Αγαπημένο Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Μιλάμε εδώ για αμιγώς χριστουγεννιάτικα παραμυθάκια:)καθως ερχονται χριστούγεννα, να μπαίνουμε στο κλίμα:)
Ονοματίζω μερικά
1) Το κοριτσάκι με τα σπίρτα- το πιο κλασσικό νομίζω από όλα που όλοι έχουμε διαβάσει
2)Ρούντολφ το ελαφάκι- το ελαφάκι με την κόκκινη μυτούλα που δεν είχε αυτοπεποίθηση αλλά γίνεται η χριστουγεννιάτικη επιλογή του Αγιου Βασίλη για την πρωτιά στο έλκυθρο
3) Η λίμνη των κύκνων- Η ιστορία της πανέμορφης Ωντετ που τα βραδια μεταμορφώνεται σε κύκνο σε μουσική Τσαικόφσκι
4) Η Ελίζα και οι κύκνοι
5) Ο Αγιος Βασίλης και τα ξωτικά( εδω υπάρχουν παραλλαγές και παραλλαγές..)
6) Η βασίλισσα του χιονιού
7) Οι 12 μήνες
8) Τα κόκκινα παπούτσια
9) Χριστουγενιάτικη ιστορία
10) Ενας γρύλος στο τζάκι
δικό σας αγαπημένο !
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Το παιδι με τα κερακια. Ενα ελληνικο διηγημα

Οπως και ο ξενος των χριστουγεννων

και ο Σκρουτζ.

Δικα μου αγαπημερα : οι 12 μηνες, το κοριτσακι με τα σπιρτα και φυσικα ο Σκρουτζ (αλλα σε μια συγκεκριμενη μεταφορα που βλεπω καθε χρονο)
 
Η αγαπημένη μου χριστουγεννιάτικη ιστορία είναι Το δώρο των μάγων του Ο. Χένρι, το διαβάζω ξανά και ξανά κάθε χριστούγεννα. Σας βάζω στο κλίμα με ένα κομμάτι από την περιγραφή στο BiblioNet

"Νέα Υόρκη, παραμονή Χριστουγέννων, αρχές του περασμένου αιώνα. Ένα φτωχικό διαμέρισμα, ένα νεαρό ζευγάρι, μια μεγάλη αγάπη, μια αναπάντεχη εξέλιξη." :)
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
3) Η λίμνη των κύκνων- Η ιστορία της πανέμορφης Ωντετ που τα βραδια μεταμορφώνεται σε κύκνο σε μουσική Τσαικόφσκι
Δεν νομίζω ότι είναι χριστουγεννιάτικο. Ο "Καρυοθραύστης" ναι :) Κάνω λάθος;
 
Δεν νομίζω ότι είναι χριστουγεννιάτικο. Ο "Καρυοθραύστης" ναι :) Κάνω λάθος;
Την'' λίμνη των κύκνων'' σαν παιδιά την βλέπαμε πάντα στις χριστουγεννιατικες διακοπές σε μορφη ιαπωνικού άνιμε του 80':) γι'αυτό το έχω συνδέσει με τα Χριστουγεννα:)) όπως και τους ΄''12 μήνες'', τα παιδιά που εχουν γεννηθει μέσα στο 80' θα τα θυμούνται εύκολα
Να ρωτησω ο καρυοθραύστης ειναι ο μολυβένιος στρατιωτης:);
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Οχι ο μολυβενιος στρατιωτης ειναι του Αντερσεν και λεει για ενα μονοποδαρο στρατιωτακι που ερωτευεται μια κουκλα μπαλαρινα και δεν ειναι χριστουγεννιατικο

Ο Καρυοθραυστης ειναι μπαλετο, Χριστουγεννιατικο μεν, αλλα απ' οσο ξερω δεν προερχεται απο παραμυθι. Λεει για ενα ρωσσικο καρυοθραυστη (οι οποιοι ειναι σαν στρατιωτες και παραδοσιακα Χριστουγεννιατικα μπιμπελο) που ζωντανευει
 
Last edited:
"Ο Καρυοθραύστης" είναι ένα διήγημα του Ε.Τ.Α. Χόφμαν. Δεν είναι αμιγώς παραμύθι, αλλά έχει γίνει γνωστό ως τέτοιο εξ' αιτίας των αναρίθμητων παιδικών διασκευών του.
 
