Το υποτιθέμενο άρθρο τού Μπαμπινιώτη για το "με λες"

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κοίτα λοιπόν που από την Λέσχη μας ξεκίνησε ένας τυφώνας, ένας νέος αστικός μύθος που έχει κατακλύσει το διαδίκτυο και ζει πια ανεξέλεγκτος την ζωή του! :))))

Εδώ και λίγον καιρό λοιπόν κυκλοφορεί μέσω αλυσιδωτών μηνυμάτων ηλ. ταχυδρομείου και μεταδίδεται από ιστολόγιο σε ιστολόγιο και από εκεί σε φόρουμ, ένα ψευδεπίγραφο άρθρο του Μπαμπινιώτη που "δικαιώνει" τους Θεσσαλονικείς για την χρήση του γλωσσικού τύπου "με λες".

Το συγκεκριμένο κείμενο όμως δεν ανήκει στον Μπαμπινιώτη και μήτε έχει δημοσιευτεί σε έντυπη μορφή στο Βήμα ή αλλού. Πρωτοδημοσιεύτηκε εδώ στην Λέσχη και είναι το κείμενο που έγραψα εγώ απαντώντας στην Λορένα όπου στο τέλος έχει προστεθεί και μια παράγραφος από την επόμενη ανάρτηση του Γλωσσολάγνου.

Καθώς φαίνεται λοιπόν, κάποιος αντέγραψε τα κείμενα μας, τα πέρασε από τον κοπτοράπτη, τα συγκόλλησε σε ένα ενιαίο, πρόσθεσε στο τέλος την υπογραφή τού Μπαμπινιώτη ώστε να ενισχύσει την συγκεκριμένη άποψη, που προφανώς συμμεριζόταν, και έπειτα το έστειλε ή το ανάρτησε κάπου κι από εκεί αυτό θέριεψε κι έγινε ένα απίστευτο τέρας! Η σχετική ομάδα στο facebook, για παράδειγμα, αριθμεί αυτή την στιγμή περισσότερα από 12.000 μέλη που συνεχώς αυξάνονται μ’ έναν ταχύτατο ρυθμό και αυτό με κάνει να πιστεύω πως οι αναγνώστες τού συγκεκριμένου μηνύματος γενικά πρέπει να έχουν φτάσει σε ένα απίστευτο νούμερο, ενδεχομένως πάνω από 100.000 αν όχι και πολύ παραπάνω!

Η γνωστή ιστορία εν ολίγοις έχει ως εξής:
  • Στις 30 Οκτωβρίου 2008 η Λορένα ξεκινά νέο νημάτιο εδώ στην Λέσχη όπου ρωτάει για τον τύπο "τον είπα"
  • Την ίδια ημέρα τής απαντώ με το επίμαχο κείμενο και μερικά λεπτά αργότερα συμπληρώνει κι ο Γλωσσολάγνος
  • Κάποια στιγμή μέσα στο 2009, το πιο πιθανό μέσ’ στον Φεβρουάριο, αρχίζει ν’ ανακυκλώνεται ένα μήνυμα που αποτελεί πιστή αντιγραφή (έχει διατηρηθεί μέχρι κι η μορφοποίηση: μπλε γράμματα, υπογράμμιση) του δικού μου κειμένου μαζί με μια παράγραφο τού Γλωσσολάγνου και φέρει την υπογραφή τού Μπαμπινιώτη
  • Η πρώτη γνωστή ανάρτηση σε ιστολόγιο είναι αυτή στο http://indictos.wordpress.com/ και έχει ημερομηνία 20 Φεβρουαρίου. Άγνωστο αν ήδη κυκλοφορούσε μέσω αλυσιδωτών ηλεμηνυμάτων. Από εκεί φαίνεται πως μεταδίδεται και σε άλλα ιστολόγια αν και κάποιο το έχει αντιγράψει απευθείας από το ηλεμήνυμα, πράγμα που φαίνεται από τα > που έχει διατηρήσει.
  • Στις 9 Μαρτίου το ηλεμήνυμα καταφθάνει και στην Ωκεανίδα που με ενημερώνει.
  • Την ίδια ημέρα αναρτάται σχετικό κείμενο στο ιστολόγιου τού Σαραντάκου με τίτλο "Με λες ή μου λες; Το ανύπαρκτο άρθρο Μπαμπινιώτη" όπου γίνεται μια προσπάθεια να αντιμετωπιστεί ο μύθος.
  • Την ίδια ημέρα αναρτώ μερικές απαντήσεις σε ορισμένα ιστολόγια όπου με ένα πολύ σύντομο κείμενο εξηγώ την παρανόηση, και παράλληλα συμμετέχω στην συζήτηση στον Σαραντάκο ενημερώνοντας πώς έχουν τα πράγματα.
Αυτή την στιγμή η ιστορία συνεχίζει να κυλάει αν και ήδη στα ιστολόγια έχει αρχίσει να καταγράφεται η αμφισβήτηση για την γνησιότητα τού κειμένου.

