Βιβιλιοπωλεία ξενόγλωσσων βιβλίων εκμάθησης

Αναζητώ οργανωμένο βιβλιοπωλείο με βιβλία εκμάθησης Αγγλικής. Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το σπορ και τα έχω ξεχάσει. Αν θυμάμαι καλά στην Κάνιγγος είχε κάνα δύο. Επειδή θα κατέβω κέντρο αύριο το πρωί, όποιος ξέρει κάτι Συνταγμα, και περιξ ας μου πει. Επίσης δεκτά αν υπάρχουν και σε άλλες περιοχές της Αττικής. Αλλά να είναι οργανωμένο με ποικιλία και προσωπικό που να ξέρει. Πως είναι η πολιτεία ή η πρωτοπορία στα λογοτεχνικά, κάτι αντίστοιχο.
 
Το καλύτερο από κάθε άποψη (ενημέρωση, τιμές, γνώση του αντικειμένου) είναι ο Τσιγαρίδας, στην Ιπποκράτους. Δεν είμαι σίγουρη για το νούμερο, αν το ίντερνετ είναι σωστά ενημερωμένο είναι Ιπποκράτους 10.

Και τα βιβλιοπωλεία Cosmos Floras ήταν καλά και τιμούσα ιδιαιτέρως το υποκατάστημα της Καλλιθέας, το οποίο έχει 2-3 χρόνια που έκλεισε και δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου αλλού κάποιο κεντρικό.

Ξέχασα να αναφέρω τον Ελευθερουδάκη που παραδοσιακά έχει ένα σχετικά καλό τμήμα βιβλίων εκμάθησης γλωσσών.
 
Last edited:
Kάποια στιγμή ανακάλυψα ένα βιβλιοπωλείο για ξένες γλώσσες το οποιο ηταν σε μια στοά στην πανεπιστημίου απο την κατω πλευρά, ανέβαινες όροφο και βρισκόσουν σε έναν μεγάλο χώρο ενιαίο με άπειρα βιβλία και μάλιστα είχε και παλιότερα και σπάνια. Αργότερα οταν προσπάθησα να ξαναπάω δεν θυμόμουν που ηταν γιατι το είχα βρει τυχαία. Κάποιος που διαβάζει το μήνυμα εδω ισως να αναγνωρίσει για ποιο πρόκειται αλλα δεν φαίνεται απ' έξω.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Ένας φίλος μού είχε προτείνει αυτό. Δεν έχω βέβαια εμπειρία και δεν ξέρω με σιγουριά, αλλά απ' ότι είχα δει έχει υλικό.

(είδα ότι είναι παλιό το αρχικό μήνυμα :) , αλλά αν θέλετε αφήστε το να υπάρχει το δικό μου :ρ )
 
Last edited:
Άσχετο, αλλά λατρεύω το παρωνύμιό σου Ρουμπελστίλτσκιν. Ach, wie gut ist, dass niemand weiβ, dass ich Rumpelstilzchen heiβ :))))
 
Kάποια στιγμή ανακάλυψα ένα βιβλιοπωλείο για ξένες γλώσσες το οποιο ηταν σε μια στοά στην πανεπιστημίου απο την κατω πλευρά, ανέβαινες όροφο και βρισκόσουν σε έναν μεγάλο χώρο ενιαίο με άπειρα βιβλία και μάλιστα είχε και παλιότερα και σπάνια. Αργότερα οταν προσπάθησα να ξαναπάω δεν θυμόμουν που ηταν γιατι το είχα βρει τυχαία. Κάποιος που διαβάζει το μήνυμα εδω ισως να αναγνωρίσει για ποιο πρόκειται αλλα δεν φαίνεται απ' έξω.
Μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις:
1) Η «κάποια στιγμή» πότε ήταν; Έχει (αρκετά) χρόνια;
2) Όταν λες «από την κάτω πλευρά» της Πανεπιστημίου, εννοείς από την Εθνική Βιβλιοθήκη, ας πούμε, μέχρι την Ομόνοια;
3) Θυμάσαι από ποια πλευρά του δρόμου, στη φορά από Σύνταγμα προς Ομόνοια;

Δεν μου έρχεται κάτι στο νου, γεγονός που με εκπλήσσει ιδιαίτερα.
 
Top