Βιβλία για το Ποδόσφαιρο

Οπως ισως καταλαβατε και απο τον τιτλο,το διαβασμα δεν ειναι η μονη μου αγαπη.Ο αθλητισμος και δη το ποδοσφαιρο,εχει μεγαλο μεριδιο στην καθημερινοτητα μου.Ετσι,αναποφευκτα αρχισα να συνδιαζω τα δυο αυτα παθη.Κι επειδη προσεξα οτι δεν υπαρχει αναλογο νημα στο forum,ειπα να ανοιξω εγω ενα.

Καταλαβαινω οτι το να διαβαζεις βιβλια για το ποδοσφαιρο,ειναι αρκετα ιδιαιτερο και λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν.Αλλωστε δεν μιλαμε για καθαρη λογοτεχνια.Ισως να ειμαι και ο μοναδικος εδω μεσα που να το εχει επιχειρησει (ελπιζω οχι :) ) και αυτος να ειναι και ο λογος που δεν εχει ανοιξει καποιο αλλο μελος αντιστοιχο θεμα.Οπως και να εχει,νομιζω οτι καλο ειναι να υπαρχει και ας μην εχει και ιδιαιτερη απηχηση.

Εγω,λοιπον,εχω διαβασει πανω-κατω καμια 20ρια βιβλια που εχουν ως θεμα το ποδοσφαιρο.Μερικα ηταν μυθιστορηματα,αλλα βιογραφιες αθλητων και προπονητων και αλλα ειχαν ως κυριο θεμα,διαφορες μικρες ιστοριες που κρυβονται πισω απο σημαντικους αγωνες και γνωστα περιστατικα.

Θα προσπαθησω να κανω μια μινι παρουσιαση των οσων εχω διαβασει μεχρι τωρα.Ελπιζω να μην κουρασω.


Το Ποδοσφαιρο Εναντιον το Εχθρου - Simon Kuper - Ελληνικα Γραμματα



Προκειται για ενα βιβλιο που επιχειρει να μας μεταφερει σε καθε ηπειρο και να μας κανει να κατανοησουμε πως αντιμετωπιζεται το ποδοσφαιρο εκει,αλλα και να μας δειξει την αλληλεπιδραση ποδοσφαιρου-πολιτικης.Απο τις χωρες της Αφρικης,οπου το ποδοσφαιρο γινεται εξοδος διαφυγης για τους νεους μεχρι την Ανατολικη Γερμανια και τον ρολο της KGB.Πολυ ενδιαφερον αναγνωσμα και ομορφα γραμμενο.

Ποδοσφαιρο-Μια Θρησκεια Χωρις Απιστους - Νικος Μπογιοπουλος/Δημητρης Μηλακας - Λιβανη



Στο βιβλιο αυτο,οι δυο συγγραφεις/δημοσιογραφοι,αναρωτιουνται που εχει παει το σπορ που αγαπησανε οταν ηταν μικροι.Κατακεραυνωνουν και καταγγελουν ολους αυτους που λυμαινονται το ποδοσφαιρο για ιδιον οφελος.Εχουν ομως την πιστη,οτι το ποδοσφαιρο εχει την δυναμη να ξεπερασει ολους τους σκοπελους και να γινει και παλι το αγνο αθλημα που ηταν καποτε.

The Game Boy - Το Μοιραιο 10 - Μενιος Σακελλαροπουλος - Λιβανη



Μυθιστορημα που εχει ως κεντρικο χαρακτηρα εναν ταλαντουχο Αργεντινο ποδοσφαιριστη,ο οποιος ερχεται να παιξει στην Ελλαδα(ΠΟΑ=Ποδοσφαιρικος Ομιλος Κολωνακιου, lol),αλλα στην πορεια χανει το δρομο του και τα ονειρα του.Οχι τιποτα ιδιαιτερο,αλλα μερικες φορες σκεφτομαι αν η ιστορια εχει καποια δοση αληθειας!

