Έχετε διαβάσει την Αγία Γραφή;

Έχετε διαβάσει την Αγία Γραφή;

  • Ναί

    Votes: 19 31,1%
  • Όχι και δεν με ενδιαφέρει

    Votes: 14 23,0%
  • Όχι αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή

    Votes: 12 19,7%
  • Εχω διαβάσει μια λογοτεχνική μεταφορά

    Votes: 1 1,6%
  • Μέσες άκρες, μονάχα

    Votes: 15 24,6%

  • Total voters
    61
Με αφορμή τις ημέρες που έρχονται, και την διάθεση μου από παλιότερα να διαβάσω κάποια στιγμή την Αγία Γραφή, εννοώ το πρότυπο κείμενο (μεταφρασμένο φυσικά αλλά όχι κάποια λογοτεχνική μεταφορά), θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς την έχετε διαβάσει. Η Βίβλος αναφέρεται ως ένα από τα πιο πολυδιαβασμένα βιβλία. Παρόλα αυτά δεν συναντώ συχνά ανθρώπους που να την έχουν διαβάσει.
 
Last edited:
Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να διαβάσω και μετά να τα σκέφτομαι και να ψάχνω να βρω μια απάντηση,θα με χαλάσει πολύ...:ωιμέ:
 
Last edited:
http://www.amazon.com/gp/product/0529064634/

Διαβάστε τις κριτικές. Είχα πέσει απ' την καρέκλα και σφύριζα απ' τα γέλια.

Αλλά η κριτική δεν ήταν ενθαρρυντική για έναν λάτρη της λογοτεχνίας του φανταστικού, οπότε δεν το προτίμησα σαν ανάγνωσμα.
 
Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να διαβάσω και μετά να τα σκέφτομαι και να ψάχνω να βρω μια απάντηση,θα με χαλάσει πολύ...:ωιμέ:
:ωιμέ::ουχ:


Εχω διαβάσει περίπου τη μισή,και την Αποκάλυψη. Στην πραγματικότητα, αυτό το βιβλίο κάνει καλύτερη δουλειά κι από τον Ντώκινς.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
(μια σύντομη διευκρίνηση για όσους μπερδεύονται λίγο: η Αγία Γραφή συμπεριλαμβάνει καί την Παλαιά καί την Καινή Διαθήκη)
 
Αλλά η κριτική δεν ήταν ενθαρρυντική για έναν λάτρη της λογοτεχνίας του φανταστικού, οπότε δεν το προτίμησα σαν ανάγνωσμα.
Κι όμως, έχει φαντάσματα, μοιχεία, παιδοκτονία, αδελφοκτονία, ανθρωποθυσίες, γυναίκες που μετατρέπονται σε αγάλματα, ό,τι μπορεί να επιθυμεί ένας λάτρης του φανταστικού. Παρόλα αυτά, αν και φανατική του παράδοξου, απ' αυτό δεν θα πάρω. Υποθέτω ότι είμαι προκατειλημμένη.
 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
(επίσης πρόσθεσα μια ακόμα επιλογή, που νομίζω πως χρειάζεται, γιατί πολύς κόσμος έχει διαβάσει "μέσες άκρες")
 
Χρειαζόταν η τελευταία επιλογή για να με καλύψει. Μέσες άκρες λοιπόν, περισσότερο την Παλαιά Διαθήκη, που μπορεί να σταθεί δίπλα σε οποιοδήποτε best seller για όλα αυτά που έγραψε πιο πάνω η Φένια, λιγότερο την Καινή και μια μοναδική απόπειρα, που έληξε άδοξα, να διαβάσω την Αποκάλυψη.Σαν περιπετειώδες μυθιστόρημα διάβασα την ιστορία του Δαυίδ.Αυτό που δυσκολεύομαι να καταλάβω είναι πως το Άσμα Ασμάτων ενσωματώθηκε στην Αγία Γραφή, ένα τόσο φλογερό ερωτικό ποίημα πως βρήκε θέση όχι στην Ιουδαική Βίβλο αλλά στη δική μας εκκλησία γιατί σαν αλληγορία για τη σχέση Ιησού - Εκκλησίας δε με πείθει.
 
Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Μεσες ακρες εχω διαβασει μοναχα, και αυτο απο την Καινη Διαθηκη μονο, γιατι μας υποχρεωσε ο θεολογος να την αγορασουμε, και ετσι της εριξα μια ματια. Η τυχη της αγνοειται..

