Έκπτωση του όρου "Βιβλιοπωλείο";

Τα παλιά εκείνα μπακάλικα με τη ζυγαριά πάνω στον πάγκο και τα συρταρωτά ράφια με το τζαμάκι, για ρύζι/ζάχαρι/φακές με τη σέσουλα, αποτελούν στις μέρες μας (όταν τα συναντάμε) εικόνα σοφιστικέ-ντελικατέσσεν.
Τα παλιά εκείνα φαρμακεία με τα βαζάκια που μύριζε ο αέρας τους φαρμακίλλα και όπου σε στέλναν να πάρεις κρεμόριο, το πολύ-πολύ, γέμισαν κρέμες, αντιληακά, ανατομικά παπούτσια και είδη υγειηνής διατροφής.
Τα βιβλιοπωλεία δεν έμειναν πίσω. Βρίσκουμε αντίστοιχα, αναλώσιμα, σακίδια, προσωπικά δώρα και άπειρες προτάσεις-πειρασμούς.
Ωραία, τί κακό έχουν όλα τούτα; Κακό όχι, μιας και εξυπηρετούν και τον πελάτη και τον ιδιοκτήτη. Για το υπόλοιπο εμπόριο, θεωρώ οτι έτσι πρέπει να ακολουθούμε την εποχή. Η δική μου η επιφύλαξη είναι μόνο στο κατά πόσο ο βιβλιοπώλης παραμένει βιβλιοπώλης κι όχι προωθητής καταναλωτικών αγαθών. Πόσο ασχολείται με το κύριο υλικό του χώρου του, πόσο ενημερώνεται για το τί βάζει στο μαγαζί του, πόσο ξέρει να με κατατοπίσει, να μου προτείνει, να με βοηθήσει.
Δεν έχω κάτι να ψέξω. Όμως δεν συνάντησα μέχρι τώρα, παρά ελάχιστους βιβλιοπώλες που έχουν οι ίδιοι ξεφυλλίσει αυτά που σου προτείνουν. Βέβαια, δεν τίθεται σωστά και το αίτημα "τί θα μου προτείνατε να χαρίσω σε μια φίλη", αλλά δεν μπορεί κι ο επαγγελματίας να σου βγάζει στον πάγκο δυό τίτλους βιβλίων, δίχως να σκεφτεί να σε ρωτήσει τις προτιμήσεις, την ηλικία ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο, της φίλης σου. Όταν μάλιστα η επιλογή αφορά παιδιά, τότε πώς να εμπιστευτείς κάποιον που αφήνεται στον πωλητή ενός εκδοτικού οίκου που θα του π(λ)ασάρει απλώς τα καινούρια;
 
Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Έλα στα Τρικαλα...

Σου έχω ειδικά ενα βιβλιοπωλειο.. που καλυπτει απολυτα τον συγκεκριμενο όρο!

Βεβαια το συγκεκριμενο δεν το επισκεπτομαι, γιατι μου φαινεται πολυ αυστηρος ο βιβλιοπωλης και.. πολυ κουλτουριαρης για τα γουστα μου :))))
Οργανωνει όμως αρκετά συχνά εκθέσεις βιβλιων και μαλιστα πολλες φορές πέρα απο ντόπιους συγραφεις, καλει και Αθηναιους (συγραφεις). Φαινεται πως την λατρευει την δουλεια του.. :μαναι:

Προσωπικά προτιμω ένα άλλο βιβλιοπωλειο που τρελαινομαι να αγοραζω απο κει τα βιβλια μου. Ειναι πολυ φιλικο και ζεστο, και ο βιβλιοπωλης παντα προθυμος να σε εξυπηρετησει.
Αυτο που μου αρεσε στον συγκεκριμενο, ηταν πως σε μια εξωτερικη βιτρινα που ειχε, του την εσπασαν δυο φορες για να του παρουν τα βιβλια, οποτε και εβαλε ανακοινωση : Αν καποιος θελει τοσο πολυ τα βιβλια μην σπασει το τζαμι, ας ερθει και θα του τα δωσω δωρεαν

Αυτα τα δυο που ανεφερα εχουν ελαχιστο αναλωσιμο υλικο. Φυσικα υπαρχουν και τα υπολοιπα..
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μου φαίνεται πάντως πως το πρόβλημα με τον βιβλιοπώλη που δεν ξέρει από βιβλία το έχουν μοναχά οι μικρότερες πόλεις. Στα βιβλιοπωλεία των μεγάλων πόλεων υπάρχει καλά καταρτισμένο προσωπικό.

