Προτάσεις για βιβλία με ουτοπικό ή δυστοπικό περιεχόμενο

Μιας και φαν βιβλίων με ανάλογο περιεχόμενο ,αποφάσισα να απλώσω τα πλοκάμια μου για να ξεθάψω ,με την βοήθεια σας , βιβλία που ισως μου έχουν ξεφύγει :)))

Εχω ήδη αγορασμένα (αν και όχι διαβασμένα ακόμη )
1) 1984 - Όργουελ
2) Θαυμαστός καινούργιος κόσμος - Χάξλευ
3) Φάρεναιτ 451
4) Εμείς - Ζαμιάτιν
5) Ο Αναρχικός των 2 κόσμων - Ούρσουλα λε Γκεν

Επίσης ενας φίλος πρόσφατα μου πρότεινε το Ecotopia - Callenbach . Αλήθεια το έχει διαβάσει κανείς ;

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε ,αν ξέρετε βιβλία με παρόμοιο περιεχόμενο :)
 
Χμμ, δεν ξέρω αν συγκαταλέγεται σε αυτό που έχεις το μυαλό σου κρίνοντας από τα υπόλοιπα αλλά μπορείς να διαβάσεις το εναλλακτικής ιστορίας "Fatherland" του Robert Harris. Πιστεύω ότι είναι αρκούντως δυστοπικό χωρίς να είναι αυτό ο κύριος σκοπός του. Εμένα μου άρεσε (και με προβλημάτισε) πολύ!
 
Το Fatherland το είχα δει σε ταινία μικρή στο filmnet τότε...Ήμουν γυμνάσιο ή Λύκειο και μου είχε κάνει τέτοια εντύπωση που θυμάμαι ανατρίχιαζα καιρό με την ιδέα της εναλλακτικής πραγματικότητας {πάντα ήμουν πιστή οπαδός τελικά...}.:ναι:
Ακόμη δεν έχω ξεχάσει πόσο πολύ μου είχε αρέσει...
Τώρα που μαθαίνω ότι είναι βιβλίο, οπωσδήποτε θα το ψάξω!!!! :ευχαριστώ: :τρέχω:
 
Ήδη εδώ και ώρα το γκούγκλαρα...:)))) Θα δω άλλη μια φορά και την ταινία μετά από τόσα χρόνια και θα πάω όταν μπορέσω, να ψάξω για το βιβλίο...:)) Στα public είναι, λέει, εξαντλημένο.....:ωιμέ:
Θα ρωτήσω και στη δημοτική βιβλιοθήκη, μιας και είναι παλιό βιβλίο, μήπως το έχουν..
 
Α, ΟΚ, εγώ έχω αυτό του Ψυχογιού και ναι είναι εδώ και πολλά χρόνια επομένως δεν ήξερα ότι είναι δυσεύρετο πλέον.
 
Είναι εξαντλημένο από τον εκδότη, σε όποια σελίδα κι αν ψάξω....Μόνο οι Αθηναίοι στο Μοναστηράκι μπορεί να το βρουν....:ωιμέ:
Εμένα τελευταία μου ελπίδα, η δημοτική βιβλιοθήκη....:συγνώμη:
 
"Πρόσκληση σε έναν αποκεφαλισμό" - Βλαντιμίρ Ναμπόκοφ
Πρόκειται όμως για παρωδία..
 
Θυμήθηκα και τα εξής:
"Το πάθος της νέας Εύας" - Αντζελα Κάρτερ (Μάλλον σκληροπυρηνικά φεμινιστικό, δυστοπικό ανάγνωσμα :) )
"Η ιστορία της πορφυρής δούλης" - Μάργκαρετ Άτγουντ
"Όρυξ και Κρέικ" - Μάργκαρετ Άτγουντ
 
Το Fatherland κυκλοφορει σε ψηφιακή μορφή στο διαδίκτυο, είναι στα αγγλικά αλλά απο το να μην το έχουμε καθόλου, ας υπάρχει στο pc.
Ένα βιβλίο στο είδος που ψάχνεις είναι και η Ουτοπία του Τόμας Μορ. Σε αντίθεση με το 1984 και τον Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο περιγράφει μια κοινωνόα που βασίζεται στην κοινοκτημοσύνη και την αδελφοσύνη μεταξύ των ανθρώπων.
 
Last edited:
Ένα βιβλίο στο είδος που ψάχνεις είναι και η Ουτοπία του Τόμας Μορ. Σε αντίθεση με το 1984 και τον Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο περιγράφει μια κοινωνόα που βασίζεται στην κοινοκτημοσύνη και την αδελφοσύνη μεταξύ των ανθρώπων.
Ο λεγόμενος και "Ουτοπικός Σοσιαλισμός" που έχει σχέση με τον πρώιμο Χριστιανισμό και δίχως την παρέμβαση...θεού!
 
Τα περισσότερα young adult που βγαίνουν πλέον είναι δυστοπικά. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στους Αγώνες Πείνας. ( δεν έχω διαβάσει και κανένα άλλο :ρ )
 
Last edited:
Θα το ξεθάψω αυτό το νήμα για προσωπικό όφελος. Για ρίξτε κι άλλες ιδέες. :)))
 
Τα σημαντικότερα έργα του Χέρμπερτ Τζορτζ Γουέλς, όλα έχουν γίνει και πολύ γνωστές ταινίες

- "Η Μηχανή του Χρόνου"
- "Ο Πόλεμος των Κόσμων"
- "Το Νησί του Δόκτορος Μορώ"


- "The Day of The Triffids" του Τζον Γουιντχαμ, σούπερ και το φιλμ!!!


Κατά μία έννοια και ο "Τίμαιος" του Πλάτωνα με την ιστορία της ιδανικής Ατλαντίδας...
 
Last edited:
Τα σημαντικότερα έργα του Χέρμπερτ Τζορτζ Γουέλς, όλα έχουν γίνει και πολύ γνωστές ταινίες

- "Η Μηχανή του Χρόνου"
- "Ο Πόλεμος των Κόσμων"
- "Το Νησί του Δόκτορος Μορώ"
Νομίζω ότι κανένα από τα παραπάνω έργα δεν έχει σχέση με δυστοπία..

Τα παραπάνω βιβλία είναι καθαρά ΕΦ χωρίς να παρουσιάζεται κάποια διαφορετική δομή κοινωνίας!:ναι:
 
Δικές μου προτάσεις για δυστοπικά μυθιστορήματα:

1. Το παλάτι των Ονείρων - Ισμαήλ Κανταρέ
2. Πικνίκ στην άκρη του δρόμου - Αδελφοί Στρουγκάτσκι
3. Το ηλεκτρικό πρόβατο - Φίλιπ Ντικ

 
Με το ζόρι κι αυτό...

Μόνο όταν ο πρωταγωνιστής συναντάει τους Ελόι και τους Μορλοκ. Αλλά και πάλι, δεν νομίζω πως η κεντρική ιδέα του Γουέλς ήταν μια δυστοπία! :)
 
Top