Φωτισμός για διάβασμα (Ψυχρός ή Θερμός)

Ποίος φωτισμός σας βοηθάει καλύτερα στην ανάγνωση; Ο ψυχρός ή ο θερμός;

Μόλις συνιδιτοποίησα μετά από χρόνια ότι με βοηθάει καλύτερα ο Ψυχρός χαμηλός φωτισμός.
 
Με τίποτα ο ψυχρός!!! Πουθενά δε μου αρέσει ο ψυχρός φωτισμός, ούτε καν στα λαμπάκια του δέντρου!!!
 
Με τίποτα ο ψυχρός!!! Πουθενά δε μου αρέσει ο ψυχρός φωτισμός, ούτε καν στα λαμπάκια του δέντρου!!!
Ακριβώς όπως το λες. Ο ψυχρός φωτισμός μου θυμίζει νοσοκομείο ή κάτι παρόμοιο, παγωμένο και ξένο. Ο φωτισμός είναι κάτι πολύ σημαντικό για μένα, όχι μόνο για το διάβασμα, αλλά γενικά. Θέλω πολύ και καλό φως και το θέλω θερμό.
 
Και εγώ προτιμώ τον χαμηλό φωτισμό για διάβασμα αλλά και γενικά ! Όταν έχω πολλά φώτα με πιάνει πονοκέφαλος...παρ'όλα αυτά όμως μου αρέσει πολύ το φυσικό φώς του ήλιου!!(το ξέρω ...είμαι περίεργος άνθρωπος!!:)))) )
 
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Ροντιόν. Ο ψυχρός είναι πολύ πιο φωτεινός και δυνατός, προσωπικά βλέπω πιο καθαρά και τα μάτια μου δεν κουράζονται.
 
Όχι στο φως του ηλίου λέω κι εγώ, προτιμώντας το ψυχρό, ψυχρότατο φως (αν τείνει ελαφρά προς στο λουλακί ακόμη καλύτερα). Ο θερμός φωτισμός συνήθως μου προκαλεί νύστα και καταλήγω να κοιμάμαι πάνω στο βιβλίο.

Εξαίρεση στα παραπάνω, όταν χάριν της ατμόσφαιρας διαβάζω υπό το φως κεριών - αν και θερμό έχει κάτι σκοτεινό που μου αρέσει.
 
Last edited:
...προτιμώντας το ψυχρό, ψυχρότατο φως. (Αν τείνει ελαφρά προς στο λουλακί ακόμη καλύτερα).
Πωπω Χήθκλιφ, μόνο που το σκέφτομαι αρρωσταίνω. Δηλαδή είναι φοβερό το πόσο διαφέρουμε οι άνθρωποι σε αυτά τα απλά, μικρά, καθημερινά.

Όσο για το φως του ήλιου, απλά το λατρεύω. Το χειμώνα ειδικά, δεν έχω πραγματικά καλύτερο. Είναι το πιο ξεκούραστο φως, τόσο για το διάβασμα, όσο και για ο,τιδήποτε άλλο.
 
είναι φοβερό το πόσο διαφέρουμε οι άνθρωποι σε αυτά τα απλά, μικρά, καθημερινά.
Όσο για το φως του ήλιου, απλά το λατρεύω. Είναι το πιο ξεκούραστο φως, τόσο για το διάβασμα, όσο και για ο,τιδήποτε άλλο.
Βρίσκω μάλλον χαριτωμένες αυτές τις διαφορές... Εμένα πάντως το φως του ηλίου συχνά με μελαγχολεί.
 
Last edited:
Όχι στο φως του ηλίου λέω & εγώ, προτιμώντας το ψυχρό, ψυχρότατο φως. (Αν τείνει ελαφρά προς στο λουλακί ακόμη καλύτερα). Ο θερμός φωτισμός μου προκαλεί νύστα και καταλήγω να κοιμάμαι πάνω στο βιβλίο..
Κάτι σαν φως νεκροτομείου δηλαδή..
 
Λες να πέθανα χωρίς να το αντιληφθώ (σαν ένας ακόμη 'ήρωας' θρίλερ κι εγώ);! Χμ.. Ίσως απλά εκπαιδεύομαι για βαμπιρ.
 
