Άλεν Καρ (Allen Carr): "Ο Εύκολος Τρόπος να Κόψετε το Κάπνισμα"

Ίζι

Κυρά των Σκιών


Τίτλος: Ο Εύκολος Τρόπος να Κόψετε το Κάπνισμα
Πρωτότυπος τίτλος: The Easy Way To Stop Smoking
Συγγραφέας: Άλεν Καρ (Allen Carr)
Μετάφραση: Γιώργος Φωκάς
Εκδόσεις: ΑΙΩΡΑ
Έτος έκδοσης: 2004
Διαστάσεις: 21x14
Αριθμός σελίδων: 222


Έχω ξαναμιλήσει κάπου στη λέσχη γι’ αυτό το βιβλίο, όμως νομίζω ότι του αξίζει μια παρουσίαση. (Δεν ξέρω αν το έβαλα στο σωστό υποφόρουμ).
Πριν από 1 χρόνo πήρα με το ταχυδρομείο ένα πακέτο που είχε ως αποστολέα ένα ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο. Βρήκα μέσα το βιβλίο «Ο Εύκολος Τρόπος να Κόψετε το Κάπνισμα» του Allen Carr. Επειδή δεν έγραφε πουθενά ποιος μου το έστειλε, τηλεφώνησα στο βιβλιοπωλείο, για να μάθω από ποιον ήταν το μυστηριώδες δώρο. Έμαθα τελικά πως μου το είχε στείλει ένα φιλικό μου ζευγάρι που ανησυχούσε για τη μανία μου με το κάπνισμα (κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα τουλάχιστον, συχνά περισσότερο). Ο άντρας είχε πρόσφατα σταματήσει να καπνίζει. Τους πήρα τηλέφωνο για να τους ευχαριστήσω, λίγο ενοχλημένη κατά βάθος που θεώρησαν σωστό να επέμβουν με αυτό το μήνυμά τους στη ζωή μου, επειδή εκείνοι είχαν μια επιτυχία. Πολλοί πρώην καπνιστές γίνονται αρκετά σπαστικοί. Το δώρο τους δεν μου έλεγε κάτι. Στο σπίτι μου υπάρχουν άλλα τρία βιβλία με την ίδια θεματολογία, τα οποία δεν έκαναν τίποτε όταν τα διάβασα εκτός απ’ το να επιβεβαιώσουν αυτά που ήδη ήξερα. Πόσο τεράστια μαλ..ία έκανα που κάπνιζα, πόσο έθετα τον εαυτό μου σε κίνδυνο, πόσο κορόιδο με είχαν πιάσει οι καπνοβιομηχανίες κ.ο.κ. Ήθελα να κόψω το κάπνισμα, δεν είναι ότι δεν το ήθελα – νομίζω ότι οι περισσότεροι καπνιστές το θέλουν. Μικρότερη, θυμάμαι, είχα δοκιμάσει ακόμα και την ύπνωση για να το καταφέρω. Δεν έβλεπα, λοιπόν, σε τι θα μου φαινόταν χρήσιμο άλλο ένα βιβλίο με κακόγουστο εξώφυλλο και τίτλο που σου φώναζε στα μούτρα, με το όνομα του συγγραφέα με τεράστια γράμματα και το προφανές παραμύθι ότι κατέχει τη… μαγική μέθοδο!
Τα παιδιά μου είπαν απλά να διαβάσω το βιβλίο, γιατί ήταν το μόνο πράγμα που κατάφερε να πείσει τον άντρα να πετάξει το πακέτο του.
Ε, λοιπόν, το βιβλίο του Allen Carr είναι υπέροχο! Παρ’ ότι το ξεκίνησα με μεγάλη επιφυλακτικότητα και δυσπιστία, γρήγορα κατάλαβα ότι είναι διαφορετικό από τα αντίστοιχα που είχα ήδη διαβάσει, ότι είναι πολύ ευχάριστο, χαρούμενο μπορώ να πω, γρήγορο και ενδιαφέρον. Ο συγγραφέας δεν απειλεί τον καπνιστή. Δεν του λέει «κόφτο, αλλιώς…», όπως συνηθίζεται. Όμως καταρρίπτει ένα προς ένα τα επιχειρήματα υπέρ της συνέχισης του καπνίσματος, ακόμα και το πολύ απλό και ξεκάθαρο «μου αρέσει, τέλος». Σας προτείνω ανεπιφύλακτα να ξεπεράσετε όλη αυτή την κραυγαλέα «είμαι εδώ να σε βοηθήσω, εγώ έχω τη μέθοδο» εικόνα του και… να πάτε με τα νερά του! Να παίξετε το παιχνίδι του. Με άλλα λόγια, να αφεθείτε να σας πείσει.
Λάτρευα το τσιγάρο. Το καταπληκτικό βιβλίο του Carr μου έκανε πλύση εγκεφάλου τόσο αποτελεσματική, ώστε σήμερα είμαι ένα χρόνο σχεδόν χωρίς ούτε μία τζούρα. Ίσως ο ενθουσιασμός μου είναι υπερβολικός. Είναι βέβαιο ότι δεν έχουν κόψει το κάπνισμα όλοι όσοι διάβασαν το βιβλίο. Προσωπικά, όμως, το θεωρώ την κορυφαία μέθοδο διακοπής του καπνίσματος που υπάρχει αυτήν τη στιγμή διαθέσιμη στον κόσμο.
 