Πρώτη φορά κοιτάζω από τόσο κοντά, πραγματικά αυτόπτης μάρτυρας, την γέννηση και το θέριεμα ενός αστικού μύθου.

Θα εκτιμήσω πολύ εάν ο δημιουργός του θρύλου επικοινωνήσει μαζί μου, έστω και ανώνυμα, για να μου δώσει πληροφορίες! :)

Προς το παρόν.. συνεχίζουμε να κοιτάμε το θέαμα! Και παράλληλα συνεχίζω εδώ κι εκεί την ενημέρωση.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Τελικά τι γινετε με αυτό το αρθρο;

Στο φεις μπουκ παντως εξακολουθει να μαζευει κοσμο η αντιστοιχη ομαδα του.

Τοσος κοσμος πια δικαιώθηκε..; :μαναι:
 
Εξακολουθεί να διαδίδεται η "απάτη" με μια ελαφρώς αλλαγμένη μορφή. Τώρα στην καινούρια εκδοχή του "άρθρου", έχουμε τίτλο και υπότιτλο ως εξής:

«ΜΕ ΛΕΣ» 'Η «ΜΟΥ ΛΕΣ» ???
ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Και στην υπογραφή διαβάζουμε "Καθ. Γεώργιος Μπαμπινώτης".

Φαίνεται πως τα στοιχεία περί δημοσίευσης σε εφημερίδα δε βοηθούσαν στη σωστή διάδοση του μύθο διότι πολλοί τρέχαν στο Βήμα για επιβεβαίωση :χαχα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Προχθές, Δευτέρα 29 Απριλίου 2009, εγγράφηκε στην λέσχη ο Κίβδηλος και αμέσως πέρασε από το ομιλητήριο όπου δήλωσε το εξής:

27-04, 19:20 Κίβδηλος
Καλησπέρα αγαπητέ Φαροφύλακα.

Διάβασα πως με ψάχνεις , και ανταποκρίνομαι στη πρόσκληση – πρόκληση. Ποιος είμαι ? Ο δημιουργός της μεγαλύτερης αλυσίδας mail στο ελληνικό INTERNET και του ποιο επιτυχημένου ψέματος από καταβολής του. Νομίζω ότι κατάλαβες… Δεν μπορούσα να πω όχι στη πρόσκληση σου. Εξάλλου εσύ με βοήθησες πολύ. «Σε» το χρωστάω.

Κίβδηλος

Τα μέλη που ήταν παρόντα τον καλωσόρισαν και υπήρξε μια κουβέντα από την οποία παραθέτω αποσπάσματα.

Κίβδηλος
Είδα ότι δημιούργησα ένα μεγάλο χαμό στο διαδίκτυο και θεώρησα ηθικά σωστό να απαντήσω στις ερωτήσεις που σίγουρα θα έχετε…

Λορένα
πραγματικα ειχαμε μεγαλη περιεργεια να σε γνωρισουμε. Καταρχας, εισαι "βορειος"?

Κίβδηλος

Ναι. Είμαι "βόρειος" και μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης

Λορένα
το φορουμ μας, πως το βρηκες αρχικα?

Κίβδηλος
Google

Λορένα
δηλ. τι εψαχνες ακριβως?

