτε.. απλα δεν εχουμε μωρα.

2. Τα παιδια, εδω και αρκετα χρονια πλεον χρειαζονται πολλα χρονια, ωστε να ανεξαρτητοποιηθουν απο τους γονεις τους. Συνηθως τα 18 ειναι το οριο, αλλα σημερα μεχρι να σπουδασεις και να βρεις δουλεια, τα πιανεις τα 25.
Αν θελησουμε ωστοσο να βαλουμε ενα κατωτατο οριο, ποιο θα μπορουσε να ειναι αυτο; τα 10 χρονια του παιδιου; ή τα 5; Ειναι σε τρυφερη ηλικια και τα δυο
 
το "φάντασμα της ¨Οπερας" και "Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα" με τον αγαπημένο μου Μάικλ Κέιν

Όσο για το αν θα μου άρεσε να "πλάσω" έναν άντρα, οοοοοχι με τίποτα,προσπαθώ για τον εαυτό μου,δε θα κάνω όλη τη δουλειά εγω! Αφήστε που αν ισχύει αυτό για την τετραετία θα τον βρει η επόμενη έτοιμο.
 
Last edited:
Πάντως από προσωπική εμπειρία πάντα, σε μια σχέση που και οι δύο είναι ίσοι και δεν θεωρεί κάποιος τον εαυτό του ανώτερο, πλάθεις και πλάθεσαι. Χωρίς να σημαίνει πως αλλάζεις σαν άτομο, απλά εξελίσσεσαι και όταν σου προσφέρει ερεθίσματα ο/η σύντροφός σου έχεις την ευκαιρία να μάθεις κάτι διαφορετικό και να ωριμάσεις.
 
Και ο Ναμπόκοφ στη "Λολίτα" εμπνέεται, νομίζω, απ' τον μύθο του Πυγμαλίωνα. Επίσης, στον Ροθ αυτό το μοτίβο επανέρχεται συχνά με αποκορύφωμα τον "Καθηγητή του Πόθου" (δεν έχω διαβάσει ακόμα την Ταπείνωση, αν και το αγόρασα).

Φένια, αν και προσπαθώ να μη σκέφτομαι τα παιχνίδια εξουσίας στις σχέσεις, νομίζω ότι ένα λογοτεχνικό παράδειγμα κυριαρχίας του θηλυκού επί του αρσενικού είναι "Ο μικρός μου ο αντρούλης" του Πασκάλ Μπρυκνέρ. Βέβαια, στο βιβλίο αυτό τίθεται πιο εξειδικευμένα το θέμα των σχέσεων του ζευγαριού μετά τον ερχομό του παιδιού. Ο τίτλος, όμως, είναι εμβληματικός!

το "φάντασμα της ¨Οπερας" και "Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα" με τον αγαπημένο μου Μάικλ Κέιν

Όσο για το αν θα μου άρεσε να "πλάσω" έναν άντρα, οοοοοχι με τίποτα,προσπαθώ για τον εαυτό μου,δε θα κάνω όλη τη δουλειά εγω! Αφήστε που αν ισχύει αυτό για την τετραετία θα τον βρει η επόμενη έτοιμο.
Κατά τα άλλα, συμφωνώ απολύτως με την Πολυξένη. Δεν ρίχνω τέτοια δουλειά με τίποτα. Δεν είμαστε τώρα για επενδύσεις τόσο υψηλού ρίσκου!
 
το "φάντασμα της ¨Οπερας" και "Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα" με τον αγαπημένο μου Μάικλ Κέιν


.


Νομιζω πως το ''εκπαιδευοντας την Ριτα'', ειναι η πλέον πιο χαρακτηριστική ταινία για τον άνδρα - πυγμαλίωνα, εχει γινει και θεατρική παρασταση και στον ελλαδικό χωρο! και νομίζω πως ο Κειν κάνει εναν καθηγητη πανεπιστημίου που ερωτευεται ένα άξεστο, νεαρό κοριτσι και προσπαθεί να το αλλάξει ριζικά!! αυτο εχω πάντα κατα νου, όταν ακούω την λέξη!!! για το ''μανεκέν'' δεν κατάλαβα κάτι τετοιο απο τον νεαρό και την κούκλα της βιτρινας γιατι εκει η προσπάθεια για αλλαγη γινοτανε πιο υπόγεια και συναισθηματικά, πιο ανηδιοτελή άλλωστε ηταν νεαρός, χωρις ουσιαστικη πείρα και αυτός απο την ζωή και ετρωγε και τα ''χαστούκια'' του! τον πυγμαλίωνα τον εχω στον νου μου πιο κοινωνικά και μορφωτικά ισχυρό αλλιως τι πυγμαλίων ειναι!

Νομίζω πως και σε μια γυναίκα αρεσει ο ρόλος της μαθητευόμενης και στον άνδρα ο ρόλος του δασκάλου, αν γινεται με σωστές προδιαγραφές:)) και δεν ισοπεδωνεται η προσωπικότητα του αλλου, του πιο αδυναμου!

