Γκράφιτι (φωτογραφίες δικές μας)

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Υπάρχει νήμα "συνθήματα στους τοίχους" αλλά το γκράφιτι είναι κάτι άλλο.

Μου αρέσει πολύ αυτή η τόσο αστική τέχνη. Όταν δω ένα γκράφιτι που μου αρέσει, συνηθίζω να το φωτογραφίζω και να το έχω. Ούτως ή άλλως τα γκράφιτι έχουν μικρή ζωή σε σχέση με άλλους... πίνακες που διασχίζουν τους αιώνες πάνω σε ένα τελάρο.

Ιδού μερικές φωτογραφίες που έβγαλα από γκράφιτι* που μου αρέσαν.

*ενίοτε τα ακούω και γκραφίτι

Αυτό θα το αναγνωρίσετε οι Αθηναίοι.. Απέναντι από το Θησείο πριν κάμποσα χρόνια:

[1]


Αυτό στην Αλεξανδρούπολη —αν θυμάμαι καλά— πριν μερικά χρόνια:

[2]


δεν είναι απίστευα καλοζωγραφισμένο;! μα με σπρέι;!!! :προσκυνώ:

Και σημερινή σοδιά από το κέντρο της Θεσσαλονίκης:

[3]


[4]


Κι αυτό εδώ μου αρέσει γιατί εδώ πραγματικά κάποια λέει τον πόνο της!! :))))

[5]


Εάν θέλετε, βάλτε εδώ γκράφιτι που σας φάνηκαν ωραία και τα φωτογραφήσατε. Επειδή, τελικά, έχει ένα άλλο ενδιαφέρον αν η φωτογραφία είναι δική μας, διαφοροποιώ τα νήματα. Επίσης, σημειώστε πως φωτογραφίες που ανεβαίνουν σε αυτό το νήμα μπορεί να μεταφερθούν στον εξυπηρετητή μας και να μπει η διεύθυνσή μας (λεσχη.gr) επάνω, σε κάποιαν άκρη.

Σχετικά νήματα:
:ναι:
 
Α, θυμηθηκα στη Θεσσαλονικη, οπως ανεβαινουμε την Ναυαρινου απο Τσιμισκη προς Καμαρα, δεν εχει σε μια πολυκατοικια μια ζωγραφια; Καπου ψηλα; (τωρα δεν ειμαι κ 100% σιγουρη γτ εχω πολυ καιρο να ερθω κ μπορει να το ειδα κ στο ονειρο μου :ρ)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Την 2 δεν θυμάμαι πού διάολο την έβγαλα.. νόμιζα στην Αλεξανδρούπολη αλλά μπορεί να κάνω λάθος..
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Η παρακάτω φωτογραφία είναι βγαλμένη κοντά στην περιοχή μου. Δεν είναι γκράφιτι, αλλά μου έκανε εντύπωση η εγκαταλελειμμένη ζωγραφιά με τα σύρματα από πάνω που εγκλωβίζουν τον ουρανό.

 
Last edited:
Πεταλούδα, οτιδήποτε είναι ζωγραφισμένο/γραμμένο/χαραγμένο σε τοίχο το λέμε γκραφίτι, άρα είναι και το δικό σου!
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πεταλούδα, οτιδήποτε είναι ζωγραφισμένο/γραμμένο/χαραγμένο σε τοίχο το λέμε γκραφίτι, άρα είναι και το δικό σου!
Είχα την εντύπωση ότι γκράφιτι είναι κάτι σε μοντέρνο σχέδιο, κάτι συμβολικό, δεν το είχα και πολύ ξεκαθαρισμένο, αλλά δεν το έψαξα κιόλας. Κι έτσι νόμιζα ότι η παραπάνω φωτογραφία δεν είναι.
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση. :)
 
Ικαρία, στο φαράγγι του Να (από το 2010 με το κινητό και ζουμ γιατί βρισκόμουν σε μια χαράδρα :ρ. Ελπίζω να υπάρχει ακόμα...!)

"The Surfer Virgin"

 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μερικές από την Φλωρεντία, το 2010...