Κίβδηλος
Μεγάλη ιστορία. Όλα ξεκίνησαν από ένα φιλολογικό καυγά με μια φίλη που επέμενε ότι το "με λες"είναι λάθος

Λορένα
ειχα και εγω καβγαδες για το "τον", "του" οποτε καταλαβαινω. το εβλεπες καιρο πριν σκεφτεις-αποφασισεις να το κανεις?
για πες πως εγινε... πως το σκεφτηκες..?

Κίβδηλος
Έλεγα "Δεν μπορεί 2.OOO.OOO κάνουν λάθος. Θυμήθηκα και την ταινία με τον Βουτσά και τα «φουντούκια» και είπα «καλά οι βόρειοι» αλλά και Κωνστ/λίτες με ιστορία 2500 χρόνων και αυτοί λάθος ???

Και άρχισε το ψάξιμο στο google. Έτσι στο forum σας

Αντέρωτας
το "Μπαμπινιώτης" το κοτσαρες σκοπιμα;; :Ρ

Κίβδηλος
Το Μπαμπινιώτης ήταν η απάντηση στο "ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ" του λεξικού του, αν θυμάστε...

Λορένα
ποσο καιρο σου πηρε να το σκεφτεις?

Κίβδηλος
Δευτερόλεπτα. Η έμπνευση της στιγμής . Με ενθουσίασαν αυτά που έγραφαν οι "ΦΑΡΟΦΎΛΑΚΑΣ" και ο ....(θυμήστε μου)

Λορένα
Γλωσσολάγνος

Κίβδηλος
Ευχαριστώ

Επιτέλους κάποιος μου έδινε μια απάντηση..
Κάποιος μου έδινε επιχειρήματα..

Αντέρωτας
εχεις ξανακανει κατι παρομοιο ποτε;

Κίβδηλος
Ποτέ !!!
Ούτε καν το σκέφθηκα...
Το είχα ξεχάσει αλλά μόλις κατάλαβα τι είχα κανει..

Αντέρωτας
ποιοι ηταν οι πρωτοι παραληπτες σου;

Κίβδηλος
Δεν το προωθούσα παντού. Δεν χρειάστηκε. Μόνο σε φίλους..
μόλις σήμερα κατάλαβα τι είχα κάνει

Λορένα
σημερα..? σημερα καταλαβες τι ειχες κανει..?

Κίβδηλος
Μόλις σήμερα...

Αντέρωτας
ειδες συζητηση σε καποιο συγκεκριμενο μνπλογκ η φορουμ;

Κίβδηλος
Σήμερα το μεσημέρι στη δουλειά κατα λάθος
Είδα πολλά . Δεν περίμενα να πάρει τέτοια διάσταση το πράγμα

Διαβάζοντας είδα και τον "Φαροφύλακα" να με καλεί σε επικοινωνία

Φαροφύλακας
Σε πόσα άτομα υπολογίζεις πως το έστειλες;

Κίβδηλος
Δεν θυμάμαι σε πόσους το έστειλα
Αλλά νομίζω ότι θέλετε να μάθετε γιατί το έκανα..Έτσι δεν είναι ?

Κατά πρώτον δεν είμαι το "θεωρητικού" χώρου.

Λοιπόν ο πρώτος λόγος ήταν για να δω αν είναι δυνατόν ένα εξόφθαλμο ψέμα μπορεί να γίνει πιστευτό

Από το κείμενο και μόνο κανείς καταλάβαινε ότι δεν είναι δυνατόν ένας καθηγητής πανεπιστημίου να γράψει σε αυτή την γλώσσα
Ένας απλός φιλόλογος γράφει καλλίτερα. Πόσο μάλλον ο μέγας ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ..

Δεύτερον έβαλα την "πηγή" μου .ΤΟ ΒΗΜΑ...
Αν κάποιος πραγματικά ήθελε να βρει την αλήθεια μπορούσε...
ΤΟ ΒΗΜΑ έχει ηλεκτρονικά αρχείο
Αλλά οι κύριοι λόγοι ήταν άλλοι...

Με ενόχλησε και με ενοχλεί ακόμη η ημιμάθεια των λεγόμενων "ΝΟΤΙΩΝ"...