Ιζι,χαιρομαι που με σένα "επιασε η μέθοδος". Με μένα ήταν αποτυχία,παρόλο που έκανα και το σχετικό σεμινάριο στην Αθήνα.Μου είχε κοστίσει 350 ευρουδάκια,και σε 2 μέρες ξανάρχισα το καπνισμα. Το βιβλίο το έχω κρατήσει φυσικά,έχει έναν μαγικό τρόπο να σε πείθει οτι μπορεις να τα καταφέρεις
 
Πολύ χαίρομαι που σε βοήθησε το βιβλίο :)))) και πραγματικά μου δημιουργήθηκε απορία για το πώς το κατάφερε. Μάλλον θα πάω να το αγοράσω !!!;)
Μάλλον πρέπει να μάθω και τα γενέθλια του Καπνιστή και να του το κάνω δώρο ....:φρύδια:
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ιζι,χαιρομαι που με σένα "επιασε η μέθοδος". Με μένα ήταν αποτυχία,παρόλο που έκανα και το σχετικό σεμινάριο στην Αθήνα.Μου είχε κοστίσει 350 ευρουδάκια,και σε 2 μέρες ξανάρχισα το καπνισμα. Το βιβλίο το έχω κρατήσει φυσικά,έχει έναν μαγικό τρόπο να σε πείθει οτι μπορεις να τα καταφέρεις
Μία, είναι ολοφάνερο ότι το θέλεις. Θα έρθει η ώρα σου. (Δεν ήξερα ότι γίνονταν σεμινάρια στην Αθήνα).
 
Ειμαι η τρανταχτη αποδειξη οτι κι οταν υπαρχει θεληση,νικαει συνηθως η αδυναμια του χαρακτηρα.Εκεινο που μου εμεινε διαβαζοντας το βιβλιο και κανοντας το σεμιναριο,ειναι οτι το κοψιμο του τσιγαρου πρεπει να το παρουμε χαλαρα.Να μην το αντιμετωπισουμε σαν εναν αγωνα που μας στερει την απολαυση,γιατι ετσι του τσιγαρο γινεται υποσυνειδητα ο φιλαρακος που θα εχουμε παντα αναγκη.Παντως θα το ξαναδιαβασω σιγουρα!
 
Νομιζω οτι ο καθενας βρισκει τον δικο του τροπο για να το κοψει. Ο μπαμπας μου ας πουμε, εβαλε στοιχημα κ ετσι το πηρε αποφαση. Κ για να διευκολυνθει εκοψε κ τον καφε, γιατι τοτε ηταν που καπνιζε το πρωτο του τσιγαρο. Ο θειος μου απο την αλλη, το εκοψε οταν αρρωστησε, κ τωρα εχει ποσα χρονια που υποφερει απο τα φαρμακα κ τις θεραπειες κ ολα αυτα. Απο τους παππουδες μου κανενας δεν προλαβε να το κοψει πριν τους "κοψει" αυτο. Απο την αλλη, η μαμα ενος φιλου μου το εκοψε οταν της ειπε ο γιατρος οτι εχει ενα μηνα ζωης κ μολις περασε ο μηνας το ξαναρχισε. Οπως καταλαβαινεις, ειμαι πολυ κατα του τσιγαρου, γιατι εξαιτιας του εχουν υποφερει πολλοι δικοι μου!! (δεν πιστευω να σε τρομαξα;; :ρ)

Αληθεια, δεν θελω να προσβαλλω κανεναν, ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει ο,τι θελει, αρκει να μην ενοχλει τους αλλους.

