Μάρκες που χαράχτηκαν στη λεξιλογική μας συνείδηση ως αντιπροσωπευτικά είδους

Γεια σου Εάθωρ, καλώς μας ήρθες. :) Πράγματι, το τζετ σκι δεν το ήξερα! Ούτε που είχε πάει το μυαλό μου ότι ήταν όνομα μοντέλου. :)
 
Ωραίο θέμα...Ένα από τα πιο εκνευριστικά που ακούω ειναι τους αντρες να λένε <<παμε να δούμε μπάλα>> εννοώντας το ποδόσφαιρο...Οι μπάλες έχουν κι αλλα χρώματα εκτός από ασπρόμαυρο......:χαχαχα:
 
Είναι ενδιαφέρουσα η "μαϊμουδοποίηση" των λέξεων και των νοημάτων τους (Η μαϊμού και η ¨μαϊμού¨, γαρ)!!!!!
 
Όταν εργαζόμουν ως σερβιτόρος μια εποχή δε μπορούσα να βγάλω άκρη με τις λέξεις: γκαζόζα, σεβενάπ, λεμονίτα, λεμονάδα! Εγώ ήξερα πως γκαζόζα είναι οι δύο μάρκες σεβενάπ είναι η γνωστή σπράιτ ενώ λεμονίτα ή λεμονάδα το κίτρινο κουτάκι της ήβη με λεμόνι! Λοιπών έπρεπε να κάνω διαπλανητικό πλάνο σε μια στρατιωτική βάση :))) για να καταλάβω τι θέλει ο καθένας, καθώς λεμονίτα οι περισσότεροι λέγαν το κίτρινο κουτάκι της ήβη, ενώ οι περισσότεροι λέγαν σεβενάπ όλα τα αναψυκτικά πλην κοκακόλας και πορτοκαλάδας καθώς και λεμονάδα ή γκαζόζα αποκαλούσαν την σπράιτ! Συνήθως οι παλαιότεροι αποκαλούσαν τα πάντα γκαζόζα (από την παλιά μάρκα γκαζόζ) και κατά βάση ήθελαν λεμονάδα δηλαδή σπράιτ! :τρέλα:
 
Λέμε perrier ή Σουρωτή για το ανθρακούχο νερό.
Επίσης οι παλιότεροι λέγαν πετρογκαζ (νομίζω από μάρκα "Πέτρο(ς)- γκάζι") κι εννοούσαν φιάλη υγραερίου.
 
Επίσης να προσθέσω κάτι που λέει ο παππούς μου συνέχεια. Όλα τα αγροτικά τα λέει : Ντάτσουν (Datsun) ! Χαρακτηριστικά θυμάμαι μου είχε πει με περηφάνια : Πήρα ένα νέο ντάτσουν μάρκας Βολφςβαγκεν!

Εγώ όπως και όλοι οι γνωστοί μου που ξέρω τα λέω τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα ως : αγρότης. Πάρε τον αγρότη να φορτώσουμε, ήρθε με τον αγρότη για να μην κάψει βενζίνη κτλ.
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
ολα τα αντιψυκτικα υγρα ειναι ''παραφλου''

οι κρεμες χεριων ειναι ''νιβεα''

τα σκυλια ρατσας κολευ ειναι ''Λαση'' (οι παλιοι θα ξερουν,οι νεοι ας κανουν ενα κοπο στο google)

οι αγωνες πυγμαχιας ειναι ''κατς''

οι μεταλλικοι αναπτηρες ειναι ''ζιππο''

οι καραμελες λαιμου ''ΧΟΛΣ''

οι σαλτσες τοματας ''πουμαρο''
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Το ντάτσουν το ακουγα συνηθως σε παλιά ανέκδοτα ή σκετσάκια με γύφτους, ως τα οχηματα οπου βαζουν πατατες, καρπουζια κλπ.

Βεβαια δεν ηταν σαφες αν ειχαν προτιμηση στη συγκεκριμενη μαρκα ή αν τα ελεγαν έτσι όπως και νάναι :)))
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω. Η Μερέντα αναφέρεται σε όλα τα (πώς να τα πω; ) σοκολατοειδή αλείμματα. Παρεμπιπτόντως νομίζω πως τελευταία έχει χάσει τη γεύση που είχε. Βρίσκω τη Νουτέλα (ακόμη και τη Νουκρέμα) καλύτερες! (και φατσούλα γιαμμμ! θέλουμε, Φάρε!)
 
Αυτό που ήθελα να δείξω ταιριάζει καλύτερα με το σεμνό μιαμ της Ίζι. Δε μου τρέχουν και τα σάλια...
Πάντως σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να με κατατοπίσετε! :σαςευχαριστώ:
Να σας κεράσω κρέπα με νουτέλα; :μιαμ:
 
Top