Μια μέρα , πριν από το μαιλ , άκουσα τον ΜΗΤΣΙΚΩΣΤΑ στο FATUS OLUS να ειρωνεύεται την " ΜΠΟΥΓΆΤΣΑ ΜΕ ΤΥΡΊ" . Ενώ είναι γνωστό σε όλους ότι η ΜΠΟΥΓΆΤΣΑ (και όχι η Αθηναϊκή κρεμόπιτα ) υπάρχει εδώ και αιώνες με την μορφή που τρώγεται στη Βόρεια Ελλάδα...
...αλλά και στα Χανιά. Ήταν γλυκό που έτρωγαν οι Βυζαντινοί Αυτοκράτορες

Και ακούω ημιμαθείς να λοιδορούν στην ουσία την αμάθεια τους

Ο δεύτερος λόγος ήταν , ότι , όπως είπα και πριν δεν μπορώ να σκεφθώ ότι 2.000.000 - 3.000.000 άνθρωποι κάνουν λάθος. Και καλά οι "ΒΟΡΕΙΟΙ" οι Κωνσταντινοπολίτες με ιστορία 1.700 χρόνων κάνουν και αυτοί λάθος ??

Γιατί λοιπόν να είναι σωστό το "ΜΟΥ ΛΕΣ" και όχι "ΜΕ ΛΕΣ" ???

Με έχει τρελάνει ο "ελιτισμός" των Αθηναίων σε όλες τις εκφάνσεις του βίου μας...

Φαροφύλακας
Συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου, Κίβδηλε. Αυτή ήταν η κινητήρια δύναμη και στην δική μου αρχική ανάρτηση.. το έχω εκφράσει και στην συζήτηση που έγινε στο ιστολόγιο του Σαραντάκου αλλά απ' ότι είδα κι εκεί όλοι το προσπερνάνε.

Κίβδηλος
...κάθε τι που είναι Αθηναϊκό είναι A priori σωστές .Οι περισσότεροι δεν είδαν posteriori τα πράγματα...
Κάθε τι a priori πρέπει να γίνει δεκτό . Κάνεις δεν μπήκε στο κόπο να ψάξει για αυτό που πιστεύει. (posteriori)

Και ο τελευταίος και νομίζω σημαντικότερος λόγος ήταν...
...ότι ήθελα να δώσω ένα επιχείρημα σε όλους αυτούς που απολογούνται τόσα χρόνια για την "γλωσσολαλιά" τους. Και με βοηθήσατε εσείς σε αυτό

Ένα επιχείρημα που όμως το "έδεσα"
Με την πρωτότυπη γραμματική του ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ που το αναφέρει

..Να απολογούνται στη χλεύη "του σωστού". Εξ άλλου επίσημη γλώσσα είχαν μόνο ο Χίτλερ και ο Στάλιν

Σε περαιτέρω επικοινωνία με τον Κίβδηλο μού είπε πως απέστειλε το ηλεμήνυμα στις 17 Φεβρουαρίου. Μου το έστειλε σε μορφή εικόνας από τα εξερχόμενα του Outlook και θα μπορούσε να είναι το αρχικό από την άποψη πως έχει τις μορφοποιήσεις (π.χ. τα μπλε γράμματα) τα οποία κατά την ανακύκλωση του κειμένου χαθήκαν.

Βρίσκω ελαφρώς προσβλητική την κάπως απαξιωτική κριτική του για την γλώσσα τού κειμένου μου όμως βέβαια δεν είναι αυτό το θέμα. Άλλωστε φαντάζομαι πως πρώτα φωτίστηκε από τις παρατηρήσεις των γλωσσολόγων αλλού και έπειτα κατέληξε εδώ στο σχετικό σχόλιο. Επίσης δεν καταλαβαίνω τί εννοεί όταν λέει πως "το έδεσε με την Γραμματική τού Τριανταφυλλίδη που το αναφέρει"...

Προσωπικά πιστεύω πως ο φίλος Κίβδηλος έχει καλές πιθανότητες να είναι ο "κοπτοράπτης" και αρχικός διακινητής τού κειμένου.

