Διαβάζοντας σε παιδιά

Όταν τα παιδιά μου ήταν μικρά, κάθε χρόνο, μετά το στολισμό του δέντρου μας άρεσε να καθόμαστε πλάι στο δέντρο και να τους διαβάζω βιβλία. Εμπειρία μαγική και για κείνα και για μένα. Δεν διαβάζαμε μονάχα χριστουγεννιάτικα βιβλία, γιατί πόσα τέτοια να έχει κανείς; Φροντίζαμε όμως να διαβάζουμε βιβλία με μεγάλες δόσεις μαγείας, βιβλία που χωρίς δυσκολία έχουν την ικανότητα να σε μεταφέρους σε τόπους μακρινούς και διαφορετικούς όπου όλα μοιάζουν πιθανά.

Βιβλία που να ανταποκρίνονται στις παραπάνω προδιαγραφές είναι τα εξής:

- Το Κοριτσάκι με τα Σπίρτα του Άντερσεν. Κλασικό, συγκινητικό, αξεπέραστο.

- Ο Μολυβένιος Στρατιώτης, του ίδιου. Κλασικό, κατάλληλο και για ακόμα πιο μικρά παιδιά.

- Ο Φεγγαροσκεπαστής του Ερίκ Πουιμπαρέ. Αν έχετε παιδάκι, ανιψάκι κλπ σε ηλικία 4-10 περίπου, το οποίο δεν έχει ακόμα αποκτήσει τον Φεγγαροσκεπαστή, φροντίστε να αποκαταστήσετε το λάθος σύντομα :) Δεν είναι μόνο η καταπληκτική ιστορία, δεν είναι μόνο η μαγευτική εικονογράφηση, είναι όλο το στήσιμο του βιβλίου, που κάνει κάθε παιδί να μην μπορεί να αφήσει αυτό το βιβλίο από τα χέρια του.

- Οι Σαράντα Εφιάλτες του Ευγένιου Τριβιζά. Μα τι γέλιο έχουμε ρίξει με αυτό το βιβλίο!!! Ίσως από τα διασκεδαστικά παιδικά βιβλία που έχουν πέσει στην αντίληψή μου.

Ας προσθέτουμε στο νήμα αυτό βιβλία που είναι γραμμένα για να διαβαστούν σε μικρά παιδιά, χριστουγεννιάτικα ή μη, που κρύβουν όμως μια δόση μοναδικότητας στις σελίδες τους.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το Παραμύθια και Άλλα της Πηνελόπης Δέλτα. Επίσης, οτιδήποτε από Ρόαλντ Νταλ, ειδικά τον Τσάρλι και το Εργοστάσιο Σοκολάτας που μου κάνει πιο εορταστικό. Για μεγαλύτερα παιδιά, σίγουρα τον Μικρό Πρίγκιπα (το οποίο ερωτεύτηκα μικρή, όμως απομυθοποίησα μεγάλη), την Ατέλειωτη Ιστορία, το Μαγικό Φίλτρο και τη Μόμο του Έντε. Και, για κάποιον λόγο, μου φαίνεται ότι το πρώτο βιβλίο του Χάρι Πότερ είναι ό,τι πρέπει για Χριστούγεννα.
 
1.Μια μικρή πριγκήπισσα της Φράνσες Χότζσον Μπερνέτ! υπέροχο βιβλίο , κάπως μοιαζει η ιστορια σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα αλλά με υπέροχο τέλος:γιούπι:
2. Ο μαγικός κήπος της ίδιας συγγραφέας, ένα ακόμα μαγικό βιβλίο με υπέροχο τέλος και αυτό
3. ένα δέντρο, μια φορά του Τριβιζά αλλά είναι μελαγχολικό, δεν ξέρω αν κάνει για τα πολύ μικρά παιδιά..
4. Η Μαυρη καλλονή, δεν έχω λόγια, απλά διαβαστε το, η ιστορία ενός αρσενικού αλογου και των ανθρώπινων χαρακτήρων που τον απαρτίζουν!
5. Καθριν της Ωστεν, είναι μικρό και τα παιδιά δεν θα βαρεθούν
6. Η Ελίζα και οι κύκνοι, ότι πρέπει για Χριστούγεννα
χρυς μας περιέγραψες μαγευτικές εικόνες , γεματες Χριστούγεννα και ζεστασιά, μαγευτικό νημα!
 