Καταραμενη Ομαδα - Ντεηβιντ Πις - Τοπος



Μυθιστορημα κι αυτο,το οποιο βασιζεται σε αληθινη ιστορια,η οποια παρουσιαζεται με βαση το πως την εχει στο μυαλο του ο συγγραφεας.Προκειται για την ιστορια του καλυτερου Αγγλου προπονητη,Μπραιαν Κλαφ.Ταλαντουχος και εκκεντρικος,εφτασε απο τον πατο στην κορυφη,μεχρι να ξαναπεσει εκει κηνυγημενος απο τους δαιμονες του.Ενας Μουρινιο της εποχης του.Εξαιρετικο,εχει γινει και ταινια με τον τιτλο Damned United!

Ο Πυρετος της Μπαλας - Νικ Χορνμπυ - Ελληνικα Γραμματα



Ο συγγραφεας του High Fidelity,πιστος οπαδος της αγγλικης Αρσεναλ,μας μεταφερει το παθος του για το ποδοσφαιρο και την ομαδα του.Πως το κανει αυτο;Ευκολα,αφου ολες οι σημαντικες στιγμες της ζωης του,χαρες και λυπες,τις εχει συνδεσει και με καποιο αγωνα της Αρσεναλ.Γραφη εξαιρετικη,με χιουμορ και συναισθημα,προτεινεται σε ολους τους ποδοσφαιροφιλους.

Το Τελευταιο Παιχνιδι - Τζεισον Κοουλι - Τοπος



Το οπισθοφυλλο τα λεει ολα: 26 Μαΐου 1989. Ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που έγραψε Ιστορία: Λίβερπουλ - Άρσεναλ. Η δεύτερη χρειαζόταν νίκη με δύο γκολ διαφορά για να κατακτήσει το πρωτάθλημα που φαινόταν, όπως όλα έδειχναν, ότι ανήκει στην αντίπαλό της - και το κατέκτησε. Εκείνη την ημέρα παίχτηκε στο Άνφιλντ ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια στην παγκόσμια ιστορία του ποδοσφαίρου, το οποίο σφράγισε το τέλος μιας εξαιρετικά δραματικής και πολιτικά φορτισμένης περιόδου του αγγλικού πρωταθλήματος· μιας περιόδου που τα ετοιμόρροπα γήπεδα πλημμύριζαν χούλιγκανς τυφλωμένους από το μίσος και τον ρατσισμό.

Παιχνίδι χωρίς όρια - Χρηστος Σωτηρακοπουλος - Τοπος



Ο Χρηστος Σωτηρακοπουλος μας παρουσιαζει ποδοσφαιρικες στιγμες που εγραψαν ιστορια.Αλλες γνωστες,αλλες λιγοτερο γνωστες και μερικες καθολου,αλλα ολες ενδιαφερουσες.

Το ημίχρονο του θανάτου - Χριστος Χαραλαμποπουλος - Ελληνικα Γραμματα



Έντεκα ιστορίες που έχουν την αφετηρία τους στη μυθολογία του ποδοσφαίρου αλλά που προσγειώνονται -όλες ανεξαιρέτως- στη σκληρή πραγματικότητα. Σε όλες τις ιστορίες του Χαραλαμπόπουλου, από τη Θεσσαλονίκη του Κούδα και του Τζίμη «του κυλάει» έως το κατακτημένο Κίεβο, όπου παίχτηκε το ιστορικό «παιχνίδι του θανάτου» ανέμεσα στη Δυναμό και τους χιτλερικούς, ο πραγματικός πρωταγωνιστής, πέρα από τις μυθικές φυσιογνωμίες (Γιασίν, Πούσκας, Γκαρίντσα, Κρόιφ, Ντουκαντάμ, Ζιντάν κ.ά.), είναι η μυστηριώδης εκείνη δύναμη που απογειώνει παίκτες και οπαδούς σε μια φαντασιακή σφαίρα δίχως σύνορα· όπου όμως, κατά παράξενο τρόπο, δοκιμάζονται με πάθος όλες οι αξίες και τα προβλήματα της πραγματικής κοινωνίας.Παρα πολυ καλο και ωραια γραφη.

