Ρεμπέκα Ντοτρεμέρ (Rebecca Dautremer)

Παιδική λογοτεχνία και εικονογράφηση δύσκολα νοούνται το ένα χωρίς το άλλο. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι μια καλή εικονογράφηση μπορεί να δώσει άλλη διάσταση στο βιβλίο, να λειτουργήσει συμπληρωματικά και επεξηγηματικά στο κείμενο, ενώ μια κακή εικονογράφηση να το καταδικάσει.

Τελευταία έχω πραγματικά ξετρελαθεί με τις ζωγραφιές μιας Γαλλίδας εικονογράφου, της Ρεμπέκας Ντοτρεμέρ (Rebecca Dautremer). Τόσο πολύ μου αρέσουν τα βιβλία της, που όταν τα χαζεύω στα βιβλιοπωλεία, μου έρχεται να τα αγοράσω όλα. Πράγμα που φυσικά δεν μπορώ να κάνω στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.

Μια γεύση από τις ζωγραφιές της:









Και εδώ μπορείτε να δείτε ποια από τα βιβλία που έχει εικονογραφήσει έχουν μεταφραστεί.
 
Last edited:
Κι εγώ την έχω ξεχωρίσει εδώ και μερικούς μήνες, και θαυμάζω πάρα πολύ το στιλ της. Ειδικά κάτι βιβλία όπως τις Πριγκίπισσες άγνωστες και ξεχασμένες και το Μυστικό ημερολόγιο τού Κοντορεβυθούλη μού 'ρχεται να τα αγοράσω σε μεγάλο μέγεθος, περίπου σαν αυτό των δίσκων βινυλίου (ναι, μερικά βιβλία της κυκλοφορούν σε δύο ή τρία διαφορετικά μεγέθη) και να τα έχω όχι μόνο για αναγνώσματα αλλά και για διακόσμηση τής βιβλιοθήκης μου... Τοποθετημένα δηλαδή έτσι ώστε να φαίνεται το εξώφυλλο, κι όχι μόνο η ράχη. Υπέροχα όλα τα σχέδιά της!
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Μου θυμιζει το παιδικο : ο Τζιμης και το γιγαντιο ροδακινο

Ιδιαιτερο στιλ πραγματι :)
 
Χευσήίδα μου, είσαι σπουδαία, ψάχνεις και βρίσκεις αυτα που πραγματικά ξεχωρίζουν αισθητικά και καλλιτεχνικά και μας τα δίνεις απλόχερα... Απόψε το φχαριστήθηκα που έμεινα παρέα με τη Λέσχη!
 
Απο αυτο το θεμα σας βρηκα , γι'αυτο και αποφασισα να γραψω εδω την πρωτη μου αναρτηση.Η δικη μου ιστορια ξεκινα ως εξης:
<<Ηταν η τελευταια μερα στο δημοτικο σχολειο, η πρωτελευταια μερα παραμονης μου στην Κυπρο(εζησα εκει 2 υπεροχα χρονια)...Η αγαπημενη μου και πιο ιδιαιτερη δασκαλα που ειχα μου εκανε δωρο ,λιγα λεπτα πριν χτυπισει το κουδουνι, το βιβλιο Πριγκίπισσες άγνωστες και ξεχασμένες...Απο τοτε εγινε ενα απο τα αγαπημενα μου βιβλια, μια πηγη εμπνευσης για το μαθημα των Εικαστικων στο Γυμνασιο...το δειχνω τωρα στα μικρα μου αδερφακια και θαυμαζουν τις εικονες του.Σας παραθετω λιγες απο τις αγαπημενες μου(δεν ειναι ολες του ιδιου βιβλιου):


 
καποιες ακομα πριγκιπισσες

η αλεξια της λεξιμανιας


η μεκιαλο



κ ο σιρανο, ο ποιητης με τη μεγαλη μυτη

 
Top