Ρίτσαρντ Ντόκινς (Richard Dawkins) : "Το εγωιστικό γονίδιο"

Μα οχι, ΔΕΝ μιλάμε για την ύπαρξη του Θεού, μιλάμε για δύο πολιτισμικά φαινόμενα που συσπειρώνουν οπαδούς και επηρεάζουν την καθημερινότητα και την κουλτούρα μας απο τη γέννησή μας, ενω παραλληλα καποιοι δεν τα ενστερνιζόμαστε. Υπάρχουν πιο παράλογες και λογικές θρησκείες, καθώς και πιο ουσιώδη ή άχρηστα χόμπι για να αντιπαραβάλλουμε, αλλα αυτο δεν εχει σημασια.

Μα δεν έχει σημασία το πού βασίζονται αυτά τα φαινόμενα και τι προπαγανδίζουν ή αντιπροσωπεύουν; Για μένα, το δηλητήριο της θρησκείας και της εκκλησίας στην κοινωνία και την ατομική και κοινωνική ψυχολογία, δεν συγκρίνεται καν με την ενόχληση του καπιταλιστικού ποδοσφαίρου.

Για μένα ακόμα και ο μισθος του αθλητικογραφου ειναι τοσο ανώφελος όσο για σένα ο μισθός του παπά. Αν ειναι παραλογο το να πληρωνεις φορο για να βλέπει ο κόσμος σινεμά, ή για να πληρώνονται για τις κριτικές τους ο Τιμογιαννάκης και ο Δανίκας (ενω δεν σε ενδιαφερει καθολου), γιατί θεωρείται λογικό όταν αφορά τον αθλητισμό;
Η εκκλησία είναι φορέας με δική του περιουσία ( τα συσσίτια και όλα τα σχετικά είναι ψήγματα ). Επίσης, σε όλες τις πολιτισμένες χώρες του κόσμου, υπάρχει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας. Δείτε λίγο αυτόν τον χάρτη και παρατηρήστε ποιες χώρες είναι στην ίδια κατάσταση με την Ελλάδα (με κόκκινο οι χώρες με διαχωρισμό και με πορτοκαλί χωρίς). Και ποιος είπε ότι είναι παράλογο το να πληρώνω φόρο για το σινεμά; Μακάρι να επενδύαμε έστω και λίγο στον πολιτισμό σε αυτή τη χώρα.

 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έχετε μεταθέσει όμως το θέμα στην θρησκεία και την εκκλησία. Σίγουρα υπάρχουν πολλά να μεμφθεί κανείς σε αυτά τα δύο όμως το θέμα πριν ήταν η ύπαρξη του θεού.
 
Έχετε μεταθέσει όμως το θέμα στην θρησκεία και την εκκλησία. Σίγουρα υπάρχουν πολλά να μεμφθεί κανείς σε αυτά τα δύο όμως το θέμα πριν ήταν η ύπαρξη του θεού.
Σωστά, Φάρε. Ήθελα να το επισημάνω κι εγώ αυτό. Ακόμα κι αν πούμε ότι καλώς πληρώνουμε τους ιερείς, ότι κακώς παίρνει 10 εκατομμύρια ο Πίου και ο Μέσι, η σημαντική πτυχή παραμένει αμετάβλητη.
 
Το βιβλίο ενώ ξεκίνησε ωραία και το διάβαζα με ζήλο, κάπου στη μέση με κούρασε και το παράτησα. Ίσως γιατί περίμενα πιο πολύ να επεκταθεί φιλοσοφικά κι όχι τόσο βιολογικά (πολλές λεπτομέρεις βασικής βιολογίας ). Επίσης δεν μου άρεσε το στυλ του που επιτίθεται στο θείο, σε ορισμένες περιπτώσεις χωρίς αιτία. Έχεις εσύ κάτι να πεις; πες το, μην μας λες τα "στραβά" των αλλων σαν τις γκρίζες διαφημίσεις των κομμάτων.
 
Το μάταιο της συλλογιστικής περί ύπαρξης ή ανυπαρξίας του Θεού το έχει αποδείξει εδώ και κάτι αιώνες ο Καντ...ο Ντώκινς όμως , άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε :)
 
Ο Ντώκινς είναι από τους πιο γνωστούς σήμερα αθεϊστές και επιτίθεται ενεργά στη θρησκεία αλλά γράφει έχοντας κατά νου τι γίνεται στην Αμερική με τις ιδεοληψίες που έχουν εκεί. Τα περισσότερα σημεία αυτής της αντιπαράθεσης δεν έχουν αντιστοιχία στην περισσότερη Ευρώπη και στη χώρα μας.

