Δανείζεσαι ή Αγοράζεις ;

Η σύζυγος παρέλαβε σήμερα από φίλη της δύο βιβλία που της είχε δανείσει (καινούρια αμφότερα) πριν κανά δυο χρόνια περίπου.

Και, μαντέψτε, το ένα μας επεστράφη σε άθλια κατάσταση. Εξώφυλλο σκισμένο, σίγουρα είχε πέσει και νερό στις μισές σελίδες, μουτζούρες σε διάφορα σημεία. Ούτε το δεύτερο ήταν άθικτο, αλλά καμία σχέση με το χάλι του πρώτου.

Καλά έχω κάνει μου φαίνεται και έχω κόψει τους δανεισμούς εδώ και χρόνια...
Απαράδεκτο. Προσωπικά, θα ντρεπόμουν να το γυρίσω πίσω έτσι και θα αγόραζα καινούριο. :όχισουλέω:
 
Κι εγω εχω τετοια εμπειρια ατυχους δανεισμου και μαλιστα απο 1-2 συγγενεις και καποιες πολυ κοντινες φιλες της μητερας μου.

Ειχα τη λογικη πως ειναι ωραιο να μοιραζεσαι βιβλια και ενα βιβλιο ,αντι να μενει στη βιβλιοθηκη σα διακοσμητικο,καλυτερα να προσφερει τερψη και γνωση και σε αλλους.Ειδικα τετοιες δυσκολες εποχες.Γι αυτο δανειζα γενναιοδωρα

5-6 απο τα βιβλια που τα εδωσα σαν καινουρια ομως τα πηρα σαφως τσακισμενα και "ταλαιπωρημενα" -δυο δε με ξεκολλημενο το εξωφυλλο.Και το χειροτερο:Οταν τα επεστρεψαν στις σακουλες ΔΕ μου το ειπαν.Το περασαν "μουλωχτα"-σα να μην ειχε συμβει...
Εγινα εξαλλη.Πιο πολυ που δεν ειπαν μια συγνωμη.Αυτες δεν ξαναβλεπουν βιβλιο απο εμενα και γενικα θα ειμαι επιφυλακτικη διοτι δεν εχουν ολοι φιλοτιμο.

Απο την αλλη,μου ειναι σχετικα ευκολο να χαρισω ενα βιβλιο που εχω δανεισει ,αν ο αλλος "ξετρελαθει"με αυτο ενω εμενα δε με συνεπαιρνει κιολας.
Ειναι ωραιο να δινεις τη χαρα ,με τοσο μικρο "κοστος"!
.



Δανειζομαι σπανια ως ποτε.Δενομαι με τα βιβλια και απο τη στιγμη που μπω στη διαδικασια να τα διαβασω δεν αντεχω να τα αποχωριζομαι!!
Συχνα δε "επιστρεφω"σε αποσπααματα βιβλιων που εχω διαβασει στο παρελθον κ "ξαναζω"στιγμες τους.
Βιβλια που με κεντριζουν να τους αφιερωσω χρονο , ΘΕΛΩ να τα αγοραζω-οσο τουλαχιστον μπορω ακομη -και να τα διαβασω με το δικο μου ρυθμο.

Ο δανεισμος ειναι σα θηλια.Εχεις τη βιασυνη λογω χρονικου οριου και το αγχος μη σου παθει κατι το βιβλιο.Αυτο με εμποδιζει να το ευχαριστηθω.

Μια φορα αναζητουσα μεσω της ΛΕΣΧΗΣ ενα εξαντλημενο βιβλιο (ΕΥΜΕΝΙΔΕΣ) και ενα μελος προσφερθηκε να μου το δανεισει.Το ευχαριστω για την τοσο ευγενικη προσφορα του,αλλα αρνηθηκα σχεδον με..."τρομο": Δεν ηθελα να το διαβασω ,να δεθω μαζι του και μετα να πρεπει να το αποχωριστω χωρις δυνατοτητα αποκτησης..
Ειναι σχεδον οδυνηρο ενα συναρπαστικο βιβλιο να μεινει ΑΝΑΜΝΗΣΗ.Προτιμησα να μην το γνωρισω καθολου...
Μου εχει τυχει να φωτοτυπησω βιβλιο,που δανειστηκα ως εξαντλημενο.
 
Last edited:
Δανείζω αλλά δε δανείζομαι πια. Απο που να δανειστώ άλλωστε; Βιβλία μυστηρίου δεν αγοράζει σχεδόν κανείς από τους φίλους μου :τσκτσκ: Πάντως επιθυμώ να καταφέρω να αγοράσω κάποια στιγμή όλα εκείνα τα βιβλία που δανείστηκα τα πρώτα χρόνια από φίλους και βιβλιοθήκες (και θα'ναι καμιά...30αριά!!!)
 
