Ο Νίκος Καζαντζάκης στο Έθνος της Κυριακής

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Η εφημερίδα "Έθνος της Κυριακής" ξεκινά να προσφέρει από την ερχόμενη Κυριακή 17 Νοεμβρίου, μια σειρά από βιβλία του μεγάλου Νίκου Καζαντζάκη. Η έκδοση γίνεται σε συνεργασία με τις Εκδόσεις Καζαντζάκη και η εφημερίδα ισχυρίζεται πως θα είναι "πολυτελής", πράγμα που έχω μεγάλη περιέργεια να το διαπιστώσω με τα ίδια μου τα μάτια, γιατί συνήθως η ποιότητα της έκδοσης των προσφορών των εφημερίδων είναι από μέτρια έως πολύ κακή. Μακάρι να επαληθευτούν.

Επίσης, διαβάζω πως θα είναι για πρώτη φορά σε μονοτονικό και σκέφτομαι πως αργήσαν τραγικά. Ο Καζαντζάκης ήταν πολύ προοδευτικός στην γλώσσα και έγραφε σε ιδιωματική δημοτική τον καιρό που η δημοτική ήταν δαιμονοποιημένη και το κράτος επικοινωνούσε σε καθαρεύουσα. Τώρα φτάσαμε το κράτος να έχει καταργήσει το πολυτονικό εδώ και δεκαετίες και να είναι πλέον πιο προοδευτικό από τις εκδόσεις του Καζαντζάκη ενώ από τον ίδιο τον Καζαντζάκη δεν θα ήταν ποτέ.

Η έκδοση γίνεται στα πλαίσια των 130 χρόνων από τη γέννησή του. Συχνά αναρωτιέμαι για το στρύγγυλο των επετείων. Δηλ. τα 100 χρόνια τα καταλαβαίνω. Όμως τί το ιδιαίτερο έχουν τα 130 χρόνια σε σχέση π.χ. με τα 120 ή τα 140. Ή και τα 125, εδώ που τα λέμε;

Όπως και να έχει θα διατεθούν οι παρακάτω τίτλοι:

  • Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά (την Κυριακή, 17 Νοε. 2013)
  • Οι Αδερφοφάδες
  • Ταξιδεύοντας: Αγγλία
  • Ταξιδεύοντας: Ισπανία
  • Ο Καπετάν Μιχάλης (2 τόμοι)
  • Ταξιδεύοντας: Ρουσία
  • Ταξιδεύοντας: Ιταλία, Αίγυπτος, Σινά, Ιερουσαλήμ, Κύπρος, ο Μοριάς
  • Ο Χριστός ξανασταυρώνεται
  • Ταξιδεύοντας: Ιαπωνία – Κίνα
Αργότερα προστέθηκαν στην σειρά:
  • Ο Φτωχούλης του Θεού
  • Ο Τελευταίος Πειρασμός (2 τόμοι)
  • Ο Βραχόκηπος
  • Τόντα - Ράμπα
  • Ασκητική
  • Σπασμένες ψυχές
  • Συμπόσιο
  • Μέγας Αλέξανδρος
  • Στα παλάτια της Κνωσού
  • Όφις και κρίνο
  • Ο Ηγεμόνας (του Νικολό Μακιαβέλι, 1469-1527, σε μετάφραση Ν. Καζαντζάκη)
  • Η θεία κωμωδία (του Δάντη, 1265-1321, σε μετάφραση Ν. Καζαντζάκη) (2 τόμοι)

Τον Ιανουάριο του 2015 συνεχίστηκε η προσφορά με Προσθήκη νέων τίτλων:
  • Αναφορά στον Γκρέκο (2 τόμοι)
  • Οδύσσεια (3 τόμοι)
  • Τραγωδίες με αρχαία θέματα (Προμηθέας - Θησέας, Οδυσσέας, Μέλισσα) (2 τόμοι)
Προσωπικά μάλλον δεν θα αγοράσω κάτι γιατί τα βιβλία που με ενδιαφέρουν τα έχω και μάλιστα σε αγαπημένες εκδόσεις (Editex, Γενεύη). Τα ταξιδιωτικά δεν νομίζω πως μου κάνει κέφι να τα διαβάσω.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, όποιος έχει μια υγιή αντιπάθεια για τις τωρινές εκδόσεις με το πλαστικό εξώφυλλο, ίσως βρει εδώ μια ευκαιρία να πάρει στα χέρια του πιο συμπαθητικούς τόμους.

Να πούμε επίσης πως ο "Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά", "Ο Καπετάν Μιχάλης" και το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" είναι αριστουργήματα.
:πάνω:
 
Last edited by a moderator:
Καλημέρα.
Με αφορμή το νήμα θα ήθελα να σημειώσω πως -αν δεν κάνω λάθος- τα δικαιώματα Καζαντζάκη παύουν σε 1, 2 χρόνια και μετά θα γίνει επέλαση εκδόσεων.
Δεν ξέρω αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο.
 
