Παιχνίδια για γλωσσόπληκτους!

Αγαπητό περιοδικό,
επειδή χαώθηκα με τα punicodes και τα σχετικά και δεν κατέχω τι τεχνικές δυσκολίες ενδέχεται να προκύψουν, είναι εφικτό το στήσιμο ενός on-line παιχνιδιού υπό τη μορφή chatroom/instant messaging για τα μέλη της λέσχης; :αργκ:
Το παιχνίδι δημιουργήθηκε εντελώς αυτοσχεδιαστικά σε πρωτοχρονιπάτικο τραπέζι με συγγενείς φιλολόγους ή γλωσσολάγνους λοιπών ειδικοτήτων! Ένας φίλος ανακάλυψε ότι αυτό το παιχνίδι κυκλοφορεί με κάρτες (όπως λ.χ. το Taboo) στον Καναδά. Και βρήκα το ισοδύναμό του στη Wikipedia, ονόματι Fictionary.
Το παιχνίδι μπορεί να απογειωθεί για τα καλά με διάφορες προσθήκες και παραλλαγές...
Στην Ελλάδα δεν κυκλοφορεί κάτι ανάλογο, αλλά οι φαν του εξαπλωνόμαστε ανά τη χώρα σαν το μικρόβιο. Η μάστιγα είναι σε εξέλιξη, τα κρούσματα στα Επτάνησα ανησυχητικά. Σύμφωνα με τις φήμες, το World of Warcraft δημιουργήθηκε σαν περισπασμός στο λεξικό.
Ποιες υπερβολές; :μαναι:
 
Η μάστιγα είναι σε εξέλιξη, τα κρούσματα στα Επτάνησα ανησυχητικά.
Επιβεβαιώνω, όβερ! ;) Μόλις χθες κανόνιζα με μια παρέα να παίξουμε σύντομα. Νομίζω ότι, αν ορίσουμε κάποια συνάντηση ως φόρουμ, το παιχνίδι αυτό είναι εκ των ουκ άνευ για μία διασκεδαστικότατη βραδιά... :))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ομιλητήριο στον ορίζοντα!

Αγαπητό περιοδικό,
επειδή χαώθηκα με τα punicodes και τα σχετικά και δεν κατέχω τι τεχνικές δυσκολίες ενδέχεται να προκύψουν, είναι εφικτό το στήσιμο ενός on-line παιχνιδιού υπό τη μορφή chatroom/instant messaging για τα μέλη της λέσχης; :αργκ:
Αγαπητή Γονυπλυθή,
ένα "chatroom" (ομιλητήριο; λέμε τώρα... :ρ) ενσωματωμένο στην λέσχη ώστε να βλεπόμαστε και να τα λέμε, είναι στα πολύ προσεχή σχέδια. Το μόνο που προέχει είναι η προσεχής αναβάθμιση του λογισμικού μας.

Πιστεύω και ελπίζω πως μέσα στον επόμενο μήνα κάτι θα υπάρχει :)

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το παιχνίδι που μας λες· θυμάμαι πως μού το πρωτοπεριέγραψε ο Γλωσσολάγνος. Πραγματικά, έχω μέγααααααλη περιέργεια :))
 
Οι ...λεξικόπληκτοι!

Κάνε υπομονή μέχρι τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, ω Ραυαγήρε (πσσσς, πώς το εξελλήνισα...) :χαχα:
Αφού η βάση σου είναι η Θεσσαλονίκη, μπορούμε, αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι Βορειοελλαδίτες (Φαροφύλακας, Γονυπλυθής, Ηδύλη, Λυκαιος, η αφεντιά μου, γιατί όχι και η Λορένα αν και Κεντροελλαδίτισσα) και να παίξουμε. Απλώς σας ζητώ να περιμένετε κι εμένα, διότι εργάζομαι μακριά. Μπα, όχι και πολύ μακριά, μόνο επτά νομούς πιο δυτικά, μετά το τέρμα της Εγνατίας Οδού... :ουχ:

Πάντως, θα παρακαλούσα τη φίλη Γονυπλυθή, αν βέβαια ευκαιρεί, να γράψει δυο λόγια για το παιχνίδι, για να καταλάβουν και τα άλλα φιλομαθή μέλη για τί ακριβώς μιλάμε. Θα το περιέγραφα εγώ, αλλά δεν θυμάμαι κάποιες λεπτομέρειες, όπως το πώς μπαίνουν οι πόντοι, και πόσοι σε κάθε περίπτωση.
 
Σε μια βδομάδα επιστρέφω με ακριβή περιγραφή...
(στο μεταξύ, γλωσσολάγνε, σε προκαλώ σε λεξικομαχία για να το θυμηθούμε!)
 

Αφού η βάση σου είναι η Θεσσαλονίκη, μπορούμε, αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι Βορειοελλαδίτες (Φαροφύλακας, Γονυπλυθής, Ηδύλη, Λυκαιος, η αφεντιά μου, γιατί όχι και η Λορένα αν και Κεντροελλαδίτισσα) και να παίξουμε.
Χμ... :χμ:
Αυτό είναι ζαβολιά! :))))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δεν βρεθήκαμε να το παίξουμε από κοντά, όμως το παίξαμε λίγες φορές εδώ στην λέσχη μέσω ομιλητηρίου και π.μ.

Τα κατορθώματά μας μπορείς να τα δεις σε αυτό το υποφόρουμ που κοιτάζεις τώρα, ειδ. στα νήματα που έχουν στον τίτλο Λεξικοπαίγνιο.
 
Top