Ρ. Λ. Στάιν (R. L. Stine) : "Ανατριχίλες"



Καθώς ξεσκόνιζα τη βιβλιοθήκη μου σήμερα έπεσα πάνω στις ανατριχίλες .Ήταν σταθερή αξία στα βιβλία όταν ήμουν μικρή , από τα αγαπημένα μου αναγνώσματα και μάλιστα θυμάμαι ήταν πολύ της "μόδας" τότε. Πρόκειται για παιδικά-εφηβικά βιβλία μυστηρίου-τρόμου.Με ένα ξεφύλλισμα διαπίστωσα πως σε μεγάλη ηλικία δεν τρομάζεις και πολύ , καθόλου θα έλεγα :ρ Όμως σε μικρή ηλικία νομίζω καταφέρνει να περάσει αυτό που θέλει και σου προκαλεί μια κάποια ...ανατριχίλα . Έχουν πολύ αγωνία , θυμάμαι να ξενυχτάω (εντάξει στο δημοτικό ξενύχτι για μένα ήταν μέχρι τις 12 το πολύ στις φυσιολογικές μέρες :))) ) για να διαβάσω γιατί οι ιστορίες είχαν πολύ αγωνία και κάποιες φορές μπορώ να πω ότι τρόμαζα και λιγάκι :μπρ:

Από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μου δανειζόμουν πολύ συχνά ανατριχίλες και όταν με ρωτούσαν τι δώρο θέλω στα γενέθλια μου ζητούσα ένα βιβλίο της σειράς. Με λίγα λόγια ήταν μια μανία της εποχής.Αν και το δικό μου κόλλημα μπροστά σε άλλων παιδιών δεν είναι τίποτα.Από ότι λέει το βιβλίο μου (που είναι έκδοση του 98' οπότε μπορεί να έχουν βγει και περισσότερα) έχουν κυκλοφορήσει 50 βιβλία της ίδιας σειράς και θυμάμαι κάποια παιδιά αγόραζαν συνέχεια με μανία και είχαν τεράστια συλλογή . :σάλια: Είναι σχετικά μικρά σε μέγεθος και σήμερα από ότι είδα έχουν 6-7 ευρώ το ένα. Θέλω πολύ να ξαναδιαβάσω κάποια απο αυτά που ήδη έχω έτσι για να θυμηθώ τα παλιά αλλά και από περιέργεια για να δω τι με τρόμαζε όταν ήμουν μικρή.

Εσείς διαβάζατε ανατριχίλες;;
 
Δεν είχα διαβάσει ποτέ, αλλά υπήρχε και σειρά στον ΑΝΤ1 νομίζω και επίσης απ' ό,τι θυμάμαι αμυδρά υπήρχαν και κάρτες ανατριχίλες και παίζανε οι μεγαλύτεροί μου και ζήλευα.
 
Την έβλεπα κι εγώ τη σειρά, είχε πολύ ενδιαφέρον σενάριο και θυμάμαι ότι το είχα στο μυαλό μου σαν το αντίπαλον δέος του "Ιστορίες από την κρύπτη"
 
Διάβασα κι εγώ μικρή μερικά βιβλία της σειράς και με τρόμαζαν πολύ! Θυμάμαι μετά τη "νύχτα της ζωντανής κούκλας" δεν ήθελα να βλέπω ούτε αρκουδάκι μέσα στο δωμάτιο μου:αργκ:
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ανατριχίλες όχι (μπορεί να είχα μεγαλώσει κιόλας αρκετά όταν βγήκαν), όμως διάβαζα διάφορα παρόμοια. Ένα που μου 'χει μείνει είναι το "Ανατριχιαστικές Χριστουγεννιάτικες Ιστορίες - δέκα χριστουγεννιάτικες ιστορίες τρόμου που κόβουν την ανάσα!"
Ωραία ήταν αυτά τα βιβλιαράκια, σύντομα, αγωνιώδη, εύκολα, απολαυστικά. Ό,τι πρέπει για πριν τον ύπνο. Μερικά τα είχα διαβάσει πολλές φορές :)
 
Last edited:
Εμένα μου είχαν κάνει δώρο δυο από τη σειρά (Τα Πράσινο αίμα και Μην κατεβαίνετε στο υπόγειο). Πλησίαζα τα 20 όταν τα διάβασα και δεν μου έκαναν καμία εντύπωση.
 
Ααααα Ιζι το θέλω!!!!!!!!