τωρα όσον αφορα το ''pretty woman'', ε, ναι ο Ριτσαρντ Γκηρ ειναι το προτυπο του πυγμαλιωνα:)) ειδικά όπως παρουσιαζεται στην ταινια:))))πάντα μακάριζα την Τζούλια ( απλά εδω επαιζε ρόλο και ο ρομαντισμός και ο Ριτσαρντ ήταν πολυ γλυκος παρα τα πρότερα παραστρατηματα του και όντως προσπαθει να αλλαξει την ηρωιδα πολύ γλυκά και όμορφα)! στο ''η νυφη το 'σκασε'' γινεται το αντιθετο, η Τζουλια αλλαζει τον Γκηρ! το εχει δηλώσει και ο σκηνοθετης των δυο ταινιων !

βεβαια ποτε η ισοτιμια στην σχεση δεν ειναι κακή καθε άλλο, ειναι ότι καλυτερο αν όμως δεν μπορείς να το εχεις...καλο ειναι κάτι να μάθεις απο τον άλλον, κρατωντας τα καλυτερα στοιχεια του εαυτου σου!
 
Last edited:
βεβαια ποτε η ισοτιμια στην σχεση δεν ειναι κακή καθε άλλο, ειναι ότι καλυτερο αν όμως δεν μπορείς να το εχεις...καλο ειναι κάτι να μάθεις απο τον άλλον, κρατωντας τα καλυτερα στοιχεια του εαυτου σου!
Δεν πιστεύω πως στις ταινίες και τα βιβλία που αναφέρθηκαν η προσπάθεια του "Πυγμαλίωνα" γίνεται για να υπάρχει μια ισότιμη σχέση.Δεν δέχονται την γυναίκα όπως είναι,γοητεύονται απο κάποια στοιχεία της και προσπαθούν να αλλάξουν τα υπόλοιπα.Αν βλέπεις τον εαυτό σου να στέκεται σε ψηλότερο σκαλί κάθε προσπάθεια για ισοτιμία πάει περίπατο.
 
Last edited:
Εφόσον αυτοί του μελετούν τα αρχέτυπα τονίζουν ότι αυτά απαντώνται σε όλους τους λαούς, όλων των εποχών και όλων των πολιτισμών, υποθέτω ότι έχουν μεταφερθεί αταβιστικά. Λόλαντ, δεν έχω καμιά ειδίκευση στην ψυχολογία, οπότε σου λέω αυτό που έχω καταλάβει.

Για το θέμα που λες ότι σου κάνει εντύπωση να σου πω απλά ότι υπάρχουν πολυάριθμες οπτικές να εξετάσει κανείς ένα φαινόμενο. Εγώ δεν πρότεινα να εξετάσουμε το θέμα μόνο ψυχολογικά, απλώς να σκεφτούμε και αυτήν την πτυχή του.
 
Δεν πιστεύω πως στις ταινίες και τα βιβλία που αναφέρθηκαν η προσπάθεια του "Πυγμαλίωνα" γίνεται για να υπάρχει μια ισότιμη σχέση.Δεν δέχονται την γυναίκα όπως είναι,γοητεύονται απο κάποια στοιχεία της και προσπαθούν να αλλάξουν τα υπόλοιπα.Αν βλέπεις τον εαυτό σου να στέκεται σε ψηλότερο σκαλί κάθε προσπάθεια για ισοτιμία πάει περίπατο.
Αποκλειεται μετα να γοητευονται από αυτο που πλάθουν οι ιδιοι; σαν τους συγγραφείς ενα πράγμα που μετά παθιαζονται με την ηρωιδα τους και πέφτουν θυματα της γοητεια της! και πραγματικά ποιος εχει την περισσότερη εξουσια στην σχεση;! μπορει να την εχει και αυτός που διδασκεται τελικά, ειδες που λενε ο μαθητης γινεται καλύτερος απο τον δασκαλο!!!:μαναι: πάντως στο ''pretty woman'', ο Γκηρ σεβεται την προσωπικότητα της Βιβιαν και μην σου πω πως στο τέλος πέφτει και θύμα της, ..δεν ξερω αν είχαν γυριστει 2 εκδοχες της ταινίας με την δευτερη να χωριζουν τελικά !

παιδια να ρωτησω για το ''λεωφορειον ο πόθος'' θεωρειται τον Στανλευ , πυγμαλίωνα της Μπλανς;τι περίεργη σχεση είχαν πάλι αυτοί οι δυο, δεν μπορώ να την καταλάβω και μάλιστα που ακριβως υπάρχει σχέση!! Αραγε ποιος άλλαξε ποιον ή κανείς δεν άλλαξε κανέναν;

πάντως για γυναικα -πυγμαλίωνα πάντα μου ερχεται στο νου, η ταινια: ''η σαρανταρα και ο πρωτάρης'':)))) με τις υπέροχες μουσικές των beatles!

και κάποια που δεν άφησε κανέναν να την διδάξει, μα φυσικά η αξεπέραστη Σκαρλετ!!! Αν όμως τον αφηνε τον Ρετ θα μιλάγαμε για την σχεση του αιώνα!! ηταν και αυτος κινηματογραφικο αρχετυπο πυγμαλίωνα!
 
Last edited:
Top