Το εγωϊστικό γονίδιο δεν είναι φιλοσοφικό ούτε ρέπει προς τα εκεί είναι εξαιρετικό λόγω της οπτικής γωνίας που έδωσε στην εξελικτική βιολογία. Έχω διαβάσει τα περισσότερα του Ντώκινς και περισσότερο παραμένει σε δεδομένα και γεγονότα, ελάχιστα ψήγματα φιλοσοφίας θα βρει κανείς αλλά για όσους ενδιαφέρονται για την εξελικτική βιολογία είναι πολύ καλά.
 
Δεν πρόκειται ν' αναθεωρήσω τίποτα, μου αρέσει μάλιστα η σιγουριά σου. Μιλάω από τη σκοπιά του βιολόγου και μόνο. Μην τα μπερδεύετε τα θέματα.
 
Πριν αρκετά χρόνια έπεσε τυχαία στα χέρια μου ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο το "Αίνιγμα του Πιθήκου" του Τζον Γκρίμπιν,έργο μοριακής ανθρωπολογίας όπου ο συγγραφέας μαζί με το συνεργάτη του Τζέρεμι Τσέρφας εισάγουν τη θεωρία του "μοριακού ρολογιού" για μία νέα χρονολόγηση των ειδών.Στη πλούσια βιβλιογραφία ξεχώριζαν τα έργα του Ρίτσαρντ Ντώκινς, κάτι που με έκανε να αναζητήσω στοιχεία για το άτομο του.Πήρα πληροφορίες για τα γραπτά του, ακόμη δεν έχω διαβάσει κάτι δικό του αλλά μου έχουν φανεί πολύ ενδιαφέροντα. Ξεχώρισα τον "Τυφλό Ωρολογοποιό" που συμβολίζει τις τυχαίες επιλογές της εξέλιξης.

Οι εκδόσεις "Ωρόρα",μικρά βιβλία τσέπης,έχουν κι άλλα τέτοια επιστημονικά κομμάτια.Τώρα δεν υπάρχει ο εκδοτικός οίκος,ίσως κάπου έχουν ξεμείνει μερικά αντίτυπα των έργων αυτών.
 
Eχω απο ΝΤΟΚΙΝΣ και το ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΥΤΑΠΑΤΗ,ενω ειχα δανειστει κ το ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΓΟΝΙΔΙΟ.Εκφραζει καποιους ενδιαφεροντες συλλογισμους εναυσμα για προβληματισμο.Εχω μια ενσταση ομως ,που δυστυχως αναιρει την οποια εγκυροτητα του για μενα

.Εγω δε βλεπω τον ΝΤΟΚΙΝΣ να επιτιθεται ΓΕΝΙΚΑ στη θρησκεια και στην οποια καταπιεση,παραφροσυνη,φονταμενταλισμο προκυπτουν γενικα απο το φαινομενο.Δε βλεπω δηλαδη να επεκτεινει τον πολιτικα ορθοτατο συλλογισμο του ΜΑΡΞ-"οτι η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου".

Εγω βλεπω τον αγαπητο μου ΝΤΟΚΙΝΣ να επιτιθεται αποκλειστικα στο χριστιανισμο,παραχαρασσοντας,μαλιστα τα νοηματα του-εστιαζοντας στην Παλαια Διαθηκη,παρακαπτοντας απολυτα ενα σωρο θεμελιωδεις διδαχες του Χριστου καθως κ τη σταυρικη θυσια..Ξεκαθαρα και ακρως αντιεπιστημονικα.

Δεν ειδα να ενοχλειται ο υπερλαμπρος αυτος νους απο τον ινδουισμο με το προδιαγεγραμμενο καρμα και τις προκαθορισμενες κοινωνικες καστες,δεν τον ειδα να θιγει τον ισλαμισμο ,το σατανισμο, τον ανιμισμο κλπ,
και τον ολεθρο που σκορπουν οχι απλα στη Ιστορια καπου σε καποιον Μεσαιωνα κλπ ,αλλα ΣΗΜΕΡΑ,στην επικαιροτητα που βιωνουμε ολοι σε Ανατολη και Δυση.Δεν τον βλεπω να μιλαει πουθενα για Σαρια,Τζιχαντ,κλειτοριδεκτομες η για ανθρωποθυσιες και λοιπα αιματοβαμμενα τελετουργικα που αφορουν στη λατρεια του Εωσφορου-
παροτι αθροιστικα τα προαναφερθεντα θρησκευματα επικαλυπτουν μεγαλυτερο ποσοστο επι του πληθυσμου σε σχεση με το χριστιανισμο!!!
Λιγακι οξυμωρο για εναν θετικο επιστημονα τουτο το μαθηματικο παραδοξο,εε???

