Στίβεν Κινγκ (Stephen King) : "Ο Μαύρος Πύργος"

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Επιστημονική φαντασία, γουέστερν ή ηρωική φαντασία, το οκτάτομο (πλέον) έπος του Stephen King «Ο Μαύρος Πύργος» (The Dark Tower), δεν είναι κάτι που θα περίμενε κανείς να διαβάσει από τον συγγραφέα της Λάμψης και του Σάλεμς Λοτ. Αρχικά εμπνευσμένο από το ποίημα «Childe Roland to the Dark Tower Came» του Robert Browning, το έργο ξεκίνησε να γράφεται το 1970 και τέλειωσε το 2004 με το έβδομο βιβλίο της σειράς, που ολοκληρώνει την ιστορία. Φέτος, ωστόσο, ο S. King κυκλοφόρησε κι ένα όγδοο βιβλίο, που χρονικά τοποθετείται ανάμεσα στο τέταρτο και το πέμπτο, δίχως να αλλοιώνει σε τίποτα την πλοκή.

Η ιστορία είναι απλή: Μέσα σε έναν σχεδόν κατεστραμμένο, ερημικό, άλλοτε μεγαλειώδη, κόσμο ο τελευταίος πιστολέρο Ρόλαντ Ντεσέιν αναζητά τον Μαύρο Πύργο, ώστε να σώσει τον δικό του και όλους τους παράλληλους κόσμους από την καταστροφή. Στο πλευρό του τρεις άνθρωποι από τον δικό μας κόσμο, ο καθένας από άλλη εποχή: ένα μικρό αγόρι, μια ανάπηρη γυναίκα κι ένας ηρωινομανής νεαρός.

Στο έργο ζωής αυτό του Stephen King βρίσκουμε αναφορές σε πολλά απ’ τα μυθιστορήματα που έγραψε παράλληλα με τον «Μαύρο Πύργο». Ήρωες, τοποθεσίες, αντικείμενα, καταστάσεις, μας μαθαίνουν ότι το σύμπαν του συγγραφέα είναι ένα, ενιαίο, με ένα σκοτεινό επίκεντρο: τον Πύργο που κυνηγά ο τραγικός αντιήρωας της σειράς, ο Ρόλαντ, τις περιπέτειες του οποίου ακολουθούμε.

Ο «Μαύρος Πύργος» είναι ο κόσμος που κατασκεύασε ο νεαρός, άσημος, επίδοξος συγγραφέας, θέλοντας να δημιουργήσει το δικό του «τολκινικό έπος», και ολοκλήρωσε μετά από ένα τρομακτικό ατύχημα που παραλίγο να του κοστίσει τη ζωή, ένας απ’ τους πιο επιτυχημένους και πολυδιαβασμένους μυθιστοριογράφους του πλανήτη.

Οι δεκαετίες που μεσολάβησαν ανάμεσα στο πρώτο και στο έβδομο βιβλίο έχουν αφήσει και τα σημάδια τους. Ο «Τελευταίος Πιστολέρο» είναι ένα σύντομο ανάγνωσμα, με αρκετές τεχνικές ατέλειες, παρ’ ότι διορθώθηκε και αλλάχθηκε λίγο αργότερα για να κολλάει περισσότερο με την ιστορία, όπως συνεχίστηκε (δυστυχώς δεν κυκλοφορεί το πρωτότυπο στα ελληνικά). Είναι ένα ευφάνταστο, γρήγορο μυθιστόρημα με έντονες τις επιρροές των σπαγγέτι γουέστερν του Σέρτζιο Λεόνε. Δεν είναι λίγοι οι θαυμαστές του King και του Dark Tower που θεωρούν το πρώτο βιβλίο της σειράς και το καλύτερό της, αλλά και ένα απ’ τα καλύτερα που έχει γράψει ποτέ ο συγγραφέας. Στη συνέχεια, από το δεύτερο κιόλας βιβλίο της σειράς, η ιστορία παίρνει το σχήμα της, ο κόσμος του Ρόλαντ αποκτά υφή και λεπτομέρειες. Το γράψιμο γίνεται τεχνικά όλο και καλύτερο. Το τέταρτο βιβλίο αποτελεί σχεδόν εξ ολοκλήρου μια αναδρομή στο παρελθόν του ήρωά μας και, κατά τη γνώμη μου, μια απ’ τις πιο ρομαντικές ιστορίες αγάπης που έχω διαβάσει ποτέ.