Είσαι δεν είσαι, που μάλλον είσαι, καλώς ήρθες και από εμένα, φίλε Κίβδηλε :)

Αυτά για την ιστορία. :)
 
Αγαπητέ "Φαροφύλακα" καλησπέρα.
Χαίρομαι που σε εν μέρη έχεις πειστεί ότι για το ότι είμαι ο αρχικός αποστολέας του μηνύματος. Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για αυτό , εκτός βέβαια από εμένα που ξέρω ότι το έχω κάνει. Συγνώμη αν μίλησα απαξιωτικά για την ανάρτηση σου , δεν ήταν ο σκοπός μου να σε μειώσω ,εσένα ή τον τρόπο γραφή σου. Απλά ήθελα να πω ότι δεν είναι επιπέδου ενός καθηγητή Πανεπιστημίου ή έστω ενός επαγγελματία της γλώσσας όπως είναι ένας φιλόλογος. Πάντως δεν έχει σημασία η γλώσσα αλλά ότι το μεστό σε περιεχόμενο και γεμάτο επιχειρήματα κείμενο σου με έπεισε τουλάχιστον εμένα , και από ότι καταλάβαμε όλοι και χιλιάδες άλλους !!! Αλλά , αν και "Κίβδηλος" πρέπει αν παραδεχτώ ότι επηρεάστηκα από αυτά που διάβασα. Πάντως η γλώσσα σου είναι πολλαπλάσια καλλίτερη και από την δική μου ,αλλά και πολλών άλλων , όπως για παράδειγμα "δημοσιογράφων" που γράφουν σε εφημερίδες.
Όσο για την Γραμματική του Τριανταφυλλίδη αύριο θα προσπαθήσω να σου στείλω σκαναρισμένο (απεικόνιση σάρωσης ειδώλου, αλήθεια θα ΜΕ βρεις ΜΙΑ κατάλληλη ελληνική λέξη σε παρακαλώ ,μια ..) από την γραμματική του Τριανταφυλλίδη.
Με την ευκαιρία , διάβασα σε πολλές διαδικτυακές συζητήσεις ότι "Πάρε κιμά και κάνε ΜΕ κεφτέδες" σημαίνει ότι θα γίνει ο άνθρωπος που τρώει του κεφτέδες ο ίδιος κεφτέδες !! Όμως το "πάρε κιμά και κάνε ΜΑΣ κεφτέδες" σημαίνει κάτι άλλο ;;;
Τώρα που σου γράφω είναι ήδη αργά (30/4/09 12:23 πμ ) Ελπίζω να μπορέσω να μπω αύριο βράδυ στο ομιλητήριο για να τα πούμε με σένα και με τους υπόλοιπους της παρέας .

"Κίβδηλος"
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το φαινόμενο του συγκεκριμένου αστικού θρύλου έχει δύο ενδιαφέρουσες πλευρές:
α) το τεχνικό σκέλος δηλ. πώς και με τί ταχύτητα αναπαράγεται ένα τέτοιο κείμενο και
β) την αιτία δηλ. γιατί αυτό το κείμενο φτάνει να αναπαραχθεί ενώ κάποια άλλα για παράδειγμα όχι.

Για να κάνω έναν πρώτο σχολιασμό: η ταχύτητα φαίνεται πως είναι εντυπωσιακή. Εάν πράγματι το πρώτο ηλεμήνυμα έφυγε στις 17 Φεβρουαρίου '09 σε μια ομάδα παραληπτών, ήδη την τρίτη ημέρα ανέβαινε σε ιστολόγιο (τού Ίνδικτου) και από εκεί μεταδιδόταν σε άλλα ιστολόγια σαν φωτιά. Πιστεύω πως στην περίπτωση ανακύκλωσης τού ηλεμηνύματος η πρόοδος είναι γεωμετρική. Η ομολογουμένως αυθαίρετη εκτίμησή μου είναι πως το κείμενο έχει διαβαστεί από εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες.

Παρακολούθησα την αντίστοιχη ομάδα τού facebook για μερικές ημέρες και παρατήρησα πως ο αριθμός των μελών εκεί αυξανόταν κατά 700 με 800 άτομα την ημέρα. Γραμμική αύξηση μα, και πάλι, εντυπωσιακή.