Ο ΝΤΟΚΙΝΣ ειναι ενας διαπρεπης βιολογος και οξυδερκεστατος διανοητης που ομως πρεπει να χαλιναγωγησει την εμπαθεια του, γιατι προσεγγιζει μονοπλευρα θεματα πολυεπιπεδα και τελικα καταληγει να υπονομευει το ιδιο του εργο .


ΑΝΤΕΡΩΤΑ ,υποκλινομαι στον οξυδερκεστατο συλλογισμο σου και στο ευστοχο παραδειγμα,που δε βλεπω καποιον να μπορει τελικα να τον καταρριψει με καποια επι της ουσιας τεκμηριωση.
 
Last edited:
Εγω βλεπω τον αγαπητο μου ΝΤΟΚΙΝΣ να επιτιθεται αποκλειστικα στο χριστιανισμο,παραχαρασσοντας,μαλιστα τα νοηματα του-εστιαζοντας στην Παλαια Διαθηκη,παρακαπτοντας απολυτα ενα σωρο θεμελιωδεις διδαχες του Χριστου καθως κ τη σταυρικη θυσια..Ξεκαθαρα και ακρως αντιεπιστημονικα.
'Οχι ακριβώς. Δες στο youtube τα ντοκιμαντέρ του C4. Μιλάει για irrational faith ανεξάρτητα θρησκευτικής αφετηρίας (πχ Judaism, Islam & Christianity), έχοντας επισκευθεί αντίστοιχα Ιερουσαλήμ κλπ καθώς και τους επαγγελματίες χριστιανούς χούλιγκανς της φονταμεταλιστικής Αμερικής του βλάκα του dubya.

Τα βιντεάκια είναι ιδιαίτερα αποκαλυτικά... ;) ιδιαίτερα το segment περί εκπαίδευσης/σχολείων είναι αρκετά σοκαριστικό imho. Δεν έχω κάτι να προσθέσω στα παρακάτω βίντεο, πραγματικά (στο τέλος εμφανίζεται και ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς).

[video=youtube;8nAos1M-_Ts]https://www.youtube.com/watch?v=8nAos1M-_Ts[/video]

[video=youtube;eVy-0E1x620]https://www.youtube.com/watch?v=eVy-0E1x620[/video]
 
Οπως και να χει στα βιβλια του Ντοκινς αυτο που ευθεως ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ κι εχει τη μεριδα του λεοντος στην κατακεραυνωση ειναι ο χριστιανισμος.

Τα αλλα θρησκευτικα φαινομενα (σεξισμος και θεσμοθετημενη σωματικη βια μεσω αυτου,ανθρωποθυσιες, τζιχαντ,ποινες θανατου) ,που δεν εχουν σχεση με το χριστιανισμο αλλα ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ σημερα (μουσουλμανισμος,σατανισμος, ινδουισμος,ανιμισμος κλπ κλπ) παρουσιαζονται κατω απο την ομπρελα γενικων ορων κ ψυχολογικων διεργασιων της εννοιας της θρησκειας γενικα ,ενω συχνα απορρεουν απο συγκεκριμενα δογματα με τη δικη του ιδιοτυπη νοσηροτητα που η κοινωνια τη βιωνει ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ και ΑΔΙΑΛΛΕΙΠΤΑ πολυ πολυ οδυνηρα.Ο μουσουλμανισμος, ο σατανισμος, ο ανιμισμος κλπ δεν αναλυονται ισομερως, σε σχεση με τη χριστιανικη θρησκεια κι αυτο δειχνει μια μονομερεια.

Εχω διαβασει τα βιβλια τουΝτοκινς κ μου αρκει.Τα βιβλια κρινουμε οχι τα οποιαδηποτε ντοκιμαντερ που μπορει να υπαρχουν.
 
Top