Τί σημαίνουν τα "γενόσημα" φάρμακα;

Διαβάζοντας το πιο κάτω κείμενο, ποιες λέξεις, πιστεύεις, αποδίδουν καλύτερα τα "γενόσημα"

  • το "γενόσημα" είναι μια χαρά

    Votes: 0 0,0%
  • "ομοιοδραστικά"

    Votes: 15 78,9%
  • "παράγωγα"

    Votes: 0 0,0%
  • "αντιτυπικά"

    Votes: 4 21,1%
  • άλλο

    Votes: 1 5,3%

  • Total voters
    19
Συμφωνώ ότι είναι ελλιπής η επιστολή εφόσον δεν υπάρχει αντιπρόταση. Συμφωνώ επίσης ότι είναι επιθετική. Από εκεί και πέρα, την παρέθεσα κυρίως για την κριτική που ασκεί σ' έναν άνθρωπο που κακώς αυτοπροβάλλεται ως Η Αυθεντία στα ζητήματα της γλώσσας. Όπως είπα, τέτοιες αποφάσεις πρέπει να παίρνονται μετά από διάλογο. Δυστυχώς δεν βλέπω γενικά διάθεση για διάλογο εκ μέρους του κου. Μπαμπινιώτη, αλλά μακάρι να βγω ψεύτης.

Γιώργο Τ, σεβαστό, κάποιοι μπορεί να το αναλύουν με τον τρόπο που λες. Θεωρώ όμως πως, όταν κάποιος (μη ειδήμων) αναγκάζεται να πάρει ένα φάρμακο, δεν τον ενδιαφέρει η δραστική ουσία που περιέχει, η οποία συχνά είναι πολυσύλλαβη ή δυσπρόφερτη και δεν κάνει τον κόπο ν' ασχοληθεί μαζί της. Τον ενδιαφέρει να δράσει αποτελεσματικά το φάρμακο ώστε να καταπολεμηθεί η όποια ασθένεια.
 
...Όπως είπα, τέτοιες αποφάσεις πρέπει να παίρνονται μετά από διάλογο...
Συμφωνούμε απόλυτα!:)

Όσον αφορά τον κ. Μπαμπινιώτη, δεν είμαι γνώστης του θέματος για να πω αν συμπεριφέρεται ή όχι σαν αυθεντία. Απλά από αυτά που γράφει στον ιστότοπό του για το συγκεκριμένο θέμα, αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ήθελε κυρίως να δείξει την κακή χρήση του όρου γενόσημο. Στη συνέχεια βέβαια προχώρησε κι ένα βήμα παραπέρα κάνοντας και κάποιες προτάσεις. Είναι όμως απλά η γνώμη του (αυτή που του φαίνεται ίσως πιο σωστή) δεν την επιβάλλει! Ούτε φαντάζομαι κάθισε να το ψάξει και πολύ! Ο ίδιος μάλιστα γράφει: "Οτιδήποτε εκτός από το ακατάληπτο και παροδηγητικό γενόσημα!" :)))
 
Όσον αφορά τον κ. Μπαμπινιώτη, δεν είμαι γνώστης του θέματος για να πω αν συμπεριφέρεται ή όχι σαν αυθεντία. Απλά από αυτά που γράφει στον ιστότοπό του για το συγκεκριμένο θέμα, αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ήθελε κυρίως να δείξει την κακή χρήση του όρου γενόσημο.
Πράγματι, αυτό καταλαβαίνω κι εγώ.

Στη συνέχεια βέβαια προχώρησε κι ένα βήμα παραπέρα κάνοντας και κάποιες προτάσεις. Είναι όμως απλά η γνώμη του (αυτή που του φαίνεται ίσως πιο σωστή) δεν την επιβάλλει! Ούτε φαντάζομαι κάθισε να το ψάξει και πολύ! Ο ίδιος μάλιστα γράφει: "Οτιδήποτε εκτός από το ακατάληπτο και παροδηγητικό γενόσημα!" :)))
:) Αλίμονο, δεν είπα ότι με τη συγκεκριμένη πρόταση επιβάλλει κάποια άποψη. Απλώς είμαι πολύ επιφυλακτικός με το πώς θα χειριστεί το θέμα αν χρειαστεί να βάλει το χέρι του στην επισημοποίηση κάποιου όρου που θ' αντικαταστήσει το γενόσημο - κυρίως μέσω της λημματογράφησης του νέου όρου στο λεξικό του. Όταν έρθει εκείνη η στιγμή, μακάρι να μην πράξει σύμφωνα με το δόγμα "αποφασίζομεν και διατάσσομεν, και λημματογραφούμε έναν δικό μας όρο στο λεξικό μας (ασχέτως αν έχουν προταθεί και καλύτεροι)". Αυτό είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα παραπάνω "μακάρι να βγω ψεύτης".

