Συνθήματα σε τοίχους

Μερικά είναι πολύ ποιητικά. Επειδή δεν έχω imageshack θα τα μεταφέρω.
Εσείς έχετε γράψει ποτέ;

Ένα πολύ ωραίο που είχα δει στην Αθήνα έλεγε "Δευτέρα το καταλαβαίνω αλλά Σάββατο; Είναι δυνατόν να μη με αγαπάς το Σάββατο;" Σε έναν τοίχο της Μυτιλήνης κοντά στο λιμεναρχείο έλεγε "μπάτσοι λουλούδια αγγελούδια". Αργότερα το άκουσα σε τραγούδι. Μία άλλη ενδιαφέρουσα ιστορία έχει το "Μαρία I love you". Είναι γραμμένο σε περιοχές της Λέσβου που έχουν μεγάλη απόσταση η μία από την άλλη. Ώρες-ώρες σκεφτόμουν "ρε Μαρία δε του κάθεσαι να καθαρίσουν οι τοίχοι;" Κάποια στιγμή παρατήρησα ότι απέναντι από ένα "Μαρία i love you" γραμμένο σε έναν τοίχο έξω από ένα γήπεδο έγραφε "Δημήτρη I love you, Μαρία".
Εγώ φοβόμουνα να βάψω τοίχους αλλά είχα ρίξει μία ιδέα που άρεσε σε έναν φίλο μου "επαγγελματία": του έβρισκα δύσκολες λέξεις στο λεξικό και τις έγραφε στην αιτιατική του πρώτου πληθυντικού στους τοίχους της Χίου ώστε να φαίνονται σαν βρισιές πχ "επονείδιστοι". Η μόνη συνεισφορά μου στην τέχνη του δρόμου ήταν με μαρκαδόρο σε έναν τοίχο του πανεπιστημίου. Όντας δεκαετής φοιτητής και μην αντέχοντας τα βλέμματα των γύρω έγραψα "μην πατάτε τους βροντόσαυρους".

Σχετικά νήματα:
 




και κατα το "Μαρια I love you", υπαρχει σ' ενα τοιχο το "Νικο γ@μ@ την Εφη γιατι χανομαστε."
 
Last edited:
Ποποοοο τι μου θυμισες τωρα!!! :χαχαχα:
Περυσι το καλοκαιρι πηγαιναμε με το αυτοκινητο Λευκαδα και σε ενα πολυ (μα παρα πολυ) μεγαλο τμημα του δρομου, πανω σε καθε ταμπελα εγραφε "Ε+Μ". Το τραγικο ηταν οτι οι ταμπελες αυτες ηταν στις ερημιες οχι κοντα σε κατοικημενη περιοχη κ ηταν για αρκετα χιλιομετρα σε καθε ταμπελα πραγματικα!!
Παρτε και μια γευση:


Παρακαλειται οποιος γνωριζει περισσοτερα για τους Ε+Μ να μας πει κ εμας αν τελικα παντρευτηκαν!!
 
Το αγαπημενο μου ειναι το "Οι παππουδες μας προσφυγες,οι γονεις μας μεταναστες,εμεις ρατσιστες"........
 
Εμένα μου άρεσε πολύ αυτό που έχω ανεβάσει ήδη "HASTA ΝΑ ΠΑΝΕ"

πολύ μου αρέσουν όλα..
Μαρία αν προσέξω την προτελευταια φωτογραφία... αρχίζω να σε συμπαθώ αρκετά...:χαχα:
όντως πολύ ωραία τα μηνύματα αν και το τελευταίο είναι στον υπολογιστή...
 
Last edited:
Εγω θυμάμαι ένα δεν είναι σύνθημα βέβαια και δεν θυμάμαι ακριβώς τον δρόμο κάπου κοντά στο Τιταν πρέπει να ήταν και έλεγε με μεγάλα γράμματα "ΤΗΝ ΕΦΟΥ ΘΕΛΩ" αυτό το Έφου κάθε φορά που το έβλεπα με έκανε να γελάω..Τωρα πλέον νομίζω πως το βάψανε...
 
Επίσης θυμάμαι και ένα ακόμα που πάλι δεν είναι σύνθημα και δεν είναι και σε τοίχο αλλά δάκρυσα όταν το είδα.
Πριν μερικούς μήνες μια κοπέλα αυτοκτόνησε στη γειτονιά μου πέφτοντας απο το μπαλκόνι και ο αδελφός της μερικές μέρες μετά έγραψε με σπρέι εκεί στο δρόμο που έπεσε πως δεν θα την ξεχάσει ποτέ και κάτι τέτοια...:(
 
«Πειραματα σε χιμπατζηδες εδειξαν οτι αφου τους κοροιδεψαν 4 φορες, δεν ξαναψηφισαν τους ιδιους». Κρεμασμενο απο γεφυρα στον περιφερειακο Θεσσαλονικης, σε σημειο που δεν μπορω να σας το φωτογραφισω. Γελαω καθε φορα που το βλεπω.
 
Κάποιε τέλειο το νήμαααα:):):γιούπι:
και τώρα...μπουκάρω!!!:χαχα:
ξεκινώντας:



αφιερωμένα στην νταντά tv:







τα..."φιλοσοφικά":








και τα πολύ...φιλοσοφημένα(βγαλμένα μάλλον από πικρή...πείρα)::))))



 
Δία και Νεραϊδόπιασμα το σύνθημα είναι ψιλομπερδεμένο...
Το Lifestyle είναι μαγικό
σε κάνει νούμερο από μηδενικό...
 
Last edited:
Μαύρο βέλος...ιδέα δεν είχα!!
Δε φέρω καμιά ευθύνη για το πρωτότυπο:ρ
πάντως, προφανώς πρέπει να ναι όπως το λες...κάνει και ρήμα έτσι βλέπω:χαχα:
Και...συνεχίζω: (μπουχαχα...δε θα τελειώσω ποτέεεεε:ρ:ρ

τα "επίκαιρα" (βλέπετε πόσο οργανωμένη είμαι...τα έχω ταξινομήσει κιόλας:)))) )















τα..."προτρεπτικά":











τα φοιτητικά:





σκονάκι σε graffiti, στα ΤΕΙ Λάρισας...:χαχαχα::χαχαχα:



ναι, οκ, δεν είναι γκραφιτι, αλλά είναι πανέξυπνο...



...και ένα αφιερωμένο σε όλους όσους υπέστησαν τα πάνδεινα, από δασκάλους που απλά δεν καταλάβαιναν ότι η...ανορθογραφία δεν είναι αδυναμία, αλλά στάση ζωής...:μουάχαχα::μουάχαχα:

 
Last edited:
Να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα. Το σήμα των αναρχικών στα περισσότερα συνθήματα τους δίνει κάποιο έξτρα κύρος; Να κάνει πιο "in"?
 
Top