με βάση αυτό εδώ τα πνευματικά δικαιώματα εξακολουθούν να υπάρχουν 70 έτη μετά το θάνατο του δημιουργού δηλαδή εφόσον ο Καζαντζάκης πέθανε το 1957 τα δικαιώματά του απελευθερώνονται την 1/1/2028 (υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα αλλάξει ο νόμος)
 
πριν το 1993 η λήξη ήταν στα 50 χρόνια (οπότε θα είχε ήδη λήξει από το 2008) πάντως υπάρχουν και χειρότερα απ' ότι βλέπω στη Βικιπέδεια στο Μεξικό τα δικαιώματα διαρκούν 100 έτη μετά το θάνατο του συγγραφέα (για θανάτους μετά το 2003)
 
Μια απορια, αν ο συγγραφέας ήταν ατεκνος όπως εδω ο Καζαντζακης ή γενικά δεν εχει άμεσους κληρονομους, ποιος παιρνει τα δικαιωματα, δηλ τα λεφτά απο τα δικαιωματα;

Το ιδρυμα Καζαντζακη ειναι στην αθηνα;
 
Μια απορια, αν ο συγγραφέας ήταν ατεκνος όπως εδω ο Καζαντζακης ή γενικά δεν εχει άμεσους κληρονομους, ποιος παιρνει τα δικαιωματα, δηλ τα λεφτά απο τα δικαιωματα;

Το ιδρυμα Καζαντζακη ειναι στην αθηνα;

Συγκεκριμένα ο Καζαντζάκης όπως λές Αριάδνη δεν είχε παιδιά. Τα δικαιώματα τα κληρονόμησε η σύζυγός του Ελένη Καζαντζάκη η οποία πριν το θάνατό της τα μεταβίβασε στον θετό γιο της ενώ τα διεκδίκησαν και οι ανιψιές του Καζαντζάκη. Ο Άρειος Πάγος όμως δικαίωσε τον θετό γιο. Γενικά τα πνευματικά δικαιώματα όπως όλα τα περιουσιακά στοιχεία φαντάζομαι μπορούν να κληροδοτηθούν σε όποιον θέλει ο κάτοχός τους και αν δεν υπάρξει διαθήκη τα μοιράζονται οι κοντινότεροι συγγενείς.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Να πούμε επίσης πως ο "Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά", "Ο Καπετάν Μιχάλης" και το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" είναι αριστουργήματα.
:πάνω:
Ειναι, και θα ηθελα να τα εχω και εγω. Λεει το ποσο αυτης της.. προσφορας; μηπως να τα περιμενουμε αργοτερα σε μειωμενη τιμη ή θα εξαντληθουν; Θυμαμαι "ο Χριστος ξανασταυρωνεται" τα περιπτερα ειχαν δεχτει παραγγελιες απο πριν και ειχε εξαντληθει πριν πριν ακομη φτασει, πριν 2 χρονια που κυκλοφορησε


Όμως τί το ιδιαίτερο έχουν τα 130 χρόνια σε σχέση π.χ. με τα 120 ή τα 140. Ή και τα 125, εδώ που τα λέμε;
Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο τα 129 του χρονια, αλλα.. που να περιμενουν αλλα 20 χρονια να συμπληρωθουν τα 150 που ειναι πιο στρογγυλο νουμερο :))
 
Μια απορια: μονο αυτους τους τιτλους θα δωσουν; Οχι πως δεν θα τα παρω ολα αλλα ηθελα πολυ και τον '' Τελευταιο Πειρασμο''. :(
 
εγω θα παρω ο καπεταν Μιχαλης και ο Χριστος ξανασταυρωνεται!μονο αυτα τα δυο θελω να αποκτησω στη συλλογη μου!ελπιζω οι εκδοσεις του Εθνους να ειναι αρκετα καλες και να αξιζουν να τα παρει καποιος!
 
Το πρωι ηταν η πνευματικη εγγονη της Ελενης Καζαντζακη,δηλ. η κορη του θετου γιου της στην τιβι, μια ξανθια κοπέλα και ελεγε ακριβως για την εκδοση πως ειναι καλή
 
Last edited:
Το αγόρασα πριν από λίγο! Είναι σκληρόδετο με κλασικό φύλλο εφημερίδας που μυρίζει «άσχημα» και σε μονοτονικό...:( Εμένα δεν μου άρεσε πολύ 1ον γιατί είχα συνηθίσει τον Καζαντζάκη στο πολυτονικό και 2ον γιατί όπως και να 'χει είναι μια χαμηλής ποιότητας έκδοση... :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το αγόρασα πριν από λίγο! Είναι σκληρόδετο με κλασικό φύλλο εφημερίδας που μυρίζει «άσχημα» και σε μονοτονικό...:( Εμένα δεν μου άρεσε πολύ 1ον γιατί είχα συνηθίσει τον Καζαντζάκη στο πολυτονικό και 2ον γιατί όπως και να 'χει είναι μια χαμηλής ποιότητας έκδοση... :)
Κατά τ' άλλα "πολυτελής".. ( δεν το 'πα; :ρ )

Περί ορέξεως για το πολυτονικό κανένας λόγος, αλλά πραγματικά πιστεύω πως ο Καζαντζάκης ο ίδιος θα το προτιμούσε σε μονοτονικό. Ήταν άνθρωπος προοδευτικός και ήδη τότε έγραφε σε ιδιωματική δημοτική.
 