Σπανίως βέβαια ολισθαίνουν κι αυτοί. Θυμάμαι που αναζητούσα πριν χρόνια (ακόμη δεν το βρήκα) την "Περιγραφή ενός Αγώνα" τού Κάφκα κι ο υπάλληλος σε πολύ γνωστό βιβλιοπωλείο τής Θεσσαλονίκης, με ρώτησε μήπως εννοώ το "ο Αγώνας μου" τού Χίτλερ!!! :αργκ:
 
Συνήθως γνωρίζω από πριν ποια βιβλία θέλω να αγοράσω, τα ζητάω και αν τα βρω τα παίρνω αλλιώς τα παραγγέλνω.

Τις τελευταίες μέρες όμως ήθελα να ψάξω διάφορα βιβλία για δώρα κυρίως σε πιτσιρίκια. Εξήγησα πως ήθελα συλλογές χριστουγεννιάτικων διηγημάτων ελληνικών ή ξένων ( από αυτά που θεωρούνται κλασσικά :)))) ). Μετά από αυτό μου φέρνουν να δω κάθε νέα κυκλοφορία! Τέλος πάντων δεν έδωσα σημασία, και εξήγησα πάλι τι θέλω για να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι μόνο "Το κοριτσάκι με τα σπίρτα" διέθεταν! Οπότε σαν επαγγελματίες έπρεπε να μου πουλήσουν ότι νέο είχαν στοκάρει! Το αποκορύφωμα ήταν (για αυτό και κάνω την ανάρτηση) όταν μου παρουσίαζαν τα νέα βιβλία σε κάποια στιγμή μου λένε: "Αφού το θέλετε για κοριτσάκι, δείτε κ αυτό τι ωραίο που είναι! Έχει πολλές εικόνες και είναι ροζ"!!!!:νατώρα: Έμεινα αποσβολωμένη! Ή πολύ έμπορος ή πολύ απελπισμένη ήταν! Τεσπά, έμεινα με ένα κενό, δεν πήρα το κοριτσάκι με τα σπίρτα, πήρα μια αντζέντα και έφυγα...

Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω λείπει η αγάπη και το πάθος της δουλειάς και ελπίζω να μην είναι πολλά βιβλιοπωλεία έτσι...

Μόλις έχω κάποια καλύτερη εμπειρία, θα την αναρτήσω...
 
Σπανίως βέβαια ολισθαίνουν κι αυτοί. Θυμάμαι που αναζητούσα πριν χρόνια (ακόμη δεν το βρήκα) την "Περιγραφή ενός Αγώνα" τού Κάφκα κι ο υπάλληλος σε πολύ γνωστό βιβλιοπωλείο τής Θεσσαλονίκης, με ρώτησε μήπως εννοώ το "ο Αγώνας μου" τού Χίτλερ!!! :αργκ:
Πρόσφατα διάβασα περίπου το μισό από αυτό το βιβλίο του Κάφκα και ομολογώ οτι ενώ ειχα φτάσει στη μέση δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Κάπου στη μέση λέω, δε πάει στα κομμάτια! Και το παράτησα :ένοχος:

Πάντως εγώ έχω καλές εμπειρίες από τα μικρά βιβλιοπωλεία της πόλης μου. Αντίθετα τα κάπως μεγαλύτερα δεν τα αντέχω καθόλου γιατί μου φαίνονται απρόσωπα, ενώ σε αυτό που είναι στη γειτονιά μου η βιβλιοπώλης ( ; ) ξέρει και τα γούστα μου, μου προτείνει αυτά που διαβασε και της άρεσαν και αυτά που της φαίνεται πως θα μου αρέσουν και λέμε και δυο κουβεντες σαν άνθρωποι.
 
Last edited:
Από όλους τους κλάδους λείπουν τέτοια μαγαζιά, καθώς θέλουν μεράκι, τσαγανό να ανταγωνιστούν τα μεγάλα franchise, αλλά και στήριξη από μας, τους καταναλωτές.

