Σουζάν Κόλινς (Suzanne Collins) : "Αγώνες Πείνας" (Hunger Games)

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης


Τίτλος: Αγώνες Πείνας
Πρωτότυπος τίτλος: Hunger Games
Συγγραφέας: Σουζάν Κόλινς (Suzanne Collins)
Μετάφραση: Πηνελόπη Τριαδά
Εκδόσεις: Πλατύπους
Έτος έκδοσης: 2009
Έτος πρώτης έκδοσης: 2008 (Αγγλικά)
Αριθμός σελίδων: 414
ISBN: 978-960-665-80-6


Το βιβλίο αυτό διηγείται μια ιστορία πάνω σε μια αγαπημένη μου θεματολογία: την επιβίωση σε ένα δυστοπικό μέλλον. Η Βόρεια Αμερική κατοικείται από το έθνος της Πάνεμ με κέντρο την τεχνολογικά προηγμένη πόλη Κάπιτολ. Η υπόλοιπη χώρα είναι χωρισμένη σε δώδεκα περιοχές εξαθλιωμένες κι υποταγμένες στην Κάπιτολ. Κάθε χρόνο οργανώνονται κεντρικά οι Αγώνες Πείνας στους οποίους κάθε περιοχή στέλνει δύο έφηβους, ένα αγόρι κι ένα κορίτσι, ως δείγμα υποτέλειας. Μέσα σε μια τεχνολογικά ελεγχόμενη αρένα οι είκοσι τέσσερις νέοι επιδίδονται σε έναν αμείλικτο αγώνα επιβίωσης από τον οποίο μόνο ένας βγαίνει ζωντανός.

Την ιστορία παρακολουθούμε σε πρώτο πρόσωπο μέσα από την αφήγηση της ηρωίδας της Κάτνις, μιας μικρόσωμης και πολύ ικανής κυνηγού.

Το θέμα δεν είναι πρωτότυπο και, βέβαια, δεν χρειάζεται να είναι. Οι νέοι που στέλνονται στον θάνατο ως δείγμα υποτέλειας θυμίζουν τον αρχαιοελληνικό μύθο με τον Θησέα ο οποίος είναι πολύ πιθανό πως έχει ιστορική αρχή. Επίσης, οι αγώνες επιβίωσης μονομάχων μέσα σε αρένα αποτελούν κι αυτοί, βέβαια, ένα ιστορικό γεγονός. Και από εκεί και πέρα τα θέματα αυτά απαντούν εδώ κι εκεί μέσα στην λογοτεχνία. Εγώ το έχω συναντήσει π.χ. στον Ρόμπερτ Σέκλεη (Robert Sheckley). Επίσης, ίσως κάποιοι θυμούνται την πολύ σχετική ταινία (τηλεσόου με αγώνες επιβίωσης σε δυστοπικό μέλλον) "the Running Man" (1987), βασισμένο σε βιβλίο του Στέφεν Κινγκ, κι ομοίως σχετικό θεματικά πρέπει να είναι το "Battle Royal" (2000) που έχω στο πρόγραμμα να το δω σύντομα. Φαντάζομαι πως μπορούν να προστεθούν κι άλλες αναφορές.

Βλέπω πως η αγγλική βικιπαίδεια χαρακτηρίζει το βιβλίο "εφηβικό" όμως σκέφτομαι πως το θέμα εφήβων που αλληλοσφάζονται είναι μάλλον ακατάλληλο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, χαίρομαι που διαπιστώνω πως έχω έφηβη ψυχή καθώς προσωπικά απόλαυσα το βιβλίο σε μια ανάγνωση-μονορούφι.

Παράλληλα με την ανάγνωση είδα, σε δόσεις, και την ταινία ("The Hunger Games", 2012) που, παρά κάποια αρνητικά λόγια που είδα —μου φαίνεται εδώ στην Λέσχη— μου άρεσε.


σκηνή από την ταινία

Το βιβλίο έχει και συνέχειες.

Να σημειώσω πως η έκδοση από του Πλατύποδα είναι πολύ καλή, παρά κάποιο παράπονο που είδα σε κάποιο άλλο νήμα. Πολύ καλό χαρτί και δέσιμο, και επιτέλους διαφορετική —κι όμως ευχάριστη— γραμματοσειρά.

Εάν κάποιος έχει εφηβική ψυχή σαν την δική μου ( ;) ) κι αγαπά ιστορίες για το δυστοπικό μέλλον, αυτό είναι ένα βιβλίο που μάλλον θα του αρέσει.
:ναι:
 
Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Επίσης, ίσως κάποιοι θυμούνται την πολύ σχετική ταινία (τηλεσόου με αγώνες επιβίωσης σε δυστοπικό μέλλον) "the Running Man" (1987), βασισμένο σε βιβλίο του Στέφεν Κινγκ, κι ομοίως σχετικό θεματικά πρέπει να είναι το "Battle Royal" (2000) που έχω στο πρόγραμμα να το δω σύντομα. Φαντάζομαι πως μπορούν να προστεθούν κι άλλες αναφορές.
Αυτή η ταινία δεν είχε καμία σχέση με το βιβλίο του Stephen King. Τον τίτλο και τη βασική ιδέα, κι αυτή αλλαγμένη. Δεν λέω ότι το έσφαξαν το βιβλίο - απλά η ταινία δεν έχει πραγματικά καμία σχέση. Πράγματι, το βιβλίο θυμίζει θεματικά τους "Αγώνες Πείνας", και είναι καταπληκτικό. Ακόμα περισσότερο σ' αυτήν τη θεματολογία βρίσκεται το μυθιστόρημα του King "Η Μακριά Πορεία", ένα απ' τα καλύτερά του κατά τη γνώμη μου. Είμαι σίγουρη ότι θα σου αρέσει το συγκεκριμένο, Φαροφύλακα.

