Αν σου άρεσε αυτό, πολύ πιθανόν να σου αρέσει κι εκείνο

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Συχνά, όταν σε κάποιον αρέσει κάποιο βιβλίο συμπεραίνουμε πως είναι πολύ πιθανό να του αρέσει κάποιο άλλο, προφανώς γιατί του μοιάζει σε ύφος, σε ιστορία ή και σε κάτι απροσδιόριστο, καμιά φορά.

Ας πιαστούμε με τέτοιους συνειρμούς εδώ πέρα που ίσως βοηθήσουν τους συνλεσχήτες να καταλήξουν σε κάτι ακόμα που τους ταιριάζει. Ας δοκιμάσουμε να κάνουμε ασφαλείς προτάσεις δηλ. να υπάρχει βάση. Και να εξηγούμε και γιατί είναι πιθανό να αρέσει η πρότασή μας. Επίσης θα έλεγα να μην βάλουμε βιβλία ίδιου συγγραφέα και ούτε συγγραφείς δίχως τίτλους (Αν σου αρέσει ο Λάβκραφτ θα σου αρέσει ο Μάχεν) αλλά ας παραπέμψουμε σε συγκεκριμένους τίτλους, λέγοντας με συντομία το γιατί.

Αν δεν προκύψει κάτι πολύ χαοτικό, σκέφτομαι να το μεταφέρω σε εικόνα.

Κι ας κάνω την αρχή:

"Ο Ξένος" του Καμύ
Καμίλο Χοσέ Θέλα : "Η οικογένεια του Πασκουάλ Ντουάρτε"
Έχουμε και πάλι την προσωπική αφήγηση ενός πολύ κυνικού αντιήρωα.
Περ Λάγκερκβιστ (P. Lagerkvist) : "Ο Νάνος"
Έχουμε και πάλι την προσωπική αφήγηση ενός πολύ κυνικού αντιήρωα.

"Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών" του Τόλκιν
→ "Η Τετραλογία της Γεωθάλασσας" της Ούρσουλας Λε Γκεν
Ένας φανταστικός κόσμος με μάγους και δράκους από μια εξίσου ταλαντούχα πένα.
→ "Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου" του Τζωρτζ Ρ.Ρ. Μάρτιν*
Ένας φανταστικός κόσμος με πολεμιστές και δράκους από μια εξίσου ταλαντούχα πένα.

"Η Σκιά πάνω απ' το Ίνσμουθ" του Λάφκραφτ
→ "Το Σπίτι της Αβύσσου" του Χότζον
Ένας ήρωας βρίσκεται κλεισμένος σε ένα σπίτι και περικυκλωμένος από μεταφυσικούς τρόμους με φυσική υπόσταση.


* Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο. Κρίνοντας από την σειρά κι από ό,τι ακούω από αυτούς που το διαβάσανε.
 
Πολύ μ'έψησε ο "Νάνος".Απ'την παρουσίαση σου και τα αποσπάσματα που παρέθεσες,μου μοιάζει κάπως μπουκοφσκικός σαν ήρωας.Θα το διαβάσω σίγουρα.Μια ερώτηση μόνο,επειδή δεν γράφεις αριθμό σελίδων,είναι τούβλο;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πολύ μικρό, δίχως λυρισμούς και φαμφάρες.. Δεν θα σου φτάσει.
 
Αν σου άρεσε :

Ο Χάρι Πότερ της Τζ.Κ. Ρόουλινγκ
Τότε πιθανόν να σου αρέσει Ο Αρτέμης Φάουλ του Όουεν Κόλφερ. Συναντάμε πάλι ένα αγόρι χαρισματικό που η ζωή του μπλέκεται με το υπερφυσικό και περνάει από πολλές περιπέτειες.

Η Περηφάνια και Προκατάληψη της Τζέην Όστεν
τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα σου αρέσουν (αν δεν τα έχεις ήδη διαβάσει) Η Τζέην Έυρ της Σάρλοτ Μπροντέ και τα Ανεμορδαμένα Ύψη της Έμιλυ Μπροντέ. Στα δύο αυτά βιβλία έχουμε δύο δυναμικές, έξυπνες ηρωίδες και φυσικά μεγάλους έρωτες.

