αγαπημενα μου ρηματα:διαβαζω, φευγω

''μπέμπα τι δωράκι θέλεις να σου φέρω, θα κατέβω κέντρο'' .
φωτίζεται το προσωπάκι μου γιατί ναι, εγώ είμαι η μπέμπα. Βγαλμένο από τη μαμά μου ,αποτέλεσμα ''καλής σχέσης'' με την πεθερά της, αγαπημένη προσφώνηση για μένα.. που μου λείπει τόσο τώρα που δεν μπορώ να την ακούω..

''Δεν τα ρωτάνε αυτά ,ξέρεις. Να διαλέξεις το πιο ωραίο που θα βρεις.’’ Δεν ήξερα τότε πόσο δύσκολο πράγμα της ζητούσα. Πώς να βρεις το πιο ωραίο βιβλίο που υπάρχει..
Κ γινόμουν η νινέτ και ταξίδευα Οδησσό, Σενεγάλη, Παρίσι.
Γινόμουν η θεά Αθηνά και βοηθούσα τον Οδυσσέα, ήθελα να είμαι η φίλη του Ρεμί και να μου παίζει μουσική, έλυνα μυστήρια με τους 5 φίλους και μεγάλωνα..

Κ τέλειωσα το Λύκειο ,στην αρχή δυναμικά μετά τεμπέλικα. Δεν το εκμεταλλεύεσαι σωστά το μυαλό σου μου λέγανε. Μα τι μου λέγανε ; Εμένα μπήκανε στη ζωή μου τότε οι έρωτες και μια τάση φυγής. Να φεύγω , να ταξιδεύω, μανία που μου έμεινε μέχρι σήμερα. Αγαπημένα ρήματα: διαβάζω ,φεύγω.

Στη συνέχεια τριγύρω μου βιβλία μάρκετινγκ ,οικονομικά ,τεχνικές πωλήσεων αλλά παράλληλα ιστορία, ψυχολογία, κλασικοί. Η Έμμα Μποβαρύ ερωτευμένη με τον έρωτα να μου δημιουργεί 3 φορές που το διάβασα 3 διαφορετικά συναισθήματα , να γνωρίζω τον Ρόμπινς και τον Τρυποκάρυδο του, να με καλεί ο Αθανασιάδης να μπω στην δικιά μου αίθουσα του θρόνου και να έχω μέσα μου μια Χίμαιρα.

Πολλά έχουν αλλάξει στη ζωή μου, πολλές φορές
Όχι όμως όλα. Αγαπημένα μου ρήματα: ''διαβάζω'', ''φεύγω'' .
Κ ίσως ''γράφω'', δειλά εκεί στις διαδρομές όταν φεύγω και εκεί όταν δεν μπορώ να φύγω.
 
Πολύ όμορφα όλα όσα μας είπες Μανταλένα ειδικά για τα συναισθήματα που σου προκαλούν τα βιβλία!!:))
 
σ'ευχαριστώ πολύ Κικίτσα,
έχω πάθει το εξής με τη Λέσχη, έχω βρει τόσα ενδιαφέροντα θέματα που θέλω να γράψω σε όλα κ στο τέλος θα πατάτε ''τι νεο υπαρχει'' κ θα λετε αυτη η καινουρια δε μας αφηνει σε ησυχια. άσε που φλερτάρω με την απόλυση.. έχω γεμισει εκκρεμότητες :ντροπή:
 
Είναι χαρά μας να βλέπουμε νέα, ενεργά μέλη, με διάθεση για συμμετοχή. Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι και να είσαι σίγουρη πως δεν μας κουράζει καθόλου. :)

Όσο για την εργασία σου, μια λύση μόνο υπάρχει! Να γίνουν και αυτοί μέλη! :)))) :ρ
 
Εκπληκτικο ταξιδιαρικο κειμενο,σε λογο πολυ ποιητικο!!!Φαινεται το αποσταγμα οσων διαβασες ειναι ενα γλυκο κοκτειλ ευαισθησιας κ γνωσης.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μανταλενα, σε έχω συνηθίσει τόσο πολύ εδώ πέρα που θα πίστευα πως έχεις πολύ πιο πολύ καιρό στην παρέα και εκπλήσσομαι που βλέπω τώρα πως δεν έκλεισες καν χρόνο!

Πολύ όμορφο το κείμενό σου. Ελπίζω να συνεχίσεις να είσαι εδώ για πολύ καιρό. :)

Βλέπω πως διαβάζουμε το ίδιο βιβλίο. Πού βρίσκεσαι στα "Λόγια της Πλώρης" και πώς σου φαίνονται;
 
που το ξεθαψες φαντινα; σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

μετραω αντιστροφα ενα μηνα κ να τος ο χρονος φαρε :)
ειμαι στην αρχη, εχω διαβασει κανα δυο ιστοριες. μ'αρεσουν οι ιστοριες με ναυτικους που εχουν τη θαλασσσα παθος ,οι περιγραφες για λιμανια,ταξιδια, για την ακατανικητη ελξη προς ολα αυτα κ ακομα κ για τη μοναξια τους.
μ΄αρεσει φυσικα κ ο καββαδιας για τον ιδιο λογο.
κ εχω βρει κ καποιες λεξουλες που δεν τις γνωριζα για να μπουνε σε ενα αλλο νημα που θυμαμαι..για τον καββαδια;; για λεξεις ''ναυτικες'';;ισχυει τωρα αυτο που λεω,υπαρχει τετοιο νημα;;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Υπάρχει νήμα αποκλειστικά για την ερμηνεία των ποιημάτων του Καββαδία.

Καλά, το συγκεκριμένο είναι γεμάααααααααααααααατο ακατάληπτες ναυτικές λέξεις, που όμως, κατά κάποιον τρόπο, καθόλου δεν εμποδίζουν το διάβασμα.

Δε μου λες, έχεις διαβάσει την Βάρδια του Καββαδία; Αν όχι: βάλε την στα οπωσδήποτε! :ναι:
 
Top