George Best,Ο Καλυτερος - Αυτοβιογραφια - Πλατυπους



Εξαιρετικη η αυτοβιογραφια του Μπεστ.Τα λεει-γραφει εξω απο τα δοντια κι αυτο μετραει,καθως η ζωη του καθε αλλο παρα απλη ηταν.Σπανιο ταλεντο,το οποιο χαραμισε για χαρη του αλκοολ και των γυναικων.Φημη ανταξια των Beatles,των οποιων ηταν συγχρονος.Ο ιδιος εχει δηλωσει: "Αν είχα γεννηθεί άσχημος κανείς δεν θα ήξερε τον Πελέ." Τσεκαρετε κι εδω

Ζοσε Μουρινιο,Προπονητης απο Ατσαλι - Λουις Λουρενσο - Ο.Μ.Μ.Ε



Μινι βιογραφια του Μουρινιο,απο το πως ξεκινησε την προπονητικη,μεχρι τη μετακινηση του στην Τσελση.

Οτο Ρεχαγκελ,το πορτρέτο ενός ιδιοφυούς προπονητή - Νορμπερτ Κουντσε - Εμπειρια



Η ζωη του εθνικου μας προπονητη,απο τα πρωτα του βηματα ως ποδοσφαιριστης,μεχρι τις προπονητικες του επιτυχιες!

Το Γαμωτο Ενος Παναθηναικου - Χριστοφορος Κασδαγλης - Καστανιωτης



Χωρις σχολια.Εισαι παναθηναικος,το διαβαζεις!


Τα μαθηματικά του ποδοσφαίρου - Κεν Μπρεϊ - Τραυλος



Ο συγγραφεας προσπαθει να μας παρουσιασει την εφαρμογη διαφορων μαθηματικων εννοιων και τυπων στο ποδοσφαιρο.Απο τη λειτουργικοτητα του καθε συστηματος μεχρι τη χρηση του φαλτσου(!),τα μαθηματικα ειναι παροντα ακομη κι αν δεν το αντιλαμβανομαστε.Μονο για hardcore φιλαθλους.

Ιερος Πολεμος - Θεολογος Αλεξανδρατος - IntroBooks



Παρουσιαση των μεγαλυτερων ντερμπι του πλανητη και των λογων που οδηγησαν στην αντιπαλοτητα των συλλογων,σε καθε μια περιπτωση.Αξιολογο,κυριως εγκυκλοπαιδικου ενδιαφεροντος.

50 Χρονια Κυπελλο Πρωταθλητριων 1956-2006 - Χρηστος Σωτηρακοπουλος - Ο.Μ.Μ.Ε



Η ιστορία του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, από τους θριάμβους της Ρεάλ του ντι Στέφανο έως την αποθέωση της Μπαρτσελόνα του Ροναλντίνιο, μέσα από τις σελίδες αυτού του βιβλίου εκτυλίσσεται μπροστά στα μάιτα σας σαν μια καλοστημένη ταινία, εμπεριέχοντας όλα όσα συνδυάζει το ποδόσφαιρο αυτά τα 50 χρόνια: δράμα, χαρές, πίκρες, τραγωδίες, σπουδαία γκολ, μεγάλα ματς, σπουδαίους σταρ. Και φυσικά πολύ παρασκήνιο και αρκετή ίντριγκα!

20 Χρονια Ταξιδια με τον Παναθηναικο - Μενιος Σακελλαροπουλος - Λιβανης



Ολα τα ευρωπαικα παιχνιδια του Παναθηναικου,απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 μεχρι τις αρχες αυτης του 00,οπως τα εζησε ο Μενιος Σακελλαροπουλος.Must read για ολους τους Παναθηναικους.

Futebol - Αλεξ Μπελλος - Κεδρος



Ενα βιβλιο για το βραζιλιανικο ποδοσφαιρο.Αυτο τα λεει ολα.Πως το ζουν το ποδοσφαιρο εκει κατω;Τι σημαινει ποδοσφαιρο για τους Βραζιλιανους;Ολες οι απαντησεις περιεχονται στο βιβλιο.

