Το υποτιθέμενο άρθρο τού Μπαμπινιώτη για το "με λες"

Ναι αλλά επειδή στα Αρχαία χρησιμοποιούσαν το μοι για το λες σε εμένα και όχι το με έτσι εγώ αποκλείω το με και χρησιμοποιώ το μου (και εγώ από Βορρά είμαι)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ναι, αλλά οι αρχαίοι δεν χρησιμοποιούσαν το μου. Και παρότι δεν μπορεί καν να αποτελεί κριτήριο, ας στο πω αλλιώς: για έναν αρχαίο το μου που χρησιμοποιείς θα ήταν εξίσου λάθος με το με. Άρα;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
είναι και για την γλώσσα... δες το λογότυπό μας.. ;)
 
Το ξέρω είναι και ένα φόρουμ που γνωρίζεις νέους ανθρώπους με ίδια αλλά και διαφορετικά ενδιαφέροντα από εσένα και αναπτύσσεις μαζί τους όχι μόνο ψυχρές σχέσεις αλλά τους συναντάς και μετά από λίγο καιρό μιλάς μαζί τους με αμεσότητα και φιλικότητα. Είναι τέλειο και σε ευχαριστώ Φάρε που το δημιούργησες...
 
Βρε συ Φαρε και το αναφερες στην τελευταια μας συνάντηση αλλά επειδη δεν είχα παρακολουθησει καθόλου το περιστατικο δεν είχα καταλάβει για ποιο πράγμα μιλουσες ακριβως! Κοίτα να δεις τι ανακαλυπτω βραδιατικα!!:χαχα: :ναι:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Γενικά, προσφερόμαστε για... ανακαλύψεις! :))))
 
Πλάκα με κάνετε έτσι; :Ρ
Είχε τύχει να μου πασάρει φίλος Θεσσαλονικιός πριν κάτι χρόνια το ίδιο μειλ αλλά βασικά δεν με ενδιέφερε και πολύ! Αν έγραφε για το κάπα που γίνεται τσι θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον! :))))

Λέσχη του βιβλίου: Το μέρος που οι θρύλοι και οι μύθοι γεννιούνται!
 
λατρεύω τη θεσσαλονίκη, τη μόνη πόλη που θεωρώ σάν ''αδιάλειπτα ελληνική μητρόπολη'', δέν μου πολυαρέσει το ιδίωμα που χρησιμοποιείται εκεί.

κατά τα λοιπά, ''σωστό'' και ''λάθος'' στους γραμματικούς τύπους των εμμέσων αντικειμένων στις πλάγιες πτώσεις, δέν υπάρχει.


''με έκανε η μαμά μου κεφτέδες, και με έστειλε'' :))
 
Top