Ανατριχίλες έβλεπα σχεδόν ανελειπώς κάθε σουκου στον Αντ1 ( σωστά; ). Αυτό που σιχαινόμουν ήταν μια ιστορία με σκουλίκια :πανικός:

Από βιβλία έχω διαβάσει το "Υποβρύχιες Περιπέτειες", καλοκαίρι στο κάμπινγκ, ήταν ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! Καθόλου τρομακτικό, πιο πολύ μυστηριώδες, μου το είχε δώσει ο ξάδερφός μου γιατί όπως είχε πει ήταν τέλειο και το είχε διαβάσει, φυσικά έλεγε ψέματα, αλλά εγώ μέχρι σήμερα βλέπω κάποια αλήθεια στα λόγια του, γιατί το βιβλίο ήταν όντως τέλειο!!!

Πρόπερσι από ένα ταξίδι Πάργα-Σύβοτα, έπεσα (τι τύχη) σε έκθεση βιβλίου. (Χαρά που έκανε ο φίλος μου!!! :όχισουλέω: ) Και τον έπεισα να πάρουμε τα "Φονικά μαθήματα πιάνου" το οποίο κάποια στιγμή υποτίθεται θα το διαβάσουμε μαζί, αλλά όλο τον παίρνει ο ύπνος!!! :γρμβ:

Μου αρέσουν γενικά γιατί μου θυμίζουν τα παιδικά μου χρόνια και δε θα με χαλούσε να έχω μια μικρή συλλογή, αν και αυτός ο Στάιν που έγραφε θρίλερ για παιδιά μου κάνει κάτι σε "I write erotic novels... for children" :ρ
 
Τα φονικά μαθήματα πιάνου τα διάβασα μικρή και ήταν πολύ πολύ καλό , τώρα που είσαι μεγάλη δεν ξέρω αν θα έχεις πολύ αγωνία βέβαια, αλλά σίγουρα θα έχει πλάκα . :)))) Χθες διάβασα δύο κεφάλαια από το βιβλίο "βγήκε από το νεροχύτη" που από ότι θυμάμαι , όταν ήμουν μικρή , μου είχε φανεί σούπερ βιβλίο-τρόμου, :τρέλα: και επειδή είναι μικρούλι λέω να το διαβάσω όλο .
 
Ναι, μωρε, αυτα τα βιβλιαρακια ειναι σαν κομιξ, διαβαζονται και ξαναδιαβαζονται στην καθησια και ειναι και "τρομου" :χαχαχα: Να το διαβασεις βραδυ :ρ Αληθεια, τι βγηκε απο το νεροχυτη;;
 
Κάτι σαν σφουγγάρι ήταν αν θυμάμαι καλά που έφερνε κακοτυχία ( ; ) αλλά δεν παίρνω κι όρκο για το δεύτερο γιατί έχουν περάσει και μερικά χρόνια από τότε που το διάβασα :μαναι: Πάντως είναι ιστορία τρόμου με ένα σφουγγάρι (!) :ρ αυτό φτάνει :χαχα:
 
Κάτι σαν σφουγγάρι ήταν αν θυμάμαι καλά που έφερνε κακοτυχία ( ; ) αλλά δεν παίρνω κι όρκο για το δεύτερο γιατί έχουν περάσει και μερικά χρόνια από τότε που το διάβασα :μαναι: Πάντως είναι ιστορία τρόμου με ένα σφουγγάρι (!) :ρ αυτό φτάνει :χαχα:
Θα του ήρθε η έμπνευση μετά από καμιά βδομάδα που άφησε τα πιάτα άπλυτα :τρέλα:
 
Τελείωσα κιόλας το βιβλίο "βγήκε από το νεροχύτη" , πλάκα είχε που διάβασα πάλι ανατριχίλες :)) Μπορεί να πιάσω κι άλλο δεν έχω αποφασίσει ακόμα .
 
Κάπου στην άκρη του σκληρού μου δίσκου υπάρχουν 50 βιβλία της σειράς...Δεν μπήκα ποτέ στον κόπο ούτε καν να τα ανοίξω να δω πως είναι...Μου κίνησες την περιέργεια αλλα μου φαίνονται αρκετά παιδικά βιβλία για να κάτσω να τα διαβάσω.
 
Βρήκα όλη τη συλλογή σε ηλεκτρονική μορφή και αποφάσισα να τα διαβάσω με τη σειρά, ένα κάθε Σάββατο. Μέχρι στιγμής περνάει ευχάριστα η ώρα, έχει και μια κάποια αγωνία προς το τέλος. Νομίζω είναι το τυπικό καρατυπικό αμερικάνικο θρίλερ.

