Τόμας Χάρις (Thomas Harris) : "Ο κόκκινος δράκος" ("Red Dragon")



Συγγραφέας: Τόμας Χάρις
Τίτλος βιβλίου: Ο κόκκινος δράκος
Πρωτότυπος τίτλος: Red Dragon
Εκδόσεις: Βell
Σελίδες: 392


Ο τόμας Χάρις γεννήθηκε το 1940 στο Τζάκσον του Τένεσι, τώρα ζεί στο Ρίτς στο Λόνγκ Άιλαντ. Ο κόκκινος δράκος είναι το πρώτο βιβλίου του συγγραφέα που γνωρίζουμε τον Δρ Χάνιμπαλ Λέκτερ, ο οποίος είναι ο κεντρικός ήρωας των δύo επόμενων βιβλίων του Χάρις, η σιωπή των αμνών και Χάνιμπαλ.

Περίληψη
Το fbi προσπαθεί να πίασει έναν σχιζοφρενή δολοφόνο που σκοτώνει οικογένειες με βάρβαρο τρόπο κάθε φορά που έχει πανσέληνο. Ο δολοφόνος αποκαλεί τον εαυτό του κόκκινο δράκο. Το fbi όμως δεν έχει αρκετά στοιχέια για να διελευκάνει την υπόθεση, για αυτό θα ζητήσει τον βοήθεια ενός πρώην πράκτορα, του Γουίλ Γκράχαμ, ο οποίος έχει έρθει στο περελθόν αντιμέτωπος με μια παρόμοια υπόθεση, την υπόθεση Χάνιμπα Λέκτερ. Ο Γκράχαμ είχε καταφέρει να πίασει τον Χάνιμπαλ και παραλίγο να έχανε την ζωή του απο τον Λέκτερ.

Το βιβλίο είναι πάρα πολύ καλό! Κρατάει σε αγωνία τον αναγνώστη σε ολη την διάρκεια του. Διαβάζεται εύκολα και γρήγορα γιατί πολύ απλά αν ξεκινήσει κάποιος να το διαβάσει δεν θα θέλει να το αφήσει μέχρι να το τελειώσει. Είναι ανατρεπτικό μέχρι τις τελευταίες σελίδες. Ο αναγνώστης θα δυσκολευτεί να εξυχνιάσει το μυστήριο, κάτι το οποίο δεν θα γίνει φυσικά μέχρι το τέλος του βιβλίου. Οπότε αν το ξεκινήσετε να έχετε φροντίσει να υπάρχει αρκετός ελεύθερος χρόνος στην διάθεση σας γιατί θα σας συνεπάρει. Η γραφή του Χάρις είναι υπέροχη στο είδος του, δεν είναι άδικο που τα βιβλία του έχουν κάνει τόσες πωλήσεις και έχουν γυριστεί και όλα ταινίες.

Το βιβλίο κόκκινος δράκος μεταφέρθηκε στην μεγάλη οθόνη το 2002.
 
Last edited by a moderator:
Μετά την "Σιωπή των αμνών",οι δύο ταινίες που ακολούθησαν μου φάνηκαν μετριότατες.Για το βιβλίο πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα(Ο Ελρόυ αν θυμάμαι καλά το θεωρεί κορυφαίο αστυνομικό) και επιφυλάσσομαι να το διαβάσω στο μέλλον.
 
Last edited:
Πιθανό να έχει εμπνεύσει το Λαβκραφτ για τους Μεγάλους Παλαιούς του. Είναι από πίνακα του Γουίλιαμ Μπλέικ.

Το μυθιστόρημα έχει μεταφερθεί στον κινηματογράφο και τη δεκαετία του 1980 από τον Μάικλ Μαν υπό τον τίτλο Ανθρωποκυνηγός με τον Μπράιαν Κοξ σαν Χάνιμπαλ και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο από την νεώτερη ταινία.

Το βιβλίο τώρα το είχα διαβάσει παλιότερα και χωρίς να το θεωρώ κακό δεν με ενθουσίασε. Θα διάβαζα πάντως ευχαρίστως και τη σιωπή των αμνών
 
Το μυθιστόρημα έχει μεταφερθεί στον κινηματογράφο και τη δεκαετία του 1980 από τον Μάικλ Μαν υπό τον τίτλο Ανθρωποκυνηγός με τον Μπράιαν Κοξ σαν Χάνιμπαλ και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο από την νεώτερη ταινία.
Συμφωνώ,και μένα η ταινία του Μάικλ Μαν μου άρεσε περισσότερο απ'τη σύχρονη εκδοχή.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Αυτό που μου άρεσε σε αυτό το βιβλίο είναι ότι περιγράφει πως διαμορφώθηκε ο χαρακτήρας του, δεν επικεντρώνεται μόνο στο αστυνομικό μέρος της ιστορίας.
 