Καλημέρα σε όλους.
Προσωπικά, το βρήκα το βιβλίο και με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Η ενημέρωση του αγαπητού Φαροφύλακα ήταν σημαντική, η πρόσβαση σε τέτοια έργα, με χαμηλή τιμή, είναι υπέροχη ευκαιρία για να μπει σε πολλά σπίτια.
Σαν έκδοση είναι όπως λέει και ο φίλος Πολύτλας, όμως να συμπληρώσω πως είναι τίμιο και όχι άσχημο-φθηνό.


 
Κι εγώ κατέβηκα πιο πριν και το αγόρασα. Μου άρεσε πάρα πολύ η έκδοση. Αν το συγκρίνω με την έκδοση του Όνομα του Ρόδου, που είχα αγοράσει χρόνια πριν (δε θυμάμαι από ποια εφημερίδα) και είναι τρισάθλια, ο πρώτος τόμος μέχρι να φτάσω στη μέση είχε ξεκολλήσει η ράχη του και οι σελίδες ήταν όντως σελίδες εφημερίδας και μάλιστα άθλιας ποιότητας, μπορώ να πω ότι είναι αστέρι η σημερινή...:) Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι "ξεφτάν" οι σελίδες ροκανίδια...Δεν είναι κομμένες καλά και αφήνει παντού άσπρα ροκανίδια...:ουχ:

Δεν ξέρω πότε κι αν θα το διαβάσω, γιατί δεν μου άρεσε ο Καζαντζάκης όταν είχα διαβάσει, στο Λύκειο νομίζω, το ο Χριστός Ξανασταυρώνεται και όταν δε επιχείρησα τον Τελευταίο πειρασμό δυσκολεύτηκα με τη γλώσσα του και το παράτησα...Δεν έχω δει την ταινία του Ζορμπά, αλλά μπορεί κάποτε να θελήσω εγώ ή κάποιος δικός μου να το διαβάσουμε και είπα ότι είναι μια φτηνή επένδυση..Και αξιοπρεπέστατη :)
 
χαχαχα πόσο διαφορετικά γούστα έχουμε οι άνθρωποι και κατ'επέκταση με πόσο διαφορετικά μάτια βλέπουμε τα πράγματα!! Εμένα μου άρεσε πολύ το βιβλίο, σκληρό εξώφυλλο, πολύ όμορφο εσώφυλλο, το χαρτί του είναι σαν αυτό των εκδόσεων 4Π, που είναι το καλύτερο που περίμενα, μου αρέσει πολύ η μυρωδιά του, μυρίζει καινούργιο και δεν πρόσεξα ακόμα αν ξεφτάν οι σελίδες του (νομίζω πως όχι). Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένη. Αν είχε και δικό του σελιδοδείκτη θα ήταν τέλειο πραγματικά!!!

(Ως χειρότερο βιβλίο εφημερίδας, στο μυαλό μου έχω κι εγώ αυτό το Όνομα του Ρόδου με τους δύο τόμους. Ότι χειρότερο έχει περάσει από τα χέρια μου σε βιβλίο!! Οι σελίδες εκτός που ήταν άθλιες και ένιωθες οτι λερωνόσουν, έσπαζαν σε 2-3 σημεία όταν τις γυρνούσες κι έκαναν πολύ θόρυβο!!!)

Η τιμή του, 4€, μου είπε ο εφημεριδοπώλης πως δεν είναι τιμή γνωριμίας γιατί το Έθνος και άλλη μια εφημερίδα δεν ανεβάζουν μετά τις τιμές. Πολύ ευχάριστο αυτό! Τώρα θα περιμένω τον Χριστό και τον Καπετάν Μιχάλη. Θέλω να το διαβάσω πάντως μέσα στο χρόνο, και όταν ξαναπάω πρώτα ο Θεός το καλοκαίρι στο Καταφύγι Κοζάνης να επισκεφτώ και το σπίτι του Ζορμπά!!
 
Μόλις άνοιξε το μάτι μου βγήκα να το πάρω πριν εξαντληθεί. Μου άρεσε πολύ, αξιοπρεπέστατο και πολύ καλό μέγεθος γραμμάτων(κυρίως αυτό με ξενερώνει). Του αξίζει μια θέση στη βιβλιοθήκη μου!
Δυστυχώς, έχω κι εγώ το "Όνομα του ρόδου" σ'αυτή την άθλια έκδοση και είναι ο λόγος που δεν το'χω διαβάσει.
 
Top