Last edited:
Ναι ο Σάντσο το έχει μελετήσει το ζήτημα και συμφωνώ μαζί του. Βέβαια η προσωπική μου προτίμηση είναι να διαβάζω σε σκοτεινό δωμάτιο με μια πηγή φωτός (πορτατίφ, σποτ κλπ) εστιασμένη στο βιβλίο και φυσικά το υπόλοιπο δωμάτιο βρίσκεται στο ημίφως. Από χρωματισμό προτιμώ το λευκό θερμό και το φως του ήλιου το προτιμώ φιλτραρισμένο μέσα από συννεφιά.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μόνο με ψυχρό φωτισμό αντέχω να δουλεύω - με ξεκουράζει. Ίσως φταίει ο αστιγματισμός μου. Όμως, για το διάβασμα που αποσκοπεί στην απόλαυση μπορώ να προσαρμόζομαι σε κάθε φωτισμό ακόμα και υποτυπώδη (π.χ. του κινητού).
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν με εχει απασχολησει το θεμα. Μου εχουν πει οτι ο καλυτερος τροπος για μελετη ειναι αυτο που λεει ο Αστραρχης: ημιφως με το πορτατιφ να δειχνει μονο το βιβλιο. Αλλα εχω τοση αδυναμια στη συγκεντρωση που η προσοχη μου θα μπορουσε να αποσπαστει ακομα κι ετσι :))))
 
Last edited:
έχω κολλήσει το γραφείο στο μεγάλο παράθυρο στην μια πλευρά του δωματίου μου και έτσι κατα την διάρκεια της ημέρας μου φτάνει το εξωτερικό φως, ακόμα κ όταν έχει συννεφιά.
Από την δύση και μετά, ανάβω μόνο ένα πορτατίφ να φωτίζει πάνω από το γραφείο με λευκό φως, χωρίς τον κανονικό φωτισμό του δωματιού, έτσι έχω συνηθίσει και δεν το αλλάζω με τίποτα :)) Με βοηθάει και στην συγκέντρωση η ατμόσφαιρα που δημιουργείται με το υπόλοιπο δωμάτιο στο μισοσκόταδο!
 
Αναγκαστικά ψυχρό φωτισμό λόγω πρεσβυωπίας, (κορίτσια, δεν είμαι γέρος, έτυχε και με χτύπησε η μοίρα εκεί, λίγο), διαφορετικά είμαι οπαδός φωτός πορτατίφ (ρομαντικό ημίφως).
 
Έψαχνα λύση. Παιδιά! Φωτισμός Led! Είναι πλέον προσιτή λύση και με οικονομική ανάσα στο αποτέλεσμα, απόδοση καταπληκτική. Εάν μείνατε πίσω τεχνολογικά όπως εγώ, δείτε το, είναι ιδανικός φωτισμός απ' όλες τις απόψεις.
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Αν οχι το φως της ημερας τοτε ψυχρο!
Δοκιμασα μια φορα με κερακια (ετσι για τη cultια) με αποτελεσμα να τσεκαρω καθε 10δευτερα αν εχω βαλει πουθενα φωτια,αν εσταξε κανα κερακι,γιατι τρεμει η φλογα στο κερακι,με αποτελεσμα να μη μπορω να συγκεντρωθω στο διαβασμα.

Εκτος και αν ΚΑΝΕΙΣ πως διαβαζεις στο φως των κεριων για να σε βλεπει η γειτονισα και να λεει ''τι ρομαντικουλης'' (παω πασο)
 
Έψαχνα λύση. Παιδιά! Φωτισμός Led! Είναι πλέον προσιτή λύση και με οικονομική ανάσα στο αποτέλεσμα, απόδοση καταπληκτική. Εάν μείνατε πίσω τεχνολογικά όπως εγώ, δείτε το, είναι ιδανικός φωτισμός απ' όλες τις απόψεις.
Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! Είναι το καλύτερο φως για εργασία και ανάγνωση γιατί είναι λευκό και δεν σε κουράζει. Δεν χρειάζεται και άλλαγμα λάμπας, οπότε συμφέρει και οικονομικά.

Πάντως, κάποιες φορές τα βράδια όταν διαβάζω λογοτεχνία τρόμου ή μυστηρίου, έχω φως κεριών, φτιάχνει την κατάλληλη ατμόσφαιρα!!
 
Top