Φοβερο βιβλιο, ειμαι πολυ φαν της τριλογιας αυτης .Συμφωνω σε αυτο που λεει η Πετ και μενα μου αρεσε αυτο.Πολυ καλη και η ταινια :πάνω:
 
Αν και εχουν περασει 7-8 χρονια που το διαβασα, θυμαμαι οτι με κρατησε σε αγωνια και μου αρεσε πολυ. Παιζει συντομα να διαβασω το '' Χανιμπαλ'' που το αγορασα χθες, ελπιζω να ειναι εξισου καλο. :)
 
Δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία ακόμα, ωστόσο θα συμβεί άμεσα πιστεύω καθώς τον κόκκινο δράκο τον έχω (στην ίδια έκδοση με αυτήν που παρουσίασες, Τραβιάτα).
Όσον αφορά την κινηματογραφική τριλογία, θεωρώ πως η Σιωπή των αμνών είναι εξαιρετική.. Πάντως μού άρεσαν και οι άλλες δύο ταινίες.
Αδυναμία μου μεγάλη ο Χάνιμπαλ :)
 
Δεν ξέρω άμα διαβάσω το βιβλίο, πάντως την ταινία θα τη δω, αφού κι εγώ δηλώνω λάτρης του εκπληκτικού Χάνιμπαλ :)))
 
Απορώ γιατί δεν το είχα διαβάσει μέχρι τώρα το βιβλίο! Πολύ καλό και πολύ καλύτερο από την κινηματογραφική του εκδοχή το βρήκα. Μού άνοιξε την όρεξη να διαβάσω και τα επόμενα δύο βιβλία της σειράς τώρα.
 
Πολυ suis generis τυπος ο ΧΑΝΙΜΠΑΛ ΛΕΚΤΕΡ-σκωπτικος,
οδυνηρα ειλικρινης,βαθυς,
γοητευτικα διεστραμμενος
και σχεδον τρυφερος στο βαθος.Αγαπησε βαθια την αστυνομικινα,-Κλαρις,νομιζω..?.

Θαυμασα την ερμηνευτικη δεινοτητα του Αντονι Χοπκινς.

Κορυφαια θεωρειται η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΜΝΩΝ.Για την εποχη της πολυ μπροστα.
Η πολυ μεταγενεστερη ΧΑΝΙΜΠΑΛ ξεσηκωσε μαλλον δυσμενη σχολια ,αλλα εγω το τελος της
το βρηκα συγκλονιστικο-τοσο μα τοσο συγκινητικο...Ειναι ετσι στο βιβλιο του Χαρρις?.
Απο τα βιβλια εχω μοναχα τον ΚΟΚΚΙΝΟ ΔΡΑΚΟ.Οσοι διαβασετε το ΧΑΝΙΜΠΑΛ μοιραστειτε εντυπωσεις.Μοιαζει με την ταινια??
Περιμενω με ενδιαφερον σχολια απο οσους εχουν διαβασει ολοκληρο το εργο του Τομας Χαρρις.
 
Καλησπέρα σε όλους...Χαίρομαι πολύ που βρήκα και άλλους θαυμαστές της τριλογίας αυτής.Το πρόβλημά μου είναι πως έχω καταφέρει να βρω στην αγορά μόνο την Σιωπή των αμνών και το Χάνιμπαλ.Ο Κόκκινος δράκος με έχει ζορίσει οπότε σκέφτηκα μήπως κάποιος από εσάς είναι πρόθυμος να μου το πουλήσει η να το ανταλλάξει με κάποιο άλλο βιβλίο που επιθυμεί και ίσως το έχω εγώ.Έχω αρκετά βιβλία των εκδόσεων BELL (αστυνομικά,δικαστικά,θρίλερ κ.α) όπως επίσης και μια αρκετά μεγάλη συλλογή βιβλίων του Ιουλίου Βέρν καθώς και άλλα μεταξύ αυτών.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων καλό σας βράδυ.!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Τον έχω τον "Κόκκινο Δράκο" σε BELL κι ευχαρίστως να στον δώσω. Σε ποια πόλη είσαι;
 
Top