Το λυκόφως της Στέφανι Μέγιερ
τότε θα σου αρέσει το Vampire Academy, Richelle Mead και η σειρά βιβλίων Τρου Μπλαντ (Sookie Stackhoyse novels) της Charlaine Harris... Ευκολοδιάβαστα βιβλία που διαπραγματεύονται έρωτες με βρικόλακες.

Αυτά για την ώρα :))))
 
Αν σου άρεσε η "Πείνα", του Χάμσουν, πολύ πιθανό να σου αρέσουν και "Οι άθλιοι του Παρισιού και του Λονδίνου", του Όργουελ, όπως επίσης και "Η παγίδα του χρήματος", του ίδιου. Τρομερή φτώχεια, πείνα που θερίζει, κρύο και βρώμα. Άθλιες συνθήκες ζωής, δοσμένες χωρίς ίχνος μελοδραματισμού.
 
Last edited:
Το χρονικό του Τραβνικ του Ίβο Άντριτς
[...]
(γιατί έχουνε επικό πολεμικό περιεχόμενο)
Εγώ δεν θα έλεγα ότι το Χρονικό του Τράβνικ έχει επικό πολεμικό περιεχόμενο, κάθε άλλο μάλιστα. Ναι μεν είναι ένα έργο που εκτυλίσσεται μεταξύ 1806-1814, δηλαδή στα τελευταία χρόνια της ναπολεόντιας κυριαρχίας, αλλά εστιάζει σε αυτά που συμβαίνουν στο Τράβνικ της Βοσνίας (βλέπε Οθωμανικής Αυτοκρατορίας) τον καιρό που είχαν εγκατασταθεί εκεί πρόξενοι των δύο μεγαλύτερων δυνάμεων της Ευρώπης (Γαλλία και Αυστρία), και πατάει πάνω σ' αυτή τη βάση για να μιλήσει σχεδόν για κάθε ζήτημα που απασχολεί τους ήρωές του. Πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι ένα ψυχογράφημα: όχι μόνο των μεμονωμένων χαρακτήρων που περιγράφονται, αλλά και της κοινωνίας του Τράβνικ συνολικά, καθώς και των νοτιοσλάβων γενικότερα. Παράλληλα αποτελεί μια σπουδή πάνω στη σχέση ανατολής - δύσης, και στις διαφορές μεταξύ των δύο νοοτροπιών.
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους.
Αν δεν κάνω λάθος, ο αγαπητός Φαροφύλακας είναι εκπαιδευτικός (τυχερά τα πιτσιρίκια). Το νήμα είναι στο πνεύμα του διδάσκομαι από συγκρίσεις και επιλογές. Ένα μπράβο κι από μένα.

Εγώ θα μείνω στο χωριό και θα έλεγα γι' αυτό που με μάγεψε πρόσφατα (Εκ Πειραιώς), και ζήλεψα, έσκασα, απ' όλα.
Διονύσης Χαριτόπουλος.
Αν δεν έχεις διαβάσει το «Άρης ο αρχηγός των ατάκτων», ίσως, χάνεις.
(αποδείξεις, ιστορική έρευνα, εσύ - εγώ και η επανάσταση).

Αν δεν έχεις διαβάσει το «Εκ Πειραιώς» θα σε παρακαλούσα να το κάνεις.
(το βήμα του μάγκα, χωρίς πολλά λόγια / η σκληρή ομορφιά μιας πόλης και μιας εποχής).

Σημ. Θέλω να λέω την αλήθεια. Την πένα του την λατρεύω σαν οπαδός.

Σημ.2 Ξέχασα. Κάπου, σε κάποιο βιβλίο, το πιο υπέροχο χαστούκι στην αξέχαστη Μαλβίνα.
 