4. Η Μαυρη καλλονή, δεν έχω λόγια, απλά διαβαστε το, η ιστορία ενός αρσενικού αλογου και των ανθρώπινων χαρακτήρων που τον απαρτίζουν!
Αρσενικό άλογο;;;; Αγγλίδα ήταν η Άννα Σίουελ ε; (χωρίς πλάκα τώρα λόγω ονόματος θα έβαζα στοίχημα ότι ήταν θηλυκό)
 
Από τα αγαπημένα μου, που μου διάβαζαν αυτήν την εποχή χωρίς να είναι απαραίτητα όλα χριστουγεννιάτικα είναι
1. Ο αδερφός της Ασπασίας του Μάνου Κοντολέων (με κορυφαίο σημείο τον οικογενειακό στολισμό του δέντρου)
2. Ο πλανήτης των χριστουγεννιάτικων δέντρων του Τζιάννι Ροντάρι (μεγάλου μάστορα φανταστικών και τρελών κόσμων)
3. Ο άνεμος στις Ιτιές, Κεννεθ Γκρειαμ (μια πανέμορφη και πολύ γλυκιά περιπέτεια με τους ήρωες του δάσους)
και φυσικα την Χάιντι που είναι η ιστορία που πιο πολύ με συγκίνησε όταν ήμουν παιδί και με αγγίζει ακόμα και τώρα.
 
ναι Αγγλίδα είναι η συγγραφέας και αυτό ηταν το μοναδικό της βιβλίο!και είναι αρσενικό το άλογο, ενώ το όνομά του παραπέμπει μα τον Δια σε θηλυκό:)αλλά σαν βιβλίο είναι κορυφαίο και φέρνει τα παιδιά σε διάθεση να αγαπήσουν και να κατανοήσουν τα ζωάκια.
(κόρτο, τι μου θυμίζει το αβατάρ σου;:))))ποιος είναι ο χριστουγεννιάτικος τύπος; εχει μια ζωηρότητα:))))

Αρσενικό άλογο;;;; Αγγλίδα ήταν η Άννα Σίουελ ε; (χωρίς πλάκα τώρα λόγω ονόματος θα έβαζα στοίχημα ότι ήταν θηλυκό)
να συμφωνήσω με την Αξία, βιβλίο δεν με άγγιξε πιο πολύ από ότι η Χαιντι, στην παιδική ηλικία. Αυτή η έκδοση είναι για νήπια και μικρά παιδιά.

Φτωχόπαιδο, κοριτσάκι είναι η αγοράκι, δεν μας είπες;
 
Φτωχόπαιδο, ένα βιβλίο που κάνει θραύση σε όλες τις ηλικίες είναι και ο Τριγωνοψαρούλης του Βαγγέλη Ηλιόπουλου. Νομίζω ότι θα σας αρέσει :)

Υπάρχουν πολλοί Τριγονοψαρούληδες, όπως γίνεται με κάθε τι που έχει επιτυχία. Αλλά αν αποφασίσετε να τον γνωρίσετε, αρχίστε καλύτερα από το πρώτο βιβλίο.
 
Φτωχόπαιδο, ένα βιβλίο που κάνει θραύση σε όλες τις ηλικίες είναι και ο Τριγωνοψαρούλης του Βαγγέλη Ηλιόπουλου. Νομίζω ότι θα σας αρέσει :)

Υπάρχουν πολλοί Τριγονοψαρούληδες, όπως γίνεται με κάθε τι που έχει επιτυχία. Αλλά αν αποφασίσετε να τον γνωρίσετε, αρχίστε καλύτερα από το πρώτο βιβλίο.
Βεβαίως και θα το αγοράσουμε (εγώ δλδ!), κι εσάς σας μερσώ ;)
 
ναι Αγγλίδα είναι η συγγραφέας και αυτό ηταν το μοναδικό της βιβλίο!και είναι αρσενικό το άλογο, ενώ το όνομά του παραπέμπει μα τον Δια σε θηλυκό:)αλλά σαν βιβλίο είναι κορυφαίο και φέρνει τα παιδιά σε διάθεση να αγαπήσουν και να κατανοήσουν τα ζωάκια.
(κόρτο, τι μου θυμίζει το αβατάρ σου;:))))ποιος είναι ο χριστουγεννιάτικος τύπος; εχει μια ζωηρότητα:))))

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά είχα μια διασκευή του από τα κλασικά εικονογραφημένα (κόμιξ-ποντίκια σημειώσατε 2)

