Τζέφρι Ευγενίδης (Jeffrey Eugenides): "Αυτόχειρες Παρθένοι"



Τίτλος: "Αυτόχειρες Παρθένοι"
Πρωτότυπος τίτλος: "The Virgin Suicides"
Συγγραφέας: Τζέφρι Ευγενίδης (Jeffrey Eugenides)
Μετάφραση: Εφη Καλλιφατίδη
Εκδόσεις: Libro
Έτος έκδοσης: 2005
ISBN: 9604900714



Επιτέλους μπορώ να γράψω για τις «Αυτόχειρες Παρθένες» !
Όλο έλεγα πως δε θα τελειώσω ποτέ αυτό το βιβλίο, να όμως που τα κατάφερα :χαχα:

Η ιστορία μας λαμβάνει χώρα στο Μίσιγκαν της Αμερικής τη δεκαετία του 1970. Εκεί σε μια κλειστή κοινωνία ζει ο κύριος Λίσμπον με τη γυναίκα του και τις 5 έφηβες κόρες του. Όταν ξαφνικά η μικρότερη, η Σεσίλια, αυτοκτονεί ( κατά τη δεύτερη μάλιστα απόπειρά της) το θέμα παίρνει τεράστιες διαστάσεις και έτσι επηρεάζονται και οι εναπομείνασες αδερφές. Απομονώνονται και κλείνονται στους εαυτούς τους, όταν τελικά παίρνουν απόφαση να το ξεπεράσουν. Τότε αφού κοινωνικοποιούνται, και αφήνονται ελεύθερες να συνάψουν νέες φιλίες, η Λουξ, μικρότερη μετά το θάνατο της Σεσίλια, γνωρίζει τον έρωτα στο πρόσωπο του Τριπ. Ο Τριπ, που νιώθει και ο ίδιος τα ίδια συναισθήματα ( μάλιστα πολύ πριν τα νιώσει και η ίδια η Λουξ), μετά από περιπέτειες για να την προσεγγίσει τελικά παίρνει την άδεια να την συνοδεύσει στο χορό του σχολείου.Η Λουξ όμως δε θα επιστρέψει την προσδοκούμενη ώρα, με αποτέλεσμα η σκληρή και αυστηρή της μητέρα να την αποκλείσει, αυτήν και τις αδερφές της, μια για πάντα από τον έξω κόσμο.Έτσι λοιπόν, σαπίζοντας και λιώνοντας κάθε μέρα και περισσότερο, οι αδερφές Λίσμπον στρέφονται στην ομαδική αυτοκτονία.Το αξιοσημείωτο του μυθιστορήματος είναι πως η αφήγηση γίνεται στο Α' πληθυντικό πρόσωπο, καθώς γίνεται από μια ομάδα αγοριών, που, μελετώντας την ιστορία των αδερφών Λίσμπον και μαζεύοντας πληροφορίες από διάφορες πηγές, μας το εξιστορούν.Μάλιστα τα αγόρια έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ιστορία των αδερφών, μιας και είναι οι πρώτοι που τις αντικρίζουν νεκρές, αυτή τη φορά κυριολεκτικά.

Το μυθιστόρημα διασκευάστηκε σε σενάριο επιτυχούς ταινίας, που προβλήθηκε το 1999 σε σκηνοθεσία Σοφία Κόπολα.
[video=youtube;5li10qJn3Is]

«Δεν συμβαίνει συχνά να διαβάσεις» λέει η Κόπολα κάτι που να εμπεριέχει το χιούμορ και την τραγικότητα αυτής της ηλικίας».
Η μουσική της ταινίας απλά σε μαγεύει, σε ταξιδεύει! Δεν υπάρχει.



Ειδικά στο trailer και τα 3 κομμάτια που ακούγονται είναι υπέροχα και ταιριάζουν τέλεια με τις σκηνές τις οποίες συνοδεύουν!
‘Ισως οι περισσότεροι από εσάς να έχετε δει την ταινία μιας και δεν είναι καινούργια και γι’ αυτό θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας :) )


Είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες( το έχω ξαναπεί άλλωστε ) και το βιβλίο είναι άξιο επαίνων! Το ύφος του Ευγενίδη, το μυστήριο χρώμα, η παθιασμένες αδερφές Λίσμπον, η σύντομη ζωή τους, οι ζοφερές και αρρωστημένες τους ψυχές όλα πολύ όμορφα διατυπωμένα και ίσως χαραχθούν στο μυαλό κάποιων! Το προτείνω ανεπιφύλακτα! (Βέβαια είχα ένα θεματάκι με τη μετάφραση, αλλά ήταν τόσο καλό το βιβλίο που πραγματικά δε με ενόχλησε :) )
 
Last edited by a moderator:
Την ταινία έχω δει, αλλά το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα, παρόλο που το πετυχαίνω πολλές φορές μπροστά μου. Η ταινία μου άρεσε αρκετά, αλλά φυσικά θα πρέπει να διαβάσω και το βιβλίο για να έχω μια πιο αποκρυσταλλωμένη άποψη. Θα μπει λοιπόν στην λίστα προς αγοράν!
 
Η ταινία όπως σου είχα πει δεν με ενθουσίασε,δεν με άφησε και αδιάφορη ομως!Η συμπεριφορά της μητέρας τους με εξόργισε,με την καταπίεση της οδήγησε τις κόρες της στα άκρα..όμως οφείλω να παραδεχτώ πως η ερμηνία της Kathleen Turner ήταν εξαίσια!Όσο για τη μουσικη θα συμφωνήσω απόλυτα,ήταν τέλεια!