Last edited:
"Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών" του Τόλκιν
→ "Η Τετραλογία της Γεωθάλασσας" της Ούρσουλας Λε Γκεν
Ένας φανταστικός κόσμος με μάγους και δράκους από μια εξίσου ταλαντούχα πένα.
→ "Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου" του Τζωρτζ Ρ.Ρ. Μάρτιν*
Ένας φανταστικός κόσμος με πολεμιστές και δράκους από μια εξίσου ταλαντούχα πένα.
Επίσης να προσθέσω το Έραγκον, ένας φανταστικός κόσμος, στον οποίο οι δράκοι έχουν σχεδόν αφανιστεί και ο πιο δυνατός δρακοκαβαλάρης έχει γίνει βασιλιάς και καταδυναστεύει τον κόσμο. Έχει ξωτικά, πολεμιστές, κάτι κακούς σαν τα Ορκ, κάτι άλλους κακούς σαν τους Νάσγκουλ, δράκους, εκλεκτούς, μάγους, ίντριγκες και κρυμένα μυστικά, απ' όλα!!!

Αν σου άρεσε :

Ο Χάρι Πότερ της Τζ.Κ. Ρόουλινγκ
Τότε πιθανόν να σου αρέσει Ο Αρτέμης Φάουλ του Όουεν Κόλφερ. Συναντάμε πάλι ένα αγόρι χαρισματικό που η ζωή του μπλέκεται με το υπερφυσικό και περνάει από πολλές περιπέτειες.
Στο "Αν σου αρέσει ο Χάρι Πότερ" παλιά πρότεινα και την τριλογία του κόσμου του Φίλιπ Πούλμαν. Δεν είναι με ένα χαρισματικό αγόρι, αλλά με έναν άλλο κόσμο, όπου όλοι οι άνθρωποι έχουν ένα ζώο που αντικατοπτρίζει την προσωπικότητά τους, και μπλέκονται με τον δικό μας. Πρωταγωνιστές ένα κορίτσι από τον κόσμο αυτό που ανακαλύπτει τρομερά πράγματα για το παρελθόν της και τη ζωή γενικότερα και ένα αγόρι από το δικό μας κόσμο που δε θυμάμαι τι κάνει γιατί πάνε χρόνια που το διάβασα :ρ

Επίσης η τριλογία του Βαρτιμαίου του Τζόναθαν Στράουντ, αν και δεν κυκλοφορούν άλλο τα βιβλία στα ελληνικά. Αφορά ένα αγόρι που έχει μαγικές ικανότητες κι εκπαιδεύεται για να γίνει μάγος. Μόνο που εδώ εμπλέκονται και τζίνια στην υπόθεση και τα σπάνε!!!!!
 
Αν σας αρέσει ο Αλέξανδρος Δουμάς, θα βρείτε ευχάριστα τα βιβλία της βαρώνης Emma Orczy με ήρωα τον Scarlet Pimpernel (έχω μια αίσθηση ότι το όνομά του έμεινε αμετάφραστο στα ελληνικά, αλλά όρκο δεν παίρνω - προσωπικά το διάβασα στα αγγλικά).

Επίσης η τριλογία του
Βαρτιμαίου του Τζόναθαν Στράουντ, αν και δεν κυκλοφορούν άλλο τα βιβλία στα ελληνικά. Αφορά ένα αγόρι που έχει μαγικές ικανότητες κι εκπαιδεύεται για να γίνει μάγος. Μόνο που εδώ εμπλέκονται και τζίνια στην υπόθεση και τα σπάνε!!!!!


Συμφωνώ απολύτως, αρέσει όχι μόνο στα παιδιά, αλλά και στους μεγάλους που δεν έχουν χάσει την όρεξή τους για λίγο παραμύθι στη ζωή τους. Επίσης, τα βιβλία του
Avi (π.χ. Το Μολυβένιο Φυλαχτό), και τα Χρονικά του Σπάιντεργουικ.
 