Όμως ο «Μαύρος Πύργος», για μένα τουλάχιστον, είναι κυρίως οι ολοζώντανοι και αξέχαστοι ήρωές του. Κανένα μυθιστόρημα δεν μου προκάλεσε ποτέ τόση αγωνία για τη μοίρα των ηρώων του, τόση χαρά για τη χαρά τους και τόση θλίψη για τη θλίψη τους. Γι’ αυτό το έργο έγραψα ποιήματα και ζωγράφισα – πώς θα μπορούσα να μην σας πω «διαβάστε το»;

Να αναφέρω, τέλος, ότι η Marvel πρόσφατα κυκλοφόρησε μια σειρά κόμιξ με ήρωα τον Ρόλαντ και τις περιπέτειές του που προηγήθηκαν των γεγονότων που αφηγείται ο S.King στον «Μαύρο Πύργο». Στην Ελλάδα έχουν έως τώρα κυκλοφορήσει δύο τόμοι νομίζω. Είναι αρκετά καλή δουλειά.

Τα βιβλία του Μαύρου Πύργου είναι:
 
Last edited by a moderator:
Δυστυχώς και η WB και η Universal το έκοψαν, αναμένουμε νεότερα.
Για τους funs όμως ετοιμάζεται remake της Carrie με την Julianne Moore στον ρόλο της μαμάς.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Είπες πως έχουν μεταφραστεί μόνο 2 από τα 8 ! Τα άλλα μεταφράζονται τώρα ή δεν είχαν επιτυχία και τα έκοψαν?
Αναφερόμουν στα κόμιξ της Marvel. Τα βιβλία του Μαύρου Πύργου έχουν μεταφραστεί όλα, εκτός απ' το καινούριο, το 8ο.
 
Oσο και αν σας φανει παραξενο ,δεν εχω διαβασει καθολου King.Λεω ομως να ξεκινησω.Ας μου πει καποιος ποιο ειναι το καλυτερο του για να το παρω.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Oσο και αν σας φανει παραξενο ,δεν εχω διαβασει καθολου King.Λεω ομως να ξεκινησω.Ας μου πει καποιος ποιο ειναι το καλυτερο του για να το παρω.
Μην ξεκινήσεις από τον "Μαύρο Πύργο" πάντως, ούτε από κάποιο από τα ογκώδη του μυθιστορήματα. Ξεκίνα από κάποιο από τα παλιά του, όπως το "Σάλεμς Λοτ" ή η "Λάμψη", για να δεις αν σου αρέσει σαν συγγραφέας. Συχνά, επίσης, προτείνω για πρώτη γεύση τη νουβέλα του "Η Ομίχλη" που κυκλοφορεί στα ελληνικά σε μια πολύ συμπαθητική έκδοση. Ένα σύντομο ανάγνωσμα για αρχή. :)
 
Μην ξεκινήσεις από τον "Μαύρο Πύργο" πάντως, ούτε από κάποιο από τα ογκώδη του μυθιστορήματα. Ξεκίνα από κάποιο από τα παλιά του, όπως το "Σάλεμς Λοτ" ή η "Λάμψη", για να δεις αν σου αρέσει σαν συγγραφέας. Συχνά, επίσης, προτείνω για πρώτη γεύση τη νουβέλα του "Η Ομίχλη" που κυκλοφορεί στα ελληνικά σε μια πολύ συμπαθητική έκδοση. Ένα σύντομο ανάγνωσμα για αρχή. :)
:πάνω: Aυτό θα πρότεινα για αρχή. Ή κάποιο με διηγήματα του (ειδικά αν κάποιος δεν αρέσκεται σε πολύ μεγάλα βιβλία) όπως το "Όλα είναι δυνατά".
 
Το Gunslinger είναι το μόνο έργο του Κινγκ που έχω διαβάσει. Γοητευτικό και φιλόδοξο, μου άφησε πολλές απορίες. Είναι λογικό ότι θα έπρεπε να συνεχίζεται σε πολλούς τόμους, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι αξίζει τον λιγοστό χρόνο που διαθέτει ο κάθε αναγνώστης. Σε κάθε περίπτωση, υποκλίνομαι στην φαντασία του συγγραφέα.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
To Gunslinger Φένια δεν στέκει αυτόνομο σαν μυθιστόρημα, κατά τη γνώμη μου. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το δεύτερο βιβλίο της σειράς προτού αποφασίσεις αν θέλεις να τη συνεχίσεις ή όχι. Είναι σχετικά σύντομο κι αυτό.
 
