Διάφορα λογοτεχνικά κουίζ

Ποιο παραμύθι μας ταιριάζει;

Ποιο παραμύθι σου ταιριάζει καλύτερα;

παιδιά κάνουμε το τεστ και το βρίσκουμε!!!:γιούπι: οπότε και βαζουμε τα αποτελέσματα!!!
Το δικό μου!


Ο Μάγος του Οζ

Ξεκινάς το δρόμο. Ψάχνεις. Ρωτάς πού θα βρεις αυτό που δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι... Σκιάχτρα συνοδοιπόροι... Ποιός είναι ο Μάγος της ιστορίας; Και αν τον βρεις, τι θα τον ρωτήσεις;;; Ό,τι και να βρεις, ο Δρόμος σε έχει κερδίσει... Το ταξίδι άξιο
 
Last edited by a moderator:
Πάρα πολύ όμορφο θέμα, Αριάδνη :γιούπι:


Νηλς Χολγκερσον

Έτοιμος/η να κάνεις το Μεγάλο Ταξίδι! Χωρίς ασφάλεια, χωρίς βέβαιο προορισμό... Στο δρόμο σου θα βρεθούν οι Χήνες που θα σε πάνε Εκεί, ότι κι αν το Εκεί σημαίνει για ΄σένα... Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τις εμπιστευθείς!!! ps: Μα καλά, ποιες ακριβώς είναι οι δικές σου Χήνες;

Εν τω μεταξύ είναι το μόνο παραμύθι/παιδική σειρά που δε θυμάμαι ακριβώς τι γινόταν. Ήμουν πολύ μικρή όταν το έπαιζε. Το μόνο που θυμάμαι είναι το ξανθό αγοράκι που πετούσε πάνω στη χήνα...Και πολύ μου άρεσε που πετούσε με το κόκκινο κασκόλ του...Αυτά :)))
 
Να 'σαι καλά που σου άρεσε, υπέροχος χαρακτήρας παραμυθιού σου βγηκε! δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει ποτέ τον μάγο του Οζ! Δεν ξέρω καν την ιστορία:τρέλα:
 
Δυσκολεύτηκα πολύ να επιλέξω απάντηση που να μου ταιριάζει ( μόνο σε μένα φάνηκαν άτοπες; ) ίσως γι' αυτό μου έδωσε σουρεαλιστικό αποτέλεσμα:

Ο Τζακ και η Φασολιά

Αποφασισμένος/η να κάνεις το αδύνατο! Το θαύμα προκαλείται μόνο και μόνο επειδή το πιστεύεις! Ψάχνεις το δρόμο για τον ουρανό... Φρόντισε, μόνο, να έχεις και μια... φασολιά που θα σε βοηθήσει να βρεις το δρόμο να επιστρέφεις κάθε φορά στη Γη!

Εγώ και τα θαύματα (!) Ένας ασύμβατος συνδυασμός.. Ωραίο παραμύθι όμως!
 
Last edited:
Xηκλιφ και αυτό το παραμύθι το αγνοώ:) τελείος άτοπο λές για το χαρακτήρα σου; Περισσότερο τα κάνουμε για να γελάσουμε και να περασουμε την ωρα μας:)
 
Last edited:
Ποιος χαρακτήρας της Όστεν είσαι;

Which Jane Austen Character are You?

ένα υπέροχο δώρο, μερα που είναι για τις υπέροχες κυριες της λέσχης μας αποκλειστικά:)
να δούμε τι θα δούμε!!! Ποια θα κάνει την αρχή; είναι μεγάλο και θέλει προσοχή, έχω άγνωστες λεξούλες, οπότε θα το κάνω παρεα με το λεξικό:)
 
Last edited by a moderator:
Πολύ ενδιαφέρον! Μου έβγαλε ότι είμαι η Σάρλοτ Λούκας με μικρή διαφορά από τη Λαίδη Κάθριν .... Χμμμμ :χμ: ....... Ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον.... Τώρα μου μένει να να βρω έναν κύριο Κόλινς και είμαστε κομπλέ :χαχα:
 
Moυ βγηκε Τζεην Μπέννετ:)) με μικρή διαφορα από την Μαριαν Ντασγουντ!
υπάρχει και αυτό:

http://www.quibblo.com/quiz/27Nyhz/Which-Jane-Austen-Character-are-You

http://www.quibblo.com/quiz/2vHKTaO/Which-Austen-mans-for-you
και ποιος άνδρας της ωστεν μας ταιριάζει!:γιούπι:

μου βγηκε:

Captain Wentworth- Persuasion

Captain Wentworth- Persuasion quiz

Captain Wentworth...other than being a complete cutie..he is very sweet. He loves forever, even though it hurts, and never gives up hope. He is gentlemanly and kind...with very good conversation
 
Last edited:
Άτοπο μεν, κολακευτικό δε - Να το ψάξεις Αριάδνη, είναι 'αιθέριο' παραμύθι

- Πολύ καλύτερα σε αυτό, Σκοτεινός Μάγος (και όχι μάγισσα - χα!) - Μου άρεσε
 
Last edited:
Μου έβγαλε ότι είμαι η Μαριάν Ντάσγουντ με μικρή διαφορά από την Ελίζαμπεθ Μπέννετ ! :)) Πολύ ωραίο κουίζ! :)
 
'Οσες φορές έχω κάνει παρόμοιο τεστάκι βγαίνω πως είμαι η κλαψιάρα η Μαριάν :τσκτσκ: Είμαι κι εγώ ρομαντική ψυχή σαν τη Μαριάν αλλά είμαι και πολύ λογική σαν την Έλινορ , έχω λιγάκι θράσος σαν την Ελίζαμπεθ , είμαι λίγο ονειροπόλα σαν την Κάθριν.....Θα σκεφτώ πολύ για να κάνω αυτό το τεστ :ρ
 
Ελίζαμπεθ Μπέννετ 88% (!) Τι να πω... Ίσως βέβαια εάν την συνδυάσω με τον Τζακ (της φασολιάς) και τον Σκοτεινό Μάγο, να βγω πράγματι εγώ :χαχα:
 
Last edited:
Σκοτεινός Μάγος κι εγώ. Ενδιαφέρον..!

Η τελευταία ερώτηση με προβλημάτισε.. Δηλαδή αν επιλέξω κορίτσι αντί για γυναίκα,θα μου βγάλει άλλο αποτελεσμα;;
 
Top