Τα Στημενα:Ποδοσφαιρο και Οργανωμενο Εγκλημα - Ντεκλαν Χιλ - Πολυτροπον



Ο Χιλ,μετα απο ερευνα αρκετων χρονων μας παρουσιαζει πως δουλευει ολο το συστημα των στημενων παιχνιδιων.Πως και απο που ξεκινησε,πως επεκταθηκε,πως στηνονται οι αγωνες,ποιοι κινουν τα νηματα;Τι κανουν οι αρμοδιες υπηρεσιες για αυτο;Οι απαντησεις δινονται μεσα απο παρακολουθησεις και πολλες συνεντευξεις των "πρωταγωνιστων".

Brilliant Orange:The Neurotic Genius of Dutch Football - David Winner - Bloomsbury

Ενα εξαιρετικο βιβλιο για το Ολλανδικο Ποδοσφαιρο.Δεν εχει μεταφραστει στα ελληνικα(ουτε προκειται).


Στη βιβλιοθηκη μου περιμενουν 2 ακομα βιβλια.Το "Οιδιπους Σεντερμπακ" του Κωνσταντινου Καμαρα και η βιογραφια του Ντενις Ροντμαν "Οσο Κακος Θελω"
 
Ποδοσφαιρόφιλος είμαι, αλλά με την πάροδο του χρόνου με απωθεί όλο και περισσότερο. Στη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μου το αντιμετωπίζω μάλλον σαν κάτι που πλησιάζει επικίνδυνα στην αστειότητα (μιλάω για το επαγγελματικό, ιδιαίτερα για το ελληνικό)

Έχω να συνεισφέρω στο νήμα το βιβλίο "Τα δοκάρια του Καστέλ ντι Σάνγκρο" του Τζο Μακ Γκίνις, συγγραφέα και δημοσιογράφου που παρακολούθησε απο κοντά το καλοκαίρι του 96 την πορεία της ομώνυμης ομάδας μέχρι τη Serrie B.

Πρόκειται ουσιαστικά για οδοιπορικό που μοιράζεται ανάμεσα στον κόσμο των αποδυτηρίων της ομάδας και στην μικρή Ιταλική κωμόπολη, που την εποχή εκείνη ζούσε το μεθύσι της επιτυχίας της ποδοσφαιρικής της ομάδας.
 
Πολύ ενδιαφέρον το νήμα που άνοιξες Χανκ Μουντυ, όπως επίσης ενδιαφέροντα είναι και τα βιβλία που μας παρουσίασες.

Απ' αυτά έχω στην κατοχή μου "Το γαμώτο ενός Παναθηναϊκού", και το "20 χρόνια ταξίδια με τον Παναθηναϊκό"... για ευκολονόητους λόγους! :))



Προσφάτως πήρα και την "Ιστορία του Μουντιάλ" του Αλεξανδράτου Θεολόγου, βρίσκοντας την αρκετά ενδιαφέρουσα. Μια μικρή αναφορά:

Τι σχέση έχει ο Αϊνστάϊν με τον Πελέ; Ο Μίκι Μάους με το πρώτο Μουντιάλ της ιστορίας; Ο Κένεντι με τον Γκαρίντσα; Το «Ουότεργκέϊτ» με τον Κρόϊφ; Μην βιαστείτε να απαντήσετε «καμία». Το κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη, το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου μπαίνει κάθε τέσσερα χρόνια στη ζωή μας και για ένα μήνα μονοπωλεί το ενδιαφέρον όλου του κόσμου.
Στο βιβλίο αυτό μπορείτε να διαβάσετε την ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων (μέχρι του Μουντιάλ της Ν. Αφρικής) με έναν αληθινά μοναδικά τρόπο: Μέσα από τα γεγονότα στα γήπεδα όπου διεξαγόταν από το 1930 μέχρι και το 2006 η διοργάνωση, παρουσιάζεται η σύγχρονη ιστορία της ανθρωπότητας.