Όμως εξαρχής το πιο σημαντικό για εμένα ήταν η αιτία. Ιδού πώς βλέπω εγώ το θέμα:

Ο Βορράς νοιώθει ριγμένος από το Αθηνοκεντρικό κράτος και αυτό το αίσθημα δεν έπεσε από τον ουρανό. Στην Αθήνα πέφτουνε τα κονδύλια, στην Αθήνα συμβαίνουνε τα πάντα (υπήρχε π.χ. περίπτωση να γίνει κάπου αλλού ο διαγωνισμός τής Eurovision; σε κάποιο νησί, ας πούμε; )

Και σαν να μην έφτανε αυτό, υπάρχει κι ένας συνεχής χλευασμός προς τον Βορρά που, αν εξαιρέσουμε το μεγαλείο που γνωρίζει στην ανωνυμία των γηπέδων ("Βούλγαροι", "Αθήνα πρωτεύουσα γ...... η συμπρωτεύουσα" κ.τ.λ.), τον συναντάμε σε χίλια δυο άλλα μέρη (π.χ. στις εξυπνάδες τού Μητσικώστα για την μπουγάτσα που ανέφερε ο Κίβδηλος. Όμως έτσι είναι κι όποιος στερέψει από χιούμορ τρέχει να πιαστεί και να σωθεί από τα στερεότυπα). Και φυσικά ο περίγελος τού "με λες" που είναι η μούντζα-κερασάκι στην τούρτα (σαν ν' ακούς "εδώ τα φράγκα, εδώ όλα, κι εσείς οι πιο εκεί μιλάτε χωριάτικα!") Και κάθεσαι και ακούς τον κάθε άσχετο με την γλώσσα να σε διορθώνει στην γλώσσα.

Ο κόσμος λοιπόν εδώ, που ούτως ή άλλως προσπαθεί να συμβιβαστεί με την ιδέα πως ένα παρακατιανό χωριουδάκι, έχει βαρεθεί όλη αυτήν την κοροϊδία για τον τρόπο που μιλάει, όλο αυτό το βλακώδες ανέκδοτο για την μπουγάτσα με κιμά (τις πρώτες 1000 φορές βέβαια κι εμείς γελάσαμε). Το ψευδομπαμπινιώτικο κείμενο τού πρόσφερε όλα όσα ζητούσε. Την επιβεβαίωση από κάποιον ειδικό πως μιλάει σωστά. Και μάλιστα "πιο σωστά" από τους Αθηναίους για να μπορέσει επιτέλους να τους το τρίψει στην μούρη (κατά την έκφραση).

Και τί σημασία έχει, αν θέλετε, που τελικά το κείμενο δεν είναι τού Μπαμπινιώτη; Μήπως η κοροϊδία για την μπουγάτσα ή για το "με λες" πατάει σε καμιά αλήθεια;

Αυτά τα είπα ήδη τότε στο ιστολόγιο τού Σαραντάκου και η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως οι συνομιλητές τα προσπέρασαν.

Διάβασα π.χ. τον αντίλογο πως και άλλα μέρη της Ελλάδας είναι παραμελημένα κ.τ.λ. Προφανώς. Όμως εγώ δεν γνωρίζω π.χ. για την Κρήτη. Μιλάω για τον Βορρά όπου ζω, για τον Βορρά τον οποίο γνωρίζω.

Είδα επίσης να υποβαθμίζεται η αντιπαράθεση Βορρά-Νότου και αυτό είναι ένα πράγμα που προσωπικά δεν κατανοώ. Όταν υπάρχει μια κατάσταση, οφείλεις να την παραδεχτείς και να την κοιτάξεις στα μάτια. Είναι το πρώτο απαραίτητο βήμα για να μπορούμε να ελπίζουμε πως κάποια στιγμή, αύριο-μεθαύριο, θα διορθωθεί κάτι στραβό.

Τώρα διαβάζω τον Κίβδηλο που εξηγεί τους λόγους πίσω από την κίνησή του και βλέπω πως ταυτίζεται με όσα είπα τότε και με όσα ξαναλέω τώρα εδώ.