Υ.Γ θελω να μου δωσεις το βιβλιο:)
 
Bασιλική, εντάξει γούστα είναι αυτά!Η συμπεριφορά της μητέρας ήταν όντως υπερβολική, και ίσως να ήταν αυτή που οδήγησε τις αδερφές Λίσμπον( πλην της Σεσίλια)στην αυτοκτονία. Και το βιβλίο θα σου το δανείσω όπως και δήποτε!:ρ
 
Last edited by a moderator:
Λογικά και η ίδια θα μεγάλωσε σε πολύ αυστηρό οικογενειακό περιβάλλον,με αυστηρές αρχές.Προσπαθούσε να τις μεταφέρει στις κόρες τις πιστεύοντας πως πράττει σωστά,χωρίς να καταλάβει πως αυτό τις πνίγει!
Χαίρομαι που θα μου το δώσεις!:γιούπι:
 
Πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται,θα δω την ταινία σύντομα!!:ναι:
Είναι όντως! Και το βιβλίο σου δίνει και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης! Η ταινία όμως πραγματικά πολύ ωραία, πιστεύω θα σου αρέσει;)

Λογικά και η ίδια θα μεγάλωσε σε πολύ αυστηρό οικογενειακό περιβάλλον,με αυστηρές αρχές.Προσπαθούσε να τις μεταφέρει στις κόρες τις πιστεύοντας πως πράττει σωστά,χωρίς να καταλάβει πως αυτό τις πνίγει!
Χαίρομαι που θα μου το δώσεις!:γιούπι:
Κοίτα στο βιβλίο γίνεται μια αναφορά για τη μητέρα της ίδιας της κας Λίσμπον, όχι όμως τίποτα που να φανερώνει την ίδια την παιδική ηλικία της. Παρ'όλα αυτά ίσως μετά από την ανάγνωση του βιβλίου να την δεις και με διαφορετική άποψη! Πάντως θα σου αρέσει σίγουρα το ύφος του Ευγενίδη.Η βαθυτατη γνωση της ανθρωπινης φυσης και η επιτυχεστερη περιγραφη των διαφορων εκδοχων της,εκφραζονται με την πιο καιρια γλωσσα όπως λέει και η αγαπητή μας 'Ωστεν;)
 
Last edited by a moderator:
Ναι και εγώ πιστεύω πως θα μου αρέσει,αν κρίνεις από το απόστασμα που μου έστειλες πριν!
ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΩΣΤΕΝ:)))):γιούπι:
 
Εχθές είδα την ταινία και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ!Μου κράτησε το ενδιαφέρον ως το τέλος αν και στεναχωρήθηκα αρκετά.
Πιστεύω πως υπεύθυνοι για τον θάνατο των κοριτσιών ήταν οι γονείς και ειδικά η μητέρα η οποία μάλιστα στο τέλος της ταινίας και αφού αυτοκτόνησαν και τα πέντε παιδιά της αναρωτιόταν το γιατί και με έκανε να θέλω να τη χτυπήσω.:γκρμφ:
 
Αμερικανός, ελληνικής καταγωγής, από έλληνες μετανάστες. Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του όμως και δεν έχω άποψη
 
Εχθές είδα την ταινία και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ!Μου κράτησε το ενδιαφέρον ως το τέλος αν και στεναχωρήθηκα αρκετά.
Πιστεύω πως υπεύθυνοι για τον θάνατο των κοριτσιών ήταν οι γονείς και ειδικά η μητέρα η οποία μάλιστα στο τέλος της ταινίας και αφού αυτοκτόνησαν και τα πέντε παιδιά της αναρωτιόταν το γιατί και με έκανε να θέλω να τη χτυπήσω.:γκρμφ:
Βασικά, εγώ που διάβασα και το βιβλίο δεν έχω καταλάβει γιατί αυτοκτόνησε η Σεσίλια..
ανατρίχιασα στο τέλος, πραγματικά ο τρόπος που οι αδερφές Λίσμπον βρέθηκαν η κάθε μια νεκρή, μου άρεσε πάρα πολύ!!
Ο συγγραφέας ειναι Ελληνας;
Αν δεν κάνω λάθος ο πατέρας του είναι Έλληνας και η μητέρα του Ολλανδέζα. Απ'ότι είχα διαβάσει και σε μια συνέντευξή του, δεν ξέρει καθόλου ελληνικά, αν και θα το ήθελε:)
Μαρία εχεις κάνει εξαιρετική παρουσίαση !
Τα συγχαρητήρια πιο πολύ στην Κικίτσα!:)))) Εγώ επιμελήθηκα το περιληπτικό κομμάτι:ρ
 
Last edited:
Εδώ υπάρχει και η συνέντευξη από την εκπομπή οι Κεραίες της εποχής μας:

http://www.ert.gr/webtv/net/item/4780-Tzefry-Eygenidhs-08-07-2009#.UJz7828xoyM
Ήταν πολύ ωραία αυτή η εκπομπή, έτυχε να τη δω. Ευχαριστώ που μου την ξαναθύμισες Επίλογε. Νομίζω πως το καλύτερο του ήταν το Middlesex όμως.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Νομίζω πως το καλύτερο του ήταν το Middlesex όμως.
Ένα καταπληκτικό βιβλίο! :) Το "Αυτόχειρες Παρθένοι" με αποθαρρύνει λόγω του θέματός του... Έχετε διαβάσει το καινούριο του;
 
Το καινούργιο του είναι απογοητευτικό άκουσα.
Νομίζω ότι για κάποιον που γνώρισε τον Ευγενίδη από το Middlesex, όλα τα υπόλοιπα του θα ωχριούν μπροστά σε αυτό!
Πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει την αρτιότητα του Middlesex. Αλλά βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο στη συγγραφή!
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Είναι πιθανό, άλλωστε το έγραφε 10 χρόνια! :)
Ή κάνω λάθος;
 
Top