Παλιότερα δανειζόμουν πολύ συχνά από την καλύτερη μου φίλη,μεγάλη βιβλιόφιλη με τεράστια βιβλιοθήκη! Τώρα προτιμώ να τα αγοράζω, καθώς έχω πάθος με τα βιβλία..Όταν λέω πάθος με το βιβλίο, δεν εννοώ μόνο πνευματικά αλλά και υλικά. Απολαμβάνω την υφή, τη μυρωδιά τους και θέλω να τα έχω δικά μου ρε παιδί μου! :σάλια: Μου αρέσει να κοιτάω τα βιβλία στη βιβλιοθήκη και να ξαναφέρνω στη μνήμη μου το αίσθημα που με έκανε να βιώσω κάθε βιβλίο. Ένα δωμάτιο μόνο βιβλιοθήκες με μια πολυθρόνα στη μέση για ατέλειωτες ώρες διαβάσματος αποτελεί όνειρο ζωής άλλωστε!
 
Αγοράζω, δανείζομαι και δανείζω επίσης. Πιο πολύ μάλλον αγοράζω βέβαια, αν και δεν αγοράζω πολλά γιατί δεν διαβάζω πολύ. Είμαι αρκετά ιδιότροπη οπότε δύσκολα βρίσκω βιβλία που να μου αρέσουν. Ο μόνος λόγος που έχω όσα βιβλία έχω, είναι γιατί η κάθε σειρά είναι 5-6 τόμους :μουάχαχα:
 
Αγοράζω, δανείζομαι, δανείζω, προσφέρω ως δώρο!
Το βιβλίο είναι απόλαυση!Είναι ταξίδι! Αν μπορείς να το μοιραστείς και με άλλους γιατί να μη το κάνεις;

Κι έμενα μ αρέσουν τα βιβλία ως ύλη. Ειδικά τα παλιά με κιτρινισμένες σελίδες, έχουν 2 ιστορίες μια αυτή γραμμένη στις σελίδες τους και μια δική τους!
 
Α!!! να και ένα νήμα που μου ταιριάζει απόλυτα:γιούπι: δανείζομαι πάντα δανειζόμουν, κυρίως λόγου χώρου και χρημάτων. Αλλά και χώρο να είχα πάλι θα δανειζόμουν την βιβλιοθήκη την βλέπω σαν καταφύγιο, μου αρέσει να κάθομαι εκεί με τις ώρες και να ψαχουλεύω τα ράφια, μ' αρέσει η ησυχία που υπάρχει στον χώρο. Επίσης μου αρέσει πολύ να χαρίζω βιβλία που δεν μου αρέσουν στην βιβλιοθήκη, πιο πολύ χαίρομαι όταν χαρίζω παρά όταν αγοράζω.
 
Εγώ αγοράζω για να δανείζομαι!
Όταν έχω βρει κάποιο βιβλίο που θέλω να το διαβάσω και πλησιάζει η γιορτη/γενέθλια κάποιου φίλου πολλές φορές του το παίρνω δώρο ώστε να το δανειστώ στη συνέχεια ή έστω να μάθω αν "άξιζε" τελικά :)
Προφανώς, προσπαθώ να ταιριάζω το είδος/θέμα βιβλίου με τα γούστα του εορτάζοντα.

Γενικά την τελευταία διετία έχοντας αποφασίσει να περιορίσω τα έξοδα μου, σχεδόν οτι έχω διαβάσει το έχω δανειστεί από δημόσιες βιβλιοθήκες ή απο φίλους. Ελάχιστα βιβλία ειναι αυτά που έχω αγοράσει για μένα και αυτά είτε είναι μεταχειρισμένα (σε καλή κατάσταση) είτε σε προσφορά (1-2 τα ειχα ήδη διαβάσει από τη δημόσια βιβλιοθήκη και μόλις μπηκαν σε προσφορά τα τσίμπησα)

Όπως έχω πει και σε άλλο νήμα, πολλές δημόσιες βιβλιοθήκες είναι πάρα πολύ καλές και μετανιώνω που είχα αρκετά χρόνια να δανειστώ κάτι απο εκεί.