Last edited:
Αν σου άρεσε :

Η Περηφάνια και Προκατάληψη της Τζέην Όστεν
τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα σου αρέσουν (αν δεν τα έχεις ήδη διαβάσει) Η Τζέην Έυρ της Σάρλοτ Μπροντέ και τα Ανεμορδαμένα Ύψη της Έμιλυ Μπροντέ. Στα δύο αυτά βιβλία έχουμε δύο δυναμικές, έξυπνες ηρωίδες και φυσικά μεγάλους έρωτες.
Μου άρεσε πολύ! :ναι:
 
Αν σου άρεσε το 1984 του Τζορτζ Όργουελ τότε πιθανόν θα σου αρέσει

Θαυμαστός καινούριος κόσμος του Άλντους Χάξλευ (στην ουσία το άλτερ έγκο του 1984, ένας κόσμος που εξουσιάζεται όχι από τον φόβο αλλά από την ευχαρίστηση)

Φάρεναιτ 451 του Ray Bradbury (ένας κόσμος όπου κανείς δεν διαβάζει πλέον βιβλία, επικρατή κρίση και πόλεμος)

Τα παιδιά των ανθρώπων της Π.Ντ. Τζέημς (Οι άνθρωποι πλέον σταματούν να γεννούν παιδιά και αυτό οδηγεί στην πλήρη κατάρευση των ηθικών αξιών, του πολιτισμού και της ίδιας της ανθρωπότητας)

Περί τυφλότητος του Ζοζέ Σαραμάγκου (μια άγνωστη μεταδοτική ασθένεια οδηγεί ολόκληρη την ανθρωπότητα σε μια λευκή τυφλότητα και στην διάλυση των κοινωνιών)

Ο Δρόμος του Κόρμακ ΜακΚάρθυ (Μετά από μια μεγάλη καταστροφή στον πλανήτη επιβιώνουν λίγοι άνθρωποι οι οποίοι παλεύουν με όλους τους δυνατούς τρόπους για την επιβίωσή τους. Προβάλλονται μεγάλα ερωτήματα για τις ηθικές αξίες, τον πολιτισμό και τις ανθρώπινες σχέσεις)
 
Αν σου άρεσε :Η Περηφάνια και Προκατάληψη της Τζέην Όστεν τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα σου αρέσουν (αν δεν τα έχεις ήδη διαβάσει) Η Τζέην Έυρ της Σάρλοτ Μπροντέ και τα Ανεμορδαμένα Ύψη της Έμιλυ Μπροντέ. Στα δύο αυτά βιβλία έχουμε δύο δυναμικές, έξυπνες ηρωίδες και φυσικά μεγάλους έρωτες.
Έχω μια μικρή ένσταση εδώ. Μου αρέσουν πολυ τα βιβλία των αδερφών Μπροντέ και η Όστεν είναι από της αγαπημένες μου αλλά δεν θα έβαζα την Κάθριν, την Ελίζαμπεθ και την Τζέην Έυρ στην ίδια κατηγορία ρομαντικών ηρωίδων.

Δεν βρίσκω πολλά κοινά στον έρωτα του Ντάρσυ για τη Λίζυ ή του Ρότσεστερ για την Τζέην με το πάθος του Χήθκλιφ για την Κάθριν. Τα δύο πρώτα είναι κλασσικές ιστορίες αγάπης με καλό τέλος που έρχεται μετά από προβλήματα και παρεξηγήσεις. Στα Ανεμοδαρμένα Ύψη έχουμε έναν ανεκπλήρωτο έρωτα που οδήγησε στην καταστροφή τους δύο ήρωες αλλά και όποιον ζούσε κοντά τους.
 
Έχω μια μικρή ένσταση εδώ. Μου αρέσουν πολυ τα βιβλία των αδερφών Μπροντέ και η Όστεν είναι από της αγαπημένες μου αλλά δεν θα έβαζα την Κάθριν, την Ελίζαμπεθ και την Τζέην Έυρ στην ίδια κατηγορία ρομαντικών ηρωίδων.