Μαζί με τα κατορθώματα των άσων της «στρογγυλής θεάς» θα θυμηθούμε και τα «κατορθώματα» των ανθρώπων που έγραψαν την ιστορία του 20ου αιώνα και έβαλαν τις βάσεις για να είναι ο κόσμος όπως τον ξέρουμε σήμερα.
 
Το μόνο βιβλίο που διάβασα και έχει σχέση με το ποδόσφαιρο, με το οποίο δεν είμαστε φίλοι, είναι "Η Φανέλα με το Εννιά" του Μένη Κουμανταρέα. Είναι η ιστορία ενός ποδοσφαιριστή που κυνηγά την μεγάλη ευκαιρία, μέσα από την πορεία του γνωρίζουμε τα παρασκήνια στον κόσμο του ποδοσφαίρου, τους πουλημένους αγώνες και την εκμετάλευση των νέων που ονειρεύονται καριέρα και πλούτο.
 
Last edited:
Αν και το ποδόσφαιρο δεν με τρελαίνει γενικά (κανα τελικό champion league αν δω :ρ) , έχω διαβάσει το The Game Boy του Σακελλαρόπουλου και μου άρεσε σαν ιστορία.
Όντως δεν ήταν κάτι το τρομερό αλλά διαβαζότανε ευχάριστα και η ιστορία κυλούσε με γρήγορο ρυθμό χωρίς να βαριέσαι...
 
Το μόνο βιβλίο που διάβασα και έχει σχέση με το ποδόσφαιρο, με το οποίο δεν είμαστε φίλοι, είναι "Η Φανέλα με το Εννιά" του Μένη Κουμανταρέα. Είναι η ιστορία ενός ποδοσφαιριστή που κυνηγά την μεγάλη ευκαιρία, μέσα από την πορεία του γνωρίζουμε τα παρασκήνια στον κόσμο του ποδοσφαίρου, τους πουλημένους αγώνες και την εκμετάλευση των νέων που ονειρεύονται καριέρα και πλούτο.
Πολύ μου άρεσε αυτό το βιβλίο Πολυξένη,και νομίζω ότι επειδή επικεντρώνεται περισσότερο στον ήρωα παρά στο ποδόσφαιρο,μπορεί άνετα να διαβαστεί και από μη ποδοσφαιρόφιλους.Από τη λίστα του Χανκ έχω διαβάσει μόνο τον "Πυρετό της μπάλας".Αν και ο Χόρνμπυ μου αρέσει αρκετά,το συγκεκριμένο βιβλίο με κούρασε,μάλλον επειδή είμαι περισσότερο μπασκετικός.Είναι ότι πρέπει πάντως γι'αυτούς που αγαπούν το ποδόσφαιρο και δη το αγγλικό.

Υ.Γ.Πολύ πρωτότυπο νήμα:μπράβο:
 
Πριν απο το τέρμα-Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη



Στη φτωχογειτονιά μεγαλώνουν τρεις φίλοι. Αυτοί, η μπάλα τους και τα όνειρά τους για «κοινωνική άνοδο».
Πόσους συμβιβασμούς, πόσες υποχωρήσεις πρέπει να κάνουν γι αυτή την άνοδο; Τι αντίτιμο πρέπει να δώσουν στα κυκλώματα;
Ακριβώς πριν από το τέρμα όμως...


Το χα διαβάσει πριν χρόνια (όταν ήμουν και εγώ έφηβος). Όμορφο μυθιστόρημα και προτείνεται σε αναγνώστες αντίστοιχης ηλικίας και όχι μόνο.
 
Αναφέρατε τα πιο πολλά, όπως το απολαυστικό "Fever Pitch" το οποίο έχει δημιουργήσει σχολή (και στην Ελλάδα, χωρίς ωστόσο κανείς να το έχει πλησιάσει -με εξαίρεση ίσως τον Κ. Καμάρα και το "Οιδίπους σέντερ μπακ") και το "Futebol", το οποίο έχω διαβάσει αποσπασματικά, αλλά σύντομα θα του αφιερώσω τον χρόνο που του αξίζει.