Δυστυχώς, δεν ξέρω πώς, αλλά είχα μείνει με την εντύπωση ότι οι "Αγώνες Πείνας" είναι μια εφηβική σειρά στα πρότυπα του "Λυκόφωτος". Πήγα απλώς να δω την ταινία, η οποία ήταν καλή, αλλά θύμιζε κάπως υπερβολικά από ένα σημείο και μετά το γιαπωνέζικο Battle Royal. Τώρα έχω περιέργεια να διαβάσω τα βιβλία. :)
 
όπως έγραψα και στο άλλο νήμα για τους "Αγώνες πείνας" (αν και εκείνο είχε σαν κέντρο την ταινία περισσότερο ) τα βιβλία μου άρεσαν αφάνταστα. Σίγουρα η ιστορία δεν ήταν πρωτότυπη αλλά όπως έγραψε και ο Φαροφύλακας... και γιατί να είναι ; !!

Μπορώ να πω πως δεν είναι στο τοπ πέντε με τα καλύτερα βιβλία φαντασία που έχω διαβάσει αλλά σίγουρα θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα! (σας το είπα... δε σας το είπα... ξεκίνησα το "παιχνίδι στέμματος" :ρ)

Δεν έχω κάτι άλλο να γράψω. ότι έγραψα στο πρώτο νήμα τα ίδια συνεχίζω να πιστεύω ακόμα !
 
Κοίτα τώρα σε τι νημα έπεσα...θα μπορούσα να γράψω ποστ σεντόνι για αυτά τα βιβλία αλλά δεν θέλω να σας κουράσω. Πολύ ωραία η παρουσίαση σου Φαροφύλακα.:))
Ανήκω στους φάν της φανταστικής λογοτεχνίας(μάλλον έχω και εγώ εφηβική ψυχή) και η συγκεκριμένη σειρά με κέρδισε απο την πρώτη στιγμή που έπεσε στα χέρια μου.Θυμάμαι τον εαυτό μου να ξενυχτάει γιατί δεν μπορούσα να κλείσω το βιβλίο.
Η Collins έχει δημιουργήσει ένα φανταστικο κόσμο που με τρομαχτικό τρόπο ανακαλύπτεις πόσο μοιάζει με τον δικό μας.Είναι αρκετά αλληγορικό σε βαθμό που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν ζεις κι εσύ σε έναν τέτοιο κόσμο αλλά το αγνοείς ή δεν θέλεις να το παραδεχτείς.Θέτει άμεσους προβληματισμους όπως η πείνα,ο πόλεμος, η αλληλοεξοντωση αμεσα αντικρουομενη με την αλληλεγγυη.
Το δεύτερο βιβλίο της σειράς είναι ακόμα πιο συναρπαστικό από το πρώτο ,με γρήγορη εξέλιξη της πλοκής,διαδοχικές ανατροπές και συνεχή δράση σε κάνουν να το διαβάζεις με κομμένη την ανάσα.Για το τρίτο έχω λίγες ενστάσεις βέβαια αλλα δεν θέλω να προδώσω κάτι απο την εξέλιξη της ιστορίας σε κάποιον που δεν τα έχει διαβάσει.

Οι ταινίες δεν έφτασαν απλά τις προσδοκίες μου αλλά τις ξεπέρασαν κατά πολύ.Είναι από τις καλύτερες μεταφορές βιβλίου που έχω δει.


Όσο αφορά τα βιβλία από Πλατυπους προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.Τα βιβλία τους είναι εξαιρετικά και σαν δέσιμο και σαν γραφή.Επίσης κρατάνε πάντα το γνήσιο εξώφυλλο που για εμένα είναι σημαντικό.:ναι:
 
Διάβασα και τα 3 βιβλία πρόσφατα. Για την ακρίβεια την προηγούμενη βδομάδα. Μακράν καλύτερα από τις ταινίες. Όχι ότι οι ταινίες είναι κακές. Αντιθέτως. Αν και περίμενα περισσότερα από την δεύτερη ταινία. Anyway αξιοσέβαστη προσπάθεια. Μην ξεχνάμε πόσο δύσκολο είναι να μεταφερθεί ένα βιβλίο σε ταινία, πόσο μάλλον ένα τέτοιο βιβλίο.