Δεν βρίσκω πολλά κοινά στον έρωτα του Ντάρσυ για τη Λίζυ ή του Ρότσεστερ για την Τζέην με το πάθος του Χήθκλιφ για την Κάθριν. Τα δύο πρώτα είναι κλασσικές ιστορίες αγάπης με καλό τέλος που έρχεται μετά από προβλήματα και παρεξηγήσεις. Στα Ανεμοδαρμένα Ύψη έχουμε έναν ανεκπλήρωτο έρωτα που οδήγησε στην καταστροφή τους δύο ήρωες αλλά και όποιον ζούσε κοντά τους.
Συμφωνώ με όσα λες Πολυξένη και αν αυτές οι τρεις ηρωίδες ήταν ίδιες τότε μάλλον δεν θα υπήρχαν αυτά τα τρία διαφορετικά βιβλία. Κατά τη γνώμη μου είναι και τα τρία στο ίδιο μήκος κύματος και αν σου αρέσει ένα από αυτά τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου αρέσουν και τα άλλα δύο.. Δε νομίζω οι προτάσεις αυτές να έχουν να κάνουν με ομοιότητες των χαρακτήρων ή του τέλους τους απαραίτητα..
 
Η ένσταση μου δεν βασίστηκε στις διαφορές που έχουν οι χαρακτήρες ή οι ιστορίες, αλίμονο αν για να βάλουμε βιβλία σε μια ομάδα έπρεπε να είναι παρόμοια, το διάβασμα θα καταντούσε βαρετό. Σκέφτομαι πως και μόνο για την ανάλυση του χαρακτήρα του ήρωα του, τα Ανεμοδαρμένα Ύψη θα τα έβαζα πιο κοντά στους Άθλιους. (όχι πως ο Χήθκλιφ έχει κάτι κοινό με τον Ιαβέρη ή τον Γιάννη Αγιάννη)
 
Σε περίπτωση που σας άρεσε Ο Μαίτρ και η Μαργαρίτα του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ, όπου ο διαβολος κατεβαίνει στο Μόσχα μαζί με δυο δαίμονες, μια γυμνή μάγισσα και ένα μαύρο γάτο που μιλά, πιστεύω θα σας κεντρίσει το ενδιαφέρον Ο Μυστηριώδης Ξένος του Μάρκ Τουέιν. Πρόκειται για ένα από τα λιγότερο γνωστά βιβλία του Αμερικάνου συγγραφέα, πιο σκοτεινό, όπου σε ένα απομακρυσμένο χωριό τα παιδιά παίζουν με μικρούς αγγέλους, ένας εκ των οποίων ονομάζεται Εωσφόρος.
 
Σε περίπτωση που σας άρεσε Ο Μαίτρ και η Μαργαρίτα του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ, όπου ο διαβολος κατεβαίνει στο Μόσχα μαζί με δυο δαίμονες, μια γυμνή μάγισσα και ένα μαύρο γάτο που μιλά, πιστεύω θα σας κεντρίσει το ενδιαφέρον Ο Μυστηριώδης Ξένος του Μάρκ Τουέιν. Πρόκειται για ένα από τα λιγότερο γνωστά βιβλία του Αμερικάνου συγγραφέα, πιο σκοτεινό, όπου σε ένα απομακρυσμένο χωριό τα παιδιά παίζουν με μικρούς αγγέλους, ένας εκ των οποίων ονομάζεται Εωσφόρος.
Δεν έχω διαβάσει κανένα από τα 2, όμως η περιγραφή σου για το βιβλίο του Τουέιν μου θυμίζει τον Λευκό λαό του Άρθουρ Μάχεν
 
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον Κόρτο, θα το ψάξω στο τμήμα με τα ξενόγλωσσα στην Πολιτεία.:πάνω:
 
Παρέμβαση: :)
Μιλώντας για Μάχεν, θυμήθηκα τον "λόφο των ονείρων", ένα από τα ομορφότερα βιβλία που έχω διαβάσει. Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Γιαννουλάκη και κάνουν γνωστά τέτοια βιβλία και στην Ελλάδα
 
Top