Είπα να βάλω ένα Άβαταρ που αφενός να είναι στο πνεύμα των ημερών αφετέρου να μου μοιάζει εμφανισιακά
 
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά είχα μια διασκευή του από τα κλασικά εικονογραφημένα (κόμιξ-ποντίκια σημειώσατε 2)

Είπα να βάλω ένα Άβαταρ που αφενός να είναι στο πνεύμα των ημερών αφετέρου να μου μοιάζει εμφανισιακά
χε, χε, χε , με πειράζεις, με βρηκες μικρή και αθώα:)):))))αλλά εγω, εντούτοις κάπου τον έχω δει τον κυριο αυτόν που όμως;:χμχμ:. Κόρτο, πάρε την μαυρη καλλονή,ειναι υπέροχη! και για ΄παιδιά ότι πρέπει, επίσης είδα να κυκλοφορούν στο σουπερ-μαρκετ κάτι ωραια, εικονογραφημένα βιβλία με γατάκια και σκυλάκια:)! επισηε αν ειχα πιτσιρικια θα τους διάβαζα και ιστοριες από το μικυ μυστηριο που βρίσκονται σε βιβλιοπωλεία!
 
Διασκευασμένος Ολιβερ Τουιστ για παιδιά:) μέρες που είναι!

Αγαπητέ μου κόρτο, κατάλαβα τι εικονίζει το αβαταρ σου, είναι μια παράδοση για έναν βοηθό του Αη-Βασίλη που επισκέπτεται τα κακά και άτακτα παιδιά την Πρωτοχρονιά:)Κάποτε θα επισκέφτηκε και μένα, στο μακρινό παρελθόν σαν ήμουν παιδι οπότε μου έμεινε η θύμιση:))))ζωντανή!Καλά είπα εγω κάπου τον έχω δει!

χαιντι διασκευασμένη.

Υπαρχει και Τομ Σωγερ διασκευασμένος για παιδιά
επίσης παιδιά και Μαιρη Πόππινς, το κλασσικό και η επιστροφή της και κατόπιν να δειτε οικογενειακά την ταινία, μέρες που ειναι:))
 
Last edited:
Με τα δικά μου παιδιά ήμασταν (και είμαστε) φανατικοί οπαδοί του Τριβιζά: οι πιο αγαπημένες μας ιστορίες είναι "Η Νύχτα της Μπανανόφλουδας" , "Η Πουπού και η Καρλότα", "Τα Τρία Μικρά Λυκάκια" και η σειρά για το Λούκουλλο. Ειδικά το πρώτο το είχαμε μάθει σχεδόν απ' έξω. Έχουμε ρίξει απίστευτα γέλια, ακόμα και εγώ (μερικές φορές προπαντός εγω) με τα καλαμπούρια του, η εικονογράφηση είναι υπέροχη, και τη χρησιμοποιούσα για να μαθαίνω λεξούλες στα παιδιά όταν ήταν πιο μικρά (με ερωτήσεις του στιλ "Τι είναι αυτό;" και "Δείξε μου πού είναι εκείνο" "Τι χρώμα έχει το τάδε" κλπ). Αυτό που εκτιμώ περισσότερο απ' όλα στον Τριβιζά είναι το πλούσιο λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί, χωρίς να καταντάει επιτηδευμένο - κατά έναν περίεργο τρόπο στα βιβλία του μοιάζει τόσο φυσιολογικό να πει "Εν ολίγοις, ομολογώ ότι με θίγεις" ή "Αχ, να γύριζε ο χρόνος πίσω, προτού απερίσκεπτα παρανομήσω, και τον πανικό σκορπίσω". Τα παιδιά μου συνήθισαν μ 'αυτο τον τρόπο έκφρασης και συχνά ξαφνιάζουν τους συνομιλητές τους, γιατί χρησιμοποιούν κάποιες από αυτές τις φρασούλες που δεν είναι και τόσο αναμενόμενες στην ηλικία τους. (Έχω δει παρόμοιες απόπειρες και σε άλλους συγγραφείς, αλλά οπωσδήποτε με λιγότερη επιτυχία.) Ακόμα και τώρα τις ιστορίες του Τριβιζά τις διαβάζουμε με ευχαρίστηση...
 
Εμένα η μητέρα μου μας διάβαζε ιστοριούλες από τα βιβλία "Χίλιες και μία Νύχτες"! Ακόμα θυμάμαι τα συναισθήματα που ένιωθα και πόσο πολύ λαχταρούσα να έρθει η "ώρα του παραμυθιού"!
 
Top