Luigi Serafini: "Codex Seraphinianus"

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ο Σεραφινιανός Κώδικας (Codex Seraphinianus) είναι ένα βιβλίο που μοιάζει με εικονογραφημένη εγκυκλοπαίδεια μοναχά που τα λήμματα μοιάζει να αναφέρονται σε μια φανταστική πραγματικότητα. Το βιβλίο πρωτοεκδόθηκε το 1981 και είναι δημιούργημα του Ιταλού καλλιτέχνη και αρχιτέκτονα Λουίτζη Σεραφίνη (Luigi Serafini).

Η φανταστική αυτή εγκυκλοπαίδεια αποτελείται από έναν τόμο, είναι γραμμένη με μια ακατάληπτη γραφή και εικονογραφημένη με σουρεαλιστικές εικόνες.

Το βιβλίο είναι χωρισμένο σε δύο τμήματα και έντεκα κεφάλαια όπου το πρώτο τμήμα περιγράφει τον φυσικό κόσμο ενώ το δεύτερο επικεντρώνεται στον άνθρωπο. Η ακατάληπτη γραφή συνοδευόμενη από την εικονογράφηση και τα θεματικά κεφάλαια θυμίζει, αν μη τι άλλο, το χειρόγραφο Βόινιτς και διόλου απίθανο η έμπνευση να προήρθε από εκεί. Σαν δεύτερη πιθανή πηγή έμπνευσης μπορούμε να υποθέσουμε την Αγγλο-Αμερικανική Κυκλοπαίδεια (Anglo-American Cyclopaedia) που έχει περιγράψει ο Χόρχε Λουίς Μπόρχες στο διήγημά του «Tlon, Uqbar, Orbis Tertius».

Το βιβλίο συνεχίζει να εκδίδεται οπότε οι ενδιαφερόμενοι για ένα τόσο ιδιαίτερο κομμάτι, σπεύσατε! :)))

μπορείτε να το διαβάσετε εδώ σε ηλ. μορφή.



















 
Το θέλω κολασμένα, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι απευθύνεται περισσότερο σε πολύ βαθειές τσέπες..
 
Μαγευτικά όμορφο!!! Βιβλίο που σχεδόν επιβάλλει την υιοθέτηση μιας φετιχιστικής συμπεριφοράς σε όποιον τυγχάνει ευτυχής κάτοχος του...
 
Εντάξει, το βιβλίο τα σπάει. Πριν μερικούς μήνες έτυχε να το ξεφυλλίσω στο issuu και εντυπωσιάστηκα. Τρελή έμπνευση ο τύπος.
 
Πρώτο σοκ : τα απίθανα σχέδια
Δεύτερο σοκ :η όχι τόσο απίθανη τιμή ( 80 ευρώ περίπου στο Amazon εαν δεν κάνω λάθος)
Αλλά αυτό που με εντυπωσιάζει είναι η γραφή . Μήπως τελικά δεν είναι ακαταλαβίστικα και μπορεί ( η γραφή ) να αποκρυπτογραφηθεί ; Πάντως οι χαρακτήρες που χρησιμοποιεί είναι πολύ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Απο οσο εχω διαβασει, ο καλλιτεχνης ειχε πει οτι η γραφη ειναι τυχαια και δεν κρυβει καποιο κειμενο που επιδεχεται αποκρυπτογραφησης. Οι μονοι χαρακτηρες που εχουν νοημα ειναι οι αριθμοι των σελιδων, που ακολουθουν εικοσαδικό αριθμητικό συστημα.

Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι ειχε πει πως θελει να δημιουργησει το συναισθημα που ειχαμε ως παιδια οταν ξεφυλλιζαμε μεγαλιστικα βιβλια και προσπαθουσαμε να κουτσοκαταλαβουμε τί λενε απο τις εικονες.
 
Last edited:
ειχε πει πως θελει να δημιουργησει το συναισθημα που ειχαμε ως παιδια οταν ξεφυλλιζαμε μεγαλιστικα βιβλια και προσπαθουσαμε να κουτσοκαταλαβουμε τί λενε απο τις εικονες.
Αυτος είναι ένας από τους λόγους που συνέχισα να το "διαβάζω". Μου θύμισε συγκεκριμένα το πρώτο βιβλίο που έπιασα στα χέρια μου (ένα βιβλίο χειροτεχνίας για τον παιδικό σταθμό).
Τροφη για φαντασία, λοιπόν!
 
Top