Αυτός είναι ο λόγος για την "επιτυχία" τού κειμένου.

Από εδώ και όσα χρήσιμα συμπεράσματα.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
(Με συγχωρεις που θα "προσπερασω" κι εγω τα παραπονα σου που εκανες στο Σαραντακο και αναμεταδιδεις εδω... γιατι, για να πω την αληθεια, τα παραπονα των Βορειων (που καποιοι Αθηναιοι τα αποδιδουν σε κομπλεξ) δεν με αφορουν ως Αθηναιο :)))))

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι οι αστικοι θρυλοι εχουν ενα λογο που εξαπλωνονται. Ποσοι θρυλοι θα εκαναν δειλα ξεκινηματα για να εξαφανιστουν, χωρις να καταφερουν να "πιασουν", χωρις να τους εχουν διαβασει ουτε 1000 ατομα? Πολυ απλα επειδη καποιος δεν θεωρησε καποιο θρυλο αρκετα ενδιαφεροντα ωστε να πατησει το Forward.

Ενα hoax ("απατη") για να πιασει πρεπει να χτυπησει καποιον στο φιλοτιμο, να πει κατι που ο αλλος θελει να ακουσει, η να φαινεται χρησιμο και επικαιρο. Τρανο παραδειγμα το υποτιθεμενο προγραμμα HellenicQuest καποιου ανυπαρκτου πανεπιστημιου, για την προωθηση της Ελληνικης γλωσσας και μιας χτυπαει στο πατριωτικο! :) Η το αλλο το ρητο του Ισοκρατη για τη δημοκρατια, που κυκλοφορησε ακριβως τη στιγμη που ο κοσμος αγανακτουσε για τα "Δεκεμβριανα" του 2008. Για να μη πω για την "προφητεια" του Νοστραδαμου για τους Διδυμους Πυργους
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εδώ και μερικές μέρες έχει έξαρση "το άρθρο" και πέρα από τον σύνδεσμο που μας δίνεις μαθαίνω πως υπάρχει σχετικό ανασκάλεμα και σε κάποιο φόρουμ.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
φαντάζομαι πως το πήρε χαμπάρι αλλά δεν νομίζω πως πήρε δημόσια θέση..
 
Εγώ πάντως είμαι πεπεισμένος πως είναι μου λες διότι είναι το λες σε εμένα και αυτό το σε πρέπει να δηλωθεί κάπως (όπως στα Αρχαία το μοί )
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
δεν παρακολουθώ την λογική σου, να πω την αλήθεια.. στο "μου λες" πού είναι το "σε" ; :χμ:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εννοει (φανταζομαι) οτι η γενικη (αντι δοτικης) ειναι πιο σωστη απο τη σκετη αιτιατικη :ρ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Σε αυτή την περίπτωση έχουμε γενική αντί δοτικής. Στη βορειοελλαδίτικη περίπτωση έχουμε αιτιατική αντί δοτικής. Με καμία λογική το ένα δεν είναι πιο σωστό από το άλλο :)
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Έχω να πω μόνο: ΟΥΑΟΥ :αργκ:


Παρατηρήσεις:
1. Με την κατάλληλη υπογραφή το ίντερνετ πιστεύει τα πάντα.
2. Κανείς δεν ενδιαφέρεται να ελέγξει την πηγή αυτού που διαβάζει, πιστεύει και διαδίδει (όπως είπε και ο Κίβδηλος, το ΒΗΜΑ έχει ηλεκτρονικό αρχείο)
3. Φάρε, Γλωσσολάγνε θα ήμουν πολύ περήφανη στη θέση σας. :))))
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
:ρ

Το ωραιο Ιζι ειχε γινει σε μια συναντηση, οπου ειχε ερθει ενας φιλος ενος μελους. Το φερε η συζητηση στο θεμα, και αυτο το ατομο ανέφερε το συγκεκριμένο άρθρο που διάβασε κάπου...

...για να πάρει την απάντηση από τον Γλωσσολάγνο: "Το ξέρω, εγώ το είχα γράψει". Κόκκαλο αυτός :))))
 
Top