Εκδόσεις που δεν διαβάσαν το βιβλίο

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μου ήρθε στο μυαλό μια μικρή σάτιρα σε ένα περιοδικό "MAD" (πριν δυο χρόνια; ) με τίτλο "εξώφυλλα από καλλιτέχνες που δεν διαβάσαν το βιβλίο" ή κάπως έτσι, και πάλι. Δυστυχώς, σε μια αναζήτηση που έκανα στα διάφορα τεύχη, δεν έπεσα πάνω στο ζητούμενο.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μου φαίνεται ωραίο να δοκιμάσουμε κάτι αντίστοιχο και ρίχνω ένα παράδειγμα, ώστε να φανεί καλύτερα τί εννοώ.

1. "Ο Φύλακας στη Σίκαλη" του Τζ. Ντ. Σάλιντζερ

 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως θα έπρεπε να ρωτήσει κάποιον που το διάβασε, πριν καταπιαστεί με την μακέτα του εξώφυλλου.. όχι; :))))

 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
εξαίρετα όλα... και βγαίνουν μεγάλες εμπνεύσεις στην επιφάνεια, όπως το είχα ελπίσει.
:))))

 
Φοβερό νήμα παιδιά! Έχω λιώσει στο γέλιο! Μακάρι να μπορούσα να φτιάξω και εγώ, έχω μερικές ιδέες!
 
"Το Εκκρεμές" - Φουκώ!!! Ο τίτλος, απαραίτητα σε συνδυασμό με το εξώφυλλο, θα τοποθετούσαν αυτό το βιβλίο στην κορυφή της λίστας με τις άμεσες αγορές μου.. Εκπέμπει κάτι το μυστηριώδες που θυμίζει Πόε.. Κρίμα που δεν υπάρχει (σε αυτή την εναλλακτική μορφή)!
 
:χαχαχα: :μουάχαχα: Πόσο έχω γελάσει με αυτό το νήμα!

Έκανα κι εγώ ένα στα γρήγορα

Stephen King: Κάρυ


edit: 1 ακόμη
 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Stephen King - "Η Λάμψη"
( το οποίο έγινε πολύ πετυχημένη τηλεοπτική σειρά. )



(Νηρηίδα το πρώτο πολύ καλό.. το δεύτερο και μόνο η κακή ανάλυση στο μισό ξετινάζει την προσπάθεια.. :ανέκφραστος: )
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αγκάθα Κρίστι - "Δέκα Μικροί Νέγροι"

 
Ναι μωρέ δεν έψαξα καλύτερη εικόνα του βιβλίου και βγήκε ολίγον αίσχος.

H Λαμψη! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Νηριίδα, τέλειος ο Ασπροδόντης!!! :χαχαχα:


( για τον ρεαλισμό: τα γράμματα των "εκδόσεων" πρέπει να είναι μικρότερα και πιο διακριτικά.. επίσης, στο "Γυμνό Γεύμα" θέλαν καλύτερο κεντράρισμα.. ;) )
 
XAXAXAXAXAXAXAXA Iζι ειδικά το πρώτο κορυφαιο!

Φαρε...Είμαι πολύ περήφανη για τον εκδοτικό οίκο γι' αυτό τον βάζω με μεγάλη γραμματοσειρά να τον βλεπουν όλοι! :ρ
 
Top