@Ιζι πολυ ενδιαφερον το βιβλιο σου. Θα ηθελα να το κανω δωρο σε καναδυο φιλους μου, αλλα δεν θελω να τους προσβαλλω :συγνώμη:
 
:ουχ: Μα όχι!!Παντως ξαναλεω,το βιβλιο μπορει και να εχει αποτελεσμα.Και ο ιδιος ο Carr λεει μεσα, να το κανουμε δωρο σε καπνιστες,δεν νομιζω οτι θα προσβαλλεις κανεναν.Ισα ισα καλο θα κανεις.Ας μην ειμαστε παντα τοσο politically correct!
 
Επί του νήματος θα τοποθετηθώ χρησιμοποιώντας την γνωστή ατάκα - του Τομ Γουαίητς απευθυνόμενος στον Ίγκυ Ποπ - από την ταινία του Τζιμ Τζάρμους "Cofffee and cigarettes" : " Άν το έχεις κόψει, τότε μπορείς άφοβα να καπνίσεις ένα τσιγαράκι". :)

Την απολαυστική αυτή σκηνή της ταινίας όποιος επιθυμεί μπορεί να την δεί εδώ
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Αγαπητέ Ονειρευτή, σου ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που θα χαλάσω την ωραία και χαλαρή διάθεση με την οποία έκανες αυτό το σχόλιο. Ωραίος ο Τζάρμους, ακόμα πιο ωραίος ο Ίγκυ Ποπ, αλλά αυτή η ατάκα δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία εξυπνάδα. Ο πρώην καπνιστής μπορεί να κάνει ένα "τσιγαράκι" τόσο άφοβα όσο ο πρώην ηρωινομανής να χτυπήσει μια "ενεσούλα". Και πάλι συγγνώμη.
 
Δεν ήξερα το συγκεκριμένο βιβλίο αλλά δεν πιστεύω πως υπάρχει εύκολος τρόπος να απαλλαγεί κανείς από οποιονδήποτε εθισμό. Συμφωνώ με την Λαλένα, δεν θέλω να μου κάνουν δώρο ένα τέτοιο βιβλίο, ακόμα χειρότερο να μου το χαρίσει μη καπνιστής. Οι περισσότεροι γνωστοί μου που έκοψαν το κάπνισμα (και κατάφεραν να μην ξανακαπνίσουν) πέταξαν μια μέρα το πακέτο τους και δεν αγόρασαν καινούριο, είχε έρθει η στιγμή που ήταν έτοιμοι να το κάνουν.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Καπνιζω εδω και χρονια αλλα οχι απο συνηθεια, αλλα ηθελημενα, σαν συνειδητή "κατάχρηση" οταν το αποφασισω μια-δυο φορες το μήνα.

Συνηθως καπνιζω πιο πολυ (δηλ. ενα ή δύο τσιγάρα τη μερα :ρ) οταν ειμαι εκτος οικειου περιβαλλοντος, πχ διακοπες. Τοτε ομως θα ελεγα οτι με ενοχλει.

Προσφατα στις διακοπες για παραδειγμα, ειχα αραξει το βραδυ και τα επινα με ενα πουρο, και ξαφνικα ενιωθα μια αηδια, σαν να μη το σηκωνει αλλο ο οργανισμος μου. Απο τοτε δεν ξανακαπνισα, γιατι μου εχει μείνει αυτή η αίσθηση, αλλα σιγουρα θα ξανακαπνισω αμα μου περασει και το ξανασηκωσουν τα κεφια.

Βασικα δεν σκεφτομαι να το κοψω, γιατι δεν το εχω αρχισει :ρ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν ειναι :ρ Σε αυτήν την κατασταση το να "κοψω" το κάπνισμα εχει την ιδια λογικη με το να αποφασίσω να μη ξαναπιώ ποτέ πχ. ούζο
 
