Όμορφες-εύηχες γλώσσες

Τον τελευταίο καιρό δίνω ιδιαίτερη έμφαση στο πώς ακούγεται μια ξένη γλώσσα. Για παράδειγμα, όταν βλέπω μια Φινλανδική ταινία, είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός για να αφομοιώνω την ακουστικότητα της γλώσσας και να μπορώ να πω αν μου αρέσει αυτό που ακούω. Έχω καταλήξει ότι, ανεξαρτήτως του γεγονότος ότι τα ελληνικά είναι η μητρική μου γλώσσα, η ελληνική μου αρέσει πάρα πολύ και τη θεωρώ από τις πιο όμορφες και εύηχες γλώσσες. Άλλες που μου αρέσει να ακούω είναι:

Αγγλικά
Σουηδικά
Ιταλικά


ενώ μερικές που τις θεωρώ κακόηχες είναι:

Πορτογαλικά
Αλβανικά
Τούρκικα
Κινέζικα



Σε ποιο ποσοστό θεωρείτε ότι μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά την ομορφιά της γλώσσας μας; Εσάς ποιες γλώσσες σας αρέσουν να ακούτε, και ποιες όχι;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Καθαρά υποκειμενικό το θέμα, βέβαια. Στα δικά μου αφτιά όλες είναι εύηχες εκτός από τα Ιτάλικα που τα βρίσω κάπως ενοχλητικά.
 
Μου αρέσει πάρα πολύ να ακούω Αγγλικά αλλά με την βρετανική προφορά,βασικά δεν μου αρέσει απλά,το λατρεύω!!:τρέλα:Τα γερμανικά μου αρέσουν αλλά πολύ λίγο ,τα Γαλλικά λίγο.Τα τούρκικα δεν τα αντέχω με τίποτα ,τα κινέζικα ,τα αλβανικά...Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα.Πολλές φορές αναρωτιέμαι παντως πως ακούγεται στους ξένους η δική μας γλώσσα..
 
Θα πρέπει να πω, ότι η γλώσσα που σε μένα ακούγεται πιο εύηχη και πιο ωραία είναι η αγγλική...(British accent και τρελένομαι!)
Είναι ακαταμάχητη!!!:γιούπι:
 
Τα ελληνικά ξέρω ότι τα μπερδεύουν συνήθως με τα ισπανικά ή τα ιταλικά. Μάλιστα, όσες φορές έχω πάει στο εξωτερικό με φίλους, πάντα μας περνούσαν για Ισπανούς. Οι μεσογειακές γλώσσες, προφανώς, μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους στους κεντροευρωπαίους και τους βόρειους. Θα ήθελα να μου πει κάποιος ξένος, πάντως, πώς του ακούγονται. Ωστόσο, αντικειμενικά, τα ελληνικά είναι μια συμμετρικά πλασμένη γλώσσα, με πολλά φωνήεντα, ομαλές και εύηχες καταλήξεις (φωνήεν ή ν ή ς) οπότε φαντάζομαι ότι, λίγο ή πολύ, δεν θα είναι δυσάρεστα για κάποιον που δεν τα ξέρει.
 
Μου αρεσουν πααααρα πολυ τα γαλλικα, γι'αυτο και τα σπουδασα αλλωστε. Επισης μου αρεσουν πολυ πολυ τα Ισπανικα που τα εχω ψιλοξεκινησει αλλα μετα τα παρατησα (θα τα ξαναξεκινησω αυτες τις μερες), πολυ μου αρεσουν κ τα Ιταλικα, υπεροχη τραγουδιστη γλωσσα κ θελω να μαθω κ απο αυτα! Θεωρω επισης πολυ ευηχη γλωσσα τα αγγλικα απο αγγλους, με προφορα.

