Νήματα που είναι καλά να γίνουν

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Η Λέσχη του Βιβλίου θέλει να έχει το δικό της πρωτότυπο υλικό και δει εν είδει νημάτων όσον αφορά ενδιαφέροντα βιβλιοφιλικά θέματα.

Έτσι, τώρα που το πήρα χαμπάρι, κάθισα τσάκα-τσάκα κι έφτιαξα ένα νήμα με θέμα:
Ο Χόρχε Λουίς Μπόρχες στις εκδόσεις Πατάκη μέσα στο 2013

Υπάρχει κάποιο μέλος που θέλει να φτιάξει ένα νήμα σχετικά με το νέο βιβλίο με ήρωα τον Ηρακλή Πουαρό;

Ας προσπαθούμε να παίρνουμε πάντα την πιο έγκυρη και παλιά πηγή και να την αναφέρουμε. Για παράδειγμα, για την σχετική είδηση θα μπορούσαμε να συμβουλευτούμε την εφημερίδα: The Guardian

Παρεμπιπτόντως, δεν χρειάζεται μετάφραση κι ούτε χρειάζεται το κείμενο να είναι τόσο μακρύ όπως εκεί.


:)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ωραία, Πολυξενη! :)) Αναλαμβάνεις! :ναι:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μα δεν έχουμε, τελικά, νήμα με προτάσεις για χριστουγεννιάτικα αναγνώσματα;

Θα ήθελε κανείς να φτιάξει ένα νήμα δίνοντας το εναρκτήριο λάκτισμα; :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ωραία! προχώρα το, Κόρτο.. Να μπούμε και σε κλίμα Χριστουγέννων... :γιούπι:
 
Να κάνουμε και ένα νήμα για τα καλύτερα και τα χειρότερα βιβλία που διαβάσαμε φέτος; Κύριε; Πλιζ; Προς γνώση και συμμόρφωση για του χρόνου;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
δεν έχει τέτοια νήματα ήδη; :χμ:
 
Έχει, αλλά όλα αναφέρουν και το έτος. Ίσως θα ήταν μια λογική μετεξέλιξη να γίνει νήμα σκέτο "Το καλύτερο/χειρότερο βιβλίο που διάβασα φέτος/τον τελευταίο χρόνο", αντί για "Το καλύτερο βιβλίο που διάβασα το 2014", οπότε να μη χρειάζεται κάθε χρόνο να πέφτει σε λησμονιά το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, και να το θυμόμαστε μόνο τέτοιες μέρες. Τι λέτε;


 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κάνε όπως νομίζεις, ω Καστάλια. Είσαι πλέον βετεράνα εδώ πέρα. :ναι:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ναι, αναμνηστικό για... χαμένους στόχους και βυθισμένα όνειρα :ρ

(μην με ακους, προχώρα.. :)))) )
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είχαμε παρουσίαση για τον "Αναρχικό των Δύο Κόσμων" η οποία όμως ήταν καπως σύντομη.

Τώρα που κάμποσοι έχουν εντρυφήσει στο έργο :)))) μήπως θα ενδιαφερόταν κάποιος να αναλάβει κάποιος να κάνει μια πιο πλήρη;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έχουμε ένα νήμα για τον Χάρη Ποτερίδη (Μαργαριτα :μπράβο: ), που όμως αφορά όλην την σειρά. Βλέποντας το πόσον πολύ κόσμο έχουμε που αγαπάει αυτήν την σειρά, δεν θα ήταν μια ιδέα να γίνουν παρουσιάσεις για κάθε βιβλίο ξεχωριστά;
:χμ:

Θα ήθελε κανείς να αναλάβει κανένα;
 
^Θα ήθελα πολύ να κάνω παρουσίαση για τη Φιλοσοφική Λίθο, αλλά έχω εξεταστική, οπότε μπορω να ασχοληθώ σε 20 μέρες περίπου...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ξεκίνησα να το κάνω τώρα εγώ, αλλά σήμερα πραγματικά δεν προλαβαίνω.

Θέλει κάποιος να αναλάβει να κάνει ένα κατατοπιστικό νήμα για το πώς αγοράζουμε από το άμαζον;

Όπου να εξηγεί και το ότι γίνεται να αγοράσεις και από τρίτα μέρη καθώς και ότι υπάρχουν διάφορα άμαζον σε άλλες χώρες (όπου συνδέεσαι με τα ίδια στοιχεία αλλά έχεις διαφορετικό καλάθι).

Αν γίνεται και με κατατοπιστικές εικόνες, με βελάκια κτλ. (σε αυτην την περίπτωση οι εικονες να περιλαμβάνουν μόνο το σημείο που επεξηγείται, και όχι όλη την οθόνη).



Κι ένα (κάποιος άλλος, ενδεχομένως) για το πώς αγοράζουμε από το ebay; και μαζί και για το paypal;



π.χ. η Βάγγυ νομίζει πως άμαζον και ebay ειναι εναλλακτικές του ίδιου πράγματος, ενώ δεν είναι έτσι. Παρότι στο άμαζον αγοράζεις και απο τρίτους, εκεί αγοράζεις κυρίως από το κατάστημα, καινούργια βιβλία, ενώ από το ebay αποκλειστικά από τρίτους (δίχως εγγυήσεις).
 
Βασικα και εμενα θα με ενδιεφερε και θα με βοηθουσε ενας οδηγος για πως κανεις λογαριασμό paypal. Δεν εχω ασχοληθει καθόλου με το θεμα γιατι δεν ετυχε να το χρειαστω. Αλλα τελευταια όλο και πιο συχνα το συναντω μπροστα μου και πολυ πιθανον συντομα να το χρειαστώ.
 
Ναι, αν βρεθεί κάποιος άνθρωπος που θέλει να βοηθήσει, θα ειμαι ευγνώμων.
 
Δεν αγοράζω από amazon. Απ' ότι ξέρω δεν μπορείς να αγοράσεις από την κανονική σελίδα γιατί δεν κάνουν αποστολές στην Ελλάδα.
Πρέπει να μπεις από αυτήν τη σελίδα όπου έχει τα προϊόντα της amazon που αποστέλλονται εδώ.
 
Top