Αγαπημένες γαλλικές ταινίες

Τελευταία έχω την αίσθηση ότι το γαλλικό σινεμά έχει πάρει τα πάνω του.Ξεχώρισα λοιπόν κάποιες γαλλικές ταινίες που μου άρεσαν πολύ,κι όποιος θέλει λέει τις δικές του αγαπημένες.Δεν είναι απαραίτητο να είναι καινούριες,αρκεί να είναι γαλλικές.

-The Intouchables (Οι Άθικτοι),2011

-Rust and Bone (Σώμα με σώμα),2012

-A Prophet (Ο Προφήτης),2009

-Tell No One (Μην το πεις σε κανέναν),2006

-The Crimson Rivers (Τα πορφυρά ποτάμια),2000

-Les Lyonnais (Η συμμορία της Λυών),2011

-36th Precinct (Βρώμικος κόσμος),2004

-Leon (Λεόν),1994

-Hidden (Κρυμμένος),2005

-La Haine (Το μίσος),1995
 
Last edited:
Αν και δεν έχω εντρυφήσει αρκετά στο γαλλικό σινεμά μπορώ να ξεχωρίσω τρεις ταινίες, την τριλογία " Τρία χρώματα " (Trois Couleurs) του Κριστόφ Κισλόφσκι.

1) Μπλε (Bleu), 1993.

2) Λευκό (Blanc), 1994.

3) Κόκκινο (Rouge), 1994.


 
Δεν θα μας πει κανείς τίποτα για την κάθε ταινία ;:ε;:Τι να καταλάβουμε από τους τίτλους μόνο ;
 
Δεν θα μας πει κανείς τίποτα για την κάθε ταινία ;:ε;:Τι να καταλάβουμε από τους τίτλους μόνο ;
Μαργαρίτα τους τίτλους που έγραψα μπορείς αν θέλεις να τους πατήσεις στο imdb και να πάρεις ιδέες για ταινιούλες:).Θα τους πρασίνιζα εγώ για να σε παρέπεμπαν κατευθείαν αλλά δεν ξέρω πως:ουχ:
 
Εννοώ την προσωπική άποψη του καθένα για την κάθε ταινία που αν κρίνω από τον τίτλο είναι και αγαπημένη ¨αρα σίγουρα κάτι έχετε να πείτε .Απλά θα γεμίσουμε αναρτήσεις με τίτλους απο ταινίες και τίποτα περισσότερο ενώ στα νήματα η ουσία είναι να κάνουμε και λίγο κουβεντούλα . :)
 
Εννοώ την προσωπική άποψη του καθένα για την κάθε ταινία που αν κρίνω από τον τίτλο είναι και αγαπημένη ¨αρα σίγουρα κάτι έχετε να πείτε .Απλά θα γεμίσουμε αναρτήσεις με τίτλους απο ταινίες και τίποτα περισσότερο ενώ στα νήματα η ουσία είναι να κάνουμε και λίγο κουβεντούλα . :)
Καλά λες.Ας πούμε το ''Αγάπα με αν τολμάς" που λέει η Τραβιάτα παραπάνω,πρέπει να'ναι μέσα στις 5 πιο αγαπημένες αισθηματικές ταινίες των γυναικών.Το "The Intouchables" (Οι Άθικτοι),έσπασε πρόπερσι τα ταμεία στη Γαλλία,μιλάμε για τεράστια επιτυχία.Άν δεν έτυχε να το δεις καν'το,έχει πολύ γέλιο κι ας φαίνεται δραματικό.:ναι:
 