Κακοηχα για μενα ειναι τα αμερικανικα αγγλικα πως-τα-λενε των νοτιων, δεν καταλαβαινω τπτ κ ακουγονται σαν χωριατικα!
Παρτε κ ενα βιντεακι με 24 διαφορετικες προφορες αγγλικων
 
Ίσως τα τούρκικα μου φαίνονται λίγο "βαριά" και τα γερμανικά. Αλλά όχι ότι μου ακούγονται "άσχημα". Τρελαίνομαι για αράβικα όμως και για φιλανδικά.Γενικά λατρεύω να ακούω ξένες γλώσσες. Όσο πιο "εξωτικές" τόσο πιο όμορφες στα αυτιά μου. :)
 
Μου αρέσει πάρα πολύ να ακούω Αγγλικά αλλά με την βρετανική προφορά,βασικά δεν μου αρέσει απλά,το λατρεύω!!:τρέλα:
Τρελαίνομαι, τρελαίνομαι, τρελαίνομαι κι εγώ...

Επίσης μου αρέσουν τα Γαλλικά και τα Ιταλικά.

Όμως, έχω να παρατηρήσω το εξής: από τότε που ξεκίνησα τα Σέρβικα, λάτρεψα και την ακουστική τους. Από τη στιγμή που έμαθα δυο λέξεις στα Τούρκικα για να μιλήσω λίγο στην Κωνσταντινούπολη που θα πήγαινα, μου αρέσει να τα ακούω και αυτά. Τέλος... ενώ τα Ρώσικα τα κορόϊδευα και τα έλεγα "βλάχικα", όταν εξοικειώθηκα λίγο μαζί τους μου φαίνονται μια χαρά υπέροχα κι αυτά. Και έχω μια ρωσίδα μαθήτρια που μου μαθαίνει φρασούλες κι εγώ την καταβρίσκω να προφέρω τα λι και τα νι τους :)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν μου αρεσουν τα Γαλλικα, Γερμανικα, Ισπανικα, Πορτογαλικά, Αραβικά, Ρώσσικα, Ρουμάνικα (και μάλλον όλες οι Σλάβικες)

Μου αρέσουν τα Ελληνικά, Ιταλικά, Λατινικά, Χαβανέζικα (μάλλον γενικότερα οι Πολυνησιακές), Κέτσουα και Ναγουάτλ

Επίσης άσχετο, αλλά μου αρέσουν πολύ τα Εβραικά όπως αποδίδονται στα Ελληνικά (Αβιγαήλ, Βηθεσδά, μαραναθά κλπ)

Επίσης πιο άσχετο, αλλά μου αρέσουν τα ψευτοκέλτικα φαντασ-ίσια ονόματα σε βιβλία και παιχνίδια φαντασίας, τα οποία έχουν πρότυπο τις γλώσσες του Τόλκιν (πχ Geron Arbroath)

http://en.wikipedia.org/wiki/Phonaesthetics
 
Last edited:
Σουηδικά είναι, Μαργαρίτα. Μια γλώσσα που τόσο ακουστικά όσο και δομικά δεν απέχει πολύ από τ' Αγγλικά, με τα οποία είναι ξαδερφάκι.
 
Ήμουν κατα 90% σίγουρη πως θα πάρω απο σένα απάντηση Λάγνε :)))),σε ευχαριστώ πολυ!! (και μόλις είδα πως το γράφει και στις πληροφορίες του βίντεο τις οποίες δεν σκέφτηκα καν να κοιτάξω :φιρουλί: )
 
Εχω διαβασει πως συμφωνα με την ακουστικοψυχοφωνολογια καθε γλωσσα εχει δικο της διαφραγμα (η καπως ετσι)..Βασικα θα το πω οπως το αντιλαμβανομαι εγω..Ας πουμε πως ειναι ενα φασμα και καθε γλωσσα ακουστικα ανοικει σε διαφοετικο σημειο του φασματος.Ετσι μας ειναι ευκολο να μαθουμε να μιλαμε αλλα και να μας "αρεσει" ακουστικα γλωσσες οι οποιες ειναι κοντα στην μητρικη μας...Δεν μπορω να βρω τωρα το αποσπασμα....Αλλα μου φαινεται για καποιον λογο αληθες...
 