-Μην πλησιάζετε το υπόγειο, είπε με μια παράξενη φωνή που δεν έμοιαζε με τη δική του
'Οταν έλειπε:
-Ας πάμε να δούμε τι κάνει στο υπόγειο
-Ας πάμε να ξαναδούμε τι έχει τελικά στο υπόγειο
-Αχ, ξέχασα την μπλούζα μου στο υπόγειο, ας πάω να την πάρω
-Πάμε να πάρουμε και τους χαρταετούς που έχουμε στο υπόγειο
-Ας το εξερευνήσουμε και λίγο
-Ας πάμε προς τα εκεί που ακούγεται ο παράξενος θόρυβος, εκεί πίσω πίσω στο σκοτάδι!!!


Εεεεεε νισάφι!!!! Βλαμένα είστε; :θρρρ:
 
Αλίκη, κι εγώ βρήκα πρόσφατα όλη τη σειρά σε pdf :) Και διάβασα ήδη πολλές που δεν είχα μικρή.
Διαβάζονται εύκολα έτσι κι αλλιώς και μερικες είναι πράγματι καλές. Αρκεί βέβαια να θυμάσαι πως γράφτηκαν για παιδιά και να μην περιμένεις κάτι να σε τρομάξει :Ρ
 
Αυτό ακριβώς που με τρομάζει είναι ότι γράφτηκαν για παιδιά!!!!!!!!!!!
:χαχαχα: Δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

Αλλά εντάξει, αν σκεφτώ το τι τρόμο/βία έχουν τα κλασικά παραμύθια μέσα, δε βρίσκω τις ανατριχιλες πολύ πιο τρομαχτικές.

(εκτός αν εννοείς ότι τρομάζεις που γράφτηκαν για παιδιά και τις διαβάζουμε ολόκληρα γομάρια!)
 
Ποπο τι μου θυμίσατε! Στο δημοτικό την είχα λατρέψει αυτή την σειρά, όπως και τον "μικρό βρυκόλακα" που μου ήρθε τώρα στο μυαλό βλέποντας το τίτλο του νήματος.
Θυμάμαι την δασκάλα μου να θέλει να μιλήσει με την μητέρα μου για τα "ανάρμοστα" αναγνώσματα μου, επειδή με είχε τσακώσει με κάποιο τεύχος στην τάξη.
Ωραίες εποχές, πραγματικά! :))
 
:χαχαχα: Δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

Αλλά εντάξει, αν σκεφτώ το τι τρόμο/βία έχουν τα κλασικά παραμύθια μέσα, δε βρίσκω τις ανατριχιλες πολύ πιο τρομαχτικές.

(εκτός αν εννοείς ότι τρομάζεις που γράφτηκαν για παιδιά και τις διαβάζουμε ολόκληρα γομάρια!)
Όχι, εννοώ ότι είναι σαν βιβλία που προετοιμάζουν τα παιδιά να βλέπουν αύριο μεθαύριο θρίλερ.. δεν ξέρω.. μου φαίνεται τραβηγμένο κάπως το παιδικό θρίλερ. Σίγουρα υπάρχουν σκηνές βίας και τρόμου στα κλασσικά παραμύθια, αλλά αυτό δεν κάνει περισσότερο αθώες τις Ανατριχίλλες στα ματια μου.
 
Εντάξει νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολική :). Τα θρίλερ είναι μέρος της λαϊκής κουλτούρας πια, ειδικά στις ΗΠΑ απ' όπου προέρχονται και τα εν λόγω αναγνώσματα. Αυτά τα βιβλία (για τα οποία δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη αφού έχω διαβάσει μόλις 2) είναι γραμμένα στη συνταγή του θρίλερ, χωρίς τα ενήλικα θέματα δηλαδή θανάτους, διαμελισμούς, κουβάδες με αίμα, και σεξ. Νομίζω όμως ότι σήμερα 15-20 χρόνια μετά τη συγγραφή τους είναι ήδη παρωχημένα, γιατί όταν το παιδί που θα τα διαβάσει έχει σκοτώσει στον υπολογιστή του περισσότερους ανθρώπους και από τον Τζένγκις Χαν (και με χειρότερους τρόπους) θα τρομάξει (ή έστω θα νοιώσει αγωνία) για έναν φυτάνθρωπο στο υπόγειο;
 
Top