Άλλα είναι σε πάνω σε χαρτί, σαν αφίσες, άλλα είναι στενσίλ κι όλα της ίδιας αστικής κουλτούρας...
:)

[6]

(να πω εδώ πόσο μου την σπάνε οι τύποι που λερώνουν ένα ωραίο γκράφιτι; :γρμφ: )

[7]


[8]


[9]


[10]


αυτό το τελευταίο, υπερτέλειο κατά την γνώμη μου! :πάνω:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κι αυτά από Φλωρεντία.. αυτοκόλλητο πάνω στα σήματα της τροχαίας:

[11]


[12]
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μια πρώτη δόση από γκράφιτι στην Αθήνα. Άλλα από την περιοχή των Εξαρχείων, άλλα πάνω στην 28ης Οκτωβρίου και έπειτα Αιόλου, άλλα από τα στενά στο Μοναστηράκι.
:)

[13]


[14]


[15]


κι ένα αντιφασιστικό:
[16]


αυτό μου άρεσε πολύ!
[17] έχει πλάκα να έχεις φτερά


[18]


[19] I see dead yuppies


[20] Are you a fuckin raver


[21]Ποτέ μας σαν κι αυτούς


[22]
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
[23]


[24]


[25]


[26]


[27]


εδώ κόλλησα δύο φωτογραφίες δίπλα-δίπλα καθώς το γράφιτι ήταν σε δύο τοίχους (σε γωνία)...
[28]


[29]


(αυτό βγήκε λίγο θολό αλλά του πάει.. )
[30]


[31]


[32]
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εντυπωσιακά Φάρε :) Άσχημη πόλη η Αθήνα (για μένα) αλλά έχει και τις όμορφες γωνιές της.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
νομίζω πως αυτός είναι κι ο λόγος.. κάποιοι άνθρωποι θέλουν να ομορφύνουν έναν άσχημο ή αδιάφορο τοίχο.. και συχνά και με την ευκαιρία να περάσουν και κάποιο μήνυμα :)

Να και μερικά ακόμη. Εδώ κάποια είναι σαν αφίσες δηλ. η ζωγραφιά είναι ήδη πάνω σε (μεγάλων διαστάσεων) χαρτί που αφισοκολείται.

[33]


Αυτό μοιάζει να είναι από κοριτσίστικο χέρι. Γράφει:
Από σένα
ως τους ποτισμένους οφθαλμούς
τους σκοτεινούς θαλάμους των παθών
και το σύννεφο των αρωμάτων κάθε τέλους...


κι υπογράφει:
yiakou
[34]


[35]


[36]


[37]


αυτά τα δυο είναι κοντά το ένα με το άλλο κι εγώ τα 'φερα ακόμα πιο κοντά για να τα χορέσω σε μία εικόνα. :)
[38]


Τα 32, 35, 39 είναι μάλλον από τον ίδιο καλλιτέχνη (κρίνοντας από το κουκλάκι που του λείπει το μάτι)... και άρα καί το 32 που έχει την υπογραφή WD όπως η 39...
[39]


Αυτή, δυστυχώς, βγήκε θολή. Το κομμένο φτερό είναι ριγμένο κάτω.
40
 
Last edited:
Είναι ένας τοίχος στα Τρίκαλα, στην περιοχή ''μανάβικα''. Αυτήν η περιοχή είναι γεμάτη με ταβέρνες και είναι όλο πεζόδρομοι και πλακόστρωτα.. Σαν ανεβάζω μία φωτογραφία που δεν είναι από τις δικές μου γιατί έχει τραβηχτεί με παλιο κινητό και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα..


 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
απίστευτη δουλειά!

Πρόκειται, βέβαια, για πληρωμένη εργασία. Και στην Αθήνα συνάντησα τέτοιες αριστουργηματικές τοιχογραφίες αλλά δεν τις κατέγραψα —περισσότερο με ενδιαφέρουν τα παράνομα. :))))

Η μόνη που μπήκα στον κόπο να βγάλω είναι η ακόλουθη. Δυστυχώς, η φωτογραφία την αδικεί πολύ, αλλά μιας και την έχω ας την αναρτήσω.

41


Εδώ τώρα μερικά γκράφιτι από ένα συγκεκριμένο καλλιτέχνη που μου αρέσει πολύ. Και τί παράξενο κι ωραίο που στα γκράφιτι αναγνωρίζεις κάποιον... άγνωστο. Αστική τέχνη, φίλε...:)

42


43


και κάποιος πήγε στο μάγουλο της κοπέλας και ζωγράφισε αυτό, αν κοιτάξει κάποιος από κοντά.. :ρ
44


45
 
Last edited:
Εγώ έχω πάει σε μια τέτοια κοπέλα και της έχω ζωγραφίσει ελιά στο μάγουλο (και σε κάτι άλλες), μετά που είχα δει το The Artist :ρ
 
Top