Προς μεγάλη μου απογοήτευση βέβαια, πήγα σε ξακουστό βιβλιοπωλείο στο Meditteranean Cosmos στην Πυλαία και έφριξα που σε ένα τόσο αχανές κατάστημα, το μόνο που ξέρουν οι υπάλληλοι είναι να χτυπάνε αποδείξεις, να ψάξουν αν ένας τίτλος είναι διαθέσιμος και σε πιο ράφι είναι η κάθε κατηγορία. Αν ρωτήσεις να σου προτείνουν βιβλίο για δώρο, θα σου πουν ή το Νησί ή το Μυστικό ή κάποιο Χάρι Πότερ για παιδιά.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Προς μεγάλη μου απογοήτευση βέβαια, πήγα σε ξακουστό βιβλιοπωλείο στο Meditteranean Cosmos στην Πυλαία και έφριξα που σε ένα τόσο αχανές κατάστημα, το μόνο που ξέρουν οι υπάλληλοι είναι να χτυπάνε αποδείξεις, να ψάξουν αν ένας τίτλος είναι διαθέσιμος και σε πιο ράφι είναι η κάθε κατηγορία. Αν ρωτήσεις να σου προτείνουν βιβλίο για δώρο, θα σου πουν ή το Νησί ή το Μυστικό ή κάποιο Χάρι Πότερ για παιδιά.
Εμένα μου αρέσουν τα μεγάλα βιβλιοπωλεία, ομολογώ την αμαρτία μου. Πάντως στο συγκεκριμένο μού έκανε εντύπωση που σε μια επίσκεψή μου εκεί διαπίστωσα πως δεν είχαν ούτε ένα βιβλίο τού Φρόιντ!! :αργκ:
 
Και μένα μου αρέσουν τα μεγάλα βιβλιοπωλεία. Κάθομαι με τις ώρες και περιπλανιέμαι μέσα τους, και συνήθως εκτός από λογοτεχνία και ποίηση, χαζεύω και τα λευκώματα, τα βιβλία τέχνης, διάφορα κόμιξ, κτλ.. Πάντως, στο συγκεκριμένο που έχω πάει πολλές φορές, δεν έχω ζητήσει κάποιου τη γνώμη για βιβλίο, οπότε δεν μπορώ να αποφανθώ για την κατάρτιση των υπαλλήλων του.
 
Μου φαίνεται πάντως πως το πρόβλημα με τον βιβλιοπώλη που δεν ξέρει από βιβλία το έχουν μοναχά οι μικρότερες πόλεις. Στα βιβλιοπωλεία των μεγάλων πόλεων υπάρχει καλά καταρτισμένο προσωπικό.

Σπανίως βέβαια ολισθαίνουν κι αυτοί. Θυμάμαι που αναζητούσα πριν χρόνια (ακόμη δεν το βρήκα) την "Περιγραφή ενός Αγώνα" τού Κάφκα κι ο υπάλληλος σε πολύ γνωστό βιβλιοπωλείο τής Θεσσαλονίκης, με ρώτησε μήπως εννοώ το "ο Αγώνας μου" τού Χίτλερ!!! :αργκ:
χαχαχα

Εγώ είχα πάει σε ένα ξενόγλωσσο πρόσφατα και η κοπελιά δεν ήξερε σχεδόν κανένα από όσα της είπα να δει αν υπάρχουν!Και μιλάμε για πασίγνωστα, π.χ τη Φωλιά του Κούκου και κάποιους νομπελίστες Ασιάτες.

Γενικά,πάντως, δεν μπορώ τα πάρα πολύ μεγάλα βιβλιοπωλεία, με πιάνει ασφυξία να κάθομαι πολύ ώρα εκεί μέσα!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
επίσης, συμφωνώ με την Κικίτσα, μόνο στα μεγάλα βιβλιοπωλεία βρίσκεις ένα σωστό τμήμα κόμιξ..
 

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Αγαπημένο βιβλιοπωλείο μου είναι το "Κεντρί" στη Ναυαρίνου (Θεσσαλονίκη). Ασφυκτικά γεμάτο μέχρι πάνω, απίστευτα στενό (νομίζω οτι με δυσκολία παίρνει 4 πελάτες), ο ιδιοκτήτης είναι εξαιρετικά ενημερωμένος στο αντικείμενό του, έχει τέλεια βιβλία (και μόνο βιβλία!). Μου αρέσει πολύ, ακριβώς λόγω της στενότητας αυτής καθώς έχουν πέσει βιβλία στο κεφάλι μου και έχω ρίξει εγώ άλλα με το παλτό μου- μπάχαλο και τελειότης! :))))
 
ειμαι στο καινουργιο public στην τσιμισκη και ψαχνω τα ανεμοδαρμενα υψη και ερχεται η κοπελιτσα που ειναι υπευθηνη και με ρωταει αν χρειαζομαι βοηθεια της ειπα ποιο βιβλιο θελω και αντι να ψαξει στην ξενη/κλασσικη λογοτεχνια εψαχνε οπου να ναι με ρωτησε ποιος εγραψε το βιβλιο της ειπα οτι ειναι της μπροντε και οτι σιγουρα θα το βρει στα κλασσικα και οχι εκει που ψαχνει πρεπει να θυμωσε λιγακι(μα εγω φταιω?????).της ειπα πως δεν πειραζει και ρωτησε η κολλητη μου που θα βρει το "με ειπαν γατα" της Μπέσση Λιβανού και την πηγε στο τμημα με βιβλβια για γατες!!ε φταιω εγω που δεν αγοραζω τιποτα απο το public και το εχω μονο για βολτα??????
 