Τελικα βρεθηκαν στα χερια μου, το "Σακος με τα κοκκαλα"και η "Νεκρη ζωνη".Eπειδη δεν μπορεσα να αγορασω αυτα μου τα δανεισαν. Τι λετε για αυτα ? Απο ποιο να αρχισω?
 
Τελικα βρεθηκαν στα χερια μου, το "Σακος με τα κοκκαλα"και η "Νεκρη ζωνη".Eπειδη δεν μπορεσα να αγορασω αυτα μου τα δανεισαν. Τι λετε για αυτα ? Απο ποιο να αρχισω?
Η νεκρή ζώνη είναι αρκετά καλή ιστορία, την είχα διαβάσει σε μια μέρα. Έχει βγει και σε ταινία, αλλά είναι πολύ καλύτερο το βιβλίο, φυσικά.
Πάντως, όσον αφορά τον Μάυρο Πύργο, εάν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και πρόγονοι της ιστορίας. Πρώτο είναι το φυλαχτό (Οι 50 πρώτες σελίδες κόβουν φλέβα, αλλά μετά στρώνει αμέσως και γίνεται αρκετά ενδιαφέρον) και ύστερα το Μαύρο σπίτι.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Πάντως, όσον αφορά τον Μάυρο Πύργο, εάν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και πρόγονοι της ιστορίας. Πρώτο είναι το φυλαχτό (Οι 50 πρώτες σελίδες κόβουν φλέβα, αλλά μετά στρώνει αμέσως και γίνεται αρκετά ενδιαφέρον) και ύστερα το Μαύρο σπίτι.
Δεν πρόκειται για προγόνους της ιστορίας, αλλά για ιστορίες που συνδέονται με το σύμπαν του Μαύρου Πύργου και γράφτηκαν παράλληλα με τη συγγραφή της επταλογίας (οκταλογίας πλέον, φαντάζομαι). Το "Μαύρο Σπίτι" έχει πολλές αναφορές στον "Μαύρο Πύργο", αλλά τις περισσότερες έχει η "Αϋπνία".
 
Τελικα βρεθηκαν στα χερια μου, το "Σακος με τα κοκκαλα"και η "Νεκρη ζωνη".Eπειδη δεν μπορεσα να αγορασω αυτα μου τα δανεισαν. Τι λετε για αυτα ? Απο ποιο να αρχισω?
Το σάκος με κόκκαλα δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στα αριστουργήματα του. Είναι καλό βιβλίο, αλλά μέχρι εκεί. Το dead zone από την άλλη, όπως παραδέχεται και ο ίδιος στο αυτοβιογραφικό του: περι συγγραφής, είναι το πιο καλοδουλεμένο του μυθιστόρημα. Είναι μέσα στα 3 αγαπημένα μου από τα 42 βιβλία του που έχω διαβάσει. Επίσης, το βιβλίο είναι στα όρια της εξάντλήσεως, πιθανότατα δεν θα το βρεις στην αγορά, και δε θα επανεκδοθεί μέχρι να αλλάξει το εξώφυλλο, απ' όσο ξέρω. Το βρήκες, το πήρες, έστω και δανεικό. ΜΗΝ δεις την ταινία με τον Κρίστοφερ Γουώκεν παρά μόνο αν το έχεις διαβάσει.
Επίσης η ομίχλη που σου προτείνει η Ίζυ, ή μια άλλη νουβέλα από τις ίδιες εκδόσεις, το "Η Ρίτα Χέιγουωρθ στις φυλακές Σωσάνκ" θα σε καταπλήξει, όπως και η ταινία-αριστούργημα άλλωστε.
 
Αν κ καινουρια παιρνω το θαρρος να σου προτεινω κ εγω κατι μια κ εχω διαβάσει όλα τα βιβλια του king. Θα σου ελεγα να ξεκινησεις απο το "Στασου Πλαϊ μου". Απιστευτο βιβλιο. Απο τα αγαπημενα μου για να μην πω το αγαπημενο μου κ θεωρω απο τα καλυτερα του. Η απαντηση του King για ολους αυτους που τον κατατασουν στην κατηγορια των συγγραφεων τρομου. Το πρωτο βιβλιο του King που διαβασα εγω ηταν οι Νυχτεριτες. Μια καλη αρχη κ γνωριμια που εστρωσε τον δρομο για εναν μεγαλο ερωτα.
 
Top