Ξέρω, φαίνομαι αρκετά αρνητικός, αλλά αυτό οφείλεται στην απόλυτη εμπιστοσύνη και συμπάθεια που είχα στον κο. Μπαμπινιώτη πριν 12-13 χρόνια, η οποία μειώθηκε σε σημαντικό βαθμό μετά από πολλούς και πειστικότατους αντιλόγους και κριτικές που γράφτηκαν σχετικά με τα λεξικά του και τα γραπτά του γενικότερα...
 
Εγώ για να μην συμφωνώ πάντα με τον Φαροφύλακα (:χαχα:) ψηφίζω ομοιοδραστικά, αν και μ' αρέσει και το ταυτόσημα :ναι: (το προτείνω εγώ αυτό), αφού τα φάρμακα είναι ακριβώς τα ίδια (δηλαδή ταυτόσημα) και απλά αλλάζει η εμπορική ονομασία τους.
ψηφίζω επίσης ομοιοδραστικά αλλά πραγματικά Γιώργο θα συμφωνήσω εκ πρώτης με το ταυτόσημα
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εμένα η επιστολή τού αναγνώστη των Νέων μού φαίνεται αρνητική πέρα απ' το δέον. Μου φαίνεται το μόνο λογικό να παίρνει θέση για έναν γλωσσικό όρο ένας γλωσσολόγος, να εκφράζει επιφύλαξη και να κάνει νέες προτάσεις.

Γράφει: ας αφήσει [ο Μπαμπινιώτης] την επιστημονική ονοματολογία σε αρμοδιότερους.

Δηλ. στους γιατρούς; Εγώ έχω παρατηρήσει πως οι ειδικοί ενός επιστημονικού πεδίου φτιάχνουν πολύ συχνά ακατάλληλους όρους κι έχω κατά νου κυρίως τον δικό μου τομέα, την Πληροφορορική. Η ίδια η λ. πληροφορικός, για παράδειγμα, κι όπως σωστά παρατηρεί ο Μπαμπινιώτης, δεν είναι σωστός σχηματισμός αφού μοιάζει να παράγεται από το ρ. πληροφορώ κι όχι από το ουσιαστικό πληροφορία (όπως θα έπρεπε) που θα έδινε πληροφοριακός.

Η λ. ομοιοδραστικά, πράγματι, βγαίνει από τις λ. όμοια δράση. Παρόλα αυτά, καί το ομοιοδραστικά καί το αντιτυπικά είναι καλύτερα από το γενόσημα. Όταν πρωτάκουσα γενόσημα δεν μπορούσα να καταλάβω περί τίνος πρόκειται ενώ μια από τις άλλες δυο λέξεις θα μου έδινε, πιστεύω, έστω μιαν ιδέα.

Από εκεί και πέρα, και για να είμαστε δημιουργικοί, αυτά τα φάρμακα είναι αντίγραφα κάποιων άλλων και άρα μια άλλη λύση θα ήταν να μιλάμε για φάρμακα αντίγραφα ή απλά για αντιγραφές, που όμως είναι κι αυτή μια λ. με γενική σημασία και δεν θα την προτιμούσα.


( όντως, το λογισμικό δεν κάνει σωστούς υπολογισμούς στα ποσοστά όταν πρόκειται για δημοσκόπηση πολλών δυνατών επιλογών.. )
 
ψηφίζω επίσης ομοιοδραστικά αλλά πραγματικά Γιώργο θα συμφωνήσω εκ πρώτης με το ταυτόσημα
(κανω παραθεση σε δικια μου αναρτηση, αυτα ειναι) ταυτοσημα βεβαια εφοσον ειναι οντως ταυτοσημα κ αν δεν υπαρχει καμια υποψια για το αντιθετο .αυτο βεβαια ειναι οντως αλλη κουβεντα οπως αναφερθηκε παραπανω
 
Γράφει: ας αφήσει [ο Μπαμπινιώτης] την επιστημονική ονοματολογία σε αρμοδιότερους.