Τέλος, είναι αυτονόητο πως όταν δανείζομαι κάτι το προσέχω σαν τα μάτια μου (καλά γενικά τα βιβλία μου τα προσέχω, αν βλέπω τσάκιση, υπογράμμιση κλπ κλπ κάτι παθαίνω :ρ) και μάλιστα αρκετές φορές προσπαθώ να σουλουπώσω -χωρίς να κάνω ζημιά- όσο γίνεται κάποια βιβλία από την δανειστική (αντικαθιστώ κανά πανάρχαιο σελοτέιπ για να μην φεύγουν οι ξεκολλημένες σελίδες, σβήνω καμια μουτζούρα κλπ)
 
Στα μαθητικά και φοιτητικά χρόνια μου, που δεν είχα χρήματα, δανειζόμουν από βιβλιοθήκες. Τώρα που έχω τα προς το ζειν από τη δουλειά μου, αγοράζω πολλά βιβλία. Πολλές φορές βάζω στην τσέπη μου λεφτά και κατεβαίνω στην αγορά να πάρω ρούχα. Στο δρόμο σκέφτομαι: εντάξει περνώ με τα περισινά. Και καταλήγω στα βιβλιοπωλεία.
Μου αρέσει να έχω τα βιβλία στο σπίτι μου για τους εξής λόγους:
1. Τα ανοίγω και τα ξαναβλέπω όποτε θέλω. Ανακαλύπτω καινούρια πράγματα. Τα βιβλία έχουν χιλιάδες μυστικά. Όχι μόνο στο κείμενο τους (ποιος εξαντλεί ένα κείμενο με μια ανάγνωση?), αλλά και στη φυσική τους υπόσταση. Π.χ. Προ ημερών βρήκα υδατογράφημα - σφραγίδα σε ένα παλιό βιβλίο που είχα 30 χρόνια τώρα στην κατοχή μου. Το υδατογράφημα αυτό είναι η σφραγίδα πολύ γνωστής γαλλικής φίρμας παραγωγής χαρτιού του 19ου αιώνα.
2. Συζητώ για τα βιβλία με τη γυναίκα και το γιό μου ή με φίλους και συχνά χρειάζεται να τα ξαναανοίξουμε, να τα ψάχνουμε...
3. Ψάχνω πληροφορίες σε αυτά όταν τις χρειάζομαι. Π.χ. για ένα μάθημα, ή για μια ομιλία.

Δεν δανείζω ποτέ βιβλία (προτιμώ να το ξανααγοράσω και να το δωρίσω, παρά να το δανείσω). Δεν δανείζομαι βιβλία από άλλους. Προτιμώ να τα αγοράζω ή αν δεν υπάρχουν πια στην αγορά, να τα μελετώ στο σπίτι που ανήκουν.
 
Last edited:
Πριν κάποια χρόνια δανειζόμουν μανιωδώς από διάφορες δανειστικές βιβλιοθήκες. Πλέον δανείζομαι μόνο από τις φίλες μου, στις οποίες δανείζω κι εγώ (είναι λίγα πλέον τα άτομα αυτά - και φυσικά έμπιστα). Οπότε για να τους δανείζω, σημαίνει ότι αγοράζω κιόλας!
Γενικώς μού αρέσει πολύ αυτό το πάρε - δώσε και, μάλιστα, το τελευταίο διάστημα πιο πολύ διαβάζω βιβλία φίλων μου παρά τα δικά μου, τα οποία κι έχουν πιάσει αράχνες από την πολλή αναμονή!... Ίσως γιατί θεωρώ πως τα δικά μου βιβλία θα είναι εκεί και θα με περιμένουν, κάτι που δεν ισχύει για τα βιβλία των άλλων :χαχα:
 
Αγοράζω μόνο, αν και θέλω να αρχίσω να δανείζομαι. Να κάνω λίγη οικονομία, γιατί καλώς ή κακώς μένω με τους γονείς μου και δε θέλω να τους βάζω σε έξοδα. Θέλω τόσα πολλά βιβλία που δεν θα μπορούσα με τίποτα να τα αγοράσω. Κάποια στιγμή όμως θα πάρω αρκετά. Ποτέ δεν θυμάμαι να χω δανειστεί βιβλίο, μόνο στο δημοτικό 1-2 φορές. Αν γύριζα τον χρόνο πίσω θα διάβαζα από τότε πιο πολύ. Κάπου στο λύκειο άρχισε η σχέση μου με τα βιβλία. Δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε αλλά όσο να ναι είναι αρκετός καιρός. Θα βγήκα και εκτός θέματος, ήθελα να το πω όμως. :ένοχος: Μακάρι να χω μια τεράστια βιβλιοθήκη και δουλειά φυσικά για να αγοράζω βιβλία.. συγνώμη για την πολυλογία μου. :ντροπή:
 