Γι αυτό κι εγώ προτιμώ το μικρό βιβλιοπωλείο στη Λασσάνη, όπου υπάρχουν τα πάντα- και όσα δεν έχουν, μου τα βρίσκουν. Τα παιδιά είναι κατηρτισμένα, φίλοι της ανάγνωσης, και είναι σε θέση να συζητήσουν για ένα βιβλίο ή έναν συγγραφέα.
 
Γι αυτό κι εγώ προτιμώ το μικρό βιβλιοπωλείο στη Λασσάνη, όπου υπάρχουν τα πάντα- και όσα δεν έχουν, μου τα βρίσκουν. Τα παιδιά είναι κατηρτισμένα, φίλοι της ανάγνωσης, και είναι σε θέση να συζητήσουν για ένα βιβλίο ή έναν συγγραφέα.
Φενια αυτο το βιβλιοπωλειο που λες, βρισκεται στη θεσσαλονικη; και αν ναι, πού ακριβως;


συμφωνω επισης με Οκτανα. το κεντρι ειναι πολυ ωραιο! καθομαι παντα εξω και χαζευω τι εχει φερει στη βιτρινα. ειναι πραγματι γεματο και συχνα εκανε μικρες εκπτωσεις στην τιμη. δεν ξερω αν το εκανε μονο σε φοιτητες ή γενικα σε οποιονδηποτε, αλλα νομιζω πλεον οτι το εχουν κοψει. μ αρεσει επισης και η χαρτοσακουλα στην οποια σου βαζουν το βιβλιο που αγορασες. μοιαζει με σακουλα μαναβικου, αλλα ειναι απλα τελεια! πολλες φορες ομως σε ρωτανε τι θελεις και αυτο λιγο με προβληματιζει γιατι προτιμω να παρω το χρονο μου και να κατσω με την ησυχια μου να δω τα βιβλια -ισως κ αυτος ειναι ενας λογος που δεν εχω τοσο προβλημα με τα μεγαλα βιβλιοπωλεια, αν και αισθητικα προτιμω τα μικρα.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ρωτησε η κολλητη μου που θα βρει το "με ειπαν γατα" της Μπέσση Λιβανού και την πηγε στο τμημα με βιβλβια για γατες!!
:μουάχαχα:

να φανταστώ πως την "Μαύρη Ντάλια" θα την έψαχνε στην κηπουρική και το "Ταξίδι στο Κέντρο της Γης" στα ταξιδιωτικά;

:χαχαχα:
 
:μουάχαχα:

να φανταστώ πως την "Μαύρη Ντάλια" θα την έψαχνε στην κηπουρική και το "Ταξίδι στο Κέντρο της Γης" στα ταξιδιωτικά; :χαχαχα:
χεχε ! Διόλου απίθανο ! Μαργαρίτα, στα Πάμπλικ δεν θα περίμενα κάτι καλύτερο. Όπως και σε κάποια άλλα.

Σήμερα μόλις είχα μια πολύ ωραία εμπειρία στη "Βιβλιοβάρδια", στην Αριστοτέλους κατεβαίνοντας αριστερά. Κατεβαίνεις κάτι σκαλοπάτια μπαίνοντας πρώτα σε μια στοά. Το κατάστημα είναι όλο υπόγειο. Πήγαμε με τη γυναίκα μου περασμένες τρεις. Άδειο. Μια κοπέλα υπάλληλος πλήρως ενήμερη όπως και η ιδιοκτήτρια, έτοιμες να απαντήσουν σε όποια κουταμάρα ρωτούσα, όσο σπάνιο κι αν ήταν (που ήταν) αυτό που έψαχνα. Δεν εξυπηρετήθηκα γιατί ζητούσα κάτι που ο εκδοτικός οίκος δεν τους το είχε στείλει ποτέ (δηλ. δεν υπήρχε ούτε και στην αποθήκη). Φιλικότατες και ομιλητικότατες, πολύ γρήγορα μιλούσαμε για βιβλία σας παλιοί γνώριμοι.

Μετά από αυτό, έστω και για βόλτα, θα πάω πάλι από εκεί.
 
Top