Δηλ. στους γιατρούς; Εγώ έχω παρατηρήσει πως οι ειδικοί ενός επιστημονικού πεδίου φτιάχνουν πολύ συχνά ακατάλληλους όρους κι έχω κατά νου κυρίως τον δικό μου τομέα, την Πληροφορορική.
Αν ο επιστολογράφος εννοεί αποκλειστικά γιατρούς, τότε διαφωνώ μαζί του. Όπως έγραψα και παραπάνω, οι συζητήσεις αυτές πρέπει να περιλαμβάνουν όχι μόνο γλωσσολόγους αλλά καί ειδήμονες της επιστήμης στην οποία ανήκει ο υπό συζήτηση όρος. Ειδήμονες με γλωσσική ευαισθησία όμως.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Συμφωνώ. Ακριβώς όπως το λες. :κόλλα5:
 
Μαλλον πρεπει να αρχισω να παρακολουθω ειδησεις γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα τα φαρμακα που λετε :ρ και δεν επεσα πανω σε κανενα αρθρο (σημερα δεν προλαβα να κοιταξω τα μπλογκς...) :))) οποτε συμφωνω με την πλειοψηφια γτ μαλλον δικιο θα εχετε :ρ
 
Μαλλον πρεπει να αρχισω να παρακολουθω ειδησεις γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα τα φαρμακα που λετε :ρ
Κι εγώ μια απο τα ίδια Σόφκι δεν είσαι η μόνη,με έχει κουράσει το χαζοκούτι με όλα αυτά τα καταθλιπτικά που λένε συνέχεια και την ανοίγω που και που για να δω το καφέ της χαράς και Κωνσταντίνου και Ελένης.:χαχα: Άρα συμφωνώ κι εγώ με την πλειοψηφία :))))
 
Πλακα κανεις?5 λεπτα την ανοιξα και εδειχνε παππουδες που ψαχνουν στα σκουπιδια των σουπερ μαρκετ για φαγητο και τους δεικτες τις ανεργειας......καταθλιψη!!!!!!!!!!!!!
 
Ομοιοδραστικά κι από μένα. Ο ορισμός "Παράγωγα" μου φαίνεται λίγο άστοχος διότι δεν αποτελούν παράγωγα των ήδη υπάρχοντων αλλά φάρμακα "που έχουν την ίδια δραστική ουσία, αλλά όχι και την ίδια εμπορική επωνυμία, αφού παράγονται από άλλες φαρμακευτικές εταιρείες", όπως παραθέτει πιο πάνω ο Φαροφύλακας.
Το αντιτυπικά κρύβει ίσως λίγο αρνητισμό και επιφυλακτικότητα.
:)

Και λίγο οφ τόπικ, αλλά αν κάποιος θέλει να μάθει λίγα περισσότερα για το συγκεκριμένο θέμα προτείνω τη σχετική εκπομπή από το Κουτί της Πανδώρας "Ο πόλεμος του φαρμάκου".
 
Έχω την αίσθηση ότι οι μόνες διαφορές μεταξύ τους είναι σε ουσίες άσχετες με την δραστική ουσία, όπως πχ χρωστικές, συστατικά για τη γεύση, ανόργανα συστατικά κλπ. Η δραστική ουσία πρέπει να είναι ακριβώς ίδια, αφού αποτελεί αντιγραφή της πατέντας του κανονικού φαρμάκου. Πάντως κι εμένα μάλλον δε μου "κολλάει" τελικά καλά το "ταυτόσημα", κλίνω καλύτερα προς το ομοιοδραστικά, που ακούγεται και πιο επιστημονικός όρος!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πλακα κανεις?5 λεπτα την ανοιξα και εδειχνε παππουδες που ψαχνουν στα σκουπιδια των σουπερ μαρκετ για φαγητο και τους δεικτες τις ανεργειας......καταθλιψη!!!!!!!!!!!!!
Φαντασου ποσο μαλλον για αυτους που το ζουν κιολας :)))

Λοιπον, χαιρομαι με το κειμενο του Μπαμπινιώτη, γιατι προσδιορισε με ενα πολυ εμπεριστατωμενο και λογιο τροπο ενα ασαφές αίσθημα αντιπάθειας και δυσφορίας για τη λέξη "γενόσημο". Νιωθω οτι ειναι λαθος και ακυρη, αποτελουμενη απο δυο λεξεις που δεν σημαινουν αυτο που υποτιθεται οτι σημαινουν... αλλα δεν ηξερα το γιατί!