Αγοράζω , δανείζω και δανείζομαι, όλα είναι στο παιχνίδι. Η αλήθεια είναι ότι γενικά μου αρέσει να δανείζω στους ανθρώπους πράγματα που χρειάζονται για να τους εξυπηρετήσω. Το ίδιο ισχύει και για τα βιβλία, αλλά αυτά τα δανείζω για τη χαρά του να γνωρίσει και κάποιος ακόμη ένα βιβλίο που μου άρεσε και μου γέννησε συναισθήματα.Θέλω να το συζητήσω μετά μαζί του, τέλος πάντων κερδίζω κι εγώ από το δανεισμό, είναι περισσότερο ανταλλαγή (συναισθημάτων και απόψεων ).
Όσο για τα βιβλία που έχω διαβάσει , δυστυχώς η συντριπτική τους πλειοψηφία δεν βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου αλλά σε άλλες -δημοτικές ή φίλων.
Βέβαια μου αρέσει πάρα πολύ όταν πάω στη βιβλιοθήκη του δήμου και βλέπω τόσα βιβλία , νοιώθω σαν παιδί σε μαγαζί με γλυκίσματα που μπορεί να τα πάρει όλα δωρεάν.
Η δυνατότητα του να διαλέξω ανάμεσα από τόσους τίτλους, να τα κάνω δικά μου -έστω και για λίγο διάστημα - είναι υπέροχο συναίσθημα. Πάντα παίρνω τον ανώτατο αριθμό για δανειοδότηση.
 
Αγοράζω προς το παρόν μόνο, τα βιβλία είναι τα στολίδια της βιβλιοθήκης μου, ίσως κάποια στιγμή να δανειστώ στο μέλλον..
 
Σχεδόν ποτέ δε δανείζομαι, κι όταν δανείζω, -πράγμα που συμβαίνει λίγες φορές και μόνο όταν πιάνομαι εξ απροόπτου- μέχρι να μου επιστραφεί το βιβλίο με πιάνει τρελλό άγχος.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Δανείζομαι. Όχι από άλλους αναγνώστες/φίλους, αλλά από τη βιβλιοθήκη της περιοχής. Μιας και δεν διαβάζω συχνά σύγχρονη λογοτεχνία, δεν έχω πρόβλημα στο να μην βρίσκω τα βιβλία που θέλω.
Βέβαια, αγοράζω, αλλά σπανιότερα και πολύ επιλεκτικά (συνήθως) τα έργα που θέλω να υπάρχουν στη βιβλιοθήκη μου, γιατί κατά την ανάγνωση ξεχώρισαν.
 
Αγοράζω, βιβλία δεν δανειζομαι διότι δεν θέλω να του κάνω κάποια " ζημιά" άθελα μου.
( τσαλακομα σελίδας η σκισιμο )
Αντίθετα, Δανείζω χωρίς κανένα πρόβλημα.
( Μόνο σε συγκεκριμένα άτομα!)
 

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Δανείζω και δανειζομαι συνεχώς. Δανείζομαι από φίλους μόνο ένα βιβλίο τη φορά και το επιστρέφω σε ένα δεκαήμερο το πολύ. Όταν δανείζω, θετω ως προθεσμία επιστροφής τον έναν μήνα. Αλλά ειμαστε και εγώ και οι φίλοι μου καρατσεκαρισμένοι δανειολήπτες με μπέσα και καλό όνομα στην αγορά!
 
Μονο αγοραζω. Το βιβλιο το θελω ανεγγιχτο :)))) Αν δανειστω θα ειναι μονο απο βιβλιοθηκη. Απο αλλους δεν δανειζομαι γιατι παντα εχω το αγχος μη κανω καποια ζημια κατα λαθος αν και γενικως ειμαι πολυ προσεκτικη με τα ξενα πραγματα σε αντιθεση με οσους εχω δανεισει και για αυτο πλεον δεν δανειζω ποτε και σε κανεναν. Θα δανειζα μονο καποια που εχω για δοσιμο και δεν με ενδιαφερει πολυ τι θα απογινουν.
 
Δανείζομαι, δανείζω και αγοράζω. Τις περισσότερες φορές δεν ζητώ, ούτε μου ζητούν. Δίνω και μου δίνουν. Έχουμε περάσει σε αυτό το στάδιο, στον αυθαίρετο δανεισμό του πάρ'τα . Όταν ήμουν μικρή ήθελα τα βιβλία να φαίνονται σαν καινούργια, οπότε τους τρομοκρατούσα κάθε φορά που έδινα βιβλίο από το ράφι μου. Μεγαλώνοντας μου έφυγε αυτό το κόλλημα. Long hair don't care. Είτε μου το φέρεις πίσω σαν πατσαβούρι, είτε δεν μου το φέρεις ποτέ, δεν θα κάτσω να σκάσω. (Εξαιρούνται: Δώρα και κάποια αγαπημένα, που δεν τα δίνω τυχαία).
 
Top