Κι εγώ κάπως σαν τον Αντέρωτα είμαι. Μου αρέσει να κάνω πού και πού κανένα τσιγαράκι. Το τελευταίο διάστημα το έχω συνδιάσει με τον καφέ μου όταν είμαι στη δουλειά και παίρνουμε από κανά πακέτο με μια συνάδερφο το οποίο μπορεί να κρατήσει και βδομάδα.
Αυτή την περίοδο είμαι καπνίστρια επομένως για τα δικά μου δεδομένα αλλά ξέρω πως φάση είναι και θα περάσει.
Με λίγα λόγια, δεν είμαι εθισμένη. Το κάνω για ευχαρίστηση. Μπορεί να περάσει πολύς καιρός και να μη βάλω τσιγάρο στο στόμα μου γιατί νιώθω μπουχτισμένη ή δεν μου αρέσει η γεύση του. Και μετά στο άσχετο να θελήσω να παραστρατήσω ξανά :))))
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι εθισμένοι στη νικοτίνη και είναι, άρα, ικανοί να καπνίζουν λίγο, περιστασιακά (αν και δεν καταλαβαίνω τι χαρά βρίσκουν οι εν λόγω στο τσιγάρο). Όμως, εσείς που το κάνετε προσέξτε γιατί η νικοτίνη είναι ένα πραγματικά ύπουλο και πολύ εθιστικό ναρκωτικό. Όλοι νομίζαμε ότι το ελέγχαμε πριν εθιστούμε. Εντάξει, Αντάρη, αν το κάνεις 20 χρόνια το ελέγχεις μάλλον. Ο Αντέρωτας, νομίζω, το σύγκρινε με το ούζο. Το αλκοόλ προκαλεί βαριά εξάρτηση, αλλά χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια για να εθιστείς. Με το τσιγάρο καμιά φορά είναι θέμα ημερών.
Πάντως, επιμένω, ο πρώην καπνιστής δεν πρέπει να το ξαναβάλει στο στόμα του.
 
Το συγκεκριμένο, εξαιρετικά αποτελεσματικό βιβλίο, με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα μια κι έξω. Θεωρώ ότι έχω τελειώσει με το θέμα, εφόσον δεν έχω πάρει ούτε τζούρα έδω και 16 χρόνια.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Φένια χαίρομαι αφάνταστα που έμεινες 16 χρόνια χωρίς τσιγάρο. Πολύ εντυπωσιακό! Εύχομαι να τα καταφέρω κι εγώ τόσο καλά. :)
 
Όταν απέκτησα κίνητρο για να το κόψω (κάπνιζα ήδη 25 περίπου χρόνια, απο τα 17 ως τα 42, 1.5 πακέτο τη μέρα) ήταν το πιο εύκολο πράγμα που είχα κάνει στη ζωή μου.
Μιλάω για υπαρκτό φόβο για τη ζωή μου όμως, καθαρό φόβο, όχι σε θεωρητικό επίπεδο.
Έμεινα 2.5 χρόνια χωρίς τσιγάρο.
Δε μου έλειψε καθόλου. Είχα γίνει άλλος άνθρωπος.
Μέχρι ένα πρωινό, που ένα τελείως ανώδυνο ερέθισμα, τελείως ασήμαντο, με έκανε να το ξαναρχίσω.
Μερικοί άνθρωποι παραμένουν καπνιστές "εν δυνάμει", ανεξάρτητα απο μεθόδους. Κάποιοι άλλοι ξεφεύγουν οριστικά.
 
Ναι αλλα πως γινεται να το ξαναρχισες ενω ειχες (απ'οτι καταλαβα) κινδυνεψει στο παρελθον απο αυτο ακριβως το πραγμα;
 
Αλίκη, προφανώς εφησύχασα όταν πια δεν είχα πρόβλημα υγείας
Είναι περίεργο έως παράδοξο, αλλά έτσι λειτούργησε

Λες οκ, τώρα είμαι καλά...
Επιστρέφεις με άλλα λόγια στον "θεωρητικό" κίνδυνο που για έναν καπνιστή δε λέει απολύτως τίποτα
Γι αυτό δεν μειώνονται οι πωλήσεις των τσιγάρων, παρά τις νεκροκεφαλές και τους κατεστραμένους πνεύμονες που απεικονίζονται στα πακέτα...αυτό για έναν καπνιστή δε λέει κάτι..."ευχαριστώ πολύ αυτά τα ξέρω"...έτσι απαντάει..."μήπως υπάρχει κάτι πιο πειστικό;"
...καμιά φορά, αυτό το πειστικό είναι πολύ επώδυνο...αλλά αν σε βάλει απο κάτω η εξάρτηση, βράστα...
 
Top