Παντα ομως πιστευα πως ειχα καλυφθει απο τα βιβλια του σχολειου (στα χρονια μου ειχαμε βιβλιο και Παλαιας και Καινης Διαθηκης, χωρια ολα τα υπολοιπα), καθως και με τις τοσες ταινιες και σειρες που κατα καιρους προβαλονται απο την τηλεοραση.

Δεν φανταζομουν οτι υπηρχε κατι σημαντικο παραπανω να μαθω. Κανω λαθος;
 
Ας μην ξεχνάμε ότι η Π.Δ. απευθυνόταν σε ανθρώπους που είχαν πλήρη επιστημονική άγνοια σε σχέση με μας και ότι θα έπρεπε κάπως να δεχτούν τη Γένεση του κόσμου και μυρία όσα ανεξήγητα γι' αυτούς φαινόμενα. Στην Κ.Δ. τα πράγματα έγιναν λίγο διαφορετικά και για τον λόγο αυτόν η αναλογία διδακτικών/ιστορικών βιβλίων αντιστράφηκε. Σήμερα θα έπρεπε μάλλον να γραφτεί μια άλλη "Διαθήκη", που αν μπορούσε να γίνει αποδεκτή από μερικούς, ίσως και να τους έβαζε σ' έναν πιο ίσιο δρόμο...
 
Θα κάνω μερικές ερωτήσεις πραγματικής άγνοιας:

Η Καινή Διαθήκη δεν υποτίθεται (το 'υποτίθεται' μπορεί ο καθένας να το βάλει σε εισαγωγικά ή να το βγάλει από αυτά, σύμφωνα με τις προσωπικές του πεποιθήσεις) ότι είναι αυτά που είπε/έκανε ο Χ; Όλα τα θαύματα, οι νεκραναστάσεις, τα αγαπάτε ο ένας τον άλλο κι αυτά; Δεν υποτίθεται (ισχύουν τα ίδια για το 'υποτίθεται') ότι είναι "ιστορικά" γεγονότα; Μια βιογραφία ή κάτι τέτοιο; Ως τέτοιο δεν έχει παρουσιαστεί απ' το γραφείο ΔΣ του Χ; Πώς ακρβώς μπορούν να το αλλάξουν τώρα, χωρίς να παραδεχτούν ότι κάπου στην πορεία κάποιος έγραψε κάτι λάθος και άρα κάτι εκατομμύρια κόσμου έζησαν/πέθαναν/σκότωσαν για κάτι λάθος;
 
Δε χρειάζεται να πουν ότι έκαναν λάθος. Έχουν ένα αρκετά ισχυρό άλλοθι, εκείνο της άγνοιας του τότε κόσμου, που δεν είχε το γνωστικό υπόβαθρο για να κατανοήσει με διαφορετικό τρόπο ορισμένα πράγματα. Χρήσιμο θα ήταν επίσης να ακολουθούσε το νόμο έχοντας το φόβο όχι μόνο της ανθρώπινης δικαιοσύνης, αλλά και ενός οφθαλμού "ος τα πάνθ' ορά".

Ασφαλώς υπάρχουν και άλλοι που την έχουν διαβάσει. Το "τράβηξα" εν είδει σχήματος λόγου.
 
Last edited:
Ναι! Παλιά ήμουν πολύ της θρησκείας. Παπαδάκι, χριστιανικές κατασκηνώσεις, κατηχητικό κτλπ (θα φταίει το ότι σε όλο το δημοτικό είχα παπαδασκάλους). Τώρα είμαι μακριά από τον χριστιανισμό και ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ (για να μην παρεξηγηθούμε) μακριά και από τα παραμύθια τους. Δηλώνω άθρησκος (όχι άθεος) , δεν ξέρω αν ο θεός είναι ο χριστός , ο Αλλάχ ή ο βούδας, προτιμώ να προσεύχομαι σιωπηλά χωρίς να μου υποδεικνύουν τις προσευχές ή τον τρόπο ζωής.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ας μην προχωρησουμε στα προσωπικα πιστευω του καθενος αλλα ας μεινουμε στην μελετη ή οχι της Αγιας Γραφης :)
 
εχω διαβασει μονο ενα μερος της Καινης Διαθηκης. την ξεκινησα πολλες φορες αλλα ποτε δεν την ολοκληρωσα
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Παντως δεν νομιζω οι ορθοδοξοι χριστιανοι να διαβαζουν την Αγια Γραφη, εκτος απο (αρκετες) εξαιρεσεις που το κανουν περισσοτερο και για διαφορους αλλους λογους εκτος απο θρησκευτικους