Η ιστορια του Καρυοθραυστη διαδραματιζεται τα Χριστουγεννα....Οπως ειπε και ο Αντερωτας παραμονη Χριστουγεννων ζωντανευουν τα παιχνιδια και ενας Καρυοθραυστης πολεμαει ενα στρατο απο ποντικια.
 
Τι τυχεροί ειστε όσοι ζήτε Αθήνα και έχετε κοντά το μέγαρο:)βλέπετε θαυμάσια χριστουγεννιατικα μπαλέτα, αφηστε που έχετε και το παγοδρόμιο:)) και το αγιο -βασιλιατικο τρενακι !Σπάνια παραμυθια του Αντερσεν η βασίλισσα του χιονιού και τα κόκκινα παπούτσια:http://www.greekbooks.gr/books/pedika/pedika/edo-paramithoupoli-i-vasilissa-ton-hionion-perilamvanei-dvd.product
 
Ίσως ο τίτλος είναι αρκετά "παραπλανητικός" αφού αναφέρεται στα χριστούγεννα που ο κόσμος έχει στην αντίληψή του και όχι στην καθ΄εαυτό εορτή.

Αρκετά παραμύθια που αναφέρθηκαν, είναι "χριστουγεννιάτικα" λόγω του αντίστοιχου background (χιόνια, στολίδια, τραγούδια, αγιοι βασίλες κτλ) και ουδεμία σχέση έχουν με τη γέννηση του Χριστού.


Ένα πολύ αγαπημένο μου χριστουγεννιάτικο παραμύθι, είναι ο "τέταρτος μάγος" του Henry Van Dyke. Πριν χρόνια -φοιτητής ων- το δανείστηκα και το διάβασα μια χριστουγεννιάτικη νύχτα.

Απο τότε όσο παιρνούν τα χρόνια, διαβάζοντάς το ξανά και ξανά, τόσο λιγότερο "παραμύθι" φαίνεται στα μάτια μου.
 
Last edited:
Η λιμνη των κυκνων ειναι χριστουγεννιατικο;;
Αγαπημενο μου ειναι ο Σκρουτζ, που τον επισκεφτονται τα φαντασματα.:γιούπι:
Το κοριτσακι με τα σπιρτα μου φαινεται πολυ θλιβερο!!:ωιμέ:
Τον καρυοθραυστη τον ειδα περσυ σε μπαλετο τα χριστουγεννα, δεν μου πολυ αρεσε!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Απο τα 2 τελευταια Χριστουγεννα αρχισε να με αγγιζει πολυ η ιστορια του Σκρουτζ. Μπορει ολη μου τη ζωη να ποτιζομαι απο αυτη την ιστορια με τις τοσες διασκευες, που πλεον μου εχει γινει τοσο αυτονόητη όσο η Κοκκινοσκουφίτσα. Αλλα ξαναβλεποντας τη με ενηλικη ματια φαινεται πιο πολυ η αξια της και οι συμβολισμοι. Αγαπημενος μου χαρακτηρας ειναι το φαντασμα των φετινων χριστουγεννων που ειναι χαρουμενος γιγαντας, μουσατος σαν τον Αγιο Βασιλη, και φοραει ενα αδειο θηκαρι που συμβολιζει "επι γης ειρήνη".

Περα απο το κλισέ (πλέον) ηθικό δίδαγμα "πρέπει να είμαστε καλοί" είναι πολύ συγκινητική η ειλικρινής και αμετάκλητη μεταστροφή του Σκρουτζ ως χαρακτήρα.
 