Επίσης άσχετο, αλλά μου αρέσουν πολύ τα Εβραικά όπως αποδίδονται στα Ελληνικά (Αβιγαήλ, Βηθεσδά, μαραναθά κλπ)
Κι εμενα μου αρεσουν τα εβραϊκα, αν κ δεν ξερω αν τα θεωρω ευηχα. Παντως θα με ενδιεφερε να τα μαθω κ αυτα.
Κατι που παρατηρησα κυριως οσο ημουν στο πανεπιστημιο, ηταν οτι ενω τα γαλλικα τα θεωρω ισως την πιο ευηχη γλωσσα εβερ, οταν τα δουλευαμε συνεχεια, τα χρησιμοποιουσαμε στα παντα κ παντου, δεν εδινα καμια σημασια στον ηχο της, ηταν πλεον σα να μιλουσαμε ολοι ελληνικα δεν καταλαβαινα διαφορα κ σιγουρα δεν την ξεχωριζα αλλο ως ευηχη. Τωρα θα την θεωρησω ευηχη σε κανενα τραγουδι ή αν μιλαει κανενας που δεν καταλαβαινω τι λεει :χαχαχα:
 
Εγω ξεχωριζω τα ιταλικα, τα ελληνικα, τα βουλγαρικα ( για αγνωστους λογους :ρ ) οπως και τα σερβικα. Οι γλωσσες που δεν αντεχω να ακουω ειναι οι ασιατικες ( Κινα, Ιαπωνια κλπ ) επειδη μου φαινονται οτι δεν εχουν καθολου συναισθημα στην προφορα, οταν ακουω κινεζο να μιλαει νομιζω οτι ειναι στραβωμενος για κατι και βριζει δεξια και αριστερα. :))))
 
Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ σα γλώσσες τα ισπανικά, τα ιταλικά και τα γαλλικά.
Επίσης τρελαίνομαι να ακούω αγγλικά με την αγγλική προφορά όπως αναφέρθηκε παραπάνω:)
Εύηχες γλώσσες θεωρώ και τα σέρβικα και τα τούρκικα.Στα σουηδικά δεν είχα δώσει βάση αλλά από το βιντεάκι της Μαργαρίτας ωραία γλώσσα φαίνονται.(μπορεί να φταίει και ο πρωταγωνιστής γιαυτό :ρ )
Αυτή που δεν μπορώ καθόλου μα καθόλου να ακούω είναι τα γερμανικά.
Τη θεωρώ πολύ βαριά και σκληρή γλώσσα και νιώθω σα να μου τρυπάει τα αυτιά όποτε την ακούω :))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
επίσης, βλέποντας τις αναρτήσεις σας, απλά να σημειώσω πως σε εμένα αρέσουν πολύ τα Αμερικάνικα... :ένοχος:
 
Εδώ θα συμφωνήσω, παραδόξως (:ρ), με τον Φάρο. Προτιμώ τα αμερικάνικα αγγλικά από την βαριά προφορά των Βρετανών. :)
 
Πολύ όμορφη γλώσσα για μένα είναι τα γαλλικά!Επίσης όταν ταξίδεψα στην Γαλλία, την λάτρεψα και σαν χώρα!Αν και δεν μας συμπαθούν και πολύ, καθώς εμάς μας πέρναγαν για Ιταλούς και μόλις τους λέγαμε Έλληνες ψιλοξύνιζαν την μούρη τους...Α και είχα πάει πριν την κρίση φαντάζομαι τώρα..
Άσχημα μου ακούγονται τα αλβανικά και τα τούρκικα(και πολύ φωνακλάδικα κάτι που νομίζω πως ισχύει και για την γλώσσα μας)!
 
Δεν με χαλάνε καθόλου τα Αμερικάνικα και μάλιστα νομίζω πως αν δω μια ταινία χωρίς ελληνικούς υπότιτλους και είναι Αγγλική μπορεί να χάσω κάποιες λέξεις ενώ με τα Αμερικάνικα δεν το έχω αυτό το πρόβλημα.Απλά...εεε η Βρετανική προφορά ειδικά στους άντρες μου κάνει και πολύ σέξυ :μαναι: αλλά γενικά ακούγεται πανέμορφη στα αυτιά μου και καμιά φορά πρέπει να το ομολογήσω προσπαθώ να τους μιμηθώ αλλά μάταια :χαχα:
 
Top