Οι καθολικοι και οι ευαγγελιστες νομιζω πως ειναι αυτοι που εκαναν την Αγια Γραφη το πιο πολυδιαβασμενο βιβλιο. Ισως ειναι και θεμα νοοτροπιας
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Οι Καθολικοι και οι Ορθοδοξοι δεν ασχολουνται και τοσο με την Α.Γ. και ενας λογος ειναι οτι η θρησκεια εχει συνδυαστει με την κουλτουρα, την ιστορια και το εθνος. Δηλαδη δεν χρειαζεται και τοσο η θεολογια, αφου βαπτιζεσαι με το που γεννιεσαι, συμμετεχεις στα μυστηρια, την κατηχηση, τις κατασκηνωσεις κλπ. Επισης υπαρχει και πλουσια Ιερη Παραδοση που εχει 'φιλτραρει' (οχι με την κακη εννοια) την Α.Γ. Χωρις βεβαια να εχει σκοπο να την καλυψει, αυτο πιστευω οτι γινεται στην πραξη.

Οι αλλες θρησκειες που δεν ειναι τοσο προσκολλημενες στην παραδοση, βασιζονται σε μια πιο προσωπικη πιστη μεσω της αναγνωσης της Α.Γ. χωρις ενα κεντρικο φιλτραρισμα. Απο την αλλη ομως, απο εκει προεκυψαν εκατονταδες Προτεσταντικες αιρεσεις.

Η Α.Γ. παντως εχει ενα συγκεκριμενο σκοπο, οπως και μια ταινια θελει να πει μια ιστορια, χωρις να περιμενει απο το θεατη να δωσει σημασια στο αν πχ εγινε λαθος στο μονταζ, η αν φαινεται η καμερα στον καθρεφτη. Δεν εχω μελετησει για να ξερω αν υπαρχουν λαθη, κενα κλπ, και δεν ξερω αν αυτα μειωνουν την πνευματικη εγκυροτητα της ως θρησκευτικο βιβλιο
 
Last edited:
Δεν την έχω διαβάσει, δεν πιστεύω να το κάνω ποτέ γιατί ποτέ δεν μπορώ να διαβάσω κάτι με το ζόρι. Επίσης δεν συνδέω το να έχει διαβάσει κανείς την Αγία Γραφή με το αν είναι θρήσκος ή όχι. Μπορεί να είναι και από τα δυο, είτε τη διάβασε είτε δεν τη διάβασε. Δεν νομίζω δηλαδή ότι κάποιος ξεκινάει να διαβάσει κάτι τέτοιο, για να αποφασίσει αν θα πιστέψει.

Το αστείο είναι ότι την Αγία Γραφή δεν την έχω ανοίξει ποτέ με δική μου πρωτοβουλία (εννοώ εκτός σχολείου), αλλά στο Κοράνι έχω ρίξει μια ματιά. Αν θυμάμαι καλά 4-5 σελίδες τις έχω διαβάσει κιόλας :ρ
 
Χρειαζόταν η τελευταία επιλογή για να με καλύψει. Μέσες άκρες λοιπόν, περισσότερο την Παλαιά Διαθήκη, που μπορεί να σταθεί δίπλα σε οποιοδήποτε best seller για όλα αυτά που έγραψε πιο πάνω η Φένια, λιγότερο την Καινή και μια μοναδική απόπειρα, που έληξε άδοξα, να διαβάσω την Αποκάλυψη.Σαν περιπετειώδες μυθιστόρημα διάβασα την ιστορία του Δαυίδ.Αυτό που δυσκολεύομαι να καταλάβω είναι πως το Άσμα Ασμάτων ενσωματώθηκε στην Αγία Γραφή, ένα τόσο φλογερό ερωτικό ποίημα πως βρήκε θέση όχι στην Ιουδαική Βίβλο αλλά στη δική μας εκκλησία γιατί σαν αλληγορία για τη σχέση Ιησού - Εκκλησίας δε με πείθει.
Ναι, το άσμα ασμάτων είναι το καλύτερο κομμάτι στην Π. Διαθήκη, ίσως γιατί είναι τόσο άσχετο με όλα τα υπόλοιπα σε αυτό το βιβλίο:χαχαχα:
Πάντως νομίζω ότι αξίζει κανείς να διαβάσει όλη την Αγία Γραφή, γιατί οι λογοτεχνικές αναφορές σε αυτήν είναι τοσο πολλές, ειδικά από παλαιότερους συγγραφείς, που είναι σχεδόν απαραίτητο βοήθημα. Π.χ. ο Παπαδιαμάντης έχει αναφορές από τη Βίβλο σχεδόν σε κάθε του διήγημα. Και είναι τόσο πολλές οι εκφράσεις, τα ρητά και οι ιστορίες που έχουν την αρχή τους σε κάποιο χωρίο της Αγίας Γραφής, που και μόνο γι' αυτό αξίζει τον κόπο νομίζω να διαβαστεί. Έχοντας πει αυτά, να προσθέσω ότι ελπίζω κάποτε να κάνω κι εγώ τον κόπο να την διαβάσω ολοκληρη. :χαχα:

Όσο για τα βίαιο ή πορνό κομμάτια της Π. Διαθήκης, κάτι που μ΄έκανε να γελάσω πολύ:

 
H Α.Γ. (αλλιώς και "η Βίβλος") λοιπόν είναι δυο διαφορετικά "βιβλία". Η Παλαιά Διαθήκη είναι το ιερό βιβλίο των Ιουδαίων/Εβραίων, η Καινή (Νέα) Διαθήκη το ιερό βιβλίο των Χριστιανών (Ορθ/ξων, Καθολικών κλπ). Οι Διαμαρτυρόμενοι όταν λένε "the Bible" εννοούν το σύνολο και οι εκδόσεις τους είναι επίτομες που ξεπερνούν τις 1000 σελ.

Αφαιρώντας το θρησκευτικό/θεολογικό χρώμα των βιβλίων, ειδικά η ΠΔ, είναι ίσως από τα συναρπαστικότερα κείμενα όλων των εποχών. Τί να πρωτοθυμηθεί κανείς: μάχες μεταξύ λαών, μεταξύ οικογενειών, ανάμεσα σ' αδέλφια, σφαγές, λιμοί, πλημμύρες (Νώε; ) ακρίδες, σεξουαλικά πάθη κι έρωτες, αδελφοκτονίες (Κάιν-Άβελ; ), αιμομιξία, ο Αυνάν, εγγυοβελτικά έργα (το πέρασμα του Ιορδάνη; ), εκτυπώσεις laser (oι πλάκες του Μωυσή με τις 10 εντολές; ) και τόσα, τόσα πολλά άλλα. Θυμίζω ότι ο Γουτεμβέργιος το πρώτο βιβλίο που τύπωσε ήταν η Βίβλος. Τυχαίο; Αξίζει να τα διαβάσει κανείς ακόμα κι αν είναι άθεος.

Έχω διαβάσει κάποια κομμάτια μόνο στην πλήρη έκδοση (τα συντομευμένα αποσιωπούν πολλές σπαρταριστές λεπτομέρειες) τόσο της Π όσο και της ΚΔ. Η ΠΔ πρωτότυπη εγράφη στα εβραϊκά, μεταφράστηκε από 72(!) εβραίους ελληνομαθείς στα αρχ. (ελληνιστικά) ελληνικά* για τους Εβραίους της διασποράς που δεν γνώριζαν εβραϊκά, η ΚΔ πρωτότυπη εγράφη στα αρχ. (ελληνιστικά) ελληνικά*, ποικίλες μεταφράσεις σε καθαρεύουσα και δημοτική και αγγλικά*. Έχω διαβάσει στα πάντα εκτός από τα εβραϊκά, ενθυμούμενος ότι "στη μετάφραση πολλά χάνονται ή αλλοιώνονται". Για μένα τα highlights είναι: Γένεσις, Έξοδος, Ψαλμοί, Το Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιον, οι Επιστολές του Απ. Παύλου, Η Ιωάννου Αποκάλυψις.

Σύνολο βιβλίων τα βιβλία αυτά. Πολλά, βέβαια, άλλα δεν θεωρούνται "κανονικά" από τις επίσημες θρησκείες, γνωστά και ως "Απόκρυφα"

Τα παραπάνω έγραψα αποκλειστικά με διάθεση χιούμορ, χωρίς να θέλω επ' ουδενί να θίξω τις οποιεσδήποτε θρησκ. πεποιθήσεις του οποιουδήποτε, καθ' όσον, διαπνεόμενος από βαθύ πνεύμα ανεξιθρησκείας, είναι καθ' όλα σεβαστές.

*δωρεάν στο Διαδίκτυο.
 
Top