Η αγαπημένη μου Χριστουγεννιάτικη ιστορία είναι αυτή με τον Σκρουτζ. Είναι επίσης η αγαπημένη μου ιστορία του Ντίκενς και σίγουρα κάθε Χριστούγεννα θέλω να βλέπω κάποια παραλλαγή της (αδυναμία το Scrooged). Και τα υπόλλοιπα χριστουγεννιάτικα του Ντίκενς που διάβασα μου άρεσαν αλλά όχι το ίδιο.
 
Την'' λίμνη των κύκνων'' σαν παιδιά την βλέπαμε πάντα στις χριστουγεννιατικες διακοπές σε μορφη ιαπωνικού άνιμε του 80':) γι'αυτό το έχω συνδέσει με τα Χριστουγεννα:)) όπως και τους ΄''12 μήνες'', τα παιδιά που εχουν γεννηθει μέσα στο 80' θα τα θυμούνται εύκολα
Να ρωτησω ο καρυοθραύστης ειναι ο μολυβένιος στρατιωτης:);
Τραβ, εδω απάντησα και στην ιζι για το ιδιο ερωτημα:)
επισης καλο και το ποντικάκι που ηθελε να αγγιξει ένα αστεράκι
 
Ίσως ο τίτλος είναι αρκετά "παραπλανητικός" αφού αναφέρεται στα χριστούγεννα που ο κόσμος έχει στην αντίληψή του και όχι στην καθ΄εαυτό εορτή.

Αρκετά παραμύθια που αναφέρθηκαν, είναι "χριστουγεννιάτικα" λόγω του αντίστοιχου background (χιόνια, στολίδια, τραγούδια, αγιοι βασίλες κτλ) και ουδεμία σχέση έχουν με τη γέννηση του Χριστού.


Ένα πολύ αγαπημένο μου χριστουγεννιάτικο παραμύθι, είναι ο "τέταρτος μάγος" του Henry Van Dyke. Πριν χρόνια -φοιτητής ων- το δανείστηκα και το διάβασα μια χριστουγεννιάτικη νύχτα.

Απο τότε όσο παιρνούν τα χρόνια, διαβάζοντάς το ξανά και ξανά, τόσο λιγότερο "παραμύθι" φαίνεται στα μάτια μου.
πραγματικά ακουγεται πολύ καλό:διάβασμα3:
 
Ένα άλλο επίσης αγαπημένο βιβλίο καθώς και μια πολύ καλη πρόταση (δεν ξέρω βέβαια αν έγκειται στην κατηγορία "παραμύθια) είναι και τα "Χριστουγεννιάτικα διηγήματα" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Έχω στην κατοχή μου τη συγκεκριμένη συλλογή την οποία μου έκανε δώρο ο αδελφός μου πριν λίγα χρόνια. Καλαίσθητη έκδοση η οποία συμπεριλαμβάνει τα πρωτότυπα κείμενα (γραμμένα στην καθαρεύουσα) καθώς και την απόδοσή τους στη δημοτική γλώσσα.

Πιστεύω είναι μια συλλογή διηγημάτων η οποία αξίζει να διαβαστεί τις χριστουγεννιάτικες μέρες.
 
Ένα παραμύθι που μου άρεσε από μικρή και το είχα ταυτίσει με τα Χριστούγεννα είναι "Το ιπτάμενο σακάκι" από την συλλογή "Άμπρα Κατάμπρα". Αν και δεν πρόκειται για αμιγώς Χριστουγεννιάτικο, τοποθετείται χρονικά στην ημέρα των Φώτων, υπάρχει ωστόσο, η όλη γιορτινή ατμόσφαιρα. Κάποια πονηρά καλικαντζαράκια προτού εγκαταλείψουν τη Γη 'ρίχνουν' τα μάγια τους σε ένα ξεχασμένο παλιομοδίτικο σακάκι μιας βιτρίνας, το οποίο την επόμενη μέρα αγοράζει ανυποψίαστος ο σοβαρός καθηγητής κύριος "Μελέτης"και η μετρημένη έως τότε ζωή του, γίνεται στο εξής περιπετειώδης και συναρπαστική.
 
Last edited:
Top