Όπως προειπώθηκε, το θέμα δεν είναι και τόσο πρωτότυπο. Κυρίως μοιάζει ανησυχητικά με το Battle Royale. Για την ταινία μιλάω, γιατί κι αυτό είναι βασισμένό σε βιβλίο που όμως δεν είχα ακόμα την τύχη να το διαβάσω (ακόμα)!

Προτεινόμενο δώρο για εφήβους που σίγουρα θα το λατρέψουν. Ευκαιρία να τους παρασύρουμε για να διαβάσουν :ιδέα: ...ίσως...
 
Διάβασα ή μάλλον ..ρούφηξα (!) και τα 3 βιβλία - τα δανείστηκα από την έφηβη κόρη μιας φίλης μου ;)
Ωραία πλοκή, αλλά θα ήθελα να είναι λίγο πιο..περιγραφική η συγγραφέας.. μου άφησε αρκετά κενά στις εικόνες, πώς ήταν η ζωή εκεί ή στην κάπιτολ και βαρέθηκα να διαβάζω τις λεπτομερείς περιγραφές για τα φαγητά που τους πρόσφεραν στον τρένο...
Είναι ό,τι πρέπει πάντως για χαλαρό διάβασμα τώρα το καλοκαιράκι (παρά το θέμα του ;) )
 
Πολύ όμορφα και καλογραμμένα βιβλία από τα καλύτερα που εχω διαβάσει στο είδος αυτό και σίγουρα δεν απευθύνεται μόνο σε εφήβους.
Με προβλημάτισε όμως η αναφορα σε μία άλλη ταινία και βιβλίο αν κατάλαβα καλά, το Μπατλ Ρουαγιαλ.Ξέρει κανείς ποιο από τα δύο προϋπήρξε;Υπάρχει δηλαδή κάποιου είδους αντιγραφή;
 
Το Μπατλ Ρουαγιαλ προϋπήρξε, αν και για μένα είναι απλά ένα σπλάτερ κινέζικο θρίλερ χωρίς ιδιαίτερο νόημα (δεν το χω δει βέβαια, δεν υπάρχει περίπτωση να το δω!!!). Η Σούζαν Κόλινς είχα διαβάσει (όπως λέει και ο Φάρος παραπάνω) ότι εμπνεύστηκε από ένα ντοκυμαντέρ που είδε για το μύθο του Μινώταυρου που έλεγε το εξής:
Ο γιος του Μίνωα Ανδρόγεως πήρε μέρος σε αγώνες στα Παναθήναια και απέσπασε κάποιες νίκες, για τις οποίες οι Αθηναίοι τον ζήλεψαν και τον σκότωσαν. Ο Μίνωας για να τιμωρήσει τους Αθηναίους κήρυξε πόλεμο στον οποίο νίκησε. Σαν ποινή των Αθηναίων όρισε κάθε εννέα χρόνια εφτά νέοι Αθηναίοι και εφτά νέες Αθηναίες να στέλνονται στην Κρήτη και να κατασπαράζονται από το Μινώταυρο.

από το wikipedia
ενώ στο επόμενο κανάλι της τηλεόρασής της έπαιζε ένα ριάλιτι.
 
Πολύ καλο βιβλίο αλλα την αμαρτία μου θα την πω: μου άρεσε κατά πολύ περισσότερο η ταινία...:ρ

Όταν βγήκε η δεύτερη ταινία,λίγες μέρες πριν είχα πάρει το αντίστοιχο βιβλίο,το έφτασα στη μέση αλλα ο πειρασμός ότι περίμενε στο pc μου για να την δω δεν με άφησε να το ολοκληρώσω και έτσι έμεινε στην μέση το βιβλίο..:φιρουλί:

Έχω σκοπό όταν τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα(Το κοράκι - Stephen King)θα το πάρω από την αρχή για να μπορέσω άμεσα να προχωρήσω και στο τρίτο:))))
 
Εγώ δεν θα πω πολλά, γιατί απλά δεν μου άρεσαν τα βιβλία καθόλου...! Δηλαδή, η ιστορία φαίνεται εντάξει, αλλά ο τρόπος που γράφει είναι τόσο βαρετός...δυστυχώς δεν κατάφερα καν να τελειώσω το πρώτο. Η πρώτη ταινία ήταν εξαιρετική, η δεύτερη μου φάνηκε πολύ βιαστική αλλά δεν ήταν άσχημη.
 
Με έπιασε πρόσφατα μία έντονη επιθυμία να διαβάσω αυτήν την τριλογία γιατί έκανα την αρχή με τα δυστοπικά με την τριλογία της Απόκλισης (την οποία λάτρεψα) και μου πρότειναν και αυτό. Ψάχνω λοιπόν τα βιβλία και δεν τα βρίσκω πουθένα. Μα καλά δεν κυκλοφορούν πλέον;;; :ααργκ: Και νόμιζα ότι είναι από τα βιβλία που πουλάνε (μεταφορικα και κυριολεκτικά). Πας περιπτώσει, υπαρχει κανείς/καμία που δεν τα θέλει και τα πουλάει;;; :))) Έστω και το πρώτο μόνο για να δω αν μου αρέσει!
 
Top