Και αν οι προτασεις που δινει (δοκιμαστικα) δεν ειναι τελειες, σιγουρα θα υπαρχει κατι καλυτερο απο το "γενοσημο". Ως ειδικος της γλωσσας και των λεξεων κατα τη γνωμη μου μπορει να πει αν μια λεξη "στέκει" ή όχι, και ομολογώ οτι χαίρομαι που εδώ ταυτίζεται με την δική μου αίσθηση. Για το ποιές λέξεις τώρα θα μπορούσαν να αποδόσουν με ακρίβεια τα πραγματικά στοιχεία, ας αποφανθούν άλλοι ειδικοί που ξέρουν αυτά τα στοιχεία.

Κατα τα αλλα δεν εχω ιδεα τι τρεχει με τους θεολογικους ορους στα λεξικα του (?!?!?) και γιατι ο συγκεκριμενος αναγνωστης τα αναφερει σαν αιχμη εναντιον του.

ΥΓ. ακου "γενόσημο"!
 
Last edited:
Είναι πάντως ανησυχητικό, αν το δει κανείς αντικειμενικά, το ότι έπλασαν έναν νεολογισμό, καθόλα παραπλανητικό και συγκεχυμένο, προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα των φαρμακευτικών εταιριών. Υποτίθεται ότι η ένσταση των αντιφρονούντων γιατρών υπόκειται στην χώρα παρασκευής των "γενόσημων" φαρμάκων, τα οποία θα προέρχονται κυρίως από εταιρίες της Κίνας και της Ινδίας. Η Ελλάδα είναι μια κατεξοχήν χώρα που παρασκευάζει τέτοιου είδους φάρμακα, με εξαγωγές μάλιστα και στο εξωτερικό. Και τα δικά μας, όπως πάντα, είναι καλύτερα από τα κινέζικα και τα ινδικά (και πιο ακριβά επίσης)...
Ενώ το γενόσημο είναι πολύ παραδεκτό...Έσπευσε ο κος Σαραντάκος να δημοσιεύσει την αντίδραση για τον Μπαμπινιώτη, καλώς, αυτός όμως τι προτείνει αντ' αυτού;
Να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, με μόνη προϋπόθεση ότι τα ...φαρμοκοειδή (κατά το ομοειδή) είναι αξιόπιστα.
Είναι πολύ ενδιαφέρον παράδειγμα της δύναμης της γλώσσας.
Φίλη γιατρός μου είχε εξηγήσει αυτό που ήδη αναφέρθηκε νομίζω: το πρωτότυπο φάρμακο είναι ακριβότερο τόσο γιατί είναι επιβαρυμένο με το κόστος της έρευνας, όσο και γιατί αποτελεί για ένα χρονικό διάστημα μονοπώλιο. Στην συνέχεια, άλλες εταιρείες εκμεταλλεύονται την έτοιμη συνταγή αντιγράφοντας την. Κι ο καταναλωτής (=ασθενής = αμαρτία ουκ έχει) έχει πρόσβαση σε φθηνότερη λύση.
Θεμιτό κατά τη γνώμη μου. Όπως έχουν ημερομηνία λήξης και τα πνευματικά δικαιώματα που συζητούσαμε αλλού. Ειδικά για μία βιομηχανία τόσο ...φαρμακερή και για κάποιους από τους γιατρούς που έχουν δωράκια, ποσοστά κλπ, αλλά όχι γενοδωράκια και ποσοστόσημα.
Συγνώμη για τη μη γλωσσολογικά επιχειρήματα.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Οπως ειχε αναφερθει, ειναι ηδη παγιωμενος τεχνικος ορος εδω και χρονια οποτε δεν τιθεται θεμα αλλαγης της eπειδη το σκεφτηκε ο Μπαμπης
 
Last edited:
Top