Δικό μου αγαπημένο πάντως είναι το "Brilliant Orange", ίσως το πιο ψαγμένο βιβλίο για το ποδόσφαιρο που έχει γραφτεί ποτέ.



Μην μπερδεύσετε, δεν πρόκειται για ιστορική καταγραφή του ολλανδικού ποδοσφαίρου. Είναι κάτι πολύ περισσότερο, μία πραγματική μελέτη του πώς η ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία των Ολλανδών έχει εισβάλει και στην μπάλα, με αποκορύφωμα τη φοβερή και τρομερή Εθνική τους που άγγιξε την κατάκτηση του Μουντιάλ του '74 (και της οποίας μέγας θαυμαστής δηλώνει ο Αγγλος συγγραφέας, Ντέιβιντ Γουίνερ).

Δυστυχώς δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, αλλά αξίζει να το αναζητήσετε και να το διαβάσετε -ακόμα κι αν δεν είστε Ολλανδόφιλοι.
 
Ρε, πως ξεχασα να αναφερω το Brilliant Orange? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ! Και δηλωνω και φαν της Ολλανδικης σχολης τρομαρα μου! Φοβερο βιβλιο, πραγματι!

Επισης συμφωνω οτι το Οιδιπους Σεντερ Μπακ θυμιζει εντονα το Fever Pitch!
 
Πολύ καλές επιλογές είναι επίσης το "παιχνίδι χωρίς όρια" του Χ. Σωτηρακόπουλου, με πολλές ιστορίες απο το ποδόσφαιρο που σε κανούν να αγάπας αυτο το άθλημα για πάρα πολλούς λόγους. Επίσης μερικές ιστορίες για όσους δεν τις γνωρίζουν πραγματικά θα σας αφήσουν με το στόμα άνοιχτο. Είναι λες και επέλεξε τα καλύτερα και πιο σημαντικά κομμάτια από την ιστορία του αθλήματος και τα έβαλε μέσα στο βιβλίο με μια υπέροχη περιγράφη.

Επίσης μου άρεσε και το "Σκίσε το Manual" του Β.Σαμπράκου, μια "φανταστική" ίστορια, που μόνο φανταστική δεν είναι. Το βιβλίο απλά σου εξηγεί όλο το βρώμικο παρασκήνιο γύρω από το ποδόσφαιρο, που κάποιοι από εμας παθιοζόμαστε γι αυτό αλλά στην ουσία δεν είναι τίποτα άλλο από μια βρώμικη επιχειρήση. Σε όλο αυτό το παρασκήνιο ο έντιμος δημοσιογράφος(ήρωας του βιβλίου) παλεύει με τον εαυτό του για να αποκαλύψει την αλήθεια, αλλά αντιλαμβάνεται πως είναι αδύνατον να τα βάλει με όλους μόνος του. Παρόλα αυτά δεν τα παρατάει και περιμένει την κατάλληλη στιγμή.
 
Πάντως πολλές γνωστές μου παντρεμένες με ποδοσφαιρόφιλους και όχι βιβλιόφιλους (τα λάθη πληρώνονται κορίτσια!!) αναζητούν εναγωνίως κάτι του τύπου « Ποδόσφαιρο: πως να το κόψετε σε 40 μέρες» :χαχα:
 
Από τα πολλά βιβλία που αναφέρατε έχω διαβάσει μόνο τα

Καταραμένη ομάδα του Ντέιβιντ Πις και Ζοσέ Μουρίνιο, Προπονητής απο Ατσάλι - Λουίς Λουρένσο που ανέφερε ο Χανκ στην αρχική ανάρτηση

Αμφότερα πολύ ωραία :πάνω: τα ευχαριστήθηκα

Ένα ακόμα που διάβασα, νομίζω δεν αναφέρθηκε και μου άρεσε εξίσου με τα προηγούμενα είναι το
Τα δοκάρια του Καστέλ ντι Σάνγκρο του Τζο Μακ Γκίνις

Όποιος αρέσκεται σε τέτοιου είδους βιβλία πιστεύω πως θα το γουστάρει
 
Top