Αναζήτηση: Άξας Μικράς Ασίας

Διαβάζοντας τις "Μάγισσες της Σμύρνης" μου δημιουργήθηκε η απορία από πού ακριβώς κατάγεται η γιαγιά μου που πάντα ήξερα ότι οι δικοί της ήρθαν από τη Μικρά Ασία. Σήμερα που τη ρώτησα μου είπε ότι κατάγεται από το Άξας, κάποια περιοχή πάνω στη θάλασσα, πως οι κάτοικοί του λέγονταν αξαζιώτες κ ο παραπαππούς μου είχε καΐκι κι έφτανε ως τη Θεσσαλονίκη. Αλλά η γιαγιά μου δεν ξέρει αν το Άξας είναι περιοχή πχ. της Σμύρνης. Από το διαδίκτυο δεν βγάζω άκρη, δεν αναγνωρίζει καν τη λέξη κ μου δίνει κάτι ερμηνείες τύπου "axa" που είναι είτε εταιρίες είτε κανένα επίθετο.

Μήπως γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικά με την περιοχή αυτή; Πού βρίσκεται, αν πρόκειται για πόλη ή χωριό ή λιμάνι ή δεν ξέρω κ εγώ τι; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη, ακόμα κ αν μου πείτε απλώς ότι το έχετε ακουστά.
 
Last edited:
Ναι είναι στα Νότια Παράλια της μικράς Ασίας, κοντά στην Αλικαρνασσό. Λέγεται Aksaz και σήμερα φιλοξενεί το δευτερεύοντα ναύσταθμο της Τουρκίας.
Αν μιλάμε για αυτό :http://en.wikipedia.org/wiki/Aksaz_Naval_Base

Αλλά το έψαξα λίγο ακόμα και μιας και λες πως ο παππούς σου είχε καϊκι και πήγαινε Θεσσαλονίκη πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι από ένα μικρό χωριό στα παράλια της Προποντίδας που λέγεται Aksaz και αυτό και είναι:
http://www.tageo.com/index-e-tu-v-17-d-m1047041.htm

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 
Last edited:
Αυτο ειναι στον Ευξεινο Ποντο; Γιατι νομιζω οτι στα δυτικα παραλια της Μικρας Ασιας πρεπει να ηταν... αλλα απο την αλλη μπορει να ειναι κ αυτο γιατι ειναι κ πιο κοντα στη Θεσσαλονικη που λεει οτι ο παππους της πηγαινε με το καΐκι του. Αλλα αν ειναι η γιαγια μου απο εκει, αυτο σημαινει οτι ειναι ποντια;
 
Όχι είναι λίγο παραπάνω από την παλιά πόλη της Τροίας. Μετά τα στενά του Ελλησπόντου καθώς πλέει κάποιος για την Πόλη.
 
Μπορει τοτε να ειναι κ αυτο.. Θα τη ρωτησω αν ξερει κατα που επεφτε το Αξας της :)
 
Θα τη ρωτησω, αμα ξερει, γιατι η γιαγια μου δεν γεννηθηκε εκει κ μπορει να μην ξερει πολλα. Αν κ σημερα που της εκανα μια ερωτηση πηρε μπρος κ ποιος τη σταματουσε!!! :χαχαχα:
 
Για μια στιγμή σκέφτηκα πως θα βγούμε κοντοχωριανές. :) Οι δικοί μου παπούδες ήρθαν από την Αξό της Καππαδοκίας που είναι πολύ μακριά από τη θάλασσα. Ξέρει κανείς τι σημαίνει το αξ και υπάρχει σε τόσα τοπονύμια;
 
Πολυξένη, γνωρίζεις μήπως την τουρκική ονομασία της Αξού; Όσο για το Άξας (Aksaz), τα συνθετικά είναι ak + saz (κι όχι ax + az· άλλωστε το λατινικό γράμμα x δεν υπάρχει στα Τουρκικά). ak σημαίνει «λευκός», saz σημαίνει «καλαμιά, καλάμι» (αλλά και «σάζι», το μουσικό όργανο).
 
Διαβάζοντας τις "Μάγισσες της Σμύρνης" μου δημιουργήθηκε η απορία από πού ακριβώς κατάγεται η γιαγιά μου που πάντα ήξερα ότι οι δικοί της ήρθαν από τη Μικρά Ασία. Σήμερα που τη ρώτησα μου είπε ότι κατάγεται από το Άξας, κάποια περιοχή πάνω στη θάλασσα, πως οι κάτοικοί του λέγονταν αξαζιώτες κ ο παραπαππούς μου είχε καΐκι κι έφτανε ως τη Θεσσαλονίκη. Αλλά η γιαγιά μου δεν ξέρει αν το Άξας είναι περιοχή πχ. της Σμύρνης. Από το διαδίκτυο δεν βγάζω άκρη, δεν αναγνωρίζει καν τη λέξη κ μου δίνει κάτι ερμηνείες τύπου "axa" που είναι είτε εταιρίες είτε κανένα επίθετο.

Μήπως γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικά με την περιοχή αυτή; Πού βρίσκεται, αν πρόκειται για πόλη ή χωριό ή λιμάνι ή δεν ξέρω κ εγώ τι; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη, ακόμα κ αν μου πείτε απλώς ότι το έχετε ακουστά.
Αν και ειναι πολυ παλια η αναρτηση ελπιζω να τη δεις.Και μενα ο παππους μου ηταν απο αυτο το χωριο ειναι κοντα στην πολη Τσανακκαλε.Ο θειος μου το επισκεφτηκε προσφατα ειναι ενα μικρο παραθαλλασιο χωριο.
 
Top