Η πιο αγαπημένη είναι οι "'Αθικτοι" κι από εκεί και πέρα αγαπώ:
-Αμελί (αισθηματική πασίγνωστη ταινία)
-Ο πόλεμος των κουμπιών (οι διαμάχες ανάμεσα στα παιδιά δύο γειτονικών χωριών, μεταφορά βιβλίου που μου άρεσε πολύ)
-Les enfants de Timpelbach (οι γονείς όλων των παιδιών ενός χωριού, αποφασίζουν να φύγουν για μια μέρα για να τους τιμωρήσουν που κάνουν φάρσες, αλλά κάτι γίνεται και δεν μπορούν να γυρίσουν. Επίσης πολύ ωραία ταινία.)
-Ο μικρός Νικόλας (ο γνωστός μικρός Νικόλας, αν και δεν έχει πάρει πολύ καλές κριτικές η ταινία, εμένα μου άρεσε!)
-Αγάπα με αν τολμάς (αν και δεν καταλαβαίνω απόλυτα το τέλος... μου αρέσει.)
-Ζωή σαν τριαντάφυλλο (η βιογραφία της Εντίθ Πιάφ, η Μαριόν Κοτιγιάρ πήρε όσκαρ για το ρόλο της, καταπληκτική ταινία!)
-Bienvenue chez les Ch'tis (ξεκαρδιστική κωμωδία, δεν καταλαβαίνω λέξη από τα γαλλικά τους!!!)
-Τα Αστερίξ (σχεδόν όλα μου άρεσαν, πιο πολύ εκείνο με την Κλεοπάτρα)
-Λεόν (κορυφαίο!)
-Ο σεφ και ο σεφ του (κωμωδία με Γάλλους σεφ, παίζει ο Ζαν Ρενό και είναι ταινία που δεν τη βλέπεις με άδειο στομάχι!)
-8 femmes (μιούζικαλ που είχα δει μικρή, παίζουν πολλές διάσημες Γαλλίδες ηθοποιοί, εμένα μου θύμιζε Αγκάθα Κρίστι...)
-Ένα τέρας στο Παρίσι (κινούμενο, με μια κατσαρίδα που παίρνει τεράστιες διαστάσεις και τραγουδάει και μια κοπελίτσα που έχει τη φωνή της Παραντί - ότι πρέπει για κινούμενο δηλαδή!)
-Une vie de chat (επίσης κινούμενο, είχε προταθεί για όσκαρ, δε θυμάμαι αν το πήρε)
-L'arnacoeur (αισθηματική κωμωδία με την πρώην του Τζόνι Ντεπ - την Παραντί- )
-Tais-toi! (Ζαν Ρενό και Ζεράρ Ντερπαντιέ, απλά)
-La chance de ma vie (αισθηματική κωμωδία, που μου άρεσε πολύ)
-Titeuf (γνωστό γαλλικό κόμιξ)

και άλλες πολλές.. Τώρα με βάλατε στα μεράκια να δω γαλλικές ταινίες!!!!
 
-8 femmes (μιούζικαλ που είχα δει μικρή, παίζουν πολλές διάσημες Γαλλίδες ηθοποιοί, εμένα μου θύμιζε Αγκάθα Κρίστι...)
Μέχρι τώρα που το είπες και το κοίταξα,νόμιζα ότι ήταν όντως βασισμένο σε βιβλίο της Αγκάθα Κρίστι.
 
Τις περισσότερες από τις αγαπημένες μου τι αναφέρατε πιο πάνω, Leon, Tell No One, Αγάπα με αν τολμάς, Ο Επαγγελματίας και Αστερίξ. Να προσθέσω τις ξεκαρδιστικές ταινίες με τον Λούι Ντε Φινές που μου φτιάχνουν πάντα τη διάθεση. :)
 
Τις μοναδικές γαλλικές που έχω δει είναι το Αμελί και τα παιδιά της χορωδίας.Απλά καταπληκτικές ταινίες.
Αυτό το "Αμελί" αν και το'χει αγαπήσει τόσος κόσμος,εμένα δεν μου άρεσε ρε γαμώτο..
 
Last edited:
Ούτε κι εμένα μου είχε αρέσει η Αμελί την πρώτη φορά που την είδα, μικρή. Την ξαναείδα όμως πριν μερικά χρόνια (μπορεί και πέρυσι) και μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι μια πολύ γλυκιά και ρομαντική ιστορία, σαν γαλλικό παραμυθάκι :γιούπι:
 
Τελικά, έχω άγνοια από γαλλικό κινηματογράφο. Μόνο το "Αμελί", το "Λεόν" και τους "Άφθαρτους" έχω δει, αλλά το ένα υπήρξε καλύτερο από το άλλο. :ναι:
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Και οι γαλλικές ταινίες τρόμου έχουν πάρει πολύ τα πάνω τους τελευταία. Ειδικά κάποια τρόμου και / ή σπλάτερ που βγήκαν πρόσφατα είναι καταπληκτικά (και πολύ άγρια!).

Το αγαπημένο μου είναι το Martyrs, αιματοβαμμένη ταινία τρόμου και μυστηρίου με πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και τέλος. Τη θεωρώ την πιο σοκαριστική ταινία του είδους που έχω δει.

Το Haute Tension: φοβερό σπλάτερ, με έναν ανατριχιαστικό δολοφόνο και μια ανατροπή που είτε τη λατρεύεις είτε τη μισείς (προσωπικά τη μισώ, αλλά η ταινία είναι πολύ αξιόλογη αν σας αρέσει το συγκεκριμένο, λίγο ιδιαίτερο, είδος).

Ils: Πολύ τρομακτικό θρίλερ τρόμου που πραγματεύεται το θέμα της εισβολής αγνώστων στο σπίτι.

To Tell No Οne, που αναφέρθηκε και πιο πάνω, είναι ένα καταπληκτικό, χιτσκοκικό θρίλερ μυστηρίου, απ' τα καλύτερα που είδα τελευταία.
 
η πρώτη εικόνα που μου έρχεται όταν ακούω "Γαλλικός κινηματογράφος" είναι ο Λουί ντε Φινές, κυρίως στο ρόλο του χωροφύλακα (αν και οι δυο τελευταίες ταινίες της σειράς είναι ψιλοχάλια). Νομίζω ότι είναι ένας πολύ καλός (αν και ψιλοξεχασμένος) κωμικός. μετά και Φερναντέλ πολύ καλός κωμικός (κυρίως στο Ο αιχμάλωτος και η αγελάδα) αλλά και ο Μπουρβίλ σαν ντουέτο με τον ντε Φινές (το Κορόιδο, η Μεγάλη Απόδραση) αλλά και σαν Θερναδιέρος στου Άθλιους με τον Ζαν Γκαμπέν. Λέγοντας για Ζαν Γκαμπέν, η Μεγάλη χίμαιρα και το Δύο ξένοι στην ίδια πόλη με συμπρωταγωνιστή τον Αλέν Ντελόν. Αντίο Φίλε (ξανά με τον Ντελόν και τον Μπρόνσον), η Περιφρόνηση (η μόνη του Γκοντάρ που μου άρεσε, με την Μπαρντό), το Ριφιφί και ο Χριστός ξανασταυρώνεται του Ντασέν (το δεύτερο με την Μερκούρη στο ρόλο της χήρας), από πιο νέα το Λεόν και το Νικίτα του Μπεσόν, ο Αστερίξ και η Κλεοπάτρα, Μια απλή διατύπωση με Πολάνσκι και Ντεπαρτιέ, ο οποίος ήταν πολύ καλός και στον Συρανό. Φυσικά το Μίσος και τα Πορφυρά ποτάμια του Κασοβίτς αλλά και το Ένας πολύ διακριτικός ήρωας με τον Κασοβίτς πρωταγωνιστή. Το Αμήν και το Τσεκούρι από τα πιο καινούρια του Γαβρά και φυσικά το Ζ από τα παλιότερα του. Αυτά για τώρα, ίσως επανέλθω :)
 
H ωραία της ημέρας του Λουί Μπουνιουέλ. Ούτε ο Μπουνιουέλ είναι Γάλλος και έχει κάνει και μη γαλλόφωνο κινηματογράφο (ισπανικά), αλλά νομίζω ότι η Ωραία της Ημέρας κατατάσσεται στο γαλλικό σινεμά. Απίθανη η Κατρίν Ντενέβ.
 
Να δώσω και τη δική μου λίστα, με τις κορυφαίες γαλλικές ταινίες (όσες μπορώ να θυμηθώ δλδ)...

  • Incendies - Μέσα από τις φλόγες (2010)
  • Ne le Dis a Personne - Μην το Πεις σε Κανένα (2006)
  • Amour - Αγάπη (2012)
  • De Rouille et d`Os - Σώμα με Σώμα (2012)
  • Intouchables - Οι Άθικτοι (2011)
  • Le Fabuleux Destin d`Amelie Poulain - Αμελί (2001)
  • A la Folie... Pas du Tout - Μ' Αγαπά, Δεν μ΄Αγαπά (2002)
  • Leon (1994)
  • Le professionnel - Ο Επαγγελματίας (1981)
  • Le Havre - Το Λιμάνι της Χάβρης (2011)
  • Les Neiges du Kilimandjaro - Τα Χιόνια του Κιλιμάντζαρο (2011)
  • Jeux d`Enfants - Αγάπα με Αν Τολμάς (2003)
Η λίστα μου είναι απλά ενδεικτική, αφού υπάρχουν πολλές ακόμα ταινίες...
 
Είδα πρόσφατα το "Δείπνο ηλιθίων".Αν και θεωρείται μια απ΄τις καλύτερες κωμωδίες του γαλλικού κινηματογράφου,εγώ δε γέλασα παρά μόνο σε μια,το πολύ δυο σκηνές.Πραγματικά,δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται τόσο αστεία ταινία.Το'χει δει κανείς κι αν ναι,πως του φάνηκε;
 
Top